• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
.... Ja ne smijem ni pomisliti na Ureju, samo KAN. Zbog kiselosti zemljišta. Ove godine planiram i jednu prihranu sa YaraLiva Nitrabor (Sastav NPK: 15.5 - 0 - 0 + 26CaO + 0.3B)
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

Branko, jako lijepo razvijena stabla, milina za pogledat. Kad bi bilo još par suhih dana - završio bi rezanje bresaka. Vinogradi su orezani. Još samo šljive i ovo malo jabuka, krušaka...
Do kraja mjeseca bit će orezano sve...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
.... Ja ne smijem ni pomisliti na Ureju, samo KAN. Zbog kiselosti zemljišta. Ove godine planiram i jednu prihranu sa YaraLiva Nitrabor (Sastav NPK: 15.5 - 0 - 0 + 26CaO + 0.3B)

Hm, a odakle ti to da je UREA toliko kisela?
 
B

branko 1

Guest
Kod Breskvara vidimo maksimalan urod na uzgojnom obliku "privremena vaza" ali i veliku potrebu za
prorijeđivanjem plodova.

Tatko koja su tvoja iskustva na vretenu ?

Imaš li potrebe za prorijeđivanjem plodova i koliko ploda dobivaš po stablu ?
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Branko, jako lijepo razvijena stabla, milina za pogledat. Kad bi bilo još par suhih dana - završio bi rezanje bresaka. Vinogradi su orezani. Još samo šljive i ovo malo jabuka, krušaka...
Do kraja mjeseca bit će orezano sve...

Pa evo trudim se,kad čovjek nešto radi mora to odraditi kako treba ili nikako.Inaće ja sam već bacio NPK15-15-15 taman prije ovog snijega,možda malo prerano.Bacio sam i prošle godine i također se dobro pokazalo Poz.
 

brkic

Član
Tu od
7 Velj 2013
Poruka
37
Pa evo trudim se,kad čovjek nešto radi mora to odraditi kako treba ili nikako.Inaće ja sam već bacio NPK15-15-15 taman prije ovog snijega,možda malo prerano.Bacio sam i prošle godine i također se dobro pokazalo Poz.

kažeš da si skoro dao tri 15. a jesi li u jesen vršio osnovnu prehranu.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Hm, a odakle ti to da je UREA toliko kisela?

Nije ona baš toliko, koliko je samo zemljište.


Kod Breskvara vidimo maksimalan urod na uzgojnom obliku "privremena vaza" ali i veliku potrebu za
prorijeđivanjem plodova.

Tatko koja su tvoja iskustva na vretenu ?

Imaš li potrebe za prorijeđivanjem plodova i koliko ploda dobivaš po stablu ?

Ja sam zadovoljan na vretenu. Samo ono iziskuje ogromno znanje u formiranju i rezidbi. Mišljenja sam da je "privremena vaza" lakša za formiranje i trepe neke odrđene greške u rezidbi.

A što se tiče proređivanja to ti skoro dođe na isto. Samo što su stabla kod vretena manja i manji broj grana po stablu. Zato je veći broj stabala oko 1100 na ha. Imaj jedno na umu grana je grana, bila na vretenu ili na vazi mora se prorjediti. Samo broj plodova na grni zavisi od njene dužine i debljine. Obično svakih 10-tak cm ostavlja se plod.

A što se tiče prinosa u punom rodu na vretenu ono iznosi oko 25 -30 Kg za rane sorte, a za kasne od 30-35 Kg. Bar je kod mene tako.
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
kažeš da si skoro dao tri 15. a jesi li u jesen vršio osnovnu prehranu.

Jesenas nije bilo ništa.Htio sam i napomenuti da su mi redovi malo preuski(ako se može primjetiti naslici)4m.Za vazu po mom mišljenju moralo bi biti najmanje 5m.4m je idealno za vreteno.Sad mi je malo žao ,al što mogu-čovjek uči dok je živ
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Evo nađoh sliku proređivanja polodova breskve, pa da okčim.

Prije proređivanja
dsc01360j.jpg


Posle proređivanja
dsc01361lw.jpg
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
još samo da si malo ranije krenuo sa prorjedom,veliki su plodovi već bili tada,prije to treba raditi.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Jesenas nije bilo ništa.Htio sam i napomenuti da su mi redovi malo preuski(ako se može primjetiti naslici)4m.Za vazu po mom mišljenju moralo bi biti najmanje 5m.4m je idealno za vreteno.Sad mi je malo žao ,al što mogu-čovjek uči dok je živ

Tako je i kod mene bilo pa nisam mogo prolazit traktorom dok nisam porezo grane što su udarale meduredno .Sad prolazim bez problema al mi teže to sad ide u formiranju stabla ,što veliš učiš dok si živ. Inače breskvik ti je koda si moj sliko pun snjega ali kvalitetniji :(clap):
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...ovako to izgleda kad krene prorjeđivanje. Mnoštvo plodova na zemlji (i po 2000 malih plodića po dobro razvijenom stablu se odbaci). Slika je stara nekoliko godina, al' fotkat ću i ove godine opet:

breskve1_zpsefa6043e.jpg


A ovakav bude rezultat, ako se kvalitetno prorijedi. Nektarine, sorta New Jersey 58:

Tr17E0nicaBeliscaron1070e002_zps1d654df5.jpg


Oko 300 g je prosjek ovih plodova na slici :)
 

brkic

Član
Tu od
7 Velj 2013
Poruka
37
BRESKVAR baš kako reče jedva čekamo ovakve slike (NARAVNO UŽIVO)pa ovo je čovječe kao sa razglednice,a onih slika sa pijace se mani čovječe i ne stvaraj nam zazubice,voda mi poteče na uata kad vidjeh.Pozdrav.
 

brkic

Član
Tu od
7 Velj 2013
Poruka
37
BRESKVAR baš kako reče jedva čekamo ovakve slike (NARAVNO UŽIVO)pa ovo je čovječe kao sa razglednice,a onih slika sa pijace se mani čovječe i ne stvaraj nam zazubice,voda mi poteče na usta kad vidjeh.Pozdrav.
 

brkic

Član
Tu od
7 Velj 2013
Poruka
37
Čitam kako se mnogi žale na snijeg, ja neznam razlog ovakvih klimatskih promjena ali ga kod nas u okolini Tuzle nema uopšte i tako je već godinama.Ako i padne to je nešto malo i ode veoma brzo a temperature su vazda oko nule pa do nekih 7-8 stepeni i pomalo kišovito.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Vrlo jednostavno; ta 3 izboja koje si u lipnju ostavio za buduće primarne grane bujno će, izrazito bujno, rasti u toj vegetaciji budući da nema drugih grana tj. sva hrana usmjerena je u njih. Pa će se na njima razviti i mnoštvo prijevremenih grančica koje će isto tako biti vrlo jake. I na njima će također biti prijevremenih grančica, pogotovo na ovim debljim.

Kad u proljeće budeš radio zimsku rezidbu najprije prikatiš te 3 osnovne grane odmah iznad nekog prema van okrenutog i dobro razvijenog prijevremenog izboja. A zatim sve preostale prijevremene izboje na osnovnoj grani prikraćuješ na 1 - 2 pupa od osnove (praviš tzv. čepove ili reznike) osim što na svakoj osnovnoj grani ostaviš po 1 NAJJAČI PRIJEVREMENI IZBOJ bočno položen i taj izboj isto kratiš iznad prvog jačeg prijevremenog izboja usmjerenog prema van. Tako na kraju 2. vegetacije imaš krošnju sa formiranim i osnovnim i sekundarnim granama i mnoštvom lijepo razvijenih rodnih šiba.

Evo, uspio sam pronaći fotografiju sadnice prijevremene vaze. Ova sadnica posađena je u jesen sa već formirane 3 osnovne grane (u zeleno u lipnju). Fotografija je prikazuje u rano proljeće, odmah nakon rezidbe. Tu se zorno vidi prikraćivanje iznad prema van okrenutog prijevremenog izboja na primarnim granama. Na ovoj sadnici nisu ostavljene i prve sekundarne grane od prijevremenih izboja, al' fotkat ću i takve.
Obratiti pozornost na debljinu debla i primarnih grana, što je izravna posljedica dotoka većih količina hranjivih tvari u deblo i te, u zeleno odabrane primarne grane, umjesto da ih voćkica troši na razvoj bezbrojnih nekorisnih izboja koje bi i tako odmah odrezali...

P3290039_zps91fb3730.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh