• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
e jbg-a em nema ploda daj špricaj daj prihranu oreži pa sad ope reži :rolleyess:. Dal baš sve ,naravno osim onih ako slučajno imaju cvat, neče li to utjecat na povečanje vodopija mislim divljanje vočke...

...kod breskve i jest cilj dobiti dovoljno dugih jednogodišnjih izboja. Voćke će i ovako biti bujne, jer nisu opterećene rodom, ovime se ciljano ide na to da novi izboji ostanu pri osnovi grane i da se izbjegne prenošenje vegetacije na vrhove grana i rasipanje vode i hrane na rast mnoštva izboja koji bi i tako bili odstranjeni zimskom rezidbom.
U svakom slučaju ja uzimam škare u ruke i krećem :)
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
nisam li ja upravo o tome pisao neki dan,ali ja bih ipak sačekao šesti mjesec pa to napravio u ljetnoj rezidbi,kad već istjeraju neke nove grane,da ipak ne ogolimo stablo sada,neće mladice puno narasti do 6mj pa nema straha da opet nećemo dobiti duge izboje pri osnovi.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
nisam li ja upravo o tome pisao neki dan,ali ja bih ipak sačekao šesti mjesec pa to napravio u ljetnoj rezidbi,kad već istjeraju neke nove grane,da ipak ne ogolimo stablo sada,neće mladice puno narasti do 6mj pa nema straha da opet nećemo dobiti duge izboje pri osnovi.
Kod mene mladi izboji već tjeraju 6-ti list, a drvni i lisni pupovi uopće nisu izmrzli. Gnojidba jesenas bila je vrlo izdašna (600 kg NPK 7 : 20 : 30 na ha). Tako da ću to obaviti sada.
Još jedan razlog je taj da se sada vrlo dobro sve vidi tj. dobar je pregled krošnje. Kasnije moram na ovim drugim parcelama u prorjeđivanje ploda i neću imati vremena.
Javim na forumu kakvi će biti rezultati ove rane zelene rezidbe :)
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
breskva rađa na jednogodišnjim granama,bojim se da sa ranim rezanjem ne dođe do formiranja cvetnih pupova do jeseni pa ako bude duga jesen da ne procvjetaju
pošto je biljka ne opterećena jedini joj je zadatak grane za iduću god.
moje mišljenje
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
breskva rađa na jednogodišnjim granama,bojim se da sa ranim rezanjem ne dođe do formiranja cvetnih pupova do jeseni pa ako bude duga jesen da ne procvjetaju
pošto je biljka ne opterećena jedini joj je zadatak grane za iduću god.
moje mišljenje

Kažu da u dubrovačkoj regiji nemogu uspijevati breskve jer nema dovoljno hladnih temperatura. Evo moje u plasteniku rich ledy nikak nisu rodile a glohaven sam precijepio baš zato jer u prvom mjesecu zatvaram plastenik a njima nije bilo dosta niskih temperatura dok sprincrestu je jer ima krači ciklus, odnosno manji zbroj hladnih sati.
 
D

drax

Guest
ako sada orežemo grane , jel se neće možda desiti da procvjetaju do jeseni

Koje su promjene klime nebi me čudilo i da cvijeta. Juče u Mostaru tempreatura bila 30 stupnjeva.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Kod mene mladi izboji već tjeraju 6-ti list, a drvni i lisni pupovi uopće nisu izmrzli. Gnojidba jesenas bila je vrlo izdašna (600 kg NPK 7 : 20 : 30 na ha). Tako da ću to obaviti sada.
Još jedan razlog je taj da se sada vrlo dobro sve vidi tj. dobar je pregled krošnje. Kasnije moram na ovim drugim parcelama u prorjeđivanje ploda i neću imati vremena.
Javim na forumu kakvi će biti rezultati ove rane zelene rezidbe :)

ajde de,javi obavezno i slike pošalji nakon što orežeš da vidim to ogoljeno stablo:shock: ja ću jedno orezati za probu za buduća vremena.

danas sam primjetio i da se vrhovi pojedinih grana suše,valjda zakašnjela reakcija smrzavanja. a 50 posto stabala se bori sa manjkom listova,negdje neki list,štrašno,nadam se da se neće posušiti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
To sam i ja skužio da se počelo kasnije sušiti, kod mene je užas.
fotografija0698.jpg

fotografija0697.jpg

fotografija0700.jpg

Jedino je royal nešto bolji...
fotografija0694o.jpg

fotografija0693o.jpg

fotografija0696o.jpg

fotografija0701.jpg


Slabo je to sve, manjak pupova, sreća nisam pomahitalo orezivao nego sam rezao na mraz i monoliju ako se zavuće da se da još što u zelenoj popraviti, kad ono manjak grana. A i ova smola već počela izbijati, ali jako rijetko.
fotografija0692o.jpg
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

Kontam, kod tebe je situacija potpuno različita od ove kod mene, kod mene vegetativni pupovi nisu uopće oštećeni, a nasad je još obilno jesenas pognojen i izboji su krenuli kao ludi. Oštećen je samo cvjetni pup i to samo na jednoj parceli i ne na svim sortama jednako.
Ovo prikraćivanje dugih izboja radit ću samo na onim izbojima na kojima je smrzao sav cvjetni pup i smatram da je upravo sada idealno vrijeme za to, jer su izboji tek krenuli i stabla neće bespotrebno trošiti snagu i gnojivo na rast mnoštva nepotrebnih mladica, koje ću tako i tako odrezati u zimskoj rezidbi.
Ali, ponavljam, kod mene uopće nisu oštećeni vegetativni pupovi.
Ovo kod tebe je puno gori slučaj, tu bi valjalo pričekati možda mjesec dana i kad se vidi kakva je točno situacija na svim stablima koja ne "kunjaju" tj. koja bujno potjeraju izboje, izvršiti ovakvo prikraćivanje tih dugih izboja.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
danas sam primjetio i da se vrhovi pojedinih grana suše,valjda zakašnjela reakcija smrzavanja. a 50 posto stabala se bori sa manjkom listova,negdje neki list,štrašno,nadam se da se neće posušiti.
...u takvoj situaciji treba pričekati i vidjet ćeš nakon možda mjesec dana koja stabla su otpisana, a sva ona koja bujno potjeraju treba prikratiti kako sam i rekao.
Treba ciljano proizvesti kvalitetne duge rodne šibe za iduću godinu...
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
zimsko mirovanje breskve je oko 600-700 sati,temperature u prosjeku oko 0*C
barem koliko je meni poznato,neka me netko uspravi ako griješim
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Breskvar da te pitam jel kasno za Cromodine? Išao sam prošli tjedan bakrom i mineralnim uljem i nisam štedio. Jel vrijedi par ovih listića špricati? Kupio sam kilu da se nađe ali nisam pametan. A opet ako me uhvati kovrčavost ode mast u propast. Bakar sam prskao sa akumulatorskom prskalicom od voćke do voćke i kupanje, da tako idem i sa Cromodinom? Hvala.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Breskvar da te pitam jel kasno za Cromodine? Išao sam prošli tjedan bakrom i mineralnim uljem i nisam štedio. Jel vrijedi par ovih listića špricati? Kupio sam kilu da se nađe ali nisam pametan. A opet ako me uhvati kovrčavost ode mast u propast. Bakar sam prskao sa akumulatorskom prskalicom od voćke do voćke i kupanje, da tako idem i sa Cromodinom? Hvala.

...treba pratiti pažljivo prognozu, a sve ovisi i koliko ti brzo tjeraju mladi listovi. Npr, ja sam na ovoj najvećoj tabli išao prije nekih 12 dana "Daconylom" jer su rekli da je moguća kiša, a na kraju od kiše nije bilo ni "k".
A nema li kišnih kapi u vrijeme pucanja pupova i izbijanja mladih listića, neće biti niti zaraze kovrčavošću.
Tako da ako ne bude kiše još nekoliko dana, mislim da prskanje "Chromodinom" neće biti potrebno. Osim ako ti vegetacija toliko kasni da pupovi još nisu krenuli, a koliko sam na onoj jednoj fotki uspio vidjeti - ipak su krenuli.

zimsko mirovanje breskve je oko 600-700 sati,temperature u prosjeku oko 0*C
barem koliko je meni poznato,neka me netko uspravi ako griješim
Točno, no to ti ovisi i o sorti, ima nekih kojima treba i blizu 1000 sati inaktivnih temperatura :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Najavili su slijedei tjedan mini kišni tjedan. Ako bi još na ostalim sortama krenuli listovi onda bi bolje bilo daconilom prskati? Ipak on ima "izdržljivost" 100 mm kiše. Hvala
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Kod mene mladi izboji već tjeraju 6-ti list, a drvni i lisni pupovi uopće nisu izmrzli. Gnojidba jesenas bila je vrlo izdašna (600 kg NPK 7 : 20 : 30 na ha). Tako da ću to obaviti sada.
Još jedan razlog je taj da se sada vrlo dobro sve vidi tj. dobar je pregled krošnje. Kasnije moram na ovim drugim parcelama u prorjeđivanje ploda i neću imati vremena.
Javim na forumu kakvi će biti rezultati ove rane zelene rezidbe :)

Kod tebe klima ko na moru več imaš 6 list a kodnas tek počinje nije ni čudo što krečeš u rezidbu mi tek uviđamo pravo stanje u vočnjacima
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
kovrčavost lista se javlja na tep.+18-20*C i vlažnosti zraka 70-80% kod prolistavanja,koliko sam upoznat sa time
 

Najnoviji postovi

Na vrh