• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

vito56

Član
Tu od
1 Tra 2012
Poruka
58
Breskvar i ostali na kombinaciju Ditan+Chromosul+Fond(Topas) jel se moze dodati im neko sredstvo protiv pauka, ako moze sto preporucate???
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
tatko juce popodne sam bacijo oko svake vocke po jednu saku kana a folijarno nisam zbog kise tako dacu folijarno raditi kristalonom dok bude ljepse vrijeme
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Jeste da je prekasna informacija za ovu godinu, ali nek se nađe.

Evo slikovit primjer kako treba raditi zaštitu protiv tafrine u pojedinim fazama.

tabela-tafrina_zpsc869f189.jpg

Pogodan domaćin za razvoj gljive Tafrina deformans su mladi listovi breskve i nektarine. Gljiva Taphrina deformans klija i ulazi ispod epidermisa mladog lista breskve, stimulišući produkciju citokinina i ubrzano dijeljenje napadnutih ćelija. Oboljelo lišće odumire i često otpada tokom juna, iscrpljujući biljku utičući na pojavu sitnih plodova u tekućoj sezoni kao i nedovoljnu diferencijaciju cvijetnih pupoljaka za narednu godinu.

Preuzeto sa: Link
 

frenky

Član
Tu od
22 Ruj 2011
Poruka
107
Taphrina deformans je nažalost uhvatila tek neki dan posađene biljke iz kontejnera, nema ih puno desetak komada,ali htio bi ih ipak spasiti ako se da spasiti. Vjerujem da će mi neko od znalaca dati pravi savjet što učiniti.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
viper 50 @griješiš u tome što tretiraš sve sorte odjednom,dakle cijeli voćnjak,što nije ispravno. treba se svaka sorta posebno tretirati,osim kad s radi o bakru,tada ide sve odjednom. kako koja faza pojave listića dolazi tako treba prskati. ja sam ove godine zaj.....rane sorte tako,nije bilo najave kiše a pala je i sve rane koje su krenule sada su zaražene a ove kasnije nisu jer one tog dana nisu ni počele listati.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
tatko jeste da informacija kasni ali ovo treba zapisat docice i sledeca sezona meni ce naravno dosta pomoci nadam se i mnogim drugima hvala
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
dane001, na žalost napravio sam istu stvar kao i ti. na godinu ćemo više paziti
 

Anthrax

Novi član
Tu od
12 Ruj 2013
Poruka
26
Za cudo. Ove godine su mi breskve podbacile. 50% manje ima oplođenih. Dok su nektarine spale s 4kg na par komada :D.
Šljive, marelice i trešnje u dbelom plusu u odnosu na prošlu godinu
 

aksamovic

Član
Tu od
31 Kol 2013
Poruka
37
na nekim listovima breskve primjetijo sam rupice i savijene listove u kojima se nalazi bjeli crv
koji insekticid da primjenim
 

joly

Novi član
Tu od
5 Tra 2014
Poruka
6
Na 3godišnjoj breskvi koja je prve godine sa plodovima i ima ih primjera radi grančice 30cm i nije osnovna grana 17plodova . E sad već dva dana razmišljam i kopam info koliko i kako da je razrijedim ? Koliko plodova da ostavim na takvoj grančici i kada da otkinem višak ako sada je plod veličine lješnjaka ?tj dali ide nakon otkidanja prekomjernih plodova neko špricanje.
 

Dejan381

Novi član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
3
Jolly
I ja sam clan odskora ali sam pre registracije procitao celu ovu temu kao i sljivarstvo veruj puno mozes nauciti
Plodovi su uvek kod breskve i nektarine na jednogodisnjim granama te osnovne kako ih ti zoves sluze kao nosaci ovih rodnih.Ja na takvoj grani kada je stablo 3. Godina ostavljam tri ploda ravnomerno rasporedjena inace kada je u punom rodu stablo koje je formirano neko pravilo je razrediti toliko da se dozreli plodovi ne dodiruju sto ti je okvirno oko 12cm izmedju plodova
Pozdrav
 

joly

Novi član
Tu od
5 Tra 2014
Poruka
6
Dejan 381 Hvala na odgovoru .Teško je napisati u nekoliko riječi ali da nema ovog foruma i savjeta forumaša neznam dali bi vočke koje sam posadila i procvjetale .Slušajuči mog oca 2 godine zaredom sam kupila posadila i spalila 30vočaka ostalo ih je 40 posađeno iz ljubavi a sada su potreba. Kad sam po njegovom bolje reći ne špricala no iceh neznanja sam platila ,učim svaki dan ali toliko znanja ne stignem ovladati i istovremeno iskusiti na polju i primjeniti itd itd.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Na 3godišnjoj breskvi koja je prve godine sa plodovima i ima ih primjera radi grančice 30cm i nije osnovna grana 17plodova . E sad već dva dana razmišljam i kopam info koliko i kako da je razrijedim ? Koliko plodova da ostavim na takvoj grančici i kada da otkinem višak ako sada je plod veličine lješnjaka ?tj dali ide nakon otkidanja prekomjernih plodova neko špricanje.

Na rodnoj grančici dužine 30 cm ne treba ostaviti više od 3 pravilno razvijena ploda (ne ostavljati dvostruke, "duple plodove", tzv. "blizance"). Jedan plod na vrhu grančice, jedan na sredini i jedan pri osnovi grančice :)

Redovita zaštita protiv lisnih ušiju, breskvina savijača, šupljikavosti i pepelnice provodi se svakih 15-ak dana, negdje do konca svibnja/početka lipnja
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
Na 3godišnjoj breskvi koja je prve godine sa plodovima i ima ih primjera radi grančice 30cm i nije osnovna grana 17plodova . E sad već dva dana razmišljam i kopam info koliko i kako da je razrijedim ? Koliko plodova da ostavim na takvoj grančici i kada da otkinem višak ako sada je plod veličine lješnjaka ?tj dali ide nakon otkidanja prekomjernih plodova neko špricanje.

e sad očito nisi dovoljno kopao ali ajd. na grančici 0d 30 cm 17 plodova je samoubojstvo pogotovo na breskvi staroj 3 godine.
moje skromno znanje koje se bazira na forumima i iskustvu kaže da bi se breskva trebala prorijeđivati do maksimalno 40 dana iza zametanja plodova na način da između dva susjedna ploda možeš staviti šaku.
ima ovdje i iskusnijih kolega pa se nadam da će me ispraviti i dopuniti :drink:
 

fruit-men

Član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
63
Vito protiv savijača ti ide Match 050, Runner 240 sc ili Coragen 20 sc (ovaj ti je inače i najskuplji od navedenih).
 

fruit-men

Član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
63
Koristi li od Vas itko KAN od Yare i kakav Vam se pokazao u odnosu na KAN od Kutinske Petrokemije? Inače vidim kako je pakiranje istog 40 kg vreća.
 

Sanja1212

Novi član
Tu od
9 Tra 2012
Poruka
29
Molim savjet,
kojim preparatom je ok, učinkovito i neškodljivo za voćke, tretirati nektarine sada u ovoj fazi kada imaju formirane mlade plodove, prema priloženim uputama mislim da ne bih smjela koristiti:
Chromodin S-65
Nordox 75 WG
Daconil 720 SC
modro ulje ne vjerujem da bi pomoglo
btw kovrčavost se javlja uglavnom na vrhovima grana, na mladom lišću
hvala
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
zakasnili ste za kovrčavost jedno 2 mjeseca sa špricanjem
sada bakreni preparati niti slučajno
znači niti jedan od navedenih

rukama počupajte to lišće i prihranite voćku
i to je to
 

Najnoviji postovi

Na vrh