• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
zahvaljujem Breskvaru na svemu,poučnoj rezidbi(sad znam da ništa ne znam).klopi,cugi i "lahoru okupanog suncem što čarlija",dan mi je prebrzo prošao,samo da nas kiša nije potjerala
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Jesu te breskve izmrzle, kao i moje :icon_scratch:

Jeli imaš negdi fokusiraniju sliku na jednu voćku da se bolje vidi? Čini mi se da dosta ostavljaš, mora da gnojiš dosta, jel ti ne smeta za traktor tako dugačke grane(koji je razmak od reda do reda) ?


Moje još čekaju ...
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
[QUOTE
A stigla je i pomoć, kolega Zvonis sa Foruma:

DSCF0083_zpsaf1ad88d.jpg
[/QUOTE]

E jest slatko kad neko uleti nakon par dana rezanja pa malo potpomogne
Samo po Zvonisevoj izjavi neznam jel bio od koristi,osim društva :icon_weed:
Evo i ja završavam rezanje u plasteniku odem izjutra kad svane 7-8 pa od 17 dok vidim,sutra sam gotov a u subotu ako nebude zima i padalo vani špricanje.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
nemoj gec sad i ti kao moja žena"od tebe nikakve koristi":(inlove)::icon_hang::icon_redface::Kiss::icon_butt:
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Lijepo za vidjet,prava vaza,pravi razmak između redova.Kod mene 4 m malo premalo.Nemate snijega a i temperature su više nego kod nas,mi još spavamo zimski san.Pozdrav
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...razmak između redova je 5,20 m. U redu voćka od voćke 3 m. Što se gnojenja tiče - obilno je. A i mora biti za visok prinos.

Kod breskve je to tako, za odličan prinos treba: dovoljan broj kvalitetnih jednogodišnjih izboja, besprijekorna zaštita protiv kovrčavosti i monilije, rigorozno prorjeđivanje ploda i obilna gnojidba. I nema greške :)

Zvonis, zanimaju me one teleskopske škare o kojima si mi danas govorio; s lančanim prijenosom i sajlom unutar teleskopske drške. Imaš li kakav link?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Vidim rezidba breskve krenula opasno, ja sam svoje završio nisam stigo slikati zaboravio aparat.

Evo jednih takođe dobrih makaza za rezidbu kupljene prije par dana i mogu reći da su odlične Castellari tucano M80

castellaritucanom80.jpg


a imam i takođe stari dobri kuker Troncarami 88 koji je isti kao Castellari bez razlike. Što uhvate to odsjeku uz minimalan napor.

Najbolje je kad dvojica režu, jedan s jedne strane, a drugi sa druge onda ide ko podmazano.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Vidim rezidba breskve krenula opasno, ja sam svoje završio nisam stigo slikati zaboravio aparat.

Evo jednih takođe dobrih makaza za rezidbu kupljene prije par dana i mogu reći da su odlične Castellari tucano M80

castellaritucanom80.jpg


a imam i takođe stari dobri kuker Troncarami 88 koji je isti kao Castellari bez razlike. Što uhvate to odsjeku uz minimalan napor.

Najbolje je kad dvojica režu, jedan s jedne strane, a drugi sa druge onda ide ko podmazano.

E jesam bosanac :icon_scratch: Skonto ja da ti govoriš da trebaju dvoica za ove škare (jedan sjedne drugi zdruge strane) pa reko kakve su to škare ? Kad ono ti o rezidbi u paru :icon_rofl:
Je imaš potpuno pravo itekako najbolje u paru a još kad su podjednako dobri ili loši pa to ide podjednako a ne da jedan odjuri napred :icon_super:

Zvonis, ženama nikad dosta da ih zadovoljiš ,nisam ja tako mislio sam si reko "sad znam da ništa ne znam" al mislim da je ipak lakše sa breskvama nego šljivama u rezidbi .
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Breskva se najsporije orezujue, puno grana za skinuti, moraš voditi računa o rasporedu, debljini, zamjeni itd.

Kruška i šljiva idu lako bar kod mene, sve je uzgojni oblik vitko vreteno. Tu uzmemo jednog radnika kojeg naučimo na licu mjesta da ide ispred nas i da sječe samo vodopije (jahače). A zatim obično dvojica jedan s jedne strane a drugi s druge. Otprilike ovako sa dva rezača i radnikom može se orezati preko 300 komada dnevno, starijeg nasada od 5 -6 godina.

Jabuku samo dvojica u red takođe s jednu i drugu stranu, ona je najlakša i najbrže ide, ne trebaju merdevine sve sa zemlje.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Breskva se najsporije orezujue, puno grana za skinuti, moraš voditi računa o rasporedu, debljini, zamjeni itd.

Kruška i šljiva idu lako bar kod mene, sve je uzgojni oblik vitko vreteno. Tu uzmemo jednog radnika kojeg naučimo na licu mjesta da ide ispred nas i da sječe samo vodopije (jahače). A zatim obično dvojica jedan s jedne strane a drugi s druge. Otprilike ovako sa dva rezača i radnikom može se orezati preko 300 komada dnevno, starijeg nasada od 5 -6 godina.

Jabuku samo dvojica u red takođe s jednu i drugu stranu, ona je najlakša i najbrže ide, ne trebaju merdevine sve sa zemlje.

Da meni su na pameti šljive onak po starinski od po 5-6 m visine pa moraš po ljestvama gor dol al ovi noviji nasadi ,imaš pravo manje je za rezat u odnosu na breskvu.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Joj znam kako je, srećom ne reže takve više. Jedino imam tri stare jabuke (kalemljene na sijancu) oko vikendice gdje mi je voćnjak, one prvenstveno služe za hlad. Više od pola dana režem te tri jabuke, muka me uhvati kad ih trebam rezati, ko majmun idem sa grane na granu. Rađaju skoro svake godine, al kad rode bude preko 200 kg jabaka na jednoj. Samo da nije zbog hlada, džaba im rod, radala bi motorka samo tako.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...još 3 dana i gotova je najveća parcela bresaka. Sve breskve još oko tjedan dana. A onda šljive dolaze na red...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

Evo, lijepo stablo nektarine, sorta New Jersey 58, prije rezidbe:

DSCF0001_zpsc2d42985.jpg



Isto stablo, nakon rezidbe:

DSCF0009-2_zps083ae8d4.jpg


Rezidba se, polako, primiče kraju:

DSCF0074_zps1b344f9c.jpg
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Svaka čast Breskvar. Zato mi se vaza gadi :) Ali nema boljeg uzgojnog oblika od vaze za breskve i nektarine, jel tako? Poz
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Svaka čast Breskvar. Zato mi se vaza gadi :) Ali nema boljeg uzgojnog oblika od vaze za breskve i nektarine, jel tako? Poz

Ja sam probao i sa vitkim vretenom, al' kod mene se vaza (točnije, prijevremena vaza), pokazala boljom. Ne znam zašto bi ti se trebala gaditi? Dobro razvijeno stablo (kao ovo na slici), bez problema daje od 80 do preko 100 kg kvalitetnog ploda. Pozvao sam Zvonisa da dođe kad budu zrele - da se uvjeri :)
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Breskvar@ breskve su ti u punoj kondicij nema šta, svaka čast. Interesuje me u kojoj su godini stabla sa slika i čemu sliže ove brazde (uzvišenja) što idu niz redove pokraj stabala.

Kontam@ ima i kod vitkog vretena da se ubijš režući breskvu. Dve najgore stvari za mene u breskvi su rezidba i proređivanje, ne zna se šta je dosadnije, nikad kraja. Ali volim je opet.

Uzgojni oblik zavisi od raznih faktora. Svi imaju svoje prednosti i mane. Treba imati na umu samo jedno, a to je da se na kraju samo gajbe broje .
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Pa kak vi svi nemate snijega po polju?

Kod mene ima snijega i to fest. Sigurno na 80% površine. Tek nešto malo trave ponegdje izađe.
(a nisam na brijegu)
 

Najnoviji postovi

Na vrh