• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

brkic

Član
Tu od
7 Velj 2013
Poruka
37
Obzirom na razvijenost krošnje, načina i količine prehrane trebala bi da iznese min. 80 kg.To je već viđeno u praksi.
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Ostavi po svakoj šibi točno 5 plodova, daj u ožujku za to stablo 1 kg NPK 15 : 15 : 15 i 300 g UREE, a u travnju prihrani sa 600 g KAN-a i još jednom sa istom količinom KAN-a polovinom svibnja. I ne bude li kovrčavosti - oberi ih sve odjednom u srpnju i javi koliko si ploda ubrao...
odraditi ću sve točno tako pa da vidimo... :(wasntme):

Ma nisam ni ja neki znalac al činimi se gledajuči po svojima da je malo to previše roda i da bude da ga dvogodišnja vočka iznese...neznam? možda ,prati pa javi...
vjerujem da breskvar zna što govori ... na meni je da to odradim a rezultat ćemo vidjeti...:icon_keel:

i da, dvije godine je stara, sad će treća vegetacija...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
vjerujem da breskvar zna što govori ... na meni je da to odradim a rezultat ćemo vidjeti...:icon_keel:

i da, dvije godine je stara, sad će treća vegetacija...

Sigurno da zana,a tu su i godine rada i prakse, vočka ti je u dobroj kondiciji daleko od toga da ona nebi mogla imat tu količinu al gleda se i presjek samog stabla koliku količinu može protjerat hranjiva i kakvi bi u konačnici bili plodovi dakako da bi htio i druge godine brat zato i korigiramo rezidbom a onda proredom.
Kad zbrojiš ovo uloženo po preporuci Breskvara i šta dobiješ neisplati se nedat vočki .
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
breskvar@ kako ovakim načinom uzgoja (pr. vaza), gore sa slike stabla podnose sušu i koliko vremena im treba da stupe u pun rod. Po nekoj mojoj računici stabla ti nose oko 70 Kg, prosjek sadnja 5x3,5m što je oko 550-560 stabala po ha-u. ukupno 40 t. Da li je računica tačna ili praksa kaže drugačije.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
e ako ta voćka na 169 strani valjda , pljune 4o kn ploda bilo kakvog e :(handshake):

vjerojatno će dati nekih 8 kg -10 kg što mi god ko reko na to sad

ovih 80 + kila za ova druga stabla ću samo reći bez uvrede ali evo moji ukućani se smiju, nije da znam puno o voćkama ali predugo sam u poljoprivredi da bih samo tako povjerovao

ja sam zadovoljan kad imam 10 kg prvoklasnog ploda po voćki :drink: ima okolko mene voćara koji bacaju kile koje se vrte oko magične brojke, čik pogodi kako režu ove godine voćke :icon_e_wink:


piše i za papriku istru 5kg pa šta
 
Posljednje uređivanje:

brkic

Član
Tu od
7 Velj 2013
Poruka
37
pogledajte 12.stranu forumai uživajmo, takođe i mnogi drugi forumaši su izlagali fotke svojih voćnjaka što je takođe za pohvalu.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
breskvar@ kako ovakim načinom uzgoja (pr. vaza), gore sa slike stabla podnose sušu i koliko vremena im treba da stupe u pun rod. Po nekoj mojoj računici stabla ti nose oko 70 Kg, prosjek sadnja 5x3,5m što je oko 550-560 stabala po ha-u. ukupno 40 t. Da li je računica tačna ili praksa kaže drugačije.

Razmak je 5,20 x 3 m. Točno 654 stabla. Treba uzeti u obzir da ovo nije klasična već tzv. "prijevremena" vaza, tj. već u rasadniku su zelenom rezidbom formirane u lipnju 3 osnovne grane, pa se u jesen sadnice sade s već formiranim osnovnim granama, a neposredno prije kretanja prve vegetacije rezidbom na zrelo im se formira i prva sekundarna grana na svakoj primarnoj. Pisao sam već o tome...

Na ovaj način formirane voćke već u prvoj vegetaciji daju nešto roda (koji je najbolje u cijelosti odbaciti kao malene zelene plodove - sa svrhom što boljeg razvoja vegetativne mase). U drugoj vegetaciji dobije se već solidan rod. Puni rod je u četvrtoj vegetaciji.

Kao što rekoh, nekoliko je temeljnih preduvjeta (podrazumijeva se da stabla moraju biti zdrava i dobro razvijena) za visok prinos kod breskve: dovoljan broj pravilno raspoređenih mješovitih rodnih izboja, izdašna gnojidba, rigorozno prorjeđivanje ploda i odlična zaštita, ponajprije od kovrčavosti lista breskve.

Kolegu Zvonisa sam pozvao da dođe kad plodovi budu zreli, pa možemo komisijski obrati poneko stablo i vagnuti, nije problem :D

Ove breskve na fotki su sorta Rich Lady, ove godine ih je baš mraz pošteno prorijedio, bila je jako slaba rodnost. Oko 30 kg po stablu. U normalnim godinama, bez ikakovih problema, 100 kg i više:

DSCF0008-1.jpg


Slika je od prošle, 2012. godine

A ovo je isto slikano prošle godine. Nektarine, sorta Caldessi 2000, na svakom stablu brane su od 3 do 4 ovakve duboke kartonske kutije (svaka važe 8 - 9 kg netto). Isto jako slab rod u odnosu na normalne godine. Al' mraz čini svoje:

DSCF0045_zps8e92c86d.jpg
 
Posljednje uređivanje:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
breskvar@ svaka čast na breskvama.

De mi reci unosiš li stajnjak u zasad breskve?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

Unosio sam u ova druga 2 manja voćnjaka. Na ovu najveću tablu od sadnje još nisam :(. Al je zato mineralna prihrana vrlo obilna, a i folijarna...
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Unosio sam u ova druga 2 manja voćnjaka. Na ovu najveću tablu od sadnje još nisam :(. Al je zato mineralna prihrana vrlo obilna, a i folijarna...

Kada toliko koristiš umjetno kako se rješavaš kiselosti tla?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Breskvar@ Pitam te to pošto vidim da su plodovi ekstra, a koliko sam vidio nemaš navodnjavanje ili griješim, a ove godine su postale beš sušne.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...a vidjet ćemo. Ovaj voćnjak bit će u funkciji još 7 - 8 godina, a poslije toga tu više neće biti voćnjak. Za sada ne uočavam nikakve probleme...
 
S

Semy

Guest
Pozdrav

Pozdrav svima,ja sam ovdje novi posjedujem nasad breskve 1 hektar i nektarine,star tri godine.Uvelike su mi pomogli vaše objave i savjeti a najviše od breskvara....

Lijep pozdrav...
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Slike voćnjaka zametenog snijegom (20-25) cm, slikano danas.
Rezidba još nije počela i neznam kad će.
Vi drugi ste možda već završili sa rezidbom.

snijeg je postao naporan, čitav dan ne da iz kuće...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ostavi po svakoj šibi točno 5 plodova, daj u ožujku za to stablo 1 kg NPK 15 : 15 : 15 i 300 g UREE, a u travnju prihrani sa 600 g KAN-a i još jednom sa istom količinom KAN-a polovinom svibnja. I ne bude li kovrčavosti - oberi ih sve odjednom u srpnju i javi koliko si ploda ubrao...

pozdrav voćari. ja počeo i s povrćem petljati pa zapostavio ovaj dio foruma. i čim dođem moram pisati. dakle,breskvar nije ovo nikako dobro što si napisao,oprosti ali nejde to tako. evo kako se to treba raditi i zašto. kao prvo mješanac 15-15-15 nema šta tražiti u voćnjaku ( zakiseljuje zemlju strašno,nije dobra formulacija,nekvalitetno gnojivo,uslučaju sušne godine i kasnijih kiša može doći do produžetka vegetacije jer se gnojivo otopi u 10mjesecu i eto sranja,itd itd.itd. ), što dalje s tim ''gnojivom'', upotrebljavati isključivo 0-20-30,7-20-30,7-14-21 ili neku sličnu kombinaciju,i to na jesen,pred ove silne oborine da gnojivo dođe do struktura korijena,jer ako se potrefi godina kao lani sušna i bez padalina gnojivo se neće rastopiti,susjed vadio krumpir lani i povadio gnojivo s njime,0-20-30 ne koristiti ako je voćnjak do tri godine,jer mu treba određena kličina dušika da bi se razvio korijen,poslije tri godine nema problema. količine su sljedeće,oko 200grama druga godina a kad stablo 'odraste' jedna kila po stablu u jesen. u proljeće KAN a NE UREA u tri navrata,pred cvatnju pa pred kraj cvatnje i treći puta kad su plodovi veličine oraha. ali obavezno zatanjurati to,pogotovo ako nema kše. prihrana mikroelementima po potrebi i u različitim fazama. jedno od bitnih mikroelemenata je BOR u folijarnoj prihrani,on je potreban kod cvatnje,ali njega treba biljci dati pred kraj sezone jer breskva prvo cvjeta pa onda lista ( nije kao jabuka recimo,kod nje je obratno ),što znači da nemožemo u proljeće folijarno prihranjivati sa Borom jer nema lista. ma zna breskvar to sve ali nije nikada pretjerano vodio brigu oko toga jer ima plodova i kila i drži se stare škole,ali neće to valjati dugoročno.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...Dane, preporuka za NPK 15 : 15 : 15 je u slučaju da nije obavljena jesenska gnojidba formulacijama sa manje dušika. Urea (obvezno rano, prije cvatnje) pokazala mi se do sada odlično :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh