• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
321
Rider, mislim da te vocke imaju predobre uvijete. :) Ako nisu krenule mislim da niti neće. Ali nemoj odustati. Ja sam pokušavao puno sa kupovnim sadnicama, pa nešto uništi divljači, nešto ne uspije... a ono što i uspije ne traje dugo. Sad cijepim sam i idem na količinu, pa koliko bude- bude. I vjeruj da je tako bolje.
 

Rider

Novi član
Tu od
16 Tra 2020
Poruka
6
Pa i ja mislim da sam stvorio dobre uvjete :),čak sam ih sve agril folijom štitio od mraza,redovno se navodnjavaju,fin korjen su imale pri sadnji,velike rupe,NPK gnjojiva,,vezao drvenim kolčićima da ih vjetar ne savija,tako da mislim da nije do uvjeta već ili do same sadnice ili do zemljišta,ma da na istom voćnjaku se nalazi i vinogradska breskva koja je već godinama uredno daje plodove.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Za voluharice je moguće jer sam već ranije primjećivao neke malo veće rupe promjera 5cm,što se tiče sadnje,nisam išao direktno sa korijenjem na NPK gnjojivo,već prvo gnjojivo,zemlja na to pa tek sadnica,kupiti ću otrov pa ću provjeriti,čudi me kako na drugim novijim sadnicama ne primjetim to,predpostavljam da bi trebao iskopati sadnicu i vidjeti ima li štete na samom korijenju ?

Izvadi ju, pogledaj korijen. Ja sam znao mlade sadnice koje su uništile voluharice skratit do 20-30cm iznad cijepa, izvadit ih, porezat oštećeno korijenje i opet zasadit. Uglavnom su se primale. Kratio sam ih skroz jer su imale nešto malo korijenovih dlačica pa da ne uvenu zbog lisne mase.
 

Rider

Novi član
Tu od
16 Tra 2020
Poruka
6
Vadio sam ih jučer i nije bilo štete uzrokovane voluharicama,korijen je čitav kao što je bio i pri sadnji,ni ti je bilo rupa u zemlji oko korijena,tako da jednostavno se nisu primile.Prebacio sam ih na drugo mjesto,a u jesen ću nabaviti svježe sadnice na podlozi vinogradske breskve i druge sorte.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Vadio sam ih jučer i nije bilo štete uzrokovane voluharicama,korijen je čitav kao što je bio i pri sadnji,ni ti je bilo rupa u zemlji oko korijena,tako da jednostavno se nisu primile.Prebacio sam ih na drugo mjesto,a u jesen ću nabaviti svježe sadnice na podlozi vinogradske breskve i druge sorte.

Jel korijen ili sadnica suh/a, gnjil?
Kad si rezao korijenje kod sadnje jel bilo živo?
 

Rider

Novi član
Tu od
16 Tra 2020
Poruka
6
Jeste obratio sam pažnju na tok dok sam prikraćivao korijenje je li suho ili živo,i bilo je živo,a i nije dugo prošlo od vađenja iz rasadnika do same sadnje,a ni ti su grančice bile suhe.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Već dvije godine u sezoni breskvi imam prilike kupiti breskve spljoštenih plodova, onako, oblika ko suhe prešane smokve. Dvije su vrste što se boje mesa tiče - žute i bijele, ko i kod običnih.
Prije mjesec dana kupila sam i posadila sadnicu plodova sa bijelim mesom - bile su slađe kada sam jela plodove - i primjetila da sve imaju na svakih tridesetak cm stabla zadebljanje veličine otprilike centimetar - centimetar i pol, i na njima je kora raspuknuta.
Je li to normalno ili je u pitanju kakva bolest?
Veoma se veselim toj breskvi, dvogodišnja je sadnica i vjerojatno će ove godine već roditi nešto malo.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eh, ne mogu trenuto postavljati slike.
Gledala sam na netu, to nije onako kako izgleda rak kore, samo su mala ispupčenja, milimetar - dva je stablo na tim mjestima većeg promjera sa jedne strane, i mala recka, ko zarez na njemu okomito, samo vanjski gornji sloj kore, nije duboko i nije raspuknuto da bi stršilo širom.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
.... to bi vrlo lako mogao biti jak napad crne pjegavosti, pogotovo u kišnoj godini. Patogen napada mlade grane koje poslije popucaju i izgledaju kao da je neko zarezivao, a kasnije zaraste kad je odrvenulo. Kakva je hemiska zaštita bila?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pojma nemam.
Ja sam je kupila prije mjesec dana, muž je posadio i sada čeka prvo listanje kod nas.

Što predlažeš, kakve tretmane da joj napravimo?
Prije nego vegetacija krene, u vrijeme početka vegetacije, kasnije?

Slušala sam danas prognozu, navještaju niske temperature i data je napomena o na jesen posađenim voćnim sadnicama - da ih treba zaštititi od smrzavanja. Da je omotam komadima agrila?

I usput, imala sam trešnju koju je napala kozičavost - barem tako mislim. Cjepljena je bila na G - 5. Listovi su bili invalidni na nekim grančicama zadnjih godina, a grančice su se sušile - i veće grane postepeno. Par godina sam ih rezala, a jesenas je muž odrezao cijelu krošnju, stablo oko metar i pol je ostalo i potjeralo je tri grančice, ali i na njima su listovi na vrhovoma bili isto bolesni. Sredina stabla je oko 5 cm promjera tamnije boje, a tako su bile i odrezane grane.
Mislila sam da ćemo od tih novoizraslih grančica moći formirti novu krošnju, ali očito je da ćemo morati ukloniti sve i posaditi novu.

Ili je monilija? Na invalidnim grančicama su se i cvijetovi uvrtali i sušili.
Na zdravim granama je sve bilo normalno, ali su se jedna zs drugom iz godine u godinu sušile.
Prošle godine se na drugoj - mlađoj - trešnji počelo isto takvo lišće pojavljivati na vršcima grančica, ali se još ništa ne suši.
Čime tretirati trešnju, stara je tek tri - četiri godine, ali je na bujnoj podlogi pa bi ove godine trebala roditi dobro.

Imam na drugome gruntu jednu finu izvrsnu tamnocrvenu kasnu trešnju, imam ideju da na jednu granu ove doma cijepim (hm, netko mi nacijepi) tu kasnu.
Kada se to može napraviti, na kakvu granu - jednogodišnju, dvogodišnju, deblju (stariju)....jer veliku trešnju kada zrije ne možemo pojesti pa puno propadne, a ovako bih - imam strašan plan - na jedno stablo mogla cijepiti četiri sorte sa vremenom dospjeća od najranijeg do najksnijeg. Bi li to moglo tako funkcionirati?

Čime tretirati trešnju kojoj se na vrhovima grančica uvija lišće i lišće ne dostiže svoju veličinu, a grančice se suše?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
svi problemi na mojim trešnjama se javljaju nakon napada ušiju...e sad ti si već lagano ćorava, pa probaj sa povećalom pogledat te mlade izbojke... 🤭
 
Na vrh