• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Verovatno sam pretjerao ili pogresio negde cim niko nije ni prokomentarisao moje pocetnicke dileme. :eek:

Kako i da je, hocu da razmenim informaciju (sa onima koji imaju slicne dileme), koju sam dobio iz "prve ruke" - direkno od proizvodjaca CUPRABLAU-Z-a.

CUPRABLAU-Z moze da se pomesa sa preparatima na bazi methomil-a (Lannate, Methomex i sl.).

Jos jedno saznanje: Za jesensko "plavo kupanje" nije nepohodan preparat na bazi methomil-a, ali sam ja, zbog predostroznosti i straha od stitasnih vasi (treca generacija, koja je trenutno aktivna zbog adekvatne klime), ipak odlucio da upotrebim Lannate 25 u kombinaciji sa bakarnim preparatom.

Danas sam okupao oko 150 vocaka - breskve. Sutra planiram ranije da krenem i da sredim ostalih 400 stabala.

Prvi utisak: Motorni - grbni atomizer Villager DM-14 je odlicno resenje za manje povrsine (otprilike do 0,5 ha ili 200-300 stabala max.)... za vece povrsine mora traktorski atomizer, posebno ako se ima u vidu da za 7 dana planiram motorno krecenje (krec+sumpor+so) za oko 700 stabala, a strah me hvata i za jos 4 do 5 prskanja, koja treba obaviti na vreme i kvalitetno u toku godine.

Za one koje hoce da koriste bilo koji motorni - grbni atomizer/prskalicu, pre no sto krenu u tu avanturu, najpre neka se dobro fizicki pripreme.

Pozdrav svima...
...da, traktorski atomizer ti je za veće površine neophodan...ja imam i traktorski i leđni atomizer, s tim da ovaj leđni koristim samo na jednoj vrlo maloj parceli koja je na takvom terenu na kojem se traktor može prevrnuti...i na okućnici...
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
...možeš li malo pojasniti kako to misliš miješati cuprablau i gašeno vapno, nisam siguran da sam razumio.
To sam ja nešto smislio u svojoj glavi ,pošto je gašeno vapno za dezinfekciju a i njime se kreče voćke.Nekad se prskalo gašenim vapnom i nije bilo toliko nametnika.Koliko znam danas postoje sredstva gdje ima i vapna samo vjerovatno u malim kolićinama.Cuprablau sadrži bakar i zink pa bi tako iskoristio prohod i ubacio vapno koje se može kupiti gotovo upakirano u kantama.Mislim da nebi štetilo,htio sam čuti vaš komentar poštovani forumaši.

Pozdrav!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
branko64 vapno se bakru dodaje iz jednog razloga a to je da neutralizira otopinu. Cuperblau z je gotov proizvod kao i ostali kupovni. Ako ćeš sam miksati onda nađi recept za bordošku čorbu (modra galica + vapno). Poslije Cuperblau z možeš ići sa vapnom i sumporom. Poz
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
-. vapno se bakru dodaje iz jednog razloga a to je da neutralizira otopinu. Cuperblau z je gotov proizvod kao i ostali kupovni. Ako ćeš sam miksati onda nađi recept za bordošku čorbu (modra galica + vapno). Poslije Cuperblau z možeš ići sa vapnom i sumporom. Poz

Zahvaljujem na odgovoru.Tako sam i mislio nekako,ali nije mi baš jasno-ako dodam vapno ucuprablau z uništio bih cuprablau (nesmije se miješati).Nisam kemičar .To mislim miješati zbog prohoda.Sad opet neznam kako breskva reagira na modru galicu,znam da u vinograd ide.Možda sam malo i dosadan.Ja bi baš htio bakar i vapno. pozdrav
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
-. vapno se bakru dodaje iz jednog razloga a to je da neutralizira otopinu. Cuperblau z je gotov proizvod kao i ostali kupovni. Ako ćeš sam miksati onda nađi recept za bordošku čorbu (modra galica + vapno). Poslije Cuperblau z možeš ići sa vapnom i sumporom. Poz

Zahvaljujem na odgovoru.Tako sam i mislio nekako,ali nije mi baš jasno-ako dodam vapno ucuprablau z uništio bih cuprablau (nesmije se miješati).Nisam kemičar .To mislim miješati zbog prohoda.Sad opet neznam kako breskva reagira na modru galicu,znam da u vinograd ide.Možda sam malo i dosadan.Ja bi baš htio bakar i vapno. pozdrav
...breskva odlično regira na bordošku juhu (modra galica + vapno), a možeš je praviti sam ili kupiti gotovu...u punom mirovanju vegetacije konc. je 3%, a niti 5% neće škoditi, ukoliko u potpunosti "okupaš" stabla vrlo ćeš efikasno preventivno suzbiti gljivicu uzročnika kovrčavosti lista breskve, a i gljivicu uzročnika šupljikavosti lista breskve...
...ukoliko se pak primijeni u vegetaciji, bakar djeluje fitotoksično na list breskve...
...dakle, samo u mirovanju vegetacije...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
meni se dosta posušilo bresaka koje sam sadio ove i prošle godine,nemam navodnjavanje i suša je napravila svoje. nego neznam zašto se javlja crnilo na stablu od zemlje pa do prvih grana,crne kao gar,i one koje su suhe i one koje nisu? to još nisam vidjeo.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
meni se dosta posušilo bresaka koje sam sadio ove i prošle godine,nemam navodnjavanje i suša je napravila svoje. nego neznam zašto se javlja crnilo na stablu od zemlje pa do prvih grana,crne kao gar,i one koje su suhe i one koje nisu? to još nisam vidjeo.
...najvjerojatnije je to crnilo uzrokovano gljivicama čađavicama koje se nasele na mednu rosu koju izlučuju lisne uši i uslijed čega grane i stablo pocrne...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
...najvjerojatnije je to crnilo uzrokovano gljivicama čađavicama koje se nasele na mednu rosu koju izlučuju lisne uši i uslijed čega grane i stablo pocrne...

ima li to kakve posljedice?
 
T

Tužonec

Guest
molim strucan savjet...

Bavim se breskvama vise od 14 godina (cca 200 sadnica), ali se pojavio problem. Ovo ljeto, naime, breskve su i velike i obojane, zdrave, ali im okus nije dovoljno sladak. Gnojidbu vrsim jednako kao i vecina breskvara, ali i ne putem lista. One su i prorijedjene kako treba. Molim vas savjetujte me kako vratiti secer.
Hvala puno :prayer:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Biti će slatke slijedeće godine. Bila je suša i granule nisu pukle, nije došlo do otapanja kalija u njima kao i njegove mobilnosti u korjenovu zonu. To je optimistična varijanta, drugu ne želiš pročitati :) Poz
 

greenseeker

Član
Tu od
28 Stu 2011
Poruka
45
ima li netko možda breskvu fayette na podlozi p.persica?

tek sam ju posadio sada pa ako mi netko može malo napisati kako se ponaša?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
ima li netko možda breskvu fayette na podlozi p.persica?

tek sam ju posadio sada pa ako mi netko može malo napisati kako se ponaša?
...imaš puno boljih kasnih sorti od fayette...po meni, najveća joj je mana vrlo slaba obojenost ploda, pa se slabije prodaje...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...neka mi forumaš iz Baranje, koji mi je poslao poruku, pošalje pravi nick na koji mu mogu odgovoriti...nešto ne prihvaća slanje poruke :)
 

oki198713

Član
Tu od
13 Srp 2010
Poruka
223
pozz

evo samo da se pohvalim da sam dogovorio kupnju voćnjaka i data je kapara,tamo ima cc 80kom bresaka i ostalog voća pa me interesira ljudi nisu prskali bakrom u jesen dali je kasno ovih dana obaviti to prkanje odnosno koje bi se temperature trebale kretati da bi se moglo oprskati
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
evo samo da se pohvalim da sam dogovorio kupnju voćnjaka i data je kapara,tamo ima cc 80kom bresaka i ostalog voća pa me interesira ljudi nisu prskali bakrom u jesen dali je kasno ovih dana obaviti to prkanje odnosno koje bi se temperature trebale kretati da bi se moglo oprskati
...ja bi sačekao početak veljače, nek bude miran dan bez vjetra i temperatura iznad + 5 stupnjeva. Bordoška juha 3% (dakle 3 kg preparata na 100 l vode) i sve dobro okupati svaku grančicu i deblo sve do zemlje, dakle, da se bukvalno cijedi sredstvo niz stablo i voćka plavi kao štrumpf :)
 

oki198713

Član
Tu od
13 Srp 2010
Poruka
223
pozz

...ja bi sačekao početak veljače, nek bude miran dan bez vjetra i temperatura iznad + 5 stupnjeva. Bordoška juha 3% (dakle 3 kg preparata na 100 l vode) i sve dobro okupati svaku grančicu i deblo sve do zemlje, dakle, da se bukvalno cijedi sredstvo niz stablo i voćka plavi kao štrumpf :)


breskvaru dali bi mi htio sastaviti svoj program zaštite bresaka po fazama kako ih koristiš
 

Najnoviji postovi

Na vrh