Naišao sam na napis o breskvama i piše i ovo:
Breskve se sade zavisno od bujnosti sorte i podloge, klime, plodnosti zemljišta, oblika krune, načina rezidbe i mogućnosti za navodnjavanje. Bujne sorte na bujnim podlogama, na srednje plodnom zemljištu, u blagoj klimi sa dovoljno padavina, gdje će se primjenjivati duga rezidba, sade se na razmaku 6 x 5 m, srednje bujne sorte sade se na 5 x 5 m, izuzetno na siromašnom zemljištu sa rezidbom na zamjenu (kratka rezidba) sade se na 4 x 4 m. Sorte patuljastog rasta sade se na razmaku 3 x 2 m na plodnom i umjereno vlažnom zemljištu, a gaje se u vidu uspravnog kordonca.
Na srednje plodnom zemljištu, na razmaku 5 x 4 m voćke su suviše guste i jedna drugu zasjenjuju. Zbog toga se sorte bujnijeg rasta i sade na većem razmaku, da bi se izbjeglo međusobno zasjenjivanje i privremeno ogoljivanje krune. Sorte sa većom visinom krune od 3 m sade se na većem razmaku.
Breskve sa krunom u obliku vaze sade se na razmaku 5 x 6 m (bujne sorte ) ili na 5 x 5 m (srednje bujne) i 5 x 4 m (manje bujne sorte) sa kratkom rezidbom; a breskve sa krunom u obliku palmete sa kosim granama sade se na razmaku 5 x 5 m. Breskve, koje se režu kratko — na zamjenu, sade se gušće od bresaka koje se režu na dugu rezidbu - samo prorjeđivanjem.
Po meni primjena mehanizacije je tu ključna i sigurno ima značajnu ulogu razmak redova...
Bez mehanizacije je moguće saditi sa pomakom u istostranični trokut stranica npr. 5m kod oblika vaze. A inače zamak redova nema smisla, pa niti orijentacija glavnih grana vaze...