• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

brkic

Član
Tu od
7 Velj 2013
Poruka
37
Vrlo jednostavno; ta 3 izboja koje si u lipnju ostavio za buduće primarne grane bujno će, izrazito bujno, rasti u toj vegetaciji budući da nema drugih grana tj. sva hrana usmjerena je u njih. Pa će se na njima razviti i mnoštvo prijevremenih grančica koje će isto tako biti vrlo jake. I na njima će također biti prijevremenih grančica, pogotovo na ovim debljim.

Kad u proljeće budeš radio zimsku rezidbu najprije prikatiš te 3 osnovne grane odmah iznad nekog prema van okrenutog i dobro razvijenog prijevremenog izboja. A zatim sve preostale prijevremene izboje na osnovnoj grani prikraćuješ na 1 - 2 pupa od osnove (praviš tzv. čepove ili reznike) osim što na svakoj osnovnoj grani ostaviš po 1 NAJJAČI PRIJEVREMENI IZBOJ bočno položen i taj izboj isto kratiš iznad prvog jačeg prijevremenog izboja usmjerenog prema van. Tako na kraju 2. vegetacije imaš krošnju sa formiranim i osnovnim i sekundarnim granama i mnoštvom lijepo razvijenih rodnih šiba.
zahvaljujem se na kao i uvijek detaljnom pojašnjenju-shvatio sam i svoj manji rasadnik, negdje oko 100-115 sadnica obavezno ću ići sa prijevremenom vazom.
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
pozdrav Moja iskustva sa sortama su slicna Tatkovim,a prosla godina je bila katastrofalna.Od cetiristo vocki ,30 kila roda.Prakticira li tko kasnu rezidbu? I jos pitanja o dixiredu?Kako ga dovesti u red?

Dixired se može obuzdat jedino u tri navrata rezidbe, 1. puta 10-tak dana prije berbe, vade se vodopije koje zasjenjuju krošnju u donjem dijelu (to je ujedno i rezidba radi dobivanja bolje boje plodova),2.puta. prvi tjedan u 8 mj , ponovno se skidaju vodopije i tad se skraćuje vrh(do tad se vrh ne dira, ). 3.puta u proljeće prije same cvatnje ili u cvatnji, korekcijska rezidba.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
..... Dixirex, nema šta mu nisam radio, ali nije to to, jednostvno treba ga zamjeniti drugom sortom. Npr Royal Gem preporuka.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
..... Dixirex, nema šta mu nisam radio, ali nije to to, jednostvno treba ga zamjeniti drugom sortom. Npr Royal Gem preporuka.

...stavit ću fotku stabla Dixireda, posađenog u proljeće 1987. godine. To mi je najstarije stablo breskve koje imam. Odlično razvijeno i rodi svake godine preko 100 kg prvoklasnog ploda, a nemam niti problema s rodnim grančicama na njemu. Malo je, doduše, višlje no što bi trebalo biti (posljedica nestručne rezidbe prvih godina nakon sadnje), no prezadovoljan sam. Još ga nisam orezao pa ću stavit fotke prije i poslije rezidbe.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Lično ja nisam zadovoljan sa Dixired-om. Onda mi se desi problem neće da krupnja čak ni na debelim granama, a proređen maksimalno, npr Erly Red Haven pored njega (stiže kad i Dixired) odličan.

Tako da će sad na jesen da radi motorka i traktor. Čupam Diksired i Sprinkrest. Sprinkrest zbog vrlo čestog izmrzavanja, nije položaj za njega.
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
ovo su slike od subote a jučer i danas a kažu i sutra još bjelih govana :mur:



dvadesetak mladih ujesen zasađeno i jel ih nije zeko našo a samo su tri jedna do druge a sve ostale razbacane da ih ja jedva nađem





Uploaded with ImageShack.us:mur:

Kako je zec prešao preko ograde :confused: ... ili možda ispod ograde .

Koliko stabala je nastradalo
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
molio bih znalce za komentar...

20121215091043.jpg


20130211125200.jpg
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Žuti mora da je preskočio kad je bio višlji snjeg,našo je svih 20 a na starima ponegdje pojeo nisku lanjsku grančicu
Aterik ova dva vrha na lijevoj strani vočke prikračena a ispod ostavljene rodne grane a poviš njih odrezano na reznike bez Izboja prema van osobno nebih tako završio,a neki če opet reč da bi još orezali mislim da je taman stablo lijepo raspoređeno i nadamo se opterečemo .
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...solidno, ne zaboravi ih dobro prorijediti kad budu veličine manjeg oraha plodovi...i bit će 40 - 50 kg roda na njoj :)
 

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
Lično ja nisam zadovoljan sa Dixired-om. Onda mi se desi problem neće da krupnja čak ni na debelim granama, a proređen maksimalno, npr Erly Red Haven pored njega (stiže kad i Dixired) odličan.

Tako da će sad na jesen da radi motorka i traktor. Čupam Diksired i Sprinkrest. Sprinkrest zbog vrlo čestog izmrzavanja, nije položaj za njega.

citam tvoje postove o vitkom vretenu i navodis u jednom postu kako 2.godine ostavljas samo 3-4 donje grane a ostale prikracujes kad ih formiras,pa onda naletim na tvoju sliku u kojoj mi se cini da si ostavljao i malo vislje na provodnici 2-3grane??ono sto me zanima dali da ostavljam samo donje grane ili i da malo vislje ostavim par grana?


Uploaded with ImageShack.us
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
...solidno, ne zaboravi ih dobro prorijediti kad budu veličine manjeg oraha plodovi...i bit će 40 - 50 kg roda na njoj :)

Breskvar nije li to malo preoptimistično za rod, svaka ova grana bi bila 10 kg opterečena ,malo mi to zvuči puno :confused:
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
spoki007@ Da ostavio sam u ovom slučaju, jer je porast bio jako dobar pa se može ostaviti. Imaj jedno na umu, ne može se sve bukvalno šablonirati. Bitno ti je da formiraš ove donje nosače u mom slučaju ima ih 4. A ove dve grane višlje nisu toliko bitne. Bio je dobar položaj i debljina tih grana pa sam ih ostavio.

A evo ti primjer kad imaš slab porast, desi se i to.
p1040411t.jpg


Pa imaš samo dve grane u osnovi za ostaviti. Zato niže malo prekratiš sporvodnicu da ne ode puno uvis. Pa ćeš onda u tekućoj vegetaciji formirati još bar jedan ili dva donja nosača u zavisnosti od rasporeda.
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Breskvar nije li to malo preoptimistično za rod, svaka ova grana bi bila 10 kg opterečena ,malo mi to zvuči puno :confused:
i meni je puno no to možemo pratiti i saznati približno točnu količinu... sorta je redhaven, starost dvije godine... kao prava neznalica, uradit ću sve što treba (vi samo recite) i redovno stavljati slike...
 

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
spoki007@ Da ostavio sam u ovom slučaju, jer je porast bio jako dobar pa se može ostaviti. Imaj jedno na umu, ne može se sve bukvalno šablonirati. Bitno ti je da formiraš ove donje nosače u mom slučaju ima ih 4. A ove dve grane višlje nisu toliko bitne. Bio je dobar položaj i debljina tih grana pa sam ih ostavio.

A evo ti primjer kad imaš slab porast, desi se i to.


Pa imaš samo dve grane u osnovi za ostaviti. Zato niže malo prekratiš sporvodnicu da ne ode puno uvis. Pa ćeš onda u tekućoj vegetaciji formirati još bar jedan ili dva donja nosača u zavisnosti od rasporeda.

ok,hvala na savjetu....
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
i meni je puno no to možemo pratiti i saznati približno točnu količinu... sorta je redhaven, starost dvije godine... kao prava neznalica, uradit ću sve što treba (vi samo recite) i redovno stavljati slike...

Ma nisam ni ja neki znalac al činimi se gledajuči po svojima da je malo to previše roda i da bude da ga dvogodišnja vočka iznese...neznam? možda ,prati pa javi...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...nisam brojao rodne mješovite šibe, al' u principu svaka ostavljena duga rodna šiba daje cca 1 kg roda (prorijeđenog). Kod kasnih sorti ostavi se cca 4 - 5 plodova po šibi, a kod ranih oko 7 komada.

Koliko će ovo stablo dati roda, ajd' da čujem:

DSCF0009-2_zps083ae8d4.jpg
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
i meni je puno no to možemo pratiti i saznati približno točnu količinu... sorta je redhaven, starost dvije godine... kao prava neznalica, uradit ću sve što treba (vi samo recite) i redovno stavljati slike...

Ostavi po svakoj šibi točno 5 plodova, daj u ožujku za to stablo 1 kg NPK 15 : 15 : 15 i 300 g UREE, a u travnju prihrani sa 600 g KAN-a i još jednom sa istom količinom KAN-a polovinom svibnja. I ne bude li kovrčavosti - oberi ih sve odjednom u srpnju i javi koliko si ploda ubrao...
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
...nisam brojao rodne mješovite šibe, al' u principu svaka ostavljena duga rodna šiba daje cca 1 kg roda (prorijeđenog). Kod kasnih sorti ostavi se cca 4 - 5 plodova po šibi, a kod ranih oko 7 komada.

Koliko će ovo stablo dati roda, ajd' da čujem:

DSCF0009-2_zps083ae8d4.jpg

Ovo bas dobra lutrija (igra na sreču) samo nemoj da budete morali spavat pod stablom kad bude sazrijevala da bi bili sigurni da nije ko u međuvremenu cekerašijo (nočno branje) po vočnjaku :icon_lol:
Breskvar za ovu več je moguče ona količina 40-50 kg a i sama vočka je starija al ajd baš javi da vidimo...
 

Najnoviji postovi

Na vrh