• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Help!

...hitno mi treba pomoć u determinaciji štetnika...nekoliko dana nije me bilo u voćnjaku (bio sam u inozemstvu) i imam pravu invaziju nekih kornjaša dužine cca 6-10 mm, crne boje, ima ih more...list se savije po dužini, kad ga razmotam u svakom nađem po nekoliko komada...
...grizu rubove lišća...
...tko zna o kojem se štetniku javi, neka hitno napiše ovdje na forumu...
...moram sutra hitno prskati da mi potpuno ne zeznu voćnjak...
...k tomu, na jednom dijelu najveće table po prvi puta imam i veliku štetu od mraza...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Mislim da bi koranjaše trebali piretroidi riješiti, no ako su zamotani u listu bit će malo teže. Neki sistemik, možda Mospilan ili isti drugog naziva.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Mislim da bi koranjaše trebali piretroidi riješiti, no ako su zamotani u listu bit će malo teže. Neki sistemik, možda Mospilan ili isti drugog naziva.

...btw. prije nekih 10 dana išao sam sistemikom "rapid", 400 ml/ha
...mislim da bi prvo hitno trebao lupiti nekim kontaktno - želučanim, a onda ponovo sistemikom za par dana
ovoliku invaziju nikad u životu nisam vidio
...najgore je što se ne radi o nekom tipičnom breskvinom štetniku (savijači, moljci, uši), pa nisam siguran koji insekticid upotrijebiti i u kojoj dozi
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...evo, gledam fotke raznih štetnika i po izgledu najviše mi liči na repičinog sjajnika...je li moguće da on napadne breskvu?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Jel ne bi to mogao riješiti sa Zagorom, Rogrom.. to su sistemici. Ubijaju kontaktno i želučano? Danas sam baš prskao zagorom jedan red breskvi a sutra ću ostalo, vidio samo na nektarinama breskvinog savijača, onu leptiricu. Poz
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Jel ne bi to mogao riješiti sa Zagorom, Rogrom.. to su sistemici. Ubijaju kontaktno i želučano? Danas sam baš prskao zagorom jedan red breskvi a sutra ću ostalo, vidio samo na nektarinama breskvinog savijača, onu leptiricu. Poz
vidjet ću...tolika je invazija da mi neće biti zgorega izrotirati jedno 3 različita insekticida (s različitom djelatnom tvari) u idućih 7-8 dana
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
...evo, gledam fotke raznih štetnika i po izgledu najviše mi liči na repičinog sjajnika...je li moguće da on napadne breskvu?

Ta budala od sjajnika i pipe mi prošle godine došle u papriku. Kako sam ih maznio Astrom :) Može i King, Karathe Zeon i što kaže Cabage Mospilan.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
vidjet ću...tolika je invazija da mi neće biti zgorega izrotirati jedno 3 različita insekticida (s različitom djelatnom tvari) u idućih 7-8 dana

Ako ga hoćeš 100% šusniti napravi slijedeće, mazni ga sutra sa Mospilanom pa za dva dana opet, pa opet za tri dana. Ali to ti ja nisam rekao i ne pitaj me odakle mi ta receptura :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Rapid je isto što i Confidor 200SL ja to mješam sa mankozebom, malo štitim list, malo da uši ne dođu, ali prave stvari samo piretroidi i Mospilan.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ta budala od sjajnika i pipe mi prošle godine došle u papriku. Kako sam ih maznio Astrom :) Može i King, Karathe Zeon i što kaže Cabage Mospilan.

Tri dana posle tretmana uljane repice najefikasniji insekticidi za repičinog sjajinika su bili: u Pločici hlorpirifos sa cipermetrinom (98,78%), u Mihajlovcu hlorpirifos sa cipermetrinom, lambda-cihalotrin i bifentrin (po 98,57%), a u Godominskom polju lambda-cihalotrin (100%). Sedam dana posle tretmana, najefikasniji insekticid u Pločici i Godominskom polju je bio lambda-cihalotrin (100 i 97,37%), a u Mihajlovcu bifentrin i alfa-cipermetrin (po 97,14%). Važno je istaći da su svi ispitivani insekticidi ispoljili visoku efikasnost (najčešće iznad 90%) u suzbijanju repičinog sjajnika, što ukazuje da su populacije na ovim lokalitetima u okvirima normalne osetljivosti prema insekticidima.

69 stranica iz fajla što je Njoko stavio u temi voćarstvo A do Ž. Astro - Bifentrin :) Samo ga nema više :-/
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Tri dana posle tretmana uljane repice najefikasniji insekticidi za repičinog sjajinika su bili: u Pločici hlorpirifos sa cipermetrinom (98,78%), u Mihajlovcu hlorpirifos sa cipermetrinom, lambda-cihalotrin i bifentrin (po 98,57%), a u Godominskom polju lambda-cihalotrin (100%). Sedam dana posle tretmana, najefikasniji insekticid u Pločici i Godominskom polju je bio lambda-cihalotrin (100 i 97,37%), a u Mihajlovcu bifentrin i alfa-cipermetrin (po 97,14%). Važno je istaći da su svi ispitivani insekticidi ispoljili visoku efikasnost (najčešće iznad 90%) u suzbijanju repičinog sjajnika, što ukazuje da su populacije na ovim lokalitetima u okvirima normalne osetljivosti prema insekticidima.

69 stranica iz fajla što je Njoko stavio u temi voćarstvo A do Ž. Astro - Bifentrin :) Samo ga nema više :-/
...hvala, iako za tog kornjaša nisam potpuno siguran da se radi baš o repičinom sjajniku (ali po izgledu jako mu sliči)...uzet ću sada neki preparat iz ovih skupina i popodne mažem...u četvrtak ću ponovo maznut s nekim drugim, moram piriti i na hladno, prevelika je invazija...a samo 6 dana nisam bio na parceli...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...ovako; kornjaš je dužine 4 - 7 mm, glava i trbuh su mu crni, noge i leđa smeđi...štetu pravi grizenjem lišća...kad se razmotaju listovi koji su se već skoro osušili u njima se nađe velik broj vrlo sitnih ličinki crne boje...koliko sam uspio shvatiti te ličinke sišu, jer ti listovi nisu nagriženi...ovi odrasli oblici masovno se pare upravo ovih dana...
...našao sam ih i na drugoj parceli...
...sad sam zvao prijatelja koji isto ima oko 200 stabala bresaka i kod njega se isto masovno suše stabla i kao i kod mene žarište je krenulo od jednog mjesta u voćnjaku...
...probat ću ih fotkati i onda poslati nekome od vas forumaša da fotke objavi ovdje u krupnom planu...
...zanimljivo je da se štetnik ne nalazi na drugom voću kojeg imam u blizini već samo na breskvi i nektarini...
...danas sam tretirao "kalinorelom" 1 l/ha
...sutra idem vidjeti rezultat
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
aj reci kolko te gamadi ima,toga me najviše strah da mi se zavuče pod plastenik kak je sadnicama dobro (sad za sad) pod najlonom ovoj gamadi bi bio raj nebeski. Prošle godine samo sam šprico bakrom više radi preventive,a ove do sad moro protiv zelene uši i to prije mjesec dana dok je vani još bilo hladno odkud je samo došla a šta če se još navuč :confused:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
aj reci kolko te gamadi ima,toga me najviše strah da mi se zavuče pod plastenik kak je sadnicama dobro (sad za sad) pod najlonom ovoj gamadi bi bio raj nebeski. Prošle godine samo sam šprico bakrom više radi preventive,a ove do sad moro protiv zelene uši i to prije mjesec dana dok je vani još bilo hladno odkud je samo došla a šta če se još navuč :confused:

Ti to najlakše riješi lovnim mamcima u plasteniku i siguran si :D
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Ti to najlakše riješi lovnim mamcima u plasteniku i siguran si :D

znaš da sam razmišljo i o postavljanju mrežice na strane di se otvara da ni muha ne uđe :?:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
znaš da sam razmišljo i o postavljanju mrežice na strane di se otvara da ni muha ne uđe :?:

:idea:Nije loše,je da je investicija ali onda imaš 100% eko proizvod malo koprive protiv uši i to je to.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
:idea:Nije loše,je da je investicija ali onda imaš 100% eko proizvod malo koprive protiv uši i to je to.

samo još da zovnem hipa za dječije kašice i eto me u apoteci jedna flašica jedna breskva :lol:
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...upozoravam sve forumaše koji imaju breskve da odu pozorno pogledati svoje nasade...ovaj štetnik danas je nađen još kod dvojice mojih prijatelja, u krugu većem od 50 km...
...najgore jest to što uopće još ne znam ime štetnika, a kopam po udžbenicima iz entmologije sve u 16...
...uvijek krene od 1-2 stabla kojima se ne pridaje pažnja, u početku izgleda slično apopleksiji kod marelice ili moniliji, svi prekasno skuže da je riječ o kukcu...kasnije se jako brzo proširi po cijelom nasadu
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
...upozoravam sve forumaše koji imaju breskve da odu pozorno pogledati svoje nasade...ovaj štetnik danas je nađen još kod dvojice mojih prijatelja, u krugu većem od 50 km...
...najgore jest to što uopće još ne znam ime štetnika, a kopam po udžbenicima iz entmologije sve u 16...
...uvijek krene od 1-2 stabla kojima se ne pridaje pažnja, u početku izgleda slično apopleksiji kod marelice ili moniliji, svi prekasno skuže da je riječ o kukcu...kasnije se jako brzo proširi po cijelom nasadu

Što ga nisi uslikao:?: da ljudi znaju što traže i s ćime se bore da nije neka vrsta tripisa oni su aktivni u Dalmaciji kod nas ne, do ........
 

Najnoviji postovi

Na vrh