• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
nemam još namjeru rezati... samo prikupljam informacije
dao sam im sve maksimalno a ove godine zima uništila cvijet i nije bilo ni jednog ploda, valjda su zato bujne!? premda su i u prvoj godini lijepo napredovale...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...jedan link o rezidbi bresaka:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=tj2QTmq4GyQ[/YT]

nemam još namjeru rezati... samo prikupljam informacije
dao sam im sve maksimalno a ove godine zima uništila cvijet i nije bilo ni jednog ploda, valjda su zato bujne!? premda su i u prvoj godini lijepo napredovale...

...jedan od razloga bujnosti je svakako i to što nisu imale roda ove godine. No, nikada, ama baš nikada ne kukaj da su ti breskve prebujne. Breskva rađa samo na jednogodišnjim izbojima, a kvalitetan plod daje samo na dugim mješovitim jednogodišnjim izbojima.

...a jedan od osnovnih preduvjeta (uz odgovarajuću gnojidbu) da stablo svake godine ima dovoljan broj jakih jednogodišnjih izboja jest rigorozna i kvalitetna rezidba. Stoga breskvari u šali govore "breskvu treba dati rezati onome tko te mrzi". Ne plaši se jake rezidbe i ne kukaj zbog prevelike bujnosti :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
P

pauk

Guest
prisiljen sam potražiti pomoć, naime imam maleni voćnjak i u njemu nekoliko stabala breskve i nektarine (raznih vrsta) vrlo bujne za svoju dob od dvije godine. pokušao sam staviti sliku ( ako uspije) molio bi znalce za savjet kako napraviti rezidbu...
unaprijed hvala!

da ne pametujem i sam se ucim, a osim toga Breskvar ti je jezgrovito objasnio sve! (i ja sam se bojao orezivati "divljacki", ali kad jednom to napravis vise neces imati straha :) )

ipak, kako smo mi muski vizualni tipovi :lol: evo pogledaj malo ovdje kako se to moze orezivati:

http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=16950&page=69

http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=16950&page=121


Inace, kakva su vam iskustava sa nektarinom na kontinentalnom podrucju?
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
...jedan od razloga bujnosti je svakako i to što nisu imale roda

to je sigurno no nisam ni očekivao nekakav rod... pa prošlog proljeća su posađene... sad nestrpljivo čekam 2.-3. mjesec da vidim što se da uraditi... :)

Hvala Pauk
Pregledao sam fotke više puta, pogodio si od prve strah je u pitanju...:?
Dvije godine ih pazim, štitim od raznih nevolja i sad ih treba izmasakrirati...:lol:
Nekako mi je to teško bilo prihvatiti bez podrške, zato još jednom hvala!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
pripremio sam nešto sjemenki vinogradske breskve... zna li netko kad ih treba posaditi i na koju dubinu da bi u kolovozu bile za cjepljenje?
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
pripremio sam nešto sjemenki vinogradske breskve... zna li netko kad ih treba posaditi i na koju dubinu da bi u kolovozu bile za cjepljenje?
Što prije , na dubinu od 3-5cm:partyman:
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Nema snjega, samo je kiša padala, evo i danas. Ma nije rano, svake godine ovako orezujemo i nema nikakvih problema. Kad prošle godine nije bilo ništa, posle onake zime onda neće nikad. A jabuku i krušku krenemo već u drugoj polovini 12-tog mjeseca.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Nema snjega, samo je kiša padala, evo i danas. Ma nije rano, svake godine ovako orezujemo i nema nikakvih problema. Kad prošle godine nije bilo ništa, posle onake zime onda neće nikad. A jabuku i krušku krenemo već u drugoj polovini 12-tog mjeseca.

Ma ja ove godine mislim čekat do zadnjeg mraza pa taman procvale.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Ako smem da pitam zbog čega čekati.

Može se ono još malo pričekati, ali ko ima malo. Drugo već od polovine 2-gog mjesece zna se desiti da krene malo breskva pa treba uraditi zimsko prskanje, za tafrinu. Zato kad je fino sve orezano, grane pokupljene milina, a i navali drugi posao.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
...jedan link o rezidbi bresaka:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=tj2QTmq4GyQ[/YT]



...jedan od razloga bujnosti je svakako i to što nisu imale roda ove godine. No, nikada, ama baš nikada ne kukaj da su ti breskve prebujne. Breskva rađa samo na jednogodišnjim izbojima, a kvalitetan plod daje samo na dugim mješovitim jednogodišnjim izbojima.

...a jedan od osnovnih preduvjeta (uz odgovarajuću gnojidbu) da stablo svake godine ima dovoljan broj jakih jednogodišnjih izboja jest rigorozna i kvalitetna rezidba. Stoga breskvari u šali govore "breskvu treba dati rezati onome tko te mrzi". Ne plaši se jake rezidbe i ne kukaj zbog prevelike bujnosti :)

jel se na isti nacin reze nektarina
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Ako smem da pitam zbog čega čekati.

Može se ono još malo pričekati, ali ko ima malo. Drugo već od polovine 2-gog mjesece zna se desiti da krene malo breskva pa treba uraditi zimsko prskanje, za tafrinu. Zato kad je fino sve orezano, grane pokupljene milina, a i navali drugi posao.

Vidi ima jedan kod mene sa breskvama i rezo lani pod cvatnjom i kasnije i imo roda a ja se požurio pa si mislim ove godine i ja tako a i sa poslom do prolječa nemogu drugačije nego samo nedjeljom a to neču .
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Vidi ima jedan kod mene sa breskvama i rezo lani pod cvatnjom i kasnije i imo roda a ja se požurio pa si mislim ove godine i ja tako a i sa poslom do prolječa nemogu drugačije nego samo nedjeljom a to neču .
ja isto polovicom 2 miseca rezem,nemam puno pa je ok,al da imam vise trebalo bi pocet dosta ranije da se stigne napravit sve
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Vidi ima jedan kod mene sa breskvama i rezo lani pod cvatnjom i kasnije i imo roda a ja se požurio pa si mislim ove godine i ja tako.

gec67@ mislim da to što je rodilo kod tvog poznanika prošle godine nema nikakve veze sa vremenom (datumom) rezidbe. Pretpostavljma da su kod tebe stradale od mraza. Koliko ste udaljnji jedan od drugog, možda je kod njega veće provjetravanje, dali je isti sortiment.

Evo kod mene prošle godine rana breskva izmrzla 100 %, jedino Red Heven ajde da kažemo podbacio samo malo, a malo od mene nekih 300 m voćnjak rodio sasvim normalno, bukvalno ništa nije stradalo. A dok gdje mi je kuća jedno 2 km od voćnjaka, imam jedno 20 stabala breskvi koje su izmrzle 100 % još u toku zime, jedva sam ih spasio samo da se ne osuše. Nisu bili promrzl samo pupovi već i grana i dio stabla (katastrofa).
 

Najnoviji postovi

Na vrh