• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Breskvar@ svaka čast za preporuku, pogotovo onima koji su manje iskusni :).

Meni je ostalo još jedno 50-60 komda i završavam sa rezidbom breskve, taman poslije toga će da padne prskanje. Sama da napomenem da javljaju za vikend kišu pa taman posle vikenda.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Koliko pratim prognozu to plavo prskanje samo sutra i to ujutro. Od vikenda dosta padavina i minusi!!!
www.pljusak.com a za dulju vremensku prognozu vrijeme-onilne.hr i vrijeme.us (do 25 dana). Poz
 
B

branko 1

Guest
Breskve su onakve kakve su uvijek u ovo doba godine, poneki lisni vršni pup možda i krene - no to ne treba zabrinjavati. Sada su temperature oko 10 stupnjeva i ako je dan bez vjetra bilo bi idealno obaviti zimsko kupanje sa 3 % bordoške juhe tj. 3 kg na 100 litara vode, a s utroškom od 1000 l vode na ha.
Na jedan ha to bi bilo 30 kg na 1000 litara vode, crvene dizne i bukvalno kupanje stabala da otopina preparata "curi" niz grane i deblo. I to neovisno o tome koliko je stabala dosad orezano. Oprska se i nastavi se sa rezidbom.
Ovo prskanje trebalo bi izvesti u idućih nekoliko dana.


Imam nasad marelice i pripremam špricanje krajem drugog mjeseca Nordoxom.

Preporuča li se marelicu tretirati bordoškom juhom ako da u kojem omjeru i kada ?

Spravljaš li sam bordošku juhu i kako ili kupuješ kao gotov proizvod ?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...ja kupujem gotovu bordošku juhu u pakiranjima od po 10 kg u "Prvči". Tamo je najjeftinija...

...marelicu možeš sada slobodno oprskati bordoškom juhom istom koncentracijom kao i breskvu. A "Nordoxom" bi ja išao nekoliko dana prije otvaranja cvjetnih pupova.
 
Posljednje uređivanje:
B

branko 1

Guest
Hvala na brzom odgovoru.

Imali potrebe špricati u dva navrata Bordoškom juhom i kasnije Nordoxom
kada su to slična sredstva ili..................?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Hvala na brzom odgovoru.

Imali potrebe špricati u dva navrata Bordoškom juhom i kasnije Nordoxom
kada su to slična sredstva ili..................?

Ako pitaš za marelicu, baš i nema. Ja bi prskanje bakrom (svejedno da li bordoškom juhom, Nordoxom, Championom i sl.) pomakao nekoliko dana prije otvaranja cvjetnih pupova. Kod breskve je sasvim drugi slučaj. Kod nje se prvi puta radi zaštite od kovrčavosti lista bakrom prska kad opadne nekih 2/3 lista (Nordox), zatim u veljači 3% bordoška juha. Nakon toga još 1 - 2 puta kad počnu pucati pupovi pa sve do faze crvenog pupa tj. neposredno do pred otvaranje cvjetova, organskim fungicidima kao što je Ciram ili Chromodin.
Kasnijim prskanjima kovrčavost lista breskve više se nikako NE MOŽE spriječiti...
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
...ja kupujem gotovu bordošku juhu u pakiranjima od po 10 kg u "Prvči". Tamo je najjeftinija...
ja sam u prvči kupio crveno ulje za prvo prskanje... prolazi li i to ili mora biti bordoška juha? odnosno u čemu je razlika?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Posljednje uređivanje:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

Ako koristiš crveno ulje - koristi ga u gornjoj preporučenoj dozi tj. 3% ( 3 litre crvenog ulja na 100 litara vode). Ili na hektar 30 litara crvenog ulja u 1000 litara vode, crvene dizne i isto tako temeljito kupanje stabala.

Nekada, dok je Bog hodao po Zemlji i svi preparati bili puno jeftiniji, jedan moj prijatelj, vrsni breskvar iz Bapske kod Iloka imao je slijedeći pristup: ujutro oprska sa 3% bordoške juhe, a nekoliko sati poslije sve prođe još i 3% crvenim uljem. Kad se to zalijepi - ni vrag crni to ne sastruže. Može kiša padat i 20 dana za redom. I kovrčavosti niti traga.

Danas je to, naravno, preskupo...
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
E kada se sjetim cijena bakrenih preparata prije 10 god, al su nam uterali kajlu cijenama
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Ako koristiš crveno ulje - koristi ga u gornjoj preporučenoj dozi tj. 3% ( 3 litre crvenog ulja na 100 litara vode). Ili na hektar 30 litara crvenog ulja u 1000 litara vode, crvene dizne i isto tako temeljito kupanje stabala.

Nekada, dok je Bog hodao po Zemlji i svi preparati bili puno jeftiniji, jedan moj prijatelj, vrsni breskvar iz Bapske kod Iloka imao je slijedeći pristup: ujutro oprska sa 3% bordoške juhe, a nekoliko sati poslije sve prođe još i 3% crvenim uljem. Kad se to zalijepi - ni vrag crni to ne sastruže. Može kiša padat i 20 dana za redom. I kovrčavosti niti traga.

Danas je to, naravno, preskupo...
negdje sam pročitao preporuku da sa bakrenim preparatima u fazi mirovanja može i do 30% više, dakle u ovom slučaju gotovo 4% crvenog ulja...
jasno da bi to vama na velike površine znatno povećalo troškove no mene samo zanima da sa tom koncetracijom ne bi nešto za je...:icon_scratch:
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...aterik, ne bi ništa zeznuo niti sa 5% crvenoga ulja, ukoliko to odradiš ovih dana - u potpunom mirovanju. Bitno je samo DOBRO OKUPATI STABLA, nek se obilno slijeva i curi niz svaku grančicu i deblo...
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
...aterik, ne bi ništa zeznuo niti sa 5% crvenoga ulja, ukoliko to odradiš ovih dana - u potpunom mirovanju. Bitno je samo DOBRO OKUPATI STABLA, nek se obilno slijeva i curi niz svaku grančicu i deblo...
ok. samo da se malo popravi temperatura...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

Danas sam, kao i svih ovih dana - rezao breskve:

DSCF0072_zps36100c0d.jpg


...rezao:

DSCF0064_zps367244d0.jpg


...i rezao:

DSCF0074_zps1b344f9c.jpg


A stigla je i pomoć, kolega Zvonis sa Foruma:

DSCF0083_zpsaf1ad88d.jpg
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Danas sam, kao i svih ovih dana - rezao breskve:

...rezao:

...i rezao:

A stigla je i pomoć, kolega Zvonis sa Foruma:

Mala ekipa..., ali prava , pozdrav i živjeli :icon_super:

Dali je to Zvonis prezentirao svoje teleskopske škare:icon_scratch:
 

Najnoviji postovi

Na vrh