• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
...nije, oblik tijela je drugačiji, ovaj moj je uži, izduženiji, cca 5mm dužine...i noge su mu smeđe, ne crne
...i ima dosta duga ticala, glava mu je sitna

danas sam malo pregledavao vani breskve imali mravi po stablima al kak veliš krenu iz par stabala pa treba detaljnije pregledat pičim sutra vočku po vočku
 
N

nenoli

Guest
...nije, oblik tijela je drugačiji, ovaj moj je uži, izduženiji, cca 5mm dužine...i noge su mu smeđe, ne crne
...i ima dosta duga ticala, glava mu je sitna

ja imam ove već nekoliko godina, vidi da nije takav. obično jedu lišće, al ti gricne i mlade plodove breskve koju kasnije možeš baciti jer se sva deformira!

DSC00071.jpg
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
šta bi to bilo,listovi na nekim breskvama su mi žute boje,sitni za razliku od ostalih,i uvijaju se prema van,kao da se suše? mislio sam da fali željeza ali onda bi to bilo na svima,jednako ih tretiram sve. nesjećam se da je toga bilo prošle godine pa da je riječ o takvoj sorti. idem vidjeti po knjigama simptome,nadam se samo da nije žutica.

eto meni odgovora,da nije i kod mene taj štetnik,simptomi odgovaraju. budem vidjeo sutra pa javim. ali kod mene samo na nektarinama.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
ja imam ove već nekoliko godina, vidi da nije takav. obično jedu lišće, al ti gricne i mlade plodove breskve koju kasnije možeš baciti jer se sva deformira!

View attachment 1519
...da, vrlo su slični...jedino mi se ovi moji čine tamniji, imam ih ovdje kraj računala punu plastičnu vrećicu i pokušavam gledat prema svjetlu, nemam povećalo...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
ja imam ove već nekoliko godina, vidi da nije takav. obično jedu lišće, al ti gricne i mlade plodove breskve koju kasnije možeš baciti jer se sva deformira!

View attachment 1519
...da, vrlo su slični...jedino mi se ovi moji čine tamniji, imam ih ovdje kraj računala punu plastičnu vrećicu i pokušavam gledat prema svjetlu, nemam povećalo...
...na ovih 80-ak najjače napadnutih stabala bit ću presretan uspiju li ponovo potjerati, roda neće biti...morat ću kompletne jednogodišnje izboje srezati na reznike, vidjet ćemo...
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Ovi štetnici obično se nalaze u voćnjacima blizu šume ili se nalaze na tlima gdje su bili prijašnji nasadi.
Često se dešava da jednostavno početkom proljeća izlaze iz zemlje, gdje prezimljavaju.
Ukoliko se ne primjete na vrijeme najčešće kod mladih sadnica naprave golobrst, te je potrebno sadnicu spuštati na neki izboj ( ako ga ima ???)
niže, što nas baca za jednu godinu uzgoja unatrag ( ako se radi samo o sadnicama).
masovna pojava pipa nije učestala svake godine, al kad se pojave naprave pravu pošast.
 
N

nenoli

Guest
meni su iz savjetodavne službe rekli da se te pipe obično zadržavaju na jabukama, a 200 m od mene su hektari jabuka...ali nikad nisam imao neke velike štete kao što kaže breskvar. jedu lišće ali to je sve bilo u granicama normale...
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
meni su iz savjetodavne službe rekli da se te pipe obično zadržavaju na jabukama, a 200 m od mene su hektari jabuka...ali nikad nisam imao neke velike štete kao što kaže breskvar. jedu lišće ali to je sve bilo u granicama normale...

Ma da, ako su na jabukama radi se o jabučnom cvjetojedu koji pored cvijeta, jede kao pipa i mlado lišće.Pošto je to jedna od ranijih faza breskve gdje se još mogu primjenjivati piretroidi, može se uspješno suzbiti, naročito ako se kombinira i sa fazom suzbijanja tripsa u fazi precvetavanja.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Gdje si nabavio sadnice vinogradarki? Koje je boja ploda, bijele (zelenkaste) ili žuto-crvene?

Jednostavno uzeo koštice posadio mali rasadnik nekih 1000 kom sve se primilo ostale podjelio nemožeš pogriješiti samo posadi negdje uz zidove rastu ko lude.
Imam crvene i žute.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Ma da, ako su na jabukama radi se o jabučnom cvjetojedu koji pored cvijeta, jede kao pipa i mlado lišće.Pošto je to jedna od ranijih faza breskve gdje se još mogu primjenjivati piretroidi, može se uspješno suzbiti, naročito ako se kombinira i sa fazom suzbijanja tripsa u fazi precvetavanja.
...u fazi precvjetavanja išao sam "rapidom" 400 ml/ha
...prekjučer sam ih tukao "kalinorelom" aktivna tvar klorpirifos sa cipermetrinom 1 l/ha
...danas "calypso" 200 ml/ha u 440 l vode
pa da vidimo
najviše me zanima hoće li se ta stabla moći spasiti ili će se posušiti, neka izgledaju kao da ih je zahvatila monilia laxa, no to ne može biti slučaj jer su oborine bile minimalne, a tretirao sam ih 2 puta "signumom" u cvatnji
sad idem fotkati stabla pa ću poslati nekome fotke da ih objavi na forumu
...u ponedjeljak sam ih tretirao "mankozebom" 2 kg/ha (protiv šupljikavosti - preventiva) i "chromosulom" 3 kg/ha (protiv pepelnice - također preventiva). Tom prilikom (u ponedjeljak) sam i primijetio masovno venuće stabala i skoro dobio infarkt, gr...
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
...u fazi precvjetavanja išao sam "rapidom" 400 ml/ha
...prekjučer sam ih tukao "kalinorelom" aktivna tvar klorpirifos sa cipermetrinom 1 l/ha
...danas "calypso" 200 ml/ha u 440 l vode
pa da vidimo
najviše me zanima hoće li se ta stabla moći spasiti ili će se posušiti, neka izgledaju kao da ih je zahvatila monilia laxa, no to ne može biti slučaj jer su oborine bile minimalne, a tretirao sam ih 2 puta "signumom" u cvatnji
sad idem fotkati stabla pa ću poslati nekome fotke da ih objavi na forumu
...u ponedjeljak sam ih tretirao "mankozebom" 2 kg/ha (protiv šupljikavosti - preventiva) i "chromosulom" 3 kg/ha (protiv pepelnice - također preventiva). Tom prilikom (u ponedjeljak) sam i primijetio masovno venuće stabala i skoro dobio infarkt, gr...

Ovo što kažeš rapid, calypso, klorpirifos, cipermetrin, ubilo bi i konja a ne samo voćne pipe, mada mislim da si imidakloprid mogao koristiti u većoj dozi baš zbog precvjetavanja radi tripsa(ukoliko imaš nektarine).
Interesiraju me slike grančica za koje kažeš da su zahvaćene Monilijom laxom.
Najvjerovatnije da se radi o tankim rodnim granama koje se pri vrhovima suše, a naročito ako se na njima nalaze sasušeni cvijetovi. Ineteresira me samo podloga na kojoj je kalemljena breskva-nektarina????
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Da, zaboravih te pitati koji su simptomi sušenja tvojih stabala,( venuća)kako izgleda list -boja, kako izgleda presjek grančice, i odkale ide sušenje,od vrha prema bazi, ima li lezija na tvojim stablima??

Puno pitanja???
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Da, zaboravih te pitati koji su simptomi sušenja tvojih stabala,( venuća)kako izgleda list -boja, kako izgleda presjek grančice, i odkale ide sušenje,od vrha prema bazi, ima li lezija na tvojim stablima??

Puno pitanja???
...sušenje grančica ide cijelom dužinom list je, kako na kojoj, presavijen po dužini...kod nekih je sitan, kod drugih boje razvijen (list), neke su već potpuno požutjele tj. posmeđile, neke još nisu...kod onih stabala koja su potpuno suha listovi su se potpuno skvrčili, posmeđili i otpadaju na dodir
...također, kod nekih su grančice žive, a ima nekoliko koje su se, izgleda, potpuno osušile...i zahvaćena su čitava stabla, dosta slično apopleksiji kod kajsije...
...dakle, stablo je ili zahvaćeno ili nije, a sva stabla koja jesu grupirana su na istom dijelu parcele koji ni po čemu ne odskače od ostatka parcele, nije ni suši ni podvodniji, jednako je gnojen, a i sva stabla tretirana su istim preparatima i u isto vrijeme...
...podloga je svima ista, vinogradska breskva, podjednako su ovom pošasti zahvaćene i breskve i nektarine (pola - pola)
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
jesi li pravio poprečni presjek grančice i jesi li nešto primjetio na njima???
...pogledaj da li imaš nekih rana na deblima stabala, da li ima nekih ulegnuća,
vrlo lako moguće da se radi o nekim bakteriozama koje mogu dovesti do sušenja stabala. Volio bih vidjeti slike sasušenih stabala. Usporeno kretanje vegetacije je (mali listovi) može biti izazvano začepljenjem sprovodnih sudova biljke.Kakav je tonus tih listova i koja je boja prisutna na njima.Da li ima uopće cvijetova na granama ( odnosno plodova)? Koliki ti je to broj stabala o kojima pričaš???
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
jesi li pravio poprečni presjek grančice i jesi li nešto primjetio na njima???
...pogledaj da li imaš nekih rana na deblima stabala, da li ima nekih ulegnuća,
vrlo lako moguće da se radi o nekim bakteriozama koje mogu dovesti do sušenja stabala. Volio bih vidjeti slike sasušenih stabala. Usporeno kretanje vegetacije je (mali listovi) može biti izazvano začepljenjem sprovodnih sudova biljke.Kakav je tonus tih listova i koja je boja prisutna na njima.Da li ima uopće cvijetova na granama ( odnosno plodova)? Koliki ti je to broj stabala o kojima pričaš???
...cca 70 - 80 stabala, cvjetale su najnormalnije, na tim najbolesnijim stablima cvjetovi su se sasušili i na dodir otpadaju, list je manji (neka stabla ostala su potpuno bez lista) - kažem ti, simptomi vrlo slični onima kod apopleksije kajsije s tom razlikom da proces počinje odjednom na čitavom stablu, a ne samo na pojedinim granama...
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
...cca 70 - 80 stabala, cvjetale su najnormalnije, na tim najbolesnijim stablima cvjetovi su se sasušili i na dodir otpadaju, list je manji (neka stabla ostala su potpuno bez lista) - kažem ti, simptomi vrlo slični onima kod apopleksije kajsije s tom razlikom da proces počinje odjednom na čitavom stablu, a ne samo na pojedinim granama...

Nije to od štetnika ali nisam siguran ili neka bakterija ili nešta na korjenu ili ti se neko osvećuje totalni herbicid daj bože da griješim daj bože,zovi iz poljoprivedne komore savjetodavce HITNO jer ovo mi nije jasno s simptomima,a kako drugi s breskvama
 

Najnoviji postovi

Na vrh