• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Kod mene neka sorta puna pupova. Moram viditi koja je. Ali ionako je slaba vegetacijski pa je neću forsati.

Inaće sve voćke koje su slabije vegetacijski daju najviše cvijetnih pupova,ali rod nikako ne mogu iznjeti do kraja.
Savjet prije cvatnje ili u cvatnji odstraniti rukom višak cvjetnih pupova da voćka ne trpi veliki utrošak snage,koji je jako velik u tom periodu vegetacije.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
a šta sada kad nema cvjeta,to znači da nema ni monilije ako slučajno padne kiša,znači netreba ni prskati,hoće li biti veći prirast grana pošto nema ploda,kako će biljka reagirati,treba li odmah nakon listanja tamo u petom mjesecu sve grane koje su trebale biti rodne a nisu skratiti na dva pupa i rane i kasne sorte???ajmo malo rasprave o tome. mislim da se ovo sve može iskoristiti da od stabala napravimo dobru podlogu za rod iduće godine,da dobijemo prave rodne grane.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Dane ni ne pomišljaj na to bez obzira na rodnost moraš održavati voćku,šta da ti se desi nagodinu da se ne možeš riješiti monolije,lisnih uši,tripisa.
Treba poprskati s vremena na vrijeme ali puno rijeđe.
 
D

drax

Guest
pozdrav ekipa

Kod nas se zašttita radi od dvije vrste monilije , monilija ploda i monilija na granama neznam stručne nazive. Pa ako se i s jednom igraš idućih godina si nadrljo moj Dane................ Sutra prskam daconil i karate pa za koji dan prihrana Borom i još nekim sredstvima. Kod nas je puna cvatnja........http://www.vocarstvo.org/Galleries/2007-12/Katalog Syngenta BiH 2008.pdf
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
što se tiče prskanja treba ga odraditi skoro normalno
a za rezanje granja se ne bih složio da se režu na dva pupa u 5-6mj. pa da se dobiju rodne grane za iduću god.,zašto
ako ih je biljka sposobna stvoriti i sa urodom biće i sada
a bojim se da bi se sa rezidbom dobilo puno izboja na tim novim granama za iduću god.
mislim da bi bilo previše za rezat u proljeće
bolje ništa ne dirat.nego pustiti da rastu i plakat jer Nas se neće izgleda nitko sjetiti iz ove naše vlade da nam malo pomogne
da su u pitanju ratari ili mljekari bilo bi čuda,ali pošto su u pitanju voćari,ma ko ih hebe
isto kao i prošle god.svima je bila elementarna samo nama nije
malo sam skrenio sa teme ali...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ja svakako režem na dva pupa poslije berbe,to se tako radi i inače,ali kod kasnih sorti je problem što kasno dolaze pa je sada prilika skratiti ih na dva pupa isto kad i rane,to je ispravno,jer takvim načinom rezidbe rodne grane ostaju pri osnovi itd. a što se tiče prskanja,protiv tripsa netreba jer nema ploda na kojem se inače javljaju oštečenja,pogotovo na nektarinama,a monilija je opasna kad padne kiša na otvoreni cvjet jer zaraza prolazi kroz taj procijep,tako da i to prskanje slobodno preskočiti. ostaje prskanje protiv uši i nekoliko puta recimo Dithanom protiv šupljikavosti i to je to. protiv druge monilije također netreba jer nema plodova pa nema ni truleži plodova,takozvana monilija fructigena. da ne spominjem da nema ni glavnog uzročnika i širenja zaraze,a to je kiša.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ma Maje su to predvidjele za sve osim za nas(Hrvatsku),tako da do velikih promjena kod nas neće doći
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Kod nas se zašttita radi od dvije vrste monilije , monilija ploda i monilija na granama neznam stručne nazive. Pa ako se i s jednom igraš idućih godina si nadrljo moj Dane................ Sutra prskam daconil i karate pa za koji dan prihrana Borom i još nekim sredstvima. Kod nas je puna cvatnja........http://www.vocarstvo.org/Galleries/2007-12/Katalog Syngenta BiH 2008.pdf

koja sorta ti je u cvatnji ?

daevu ma Maje su to predvidjele za sve osim za nas(Hrvatsku),
misliš da su znali oni za nas :scratch
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
pa oni su predvidjeli velike promjene,istina kod nas se vlast i promjenija ali je sve ostalo isto
tako da od njihovog kalendara za nas izgleda ništa
 
D

drax

Guest
danas sam završio sa prskanjem, sve sorte breskve i nektarine su mi u cvatnji,
u fazi otvaranja je redhaven on ide zadnji.
Što se tiče Maja sjebali smo mi to i bez njih.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...nije mi dao vrag mira i skoknuo sam do prijatelja koji ima breskve u ovom ravničarskom dijelu na potezu od Našica prema Osijeku. Kad tamo - katastrofa
...našao sam ga baš u voćnjaku u rezidbi, očajan je. Dok kod mene na ovoj parceli koja je najviše nastradala svuda tjera list - kod njega su izmrzli čak i lisni i drvni pupovi. Pažljivo smo pregledali stabla i našli u cijelom voćnjaku svega nekoliko živih grančica i to onih koje su bile vrlo nisko i prekrio ih je snijeg te tako zaštitio od izmrzavanja. Prežalosno za vidjeti.
...ja ću na ove 2 manje parcele imati normalan rod, na ovoj najvećoj rod će biti slab. No ovako izmrzao breskvik kao kod tog prijatelja nikada u životu nisam vidio...
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
kak sam orezo prje dvadesetak dana sad vidim da neke grančice dopola tjeraju list a druga polovica suha ,cvijeta nema jel da prikratim te grane do živog il da ih ostavim pa kasnije u ljetnoj rezidbi odstranim :scratch
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Meni u breskviku ful čudno. Najniže grane kod pojedinih sorti imaju pupove u otvaranju, dok te iste sorte na vrhu stabla nema ništa. Royal gem taj izgleda ne ferma zimu on je sav živ, dok kod nekih sorti mi se čini malte ne da ću krčiti sva stabla Sve u svemu tek sad izbijaju pupovi kasnim za vma bar dobar tjedan ako ne i deset dana. Poz
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
kak sam orezo prje dvadesetak dana sad vidim da neke grančice dopola tjeraju list a druga polovica suha ,cvijeta nema jel da prikratim te grane do živog il da ih ostavim pa kasnije u ljetnoj rezidbi odstranim :scratch

...reži bolje odmah sad na kratko, ako imaš vremena...imat ćeš jače i kvalitetnije rodne šibe za iduću godinu...
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Meni u breskviku ful čudno. Najniže grane kod pojedinih sorti imaju pupove u otvaranju, dok te iste sorte na vrhu stabla nema ništa. Royal gem taj izgleda ne ferma zimu on je sav živ, dok kod nekih sorti mi se čini malte ne da ću krčiti sva stabla Sve u svemu tek sad izbijaju pupovi kasnim za vma bar dobar tjedan ako ne i deset dana. Poz

nije li ono kotebe bilo lani pod vodom možda ti je i to kumovalo stanju u breskviku :scratch
:weedman: Samo da vas obavijestim za onu trgovinu u Kutini INAKEM,mislim da se tak zove kaj prodaju fertinu u rifuzi radi samo do 14h. Petak kad sam se vračo sa sajma moro preko Garešnice doma pa reko idem si uzet fertine i u 14,30 poljubio vrata:madmana:
 

Najnoviji postovi

Na vrh