• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...Gec, ovo kod tebe je još super, kod ovog mojeg prijatelja takva su cijela stabla, od tla pa do vrha. Morat će vadit 300 odraslih stabala u 8-moj godini, najbolji rod...
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
...Gec, ovo kod tebe je još super, kod ovog mojeg prijatelja takva su cijela stabla, od tla pa do vrha. Morat će vadit 300 odraslih stabala u 8-moj godini, najbolji rod...

Strašno , čuj reci mi molim te vidim da si nasadio breskve na breskve (kažu da nije dobro) kako si pripremio zemlju pitam jer kako sam cijepio u plasteniku onih 40-etak glohavena prije onih hladnih temperatura (a unutra je več bila krenula vegetacija) baš mi se nijedna nije primila pa bi to počupo i zasadio sprincrest kažu mi neide breskva na breskvu dok recimo jabuka može di je bila jabuka
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Strašno , čuj reci mi molim te vidim da si nasadio breskve na breskve (kažu da nije dobro) kako si pripremio zemlju pitam jer kako sam cijepio u plasteniku onih 40-etak glohavena prije onih hladnih temperatura (a unutra je več bila krenula vegetacija) baš mi se nijedna nije primila pa bi to počupo i zasadio sprincrest kažu mi neide breskva na breskvu dok recimo jabuka može di je bila jabuka

Najidealnije je sve voće saditi na površinu gdje prije uopće nije bilo drvenastih vrsta (dakle na bivšu oranicu ili livadu). U praksi je to, međutim, teže provedivo.
Sutra ili prekosutra poslikat ću svoj šljivik koji je, protivno svim pravilima, posađen na krčevini prastarog šljivika gdje su samo čupana stara stabla i bez rigolanja, kopane jame 150 x 150 x 80 cm. Šljivik je sađen 1994., 1995. i 1996. godine, dakle najstarije šljive stare su 18 godina i u izvrsnoj su kondiciji.
A i podsađivao sam već i prazna mjesta u breskviku, bez posljedica.
Tlo za ove mlade breskve pripremio sam temeljitim odstranjivanjem žila i višestrukim dubokim oranjem. Meliorativna gnojidba sa NPK 7 : 20 : 30.
Ove jeseni dodat ću i veću količinu zrelog konjskog stajnjaka plitkim ukopavanjem oko samih sadnica te zaoravanjem u međurednom prostoru.
 
D

drax

Guest
Ja pred sadnju novog voćnjaka ripelujem bagerom cijelu površinu, idealno je da prije nije sađeno voće, ali teško izvodivo jer se kod nas breskva uzgaja od kraja 60-tih .
Breskva na ovoj GF podlozi dosta bolje podnosi ako se sadi po starom breskviku što i prakticiramo i stabla su dosta bujnija.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
breskvar jako lijepo elaborirano. posebno mi se sviđa novoposađeni nasad sa već formiranom vazom,svaka čast.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
breskvar jako lijepo elaborirano. posebno mi se sviđa novoposađeni nasad sa već formiranom vazom,svaka čast.

...ako sam proizvodiš sadnice prijevremena vaza se bez problema formira tako da se sredinom lipnja na visini od 40 - 60 cm odaberu 3 pravilno raspoređena izboja i iznad trećeg prekrati sadnica tj. odreže ostatak krošnje. Svi izboji niži od ova 3 odabrana odrežu se do osnove. Na taj način sadnica svu svoju energiju usmjeri u ova 3 odabrana izboja koji narastu i preko 1,5 m dužine, znatno odebljaju i još obrastu mnoštvom prijevremenih grančica.
Tako se ujesen dobije sadnica sa već formiranom krošnjom u obliku vaze koja se onda posadi na stalno mjesto. U proljeće se te 3 grane prikrate iznad odabranog prijevremenog izboja usmjerenog prema van, a sve ostale prijevremene grančice se prikrate na 1 - 2 pupa.
U drugoj vegetaciji ovakve sadnice mogu dati 10-ak kg kvalitetnog prorijeđenog ploda. Provjereno.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
treba na prosvjede da se i nama voćarima neki k.... isplati, a ne samo ratari i stočari,ovo su za usporedbu sa njima daleko veće štete,a da ne govorim o nekoliko izgubljenih godina kod teže stradalih stabala,gdje je sad država i za čega plaćamo taj porez????
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
treba na prosvjede da se i nama voćarima neki k.... isplati, a ne samo ratari i stočari,ovo su za usporedbu sa njima daleko veće štete,a da ne govorim o nekoliko izgubljenih godina kod teže stradalih stabala,gdje je sad država i za čega plaćamo taj porez????
Da, trebalo bi nazvat u redakciju "Plodova zemlje" da dođu snimiti priloge u nekoliko ovakvih potpuno uništenih voćnjaka. A proizvođači bi trebali u savjetodavnu službu i prijaviti štete od izmrzavanja.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Da, trebalo bi nazvat u redakciju "Plodova zemlje" da dođu snimiti priloge u nekoliko ovakvih potpuno uništenih voćnjaka. A proizvođači bi trebali u savjetodavnu službu i prijaviti štete od izmrzavanja.

pa hajdemo,ja zovem već danas.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
svi za jednog , jedan za sve da ne budemo ko ratari i mljekari da nam se ljudi smiju
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...osim poziva valjalo bi u redakciju "Plodova zemlje", zatim u redakcije "Agroglasa" i sličnih časopisa o poljoprivredi kao i na službene stranice Ministarstva poljoprivrede uputiti mail, a uz taj mail i link na ovu rubriku na "Poljoprivrednom forumu"...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...evo, uputio sam mail glavnoj urednici "Agroglasa", vidjet ćemo kakve će biti reakcije :)
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
evo na poljoprivredno emisije opet samo ratari i suša koda se netiče i vočara a imali i temu o naplati vode za navodnjavanje nema đabe ni u stare babe :mrgreen: a bome nenajavljuju veče oborine za duže vrijeme .
Dečki sve pohvale za vaše breskvike obrada tla i orezanost a ove kod Breskvara i Draxa u cvatu vidit, melem za dušu :prayer:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
...evo, uputio sam mail glavnoj urednici "Agroglasa", vidjet ćemo kakve će biti reakcije :)

ja na ministarstvo i plodove zemlje poslao. i na adresu HPK.
 
Posljednje uređivanje:

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
pošaljite mi mailove na pp da im pošaljem i ja ,što nas više reagira i žali se mislim da će i njihov odziv biti bolji
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
pošaljite mi mailove na pp da im pošaljem i ja ,što nas više reagira i žali se mislim da će i njihov odziv biti bolji

pa odi na njihove stranice i pošalji,tamo imaš mail za kontakt.
 

Najnoviji postovi

Na vrh