• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

M

mikivoćar

Guest
...imam jednu manju parcelu na kojoj je obrnut sistem održavanja tla u nasadu tj. u redu se kopa cca 1, 5 m široke trake, a između redova se kosi i drugačiji je sastav tla (puno teže tlo) i koji je za razliku od ovog voćnjaka jesenas obilato gnojen stajnjakom (zrelim) i na toj parceli također imam 7 stabala sa istim simptomima...
...no za razliku od ove parcele napadnuta stabla nisu grupirana već su širom parcele...
Decki ja mislim da to ide ovim redoslijedom,prvo se vocka iscrpi i susa ju nacme,a nakon toga nase duge,kisne i vlazne zime uguse biljku,ja imam trenutno nekih 20tak stabala sa tim simptomima,i sva do jednog su puna smole po deblu.Cupati van,spaliti dezinficirati rupe,mislim da podrivanje i odvodenje viska vode isto kao i navodnjavanje u najsusnijem dijelu godine nudi odgovor na sve..........
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
posljedice leda od neki dan,50 posto uništeno,plodovi su tek danas i jučer počeli trunuti,katastrofa je ova godina. šta raditi sa ovim kasnijim sortama koje su dobile,jel prskati sada sa Signumom iako su još zelene ili to ne pomaže?
...u svakom slučaju trebao bi prskati...ne bi bilo loše ubaciti i mankozeb, ukoliko karenca dozvoljava...i još jednom ponoviti signum 10-ak dana prije berbe...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
...u svakom slučaju trebao bi prskati...ne bi bilo loše ubaciti i mankozeb, ukoliko karenca dozvoljava...i još jednom ponoviti signum 10-ak dana prije berbe...

kaže Brle da bi valjalo sa Captanom,da suši rane itd.
 
B

bekimax

Guest
marko andrić

prodajem breskvu extra kvalitete na veliko ako je neko zainteresiran neka nazove broj 098 9023737 ivankovo kraj vinkovaca.:gitarist:
 
B

bekimax

Guest
marko andrić

...može, naravno i "Captan"

Poštovanje ,ja bi vas nesto pitao nevezano za ovu temu dali znate neki dobar otkupni centar kome bi mogao prodati breskvu imam malo vise od vagona ,probao sam na par strana ali mizerna cijena a breskva extra i cuo sam da neplacaju ljudima,pozdrav !!!
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Poštovanje ,ja bi vas nesto pitao nevezano za ovu temu dali znate neki dobar otkupni centar kome bi mogao prodati breskvu imam malo vise od vagona ,probao sam na par strana ali mizerna cijena a breskva extra i cuo sam da neplacaju ljudima,pozdrav !!!

...to je čest problem...mislim da ti je vlastita maloprodaja najbolje rješenje...ako je samo 1 vagon u pitanju i to extra kvalitete
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Poštovanje ,ja bi vas nesto pitao nevezano za ovu temu dali znate neki dobar otkupni centar kome bi mogao prodati breskvu imam malo vise od vagona ,probao sam na par strana ali mizerna cijena a breskva extra i cuo sam da neplacaju ljudima,pozdrav !!!
Složi u male gajbe (po 5 kg) i podjeli letke po sandučićima u Ivankovu/Vinkovcima "Prodaja domaćih bresaka iz vlastitog nasada; gajba 5 kg - 25 kn, breskva extra klase"; Ivnakvo br.X, vlsanik Pero Perić, svaki dan od 7:00-19:00, tel. 09xxxxxx (prilagodi malo), stavi baku da dežura... i ima da ode.
Doći će ljudi kupit i na kućni prag ako je domaća i dobra (nema muljanja), i ode' taj vagon bresaka.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
breskve sve strunile na stblu,prskao sa Signumom ali badava,samo jednu veliku berbu sam imao a sve ostalo ode u nepovrat,katastrofa od godine. krenule se oporavljati nakon leda ali trenutak do zriobe sve strunile,da sam barem znao da ih poberem ranije.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
odu breskve u rakiju,da probamo i to. nikad nisu bile krupnije a ni trulije:finga:,al bar ćemo se napiti od muke ako ništa drugo.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
odu breskve u rakiju,da probamo i to. nikad nisu bile krupnije a ni trulije:finga:,al bar ćemo se napiti od muke ako ništa drugo.
Postoji li uopće tvornica voćnih sokova u HRV?

Smisao takvih pogona je upravo prerada (kaša, sok, koncentrat) takvih plodova.
Bila je nekad neka Dona, ali mislim da to ne postoji.
Nisam čitao strategiju razvoja voćarstva u HRV (možda niti ne postoji) ali nigdje nisam vidio da netko spominje tvornicu voćnih sokova i pripravaka.
Kako voćarstvo ne ide bez hladnjače; ne ide niti bez takve tvornice koja prihvaća višak (lošijih) plodova.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Postoji li uopće tvornica voćnih sokova u HRV?

Smisao takvih pogona je upravo prerada (kaša, sok, koncentrat) takvih plodova.
Bila je nekad neka Dona, ali mislim da to ne postoji.
Nisam čitao strategiju razvoja voćarstva u HRV (možda niti ne postoji) ali nigdje nisam vidio da netko spominje tvornicu voćnih sokova i pripravaka.
Kako voćarstvo ne ide bez hladnjače; ne ide niti bez takve tvornice koja prihvaća višak (lošijih) plodova.

ma nemam pojma,znam samo da je ova godina katastrofa,evo prije nekoliko sati nas je ponovno zbrijao led i olujno nevrijeme,skinuo mi jednu stranu plastenika. da mi nekako prespavati ovu godinu. Bobostar još mi samo ona rajčica ostala kao neka nada zarade,ali vidjeo si kakvih problema imam i s njom,tako da......idemo dalje,Ima Dana.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
ma nemam pojma,znam samo da je ova godina katastrofa,evo prije nekoliko sati nas je ponovno zbrijao led i olujno nevrijeme,skinuo mi jednu stranu plastenika. da mi nekako prespavati ovu godinu. Bobostar još mi samo ona rajčica ostala kao neka nada zarade,ali vidjeo si kakvih problema imam i s njom,tako da......idemo dalje,Ima Dana.

Vi u Virovitičkom kraju baš Vas neće non-stop neka elementarna sranja,žao mi je kolega truda,muke a i novca sve to dođe,nadam se da će Vam barem pristojno naknadu štete obračunat ako politika nestavi dio u džep ima ona stara "JAO SI SELJAKU KADA SE PROTIV NJEGA UROTI BOG I GOSPODA" ali rekao si idemo dalje Pozdrav.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Vi u Virovitičkom kraju baš Vas neće non-stop neka elementarna sranja,žao mi je kolega truda,muke a i novca sve to dođe,nadam se da će Vam barem pristojno naknadu štete obračunat ako politika nestavi dio u džep ima ona stara "JAO SI SELJAKU KADA SE PROTIV NJEGA UROTI BOG I GOSPODA" ali rekao si idemo dalje Pozdrav.

nevjerujem u pošten izračun odštete,kao prvo nema novca a kao drugo ni osiguranje ne isplati sve kako treba koje mora a ne država koja nemora. ja imam štete preko 200 000 kuna,tko to može vratiti,nitko.
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
kakva je breskva rich may i jeli moguće breskve uzgajati ekološki. čime špricati protiv svih tih breskvinih napasti na eko način
 

pocetnik-mk

Novi član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
21
Pozdrav svima...

Molim za savet.

Sutra/prekosutra planiram "plavo kupanje" za breskve oko 1 ha... verovatno cu to raditi sa novim villager atomizerom DM-14.

Imam veliki problem - primetio sam da se u vocnjaku razvila treca (oktobarska) generacija dudove štitaste vaši (Pseudaulacaspis pentagona)

Dileme su:

- Dali mogu zajedno sa bordovskom corbom ili nekim gotovim preparatom (CUPRABLAU-Z ili slican na bazi bakra) da pomesam insekticid (Lannate ili Methomex ili neki drugi na bazi metomila). Od strane "strucnjaka" uvoznika preparata dobio sam kontradiktorne informacije - neki su za, a neki protiv.

- Jedan od predloga "strucnjaka" je da (umesto bordovske corbe ili CUPRABLAU-Z ili slicne gotove preparate) koristim PASTA CAFFARO (bakarni oksihlorid) u kombinaciji sa RELDAN 40 EC (chlorpyrifos-methil). Dali neko ima iskustva sa ovom kombinacijom u suzbijanju stitastih vasiju?

- Koja je bitna razlika izmedju bordovske corbe (ili gotovih preparata) i bakarnog oksihlorida (PASTA CAFFARO) u smislu primene (plavo kupanje)... sta je po vama bolje?

- Dali je bolje i dali smem sada da koristim NORDOX (kojeg sam planirao za ranu prolet posle rezidbe) u kombinaciji za Lannate ili Methomex ili drugi insekticid. Dali se smeju mesati?

- Dali su 7 dana nakon "plavog kupanja" dovoljno da obavim krecenje sa krec+sumpor+so ili trebam sacekati duzi period?

Izvinjavam se ako sam preterao sa pitanjima.

Hvala unapred za pomoc
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
I ja ču ovih dana špricati breskve i to cuprablau-z,a razmišljam da ubacim i gašeno vapno.Želio bi znati što Vi forumaši-vočari mislite o tome-da nebi bilo više štete nego koristi.Gašeno vapno znamo svi što je.Hvala unaprijed za komentare i pozdrav svima.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
I ja ču ovih dana špricati breskve i to cuprablau-z,a razmišljam da ubacim i gašeno vapno.Želio bi znati što Vi forumaši-vočari mislite o tome-da nebi bilo više štete nego koristi.Gašeno vapno znamo svi što je.Hvala unaprijed za komentare i pozdrav svima.
...možeš li malo pojasniti kako to misliš miješati cuprablau i gašeno vapno, nisam siguran da sam razumio?
 

pocetnik-mk

Novi član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
21
- Dali mogu zajedno sa bordovskom corbom ili nekim gotovim preparatom (CUPRABLAU-Z ili slican na bazi bakra) da pomesam insekticid (Lannate ili Methomex ili neki drugi na bazi metomila). Od strane "strucnjaka" uvoznika preparata dobio sam kontradiktorne informacije - neki su za, a neki protiv.

Verovatno sam pretjerao ili pogresio negde cim niko nije ni prokomentarisao moje pocetnicke dileme. :eek:

Kako i da je, hocu da razmenim informaciju (sa onima koji imaju slicne dileme), koju sam dobio iz "prve ruke" - direkno od proizvodjaca CUPRABLAU-Z-a.

CUPRABLAU-Z moze da se pomesa sa preparatima na bazi methomil-a (Lannate, Methomex i sl.).

Jos jedno saznanje: Za jesensko "plavo kupanje" nije nepohodan preparat na bazi methomil-a, ali sam ja, zbog predostroznosti i straha od stitasnih vasi (treca generacija, koja je trenutno aktivna zbog adekvatne klime), ipak odlucio da upotrebim Lannate 25 u kombinaciji sa bakarnim preparatom.

Danas sam okupao oko 150 vocaka - breskve. Sutra planiram ranije da krenem i da sredim ostalih 400 stabala.

Prvi utisak: Motorni - grbni atomizer Villager DM-14 je odlicno resenje za manje povrsine (otprilike do 0,5 ha ili 200-300 stabala max.)... za vece povrsine mora traktorski atomizer, posebno ako se ima u vidu da za 7 dana planiram motorno krecenje (krec+sumpor+so) za oko 700 stabala, a strah me hvata i za jos 4 do 5 prskanja, koja treba obaviti na vreme i kvalitetno u toku godine.

Za one koje hoce da koriste bilo koji motorni - grbni atomizer/prskalicu, pre no sto krenu u tu avanturu, najpre neka se dobro fizicki pripreme.

Pozdrav svima...
 

Najnoviji postovi

Na vrh