• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

pocetnik-mk

Novi član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
21
...nema problema, samo trebam uhvatiti malo vremena :)

Ja bi isto bio zahvalan za sublimirani program zastite i djubrenja baziran na licnom iskustvu. Poceo sam nesto i sam da pripremam, ali bez iskustva... ne vredi...

Skinuo sam sve programe od proizvodjaca preparata, proguglao (skoro) sve savetodavne sluzbe i forume, proverio i sta rade u inostranstvu... ali ipak imam dosta dileme sta je bolje u praksi (sa alternativama, zavisno od situacije na terenu i periodu prskanja).

Bilo bi dobro da (uz ucesce svih forumasa) napravimo jedan nas kalendar prskanja i djubrenja (folijarnu prihranu i sl.)

Evo jedan inostrani primer koji mozemo da koristimo kao uzorak.

http://www.omafra.gov.on.ca/english/crops/pub360/7pchcal.pdf

Evo i linka do prirucnika za proizvodnju breskve od Dr Mirjane Bulatovic-Danilovic, za one koji jos nisu naleteli na njega.

http://www.agrobiznis.net/documents/RS_F23.0_Fresh_Peaches_Guide.pdf


Pozdravljam sve breskvare i zelim svima Srecnu i bericetnu 2012 godinu
 
Posljednje uređivanje:

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
procitao sam nesto literature o rezanju breskve ali jako je tesko to shvatit ,jer jedno je knjiga a drugo praksa,evo na slici me muce ove mladice neznam sto s njima pa bi vas molio da mi date koji savjet sta i kako,to nikad nisam radio mislim orezivat breskvu,uzgojni oblik je vaza.evo slika pa vas molim koji savjet.HVALA


Uploaded with ImageShack.us
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
procitao sam nesto literature o rezanju breskve ali jako je tesko to shvatit ,jer jedno je knjiga a drugo praksa,evo na slici me muce ove mladice neznam sto s njima pa bi vas molio da mi date koji savjet sta i kako,to nikad nisam radio mislim orezivat breskvu,uzgojni oblik je vaza.evo slika pa vas molim koji savjet.HVALA


Uploaded with ImageShack.us
..evo, mali video kako orezati stablo breskve i to baš vazu:



[YT]http://www.youtube.com/watch?v=tj2QTmq4GyQ[/YT]

i nemoj misliti da je ovo neki drastičan primjer, ovo je baš lijep primjer kako se reže :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
hvala na odgovoru ,sad mi je dosta jasnije

sve je ispravno na tom videu osim jedne stvari i to nemoj tako raditi. radi se o skraćivanju grana koje se ostavljaju na rod,to se više ne radi,ostavlja se cijela dužina. to recimo radi breskvar koji nema vremena prorjeđivati pa ju skrati odma ali to nije dobro. nakon berbe se ta rodna grana koja je nosila plod skrati na dva ili tri pupa da se potakne izboj mladica za iduću godinu na toj nosećoj grani. pogotovo na ranim sortama zbog rane berbe pa stignu narasti ti izboji,kod kasnih ta rezidba manje dolazi do izražaja pa je kod njih eventualno dobro skratiti rodnu granu,ali ne sve.



ljudi koliko se plaća rezanje,jel to ide u dnevnice,po stablu ili kako? kako vi plaćate koji plaćate?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
...kod nas plaćaju 35 kn/sat, ove koji stvarno znaju rezat

imam nekoliko mušterija pa neznam koliko da naplatim. vidim da je to tražen posao pa reko da nešto i zaradim onako usput.
 

Slavko

Novi član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
13
Orezivanje pocinje, koji su Vam uzgojni oblici

Kao što ima mnogo sorti i dilema je koje zasaditi dilema je i koji oblik krune odabrati. Koji oblik krune Vi koristite i kakva su Vam iskustva.

Imamo breskve sa krunom u obliku vretena, a takodje i u obliku Vaze. Za vreteno su rastojanja 4x2 a za vazu nešto veća. Iskustva su dobra i sa jednim i drugim oblikom a svaki ima svoje prednosti i mane.

Kod vaze su plodovi bolje obojeni i manje je potrebno raditi letnju rezidbu, kasnije prorodi ali zasadi, verovatno zbog većih rastojanja, duže traju. Rastojanja su od 2, 2.5 i više metara u redu.

Vreteno je jednostavnije za zaštitu, lakše se prolazi kroz voćnjak. Plodovi su jako dobri ali je neophodno uraditi najmanje jednu zelenu rezidbu a poželjno je i dve. Imamo zasade sa razmakom u redu 1,5 i 2m.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
u hebem ti,pa to je doktorska sadnica:D,koliko ti orežu stabala za sat,a koliko plaćate za branje
...a za 1 ha te to izađe oko 1000 eura, ili 10-ak kn po stablu, rezidba. A sa stabla u punom rodu (vaza) nikako ne bi smio brati manje od 50 kg bresaka.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
...a za 1 ha te to izađe oko 1000 eura, ili 10-ak kn po stablu, rezidba. A sa stabla u punom rodu (vaza) nikako ne bi smio brati manje od 50 kg bresaka.

nije loša dnevnica,mogao bi ja i oglas dati:D
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
da na rezanje 10-15% ,za branje isto,na kraju šta ti ostane,gorivo održavanje strojeva
ma režem sam oko 2000 stabala,ruke mi otpadaju ,znači za 2mj rezanja ušparam si oko 2000 eura
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
da na rezanje 10-15% ,za branje isto,na kraju šta ti ostane,gorivo održavanje strojeva
ma režem sam oko 2000 stabala,ruke mi otpadaju ,znači za 2mj rezanja ušparam si oko 2000 eura
...ja računam, ako mi ostane 100 kn čiste zarade po stablu to je odlično...često bude i manje
...i to zato jer praktički sve realiziram sam u maloprodaji
...ako se prodaje otkupljivačima, super je i 50 kn "čistaka" po stablu
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
je između 50-100 kn bude čista zarada,od poticaja nam je dosta za kemikalije i šta se mi ustvari žalimo,samo kukamo kako nevalja
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
zna li netko granicu smrzavanja breskve? prije dvije godine su mi se smrzle sve grane na metar i pol visine na ranim sortama,a bilo je tri dana -18C. sad je nekoliko dana zaredom oko -20C pa mislim da će se ponoviti opet ista stvar.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
zna li netko granicu smrzavanja breskve? prije dvije godine su mi se smrzle sve grane na metar i pol visine na ranim sortama,a bilo je tri dana -18C. sad je nekoliko dana zaredom oko -20C pa mislim da će se ponoviti opet ista stvar.

Nažalost prognoze su loše,ali ne mora značiti,kod Vas je bilo oko -22(granica)

Dobro njegovane voćke dobro podnose niske temperature; mlade voćke, posebno ako su bujne, lošije podnose niske temperature; jabuke i kruške podnose temperature u mirovanju do -30°C, breskva, trešnja i višnja do -22°C, šljiva do -35°C; cvjetni pupovi su najosjetljiviji organi na stablima voćaka; dolazi do djelomičnog ili potpunog propadanja cvjetnih pupova i njegovih organa, što smrznutom cvijetu onemogućava da obavi normalnu oplodnju i razvije plod; kod marelice, višnje, trešnje, breskve i oraha cvjetni se pupovi smrzavaju na temperaturama nižim od -20°C, a cvjetni pupovi jabuke, kruške, ogrozda i ribiza smrznu se na temperaturi nižoj od -25°C;
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
zna li netko granicu smrzavanja breskve? prije dvije godine su mi se smrzle sve grane na metar i pol visine na ranim sortama,a bilo je tri dana -18C. sad je nekoliko dana zaredom oko -20C pa mislim da će se ponoviti opet ista stvar.
...pretpostavljam da će kod mene biti problema, ali sa ovim stablima koja su orezana...a orezano je pola nasada
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
...pretpostavljam da će kod mene biti problema, ali sa ovim stablima koja su orezana...a orezano je pola nasada

Joj ,a zašto žurite?
Malo toplog vremena bilo, a sada -25 i do kraja mjeseca -(minus)
 

Najnoviji postovi

Na vrh