• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
nevidim zašto bi bio problem padalina i fertigacije,pa nećeš navodnjavati koliko netreba,tek toliko da obaviš prihrranu.

Ma upravo u tome je i problem.
Složiš program fertirigacije, odrediš cikluse, i kreneš.... i najave kišu. I naravno, ništa od natapanja, kada dolazi kiše. Ali preskočio si jedan ciklus gnojidbe. Pa ako se zalomi još jedna kiša, ode još jedan ciklus gnojidbe... i od početne planirane X gr. hraniva, ustvari dodaš X-2 gr. hraniva.
A upravo je poanta fertirigacije konstantana opskrba biljke hranivima.

Tako da bi u načelu i kod savršeno planirane fertirigacije (na otovrenom polju) trebalo imati i rezervnu opciju (folijarno, rasipač i dr.).
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ma upravo u tome je i problem.
Složiš program fertirigacije, odrediš cikluse, i kreneš.... i najave kišu. I naravno, ništa od natapanja, kada dolazi kiše. Ali preskočio si jedan ciklus gnojidbe. Pa ako se zalomi još jedna kiša, ode još jedan ciklus gnojidbe... i od početne planirane X gr. hraniva, ustvari dodaš X-2 gr. hraniva.
A upravo je poanta fertirigacije konstantana opskrba biljke hranivima.

Tako da bi u načelu i kod savršeno planirane fertirigacije (na otovrenom polju) trebalo imati i rezervnu opciju (folijarno, rasipač i dr.).

nisi me razumio,htjeo sam reći da treba obaviti fertirigaciju bez obzira na padline,samo sa onoliko vode koliko je potrebno da se sredstvo ubaci. a i netreba biti toliko precizan po tom pitanju,nema tu neke velike razlike u prinosima ili neznam čemu ako se i fula koji puta,to su sitne stavke,preživjet će biljka i bez toga.
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
nisi me razumio,htjeo sam reći da treba obaviti fertirigaciju bez obzira na padline,samo sa onoliko vode koliko je potrebno da se sredstvo ubaci. a i netreba biti toliko precizan po tom pitanju,nema tu neke velike razlike u prinosima ili neznam čemu ako se i fula koji puta,to su sitne stavke,preživjet će biljka i bez toga.

Ha, šta će se desiti ako iznenada padne 60-100 l vode, a ti imaš pseudoglej, pa imaš naplavine s vodom, brrrr, nesmijem ni da pomislim.Namjesto fertirigacije ti se boris s asfikcijom.
Biljka može preživjeti kako kažeš ali mora da vrati maximalno, i za dobar urod treba se maximalno potruditi inače ostajemo mi mediokriteti, a urod .....????
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ha, šta će se desiti ako iznenada padne 60-100 l vode, a ti imaš pseudoglej, pa imaš naplavine s vodom, brrrr, nesmijem ni da pomislim.Namjesto fertirigacije ti se boris s asfikcijom.
Biljka može preživjeti kako kažeš ali mora da vrati maximalno, i za dobar urod treba se maximalno potruditi inače ostajemo mi mediokriteti, a urod .....????

ako padne toliko kiše kako kažeš onda ti neće puno odmoći još koja litra zbog fertirigacije,to je najmanji problem. a ako već i idem sa tolikom preciznošču na sve onda ću sigurno imati i drenažu. nema potrebe toliko pretjerivati sa nekim stvarima.
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
ako padne toliko kiše kako kažeš onda ti neće puno odmoći još koja litra zbog fertirigacije,to je najmanji problem. a ako već i idem sa tolikom preciznošču na sve onda ću sigurno imati i drenažu. nema potrebe toliko pretjerivati sa nekim stvarima.

Ja bih se složio sa tobom, Dane da razgovaramo o uzgoju breskve nektarine prije 20 godina.Danas su takva vremena ( vjeruj mi iz iskustva....) da se nista ne može prepustiti slučaju.
Ulaganja su izuzetno velika i treba to sve raditi veoma profesionalno.Ukoliko ne, uklapamo se u osrednjost. Voćnjaci( breskvici) vani izgledaju atomski, ne zbog toga što oni pretjeruju nego što paze na svaku pojedinost.Škrti austrijanac neće potrošiti neku paru ako mu se desetrostruko ne vrati.Do sada poznavajući naše breskvare izuzev bivših kombinata (koji su imali novaca za ulaganje ,ako su ulagali) nisu dovoljno radili na infrastrukturi ( pa i danas to ne radi većina) koji je preduvijet za pravilno i uspješno voćarenje.Praćenje trendova sortimenta, koji prevladavaju u EU,a da ne kažem prvenstveno od rasadničara je nikakav...
Kad budemo kompletno promjenili pristup i način razmišljanja o voćnjacima promjeniće se i neki naši sadašnji stavovi ( uvjerio sam se sam iz dugogodišnjeg iskustva).
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ma sve ok,znam ja šta ti pričaš. samo se neslažem da postoji toliki problem oko kišnih dana,ostalo se slažem.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
pozdrav forumaši !

evo završio ovaj tjedan sa berbom sprincresta na 125 sadnica nabrao 760 kg od toga 80-100 kg sitnijih te sam podijelio ostalo išlo na štand po 11 kn i srečom kak nisu odjednom sazrile uspjelo se prodat (nisam sam prodavao išlo trgovcu a on po 20 kn po kili) baš je zaje na vreteno objese se grane i zatvore donje pa sporije nadolaze, ove godine moram stavit više aramature da vješam grane al sve u svemu sam zadovoljan, bio sam skeptičan da može dat takva 10 kg al biče da može vidičemo druge godine "akobogda"
evo malo slikica spremnih za plac moro sam rezat grane sa plodom za dekoraciju štanda da ljudi povjeruju da su domače:)



Uploaded with ImageShack.us


vrhove sam odrezo do 2,5 m jer od visine nema niš samo mi stvara sjenu za donji dio sve ovogodišnje grančice orezo, okopo pa da vidim koliko če bacit još novih grančica nadam se rodnih



Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us

sad berem rich lady njih je 20 sadnica al bolje rodne tj slabije prorijedio za sad još dobijem 11 kn makar su več stigle na zelenu tržnicu domače -virovitica-zadar bar tako kaže moj trgovac al nezna koje sorte vjerovatno su na zelenoj sve prekupci kad neznaju koju sortu prodaju da su proizvođači valda bi znali šta su sadili ? Brle i Dane neki dan velite berba mislili ste vald na breskvu koju sortu berete ?



Uploaded with ImageShack.us
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Gec imam neku ranu sa bjelim mesom neznam kako se zove i Beautyfull Lady,to sad berem. nego reci mi,orezao si stare grane,kako to misliš,ne valjda do kraja?
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
Brle imaš još koju sliku ? stavi ak imaš hvala unaprijed

Slikat ću sutra pa ću pokušat stavit. Maycrest pri kraju berbe i sutra berem spring-gold (valda je, tak sam je dobio :D ) tvrda i još uvijek nezrela ali težina od 150-170g pa beremo dok je cijena, ma da je već pala
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Gec imam neku ranu sa bjelim mesom neznam kako se zove i Beautyfull Lady,to sad berem. nego reci mi,orezao si stare grane,kako to misliš,ne valjda do kraja?

ostavio sam jedan do dva pupa kako di, vidi se na slici na nekima a negdi ima po dvije grančice izrasle pri osnovi lanjskih grana .
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Gec koja veličina Spring lady i tvrdoća si mjerio??

vagnuli jednu 130 g nak ni preveliku ni malu a bilo svakakvih nisam mjerio tvrdoču brao ih tvrde jer za dan bi se smekšale dok ova rich ledy tvrda treba joj dva dana da omekša viš na slici sprincrest u gajbama sa kalupom dosta ih je bilo takvih veličina a kak raja nema para pa kad kupi kilu voli da ih ima više komada tak da su i sitnije otišle 80-100 g

spring lady - springcrest jel to isto?
 
Posljednje uređivanje:

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Slikat ću sutra pa ću pokušat stavit. Maycrest pri kraju berbe i sutra berem spring-gold (valda je, tak sam je dobio :D ) tvrda i još uvijek nezrela ali težina od 150-170g pa beremo dok je cijena, ma da je već pala

nevidim baš na onoj slici armaturu koliko ima žica pa ak ima koja bolja sa tim detaljom ,
nego jel svake godine uspiješ dobit te rane sorte mislim zbog mraza ?
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
nevidim baš na onoj slici armaturu koliko ima žica pa ak ima koja bolja sa tim detaljom ,
nego jel svake godine uspiješ dobit te rane sorte mislim zbog mraza ?

Pa ove godine je bilo mraza pa nisu stradale, a prošle jesu. to je poljoprivreda pa nikad neznaš.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
koja ti to beatifull lady, nikaad čuo???
Beatiful Lady je izvrsna sorta koja kod mene dozrijeva odmah poslije Queencresta, a neposredno prije Collinsa, dakle oko 25. lipnja - 1. srpnja...kad se prorijedi teška cca 200 g u prosjeku, polukalanka, lijepo obojena i vrlo rodna...imam 50-ak stabala te sorte...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ostavio sam jedan do dva pupa kako di, vidi se na slici na nekima a negdi ima po dvije grančice izrasle pri osnovi lanjskih grana .

a tako već da,reko nisi valjda odrezao do kraja.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Beatiful Lady je izvrsna sorta koja kod mene dozrijeva odmah poslije Queencresta, a neposredno prije Collinsa, dakle oko 25. lipnja - 1. srpnja...kad se prorijedi teška cca 200 g u prosjeku, polukalanka, lijepo obojena i vrlo rodna...imam 50-ak stabala te sorte...

kod mene dođe sada za par dana,jedino lani je došla oko 20.6,inače svaki puta oko 15.6 je za berbu.
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
nevidim baš na onoj slici armaturu koliko ima žica pa ak ima koja bolja sa tim detaljom ,
nego jel svake godine uspiješ dobit te rane sorte mislim zbog mraza ?

Evo pokušo sam i nadam se da će pokušaj bit uspješan što se tiče postavljanja slika
Maycrest 6.6. 2011 (četvrta god ) http://imageshack.us/photo/my-images/197/slika0207.jpg/ http://imageshack.us/photo/my-images/40/slika0208.jpg/

Spring-gold jučer (Dane kaže beauty lady, a možda nije ni jedna od tih sorti:supz: ,glavno da je rodna i krupna :gitarist: ) http://imageshack.us/photo/my-images/810/slika0215.jpg/
 

Najnoviji postovi

Na vrh