• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Neće list otpast. To bi morala biti neke žešća koncentracija uree. Nije problem kovrčavost problem je i monilija. Kontam samo zaštitu drveta i lista, izgubio sam godinu pa da forsam vegetativni rast. Poz

ne u doslovnom smislu da otpadne,oštetiš ga sa bakrom,izgubi mogućnost fotosinteze ili je smanji,neznam,samo pretpostavljam. a ako ti je mali voćnjak pa netreba ti puno signuma recimo,i barem si siguran da radiš ispravno,a ako bude ovakvo vrijeme bez kiše,možda neće trebati ni to.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Bakar bio pravovremeno...
dsc01286medium.jpg
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...sad ih treba lupit "chromodinom" ili "ciramom" ili "dakonilom"...najbolje odmah, bez odlaganja...i ponoviti za tjedan dana...pirim i na hladno :))
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...bez obzira na prognozu, ako ujutro ne bude kišilo idem sa "chromodinom" 2 kg/ha...ako popodne padne kiša - nema veze, neće škoditi...više će škoditi ako par dana odgodim tretiranje...govorim iz iskustva...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Izgleda će kiša sutra cijeli dan zezat :-( Ali nije neka visoka temperatura, možda nas poštedi... :-/
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
...sad ih treba lupit "chromodinom" ili "ciramom" ili "dakonilom"...najbolje odmah, bez odlaganja...i ponoviti za tjedan dana...pirim i na hladno :))

za tjedan dana će biti u cvatnji ili precvjetavanju i nije dobro ići sa chromodinom tada jer može uzrokovati mrežavost plodova,pogotovo na nektarinama. a i nema velike koristi više jer ako si poprskao sa bakrom na vrijeme i chromodinom u fazi otvaranja pupova,tj pojave zelenih listića zaraze neće biti,a ako nisi tako neće ti pomoći ni taj drugi put sa chromodinom,a i tako mu je ograničenje na samo jednom.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
evo sad gledam,kod tebe na slici se vidi pojava listića,i sad poprskaš sa chromodinom i to ti je najbolja zaštita,poslije nema učinka više,ako ih utoj fazi zaštitiš to je to. ali samo te sorte,one kasnije prskaš poslije,isto kad budu u ovoj fazi,jer može kiša pasti za sedam dana kad će kasnije sorte listati a nisi ih zaštitio jer list danas još nije vani,tako ja radim i nikada nemam kovrčavost.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Hvala obojici. Pratim vrijeme sutra i ulečem sa akumulatorskom naprtnjačom tuširati to ;)
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...ja ću na ovoj jednoj manjoj parceli ići umjesto "chromodina" "fitociramom", imam ga taman dovoljno za taj komad...inače, meni se "ciram" pokazao i boljim od chromodina, no teško ga je nabaviti (šverc iz Srbije)...
...u prospektima piše da ga je ponovo počeo proizvoditi i Herbos, no nigdje ga još nema u prodaji...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
...ja ću na ovoj jednoj manjoj parceli ići umjesto "chromodina" "fitociramom", imam ga taman dovoljno za taj komad...inače, meni se "ciram" pokazao i boljim od chromodina, no teško ga je nabaviti (šverc iz Srbije)...
...u prospektima piše da ga je ponovo počeo proizvoditi i Herbos, no nigdje ga još nema u prodaji...

nisam ga koristio pa neznam. ma samo dobar termin odraditi i vjerujem da je većina sredstava dobra.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Breskve i nektarine te marelice su u početku tjeranja vršnih lisnih pupova na većini lokaliteta. Navedene voćne vrste nakon prolistavanja više se ne smiju tretirati bakrenim preparatima protiv kovrčavosti lista ( Taphrina deformans ).
Protiv kovrčavosti lista u ovoj fenofazi narednih dana dozvoljeni su slijedeći preparati : Delan, Chromodin, Dodin, Daconil.
To je drugo prskanje protiv kovrčavosti breskve. U slučaju većih padavina, zaštitu će biti potrebno ponoviti.
Navedene preparate primijeniti preventivno prije najavljene kiše. Voćke je potrebno dobro okupati pripravkom. Prskati prilikom mirnog vremena.
Ostale koštićave voćke – šljive, trešnje i višnje je još moguće prskati bakrenim preparatima.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Nema ništa od prskanja još kiša sipi...
...ja sam se sad vratio iz voćnjaka, prskao sam sa 2kg/ha "chromodina"...povremeno je malo rosila kišica, no nema veze...ponovit ću za par dana sa 1kg/ha
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
...ja sam se sad vratio iz voćnjaka, prskao sam sa 2kg/ha "chromodina"...povremeno je malo rosila kišica, no nema veze...ponovit ću za par dana sa 1kg/ha

Nemrem kada pada, evo gledam lokve samo prave krugove. Niska je temperatura pa igram na tu kartu ;) U ponedjeljka staje kiša i raste temperatura pa ću onda ;) Poz i hvala.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ja sam pred ovu kišu Nordoxom tako da imam zaštitu ovih dana,kad prestane kiša idući tjedan idem s Chromodinom,i to samo rane sorte,a ako bude najava kiše za idući vikend onda kasnije sorte pred kišu,taman će malo prolistati za tih par dana.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
evo konačno sam našao podatak koji tražim već dugo. dakle,pitao sam se zašto nebih zelenu rezidbu umjesto u 6 mjesecu kad su mi potrebne škare,skupljanje grana itd. obavio u petom mjesecu kad mi sve to nije potrebno i ide puno brže,samo rukom skinem mladicu koja mi smeta i to je to,mala je pa netreba ni skupljanje,nije puno hranjuva potrošila itd. e sad,smije se to tak,neki stručnjaci čak to i preporučuju ali ima i caka,a to je da se na nekim sortama nakon takve ljetne rezidbe pojavljuje smola tamo gdje je bila mladica koju sam otkinuo i to rezultira slabijem porastu te grane,još samo neznam na kojim se to sortama dešava. uglavnom zanimljiv podatak,jel tko razmišljao o takvoj rezidbi,to je dobro za one koji imaju veće površine,ide puno brže nego klasična ljetna rezidba,da nekažem da u rane nevidljive?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
evo danas je idealno vrijeme za prskanje s Chromodinom,listovi su se pojavili na svim sortama i pred ovu najavljenu kišu to treba napraviti,nije moglo biti bolje vrijeme,da je bilo kiše unazad par dana trebalo bi par puta prskati a ovako odjednom sve i milina. sad se samo treba nadati da neće puno procvjetati do ponedjeljka kad javljaju kišu jer to nebi valjalo zbog monilije.
 
M

marat764

Guest
evo danas je idealno vrijeme za prskanje s Chromodinom,listovi su se pojavili na svim sortama i pred ovu najavljenu kišu to treba napraviti,nije moglo biti bolje vrijeme,da je bilo kiše unazad par dana trebalo bi par puta prskati a ovako odjednom sve i milina. sad se samo treba nadati da neće puno procvjetati do ponedjeljka kad javljaju kišu jer to nebi valjalo zbog monilije.

...malo sam nov sto se tice bresaka...ja sam posprico prije dva dana..s cromodinom....isto je bilo lijepo vrijeme bez vjetra a pupovi su bili pred listanjem...da udarim jos jednom pred kisu il ce bit dovoljno!??

hvala na odgovoru :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh