• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
...malo sam nov sto se tice bresaka...ja sam posprico prije dva dana..s cromodinom....isto je bilo lijepo vrijeme bez vjetra a pupovi su bili pred listanjem...da udarim jos jednom pred kisu il ce bit dovoljno!??

hvala na odgovoru :)

ako si prije dva dana onda netrebaš više. a poslije ove kiše nakon što procvjetaju a prije iduće trebaš poprskati sa Signumom protiv monilije.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...malo sam nov sto se tice bresaka...ja sam posprico prije dva dana..s cromodinom....isto je bilo lijepo vrijeme bez vjetra a pupovi su bili pred listanjem...da udarim jos jednom pred kisu il ce bit dovoljno!??

hvala na odgovoru :)
...ako je doza bila odgovarajuća i prije tog prskanja obavljena i zimska kupanja bakrenim preparatima - dovoljno je
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
danas sam se sjetio tebe Kontam,sutra idem prskati breskve koje sam nedavno posadio pa reko idem bakrom iako već ima negdje neki cvjet,barem neću morati trgati plodove,a i nisu do sada prskane s bakrom pa bi valjalo.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
pozdrav breskvari :partyman:evo i mene da se malo savjetujem sa iskusnim vočarima .imam vočnjak od 500 bresaka 5 vrsta po 100 kom 4 rodna godina
trebala bi biti najrodnija do sad al klinac ubila me kovrčavost prošle godine
kako sam rezao te vrhove sve je podivljalo i pretvorilo se u metlu inače je nasad zamišljen za uzgojni oblik vaza sad sam porezo sve u palmetu ili ti u slobodna palmeta.inače sadnice kupljene u fragariji i nisam zadovoljan to tek sad vidim i znam (odgovor forumašici za pit.o fragariji) u 100 kom jedne sorte dobio sam 6 kom nektarina tako da nisam siguran da su ostale sadnice iste sorte a kao sve su bez virusne jer daju deklaraciju moš mislit.Predprošlu jesen 2009 sam sadio još 200 kom kupljene kod privatnika u pola cijene od fragarije bez deklaracije
i te su izvrsne sadnice. moje pitanje jesteli vi tko mijenjali uzgojni oblik nakon
3-4 godine i kako vam se pokazalo...
 
B

brle

Guest
Pa najbolje ćeš formirat vazu ako do 4 ili 5 g. imaš slobodnu palmetu ili vretenasti grm. Na godinu porežeš provodnicu i ostaviš 4 dobre grane koje tvore vazu. Probo sam predprošle god. formirat vazu odmah od same sadnje, i nije se pokazalo dobro jel primarne grane rastu preokomito te ih sad moram savijat špagama i raznim cakama.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Hvala Brle al zaboravo sam reč da mi se vaza baš i nije dopala inače spadam u vikend vočare (tako kaže teta iz savjetodavne) makar se ja baš i ne smatram tako.Taj moj vočnjak mi je blizu radione otić i pošpricat i vratiti se treba mi dva sata imam atomizer 100 lit zupanov tako da su to 3-5 punjenja ovisno o s čim špricam. Neznam kod vas al kod mene prošlo prolječe a i ovo vjetar ubi zato sam i popušio kovrđavost lani.Što se tiče provodnice nisam radio ljetnu rezidbu pa sam sad od vodopija ostavljo di je moglo provodnicu a neke trenutno i nemaju provodnicu nego dvje skeletne grane moš mislit na šta to sad liči.
Iskreno sad sam zadovoljniji sa redovima lakše prilazim vočki Da sa si mi živ zdrav
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
vaza

...najlakše se vaza breskve formira ukoliko sami proizvodite sadnice...u tom slučaju, nakon što se u proljeće odreže podloga iznad plemenitog okuliranog pupa, plemku koja izbije iz tog pupa treba intenzivno štititi protiv bolesti i štetnika, a najviše protiv breskvinog savijača tako da prijevremene mladice koje izbiju budu potpuno neoštećenog vrha od ovog štetnika...
...slijedeće: negdje koncem lipnja izaberu se 3 - 4 najjača prijevremena izboja na visini (od najnižeg do najvišeg) 40 - 60 cm i strogo se pazi da svaki raste na drugu stranu tj. da budu pravilno raspoređeni...svi ostali izboji ispod njih odrežu se do osnove kao i cijela sadnica iznad najvišeg od ta 3 - 4 izboja...
...na taj način postigne se to da se do kraja vegetacije tih nekoliko prijevremenih izboja ekstremno razviju (narastu i preko 1,5 m), budu palac debeli i na njima se također već u toj vegetaciji formira mnoštvo prijevremenih izboja. Tih nekoliko ostavljenih izboja buduće su primarne grane vaze...
...tako za jesensku sadnju imamo gotove sadnice sa već formiranom krošnjom koje u slijedećoj vegetaciji (dakle, prva godina uzgoja!) normalno mogu dati i rod...no ne treba im ostaviti više od 2 - 3 ploda po sadnici ili čak niti jedan, cilj je postići to da se u drugoj godini nakon sadnje postigne urod od 15 - 20 kg po stablu, iako znam da zvuči čudno...
...ovo sam isprobao u praksi, jedan dio sadnica na svojoj najvećoj parceli posadio sam s ovakvim već formiranim krošnjama i rezultati su bili fenomenalni...tko ne vjeruje neka proba sam na nekoliko sadnica i vidjet će :)
...napomena; ukoliko planirate sami proizvesti sadnice na ovakav način potrebno je sjemenke u rastilu sijati rjeđe, tako da na dužni metar dođu ne više od 3 - 4 sadnice
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...da, sjemenke vinogradske breskve koristim za proizvodnju podloga...vijek trajanja stabla je prosječan, znači cca 15 - 20 godina...
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
...da, sjemenke vinogradske breskve koristim za proizvodnju podloga...vijek trajanja stabla je prosječan, znači cca 15 - 20 godina...

Poštovanje g.breskvar ipoštovanje svim forumašima osobito vočarima.Zanima me kako,kada posijati sjemenke vin. breskve da ona nikne.Pokušavao sam ali bez uspjeha.Sigurno postoji nekakva caka(zamka).Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru i pozdrav
 
B

brle

Guest
Sjemenke se sad siju u rahlo tlo na dubinu od 3-4cm. Ali su trebale bit naklijane (trebale su zimu provest u stratifikaciji). Siju se u jesen ili sad. Dobio sam savjet od jednog starog rasadničara i posadio sam cijele zrele vinogradarske breskve (prošle god) i izniklo je 80% a gdje je sijana ne naklijana koštica izniklo je 30%
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Poštovanje g.breskvar ipoštovanje svim forumašima osobito vočarima.Zanima me kako,kada posijati sjemenke vin. breskve da ona nikne.Pokušavao sam ali bez uspjeha.Sigurno postoji nekakva caka(zamka).Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru i pozdrav
...ja to radim ovako: sjemenke najprije osušim u hladovini...zatim u jesen uzmem plastičnu gajbu koju iznutra obložim najlonom (običnom razrezanom vrećom od mineralnog gnojiva) koji na više mjesta izbušim pletaćom iglom. Na taj najlon dodam sloj riječnog pijeska dravca, na njega sloj sjemenki bresaka, opet red pijeska i tako do vrha. U vrtu lopatom iskopam rupu duboku taman toliko da u nju stane gajba i sve pokrijem ne predebelim slojem zemlje (cca 20 - 30 cm zemlje).
...u međuvremenu pripremim rastilo tj. komad zemlje na kojemu ću uzgajati sadnice i taj komad ujesen preorem što dublje i dobro pognojim mineralnim gnojivom 7:20:30.
...u rano proljeće (početkom ožujka, ponekad čak i krajem veljače) izvadim taj sanduk iz zemlje. Većina sjemenki do tada je već napukla ili čak pustila klicu. Ukoliko je moguće zemlju potanjuram, ukoliko je prevlažna nije čak niti nužno. Uglavnom, ranija sjetva, neposredno nakon topljenja snijega daje bolje rezultate. Pomoću dva kolčića i špage označim pravac redova i običnom motikom napravim plitke jarčiće u koje sijem sjemenke bresaka, tako da na svakih 15 - 20 cm dužine dođe jedna sjemenka. Zatrpam ih plitko zemljom i to je to...
...lakše je poslije baratati sadnicama, prolaziti motokultivatorom između redova, a i okulirati ako je veći međuredni razmak...najbolje 120 cm ili još i više ukoliko imate mjesta...
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
sjemenke najprije osušim u hladovini..

g.Breskvar mislš u frižideru ili negdi u podrumu...
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Hvala na odgovoru.Pokušat ću na taj naćin,(sad znam gdje sam pogriješio) pa ću Vam o rezultatu mog rada sigurno obavijestiti.Hvala unaprijed
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Hvala na odgovoru.Pokušat ću na taj naćin,(sad znam gdje sam pogriješio) pa ću Vam o rezultatu mog rada sigurno obavijestiti.Hvala unaprijed
...uspjet ćeš sigurno, samo nemoj biti nestrpljiv jer breskve niču dosta neujednačeno, neke i 2 mjeseca poslije onih koje niknu prve - oprezno kod prvih okopavanja!
:)
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
??????????

bilo je riječi prije na forumu da se sjemenka stavlja u frižider da odradi hladne temperature a ti kažeš ...sjemenke najprije osušim u hladovini..pa pitam zato jel friz ili podru ili ...zahvaljujem unapred na odgovoru.:finga:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
danas sam se sjetio tebe Kontam,sutra idem prskati breskve koje sam nedavno posadio pa reko idem bakrom iako već ima negdje neki cvjet,barem neću morati trgati plodove,a i nisu do sada prskane s bakrom pa bi valjalo.

Uh, pijem antibiotike, kad se trebalo prskati ja u karanteni. Sad će biti belaja, bar ova kiša da nije pala večeras. Ubuduće moram to bolje riješiti, što kaže prijatelj nezgodan je taj "one men show" :-/ Moram odraditi taj chromodin, a onda ostalo... Kovrčavost je gadna stvar, propadne godina bez veze :-( Poz
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Uh, pijem antibiotike, kad se trebalo prskati ja u karanteni. Sad će biti belaja, bar ova kiša da nije pala večeras. Ubuduće moram to bolje riješiti, što kaže prijatelj nezgodan je taj "one men show" :-/ Moram odraditi taj chromodin, a onda ostalo... Kovrčavost je gadna stvar, propadne godina bez veze :-( Poz
ajde proći će,malo kuhane rakije i da vidiš. a ja danas lijepo rezao i vidim procvjetale rane sorte,a one su mi na kraju voćnjaka pa nisam vidjeo,kako su najavili kišu sutra reko idem sa Signumom protiv monilije kad ono kod mene prazno skladiše,od Signuma ni S,a nedjelja,bem ti sve. e sad šta bude biće,nisu puno procvjetale pa se nadam najboljemu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh