• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

N

nenoli

Guest
onako šareni list sam imao prošle godine samo na rich lady, ali mislio sam da je to karakteristika sorte, kasnije u vegetaciji to se izgubilo. ona suha grana je monilija koliko se ja kužim u to, imam je i ja, mada ne znam na koju foru jer uvjeta za nju praktično nije ni bilo, jer nije bilo kiše u cvatnji, sve mi se čini da je to još zaraza od prošle godine.. a ono uvijanje lista pretpostavljam da je nedostatak vlage. kod mene već tjednima nije pala prava kiša, ne znam kak je kod tebe...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
...molim forumaše da obrate pozornost na sliku br. 2...na početku svakog reda (od ukupno 6) prvih 10 - 15 voćaka napadnuto ovom pošasti, sve ostale pa do kraja redova ( a redovi su dugi 370 metara) - potpuno zdrave i sa obiljem zametnutog roda...
...svi redovi jednako gnojeni cijelom dužinom, isto tako sve voćke štićene istim sredstvom iz istog atomizera i u isto vrijeme...
...a asfiksija korijenovog sustava 100% nije, ovo je najviša točka u voćnjaku gdje se ama baš nikad ne zadržava voda

kolega meni je nekako i trava čudne boje na tim mjestima gdje su i ta stabla koja su napadnuta,jel tako i tamo gdje nisu napadnuta stabla?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
onako šareni list sam imao prošle godine samo na rich lady, ali mislio sam da je to karakteristika sorte, kasnije u vegetaciji to se izgubilo. ona suha grana je monilija koliko se ja kužim u to, imam je i ja, mada ne znam na koju foru jer uvjeta za nju praktično nije ni bilo, jer nije bilo kiše u cvatnji, sve mi se čini da je to još zaraza od prošle godine.. a ono uvijanje lista pretpostavljam da je nedostatak vlage. kod mene već tjednima nije pala prava kiša, ne znam kak je kod tebe...

sa svime se slažem i ja sam sve tako predpostavio osim jedne stvari,nije ono monilija nego oštečenje od hladnoće,da je monilija nebi bilo više tih stabala,ona se širi,to su tanke grančice koje se lako smrznu,dogodi se često kad se preforsira sa dušikom u kasno proljeće pa se produži vegetacija i bla bla. probat ću zaliti jednu sa vodom da vidim ima li razlike kroz par dana.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Kada su Vam voćke napadnute :bolesti,štetoćinama,tućom ,sušom,prekomjernom vlagom,a najviše korištenjem pesticida morate voćku prskati amonokiselinama.
Prvenstveno zato što je lako usvaja i apsorbira(kod čovjeka infuzija)tako i voćka,lane imao jaći napad kruš.buhe i savjetodavci mi to preporućili nikako kemijska folijarna prihrana(još veća šteta). od pripravaka PROTIFERT LMW(5l 240kn za 2 he) BIODRIN stimulator rasta (1kg 300-tinjak kn 1 he) PROTIFERT FE (1l 90 kn 1 he) te koristim .Poslje suzbijanja kruš buhe (intez tretiranja)voćke su bile na rubu propasti a ti stimulatori rasta nakon 14 dana preporodili voćnjak uz intezivno zaljevanje(navodnjavanje) jer lisna masa luduje i treba dosta vode jer novi prirast je zapanjujući:supris:

i šta sada koristiti od tih sredstava,ne valjda sve,i šta ako se nema navodnjavanje kao ja?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
kakva su to oštečenja na stablima kod Kontam,one rupice sa crnilom i smolom,ja sam to imao na par grana prošle godine i sve odrezao 30cm od toga i zapalio,to grozno izgleda?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
i šta sada koristiti od tih sredstava,ne valjda sve,i šta ako se nema navodnjavanje kao ja?

Nemoraš sve uzmi drin 1 lit to je za 1.5 he otprilike oborina imati ćeš dosta ovaj tjedan tako da nemoraš poljevati,vidjeti ćeš razliku,ja mislim da je to sve od ovih šokova toplo-hladno+štetoćine.Tretirati nemoj do pet-sub jer najbolje je da 2-3 dana nepada kiša da biljka usvoji aminokiseline a biti će i dosta vlage a i temp neće biti jake,tako i ja radim s jabukama,kruškama i breskvom,navodnjavanje ti nije bitno za usvajanje i ublažavanje posljedica šokova uporabom DRIN-a( nije na odmet osobito ako je dug period suše i isušivanja tla vjerom).Pozdrav.
 
Posljednje uređivanje:

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Dobar vam dan forumaši i sretan Vam USKRS.Pratim zbivanja oko bresaka pošto i ja sam uzgajam breskve i nektarine.Puno borbe treba sa tim štetnicima i bolestima da se dođe do lijepog i kvalitetnog rezultata.Teško je vidjeti ovakve probleme-suosjećam ih sa svima Vama.Moje mišljenje oko toga je ,da je to od hladnoće ili ti smrzavice (ne mora biti).Primjer kod mene:teren je malo nagnut,na povišenom dijelu imam sličan problem-izgleda kao pofureno a dio koji je u zavjetrini je ok.Tetirano sve isto 2x chromodinom 2x signum,kovrčavosti nema niti insekata.Kod mene je bio problem prošle god.osušile mi se na par mjesta po 3 ili 4 vočke u grupi,kod gos. breskvara je dio reda-neshvatljivo. pozdrav i svako Vam dobro
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Sretan Uskrs (radni)
Kolega evo pojeftinili drin narući danas u sri je kod tebe,ako ti se nežuri reci normalno da ti pošalju(poštom 20kn poštarina doći će u četvrtak) link.
http://www.cedar-agro.hr/index.php?...category_id=9&option=com_virtuemart&Itemid=76


link cedar agro.
http://www.cedar-agro.hr/

PROTIFERT LMW(Fitopromet)
http://www.fitopromet.hr/proizvodi/gnojiva/protifert-lmw/7-41.html

To dođe kao i Haifin Polyamin. To je super stvar, samo kako sam okrenut Haifinom programu puknit ću ih sa polyaminom. Drin ima malo podataka a od Protifert LMW je jači i ima jednu amino kisleinu više ;) Hvala na savjetu.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
kakva su to oštečenja na stablima kod Kontam,one rupice sa crnilom i smolom,ja sam to imao na par grana prošle godine i sve odrezao 30cm od toga i zapalio,to grozno izgleda?

Led napravio rane, išla smola i naselila se gljiva čađavica, ali ova je mrtva. Bar mislim lako otpada pa zato tako mislim. Nova smola je od novih rana, da li je od štitaste uši ili čega ne znam ali riješit ćemo mi to. Samo da joj dignem kondiciju. Ovi tvrdokrilci su mi samo na jednoj sorti a njih ću pukniti sa kingom (možda) pošto mi se ovaj klorpirifos nikako ne sviđa...

Klorpirifos usporava razvoj djece
Autor: Info | 20. Mar. 2010. | ZDRAVLJE


Aktivna tvar nekih pesticida koju poznajemo pod imenom klorpirifos je nedvojbeno povezana s usporenim mentalnim i fizičkim razvojem male djece. Iako su mnoge zemlje zabranile tu kemikaliju u sredstvima za kućanstvo, ona se i dalje primjenjuje kao zaštitno sredstvo u uzgoju voća i povrća.

Klorpirifos koriste i hrvatski poljoprivrednici za zaštitu usjeva od štetočina.

Istraživanje je provedeno na 266 djece iz siromašnih obitelji Bronxa i Manhattana, njujorških područja gdje se klorpirifos uvelike upotrebljavao do 2001. godine.

Utvrđeno je kako su trudnice izložene tom pesticidu rađale djecu koja su mentalno i fizički znatno zaostajala za svojim vršnjacima u dobi od 3 godine. Rezultati su objavljeni u najnovijem izdanju stručne publikacije American Journal of Public Health.

Znanstvenici se nadaju kako će ovi podaci postrožiti kontrolu primjene klorpirifosa u poljoprivredi te da će u konačnici ta opasna tvar uz brojne druge štetne organofosforne insekticide biti zabranjena u proizvodnji hrane.

Callifos 480 EC
Dursban E - 48
Pirifos EC
Pyrinex 25 ME
Pyrinex 48 EC
Chromorel - Z
Chromorel - ZP
Chromorel- D
Chromorel P-2
Kalinorel - D EC
Kalinorel prašivo P 2
Nurrele - D
Pinurel D
Pirel - D
Terel
Dursban G - 7,5
Callifos 48 EC
Dursban E - 48
Pirifos EC
Pyrinex 48 EC
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Nemoraš sve uzmi drin 1 lit to je za 1.5 he otprilike oborina imati ćeš dosta ovaj tjedan tako da nemoraš poljevati,vidjeti ćeš razliku,ja mislim da je to sve od ovih šokova toplo-hladno+štetoćine.Tretirati nemoj do pet-sub jer najbolje je da 2-3 dana nepada kiša da biljka usvoji aminokiseline a biti će i dosta vlage a i temp neće biti jake,tako i ja radim s jabukama,kruškama i breskvom,navodnjavanje ti nije bitno za usvajanje i ublažavanje posljedica šokova uporabom DRIN-a( nije na odmet osobito ako je dug period suše i isušivanja tla vjerom).Pozdrav.

Moram reagirati njoko, bez ljutnje.Slažem se za drin, polyamin i druge biostimulatore na bazi aminokiselina , ali ljudi voda ,voda i, voda.za pokretanje bilo kakvih fizioloških procesa voda je number 1., nema dvojbe.Sigurno da ce biostimulatori odraditi svoje iz iskustva znam ali bez vode tesko ista da će se popraviti kod bilo kakvih bolesti , nažalost.
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Led napravio rane, išla smola i naselila se gljiva čađavica, ali ova je mrtva. Bar mislim lako otpada pa zato tako mislim. Nova smola je od novih rana, da li je od štitaste uši ili čega ne znam ali riješit ćemo mi to. Samo da joj dignem kondiciju. Ovi tvrdokrilci su mi samo na jednoj sorti a njih ću pukniti sa kingom (možda) pošto mi se ovaj klorpirifos nikako ne sviđa...

Klorpirifos usporava razvoj djece
Autor: Info | 20. Mar. 2010. | ZDRAVLJE


Aktivna tvar nekih pesticida koju poznajemo pod imenom klorpirifos je nedvojbeno povezana s usporenim mentalnim i fizičkim razvojem male djece. Iako su mnoge zemlje zabranile tu kemikaliju u sredstvima za kućanstvo, ona se i dalje primjenjuje kao zaštitno sredstvo u uzgoju voća i povrća.


Ja se klonim ovih organofosfornih jedinjenja jer su insekti postali rezistentni na njih.Mislim da je bolje koristiti neonikotinoide, veoma su jaki al i dugo traju.
Širokog su spektra i možete držati insekte veoma dobro kroz čitavu vegetaciju.Provjereno kod breskve i nektarine !!!!!!
Odlicno drže savijača, moljca što je najbitnije od svega, a i tripsa eliminišu u malo većeim koncentarcijama.
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
kakva su to oštečenja na stablima kod Kontam,one rupice sa crnilom i smolom,ja sam to imao na par grana prošle godine i sve odrezao 30cm od toga i zapalio,to grozno izgleda?

oštećenja nastaju od izmrzavanja i od napada glivice cytospore cincta, a sama smola je reakcija biljke da izolira neprijatelja, to je nevjerovatno sto breskva može podnijeti. Slična oštećenja mogu biti i od Clasterosporium carphofillum-šupljikavost međutim to se anulira veoma lako sa fungicidima koje znamo.
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
i šta sada koristiti od tih sredstava,ne valjda sve,i šta ako se nema navodnjavanje kao ja?

Dane 001, moli se bogu za kišu (kao i ja) al poprskaj breskve sa bilo kojim od ovih stimulatora. Konkretno imam iskustva i sa drin-om i sa polyaminom, izvanredni.Nemoj da preteraš u dozaciji; drin 1l /ha, polyamin 2kg/ha.
Preračunaj polyamin pošto je to emulzija a prodaju je u litrenim flašama.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Našao sam :) Opet kod www.agroupozorenje.rs

To je lisna pipa Phylobius spp.
lisnapipa.jpg

Kažu...
- lisne pipe (Phylobius spp. i drugi) i pored visoke brojnosti ne čine značajnije štete po prinos, pa ih ne treba suzbijati
- momenat za suzbijanje breskvinog smotavaca (C.molesta) će najverovatnije biti, uzavisnosti od regiona Vojvodine u periodu 05-10.maj
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
oštećenja nastaju od izmrzavanja i od napada glivice cytospore cincta, a sama smola je reakcija biljke da izolira neprijatelja, to je nevjerovatno sto breskva može podnijeti. Slična oštećenja mogu biti i od Clasterosporium carphofillum-šupljikavost međutim to se anulira veoma lako sa fungicidima koje znamo.

Dok pročistim bunar krećem u navodnjavanje i spašavanje :) Hvala
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
oštećenja nastaju od izmrzavanja i od napada glivice cytospore cincta, a sama smola je reakcija biljke da izolira neprijatelja, to je nevjerovatno sto breskva može podnijeti. Slična oštećenja mogu biti i od Clasterosporium carphofillum-šupljikavost međutim to se anulira veoma lako sa fungicidima koje znamo.

ajde mi reci koliko je folijarnih prihranjivanja potrebno breskvi i u koje vrijeme,nisam do sada koristio ništa posebno pa me zanima' i naravno koja sredstva upotrebljavati,ima ih raznih? pošto ja radim ovako,u jesen NPK 7-14-21,7-20-30 i sl.,u proljeće KAN u tri navrata oko cvatnje i to je to,e sad valjalo bi i ta folijarna pa pitam koja i kada i koliko?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Dobar vam dan forumaši i sretan Vam USKRS.Pratim zbivanja oko bresaka pošto i ja sam uzgajam breskve i nektarine.Puno borbe treba sa tim štetnicima i bolestima da se dođe do lijepog i kvalitetnog rezultata.Teško je vidjeti ovakve probleme-suosjećam ih sa svima Vama.Moje mišljenje oko toga je ,da je to od hladnoće ili ti smrzavice (ne mora biti).Primjer kod mene:teren je malo nagnut,na povišenom dijelu imam sličan problem-izgleda kao pofureno a dio koji je u zavjetrini je ok.Tetirano sve isto 2x chromodinom 2x signum,kovrčavosti nema niti insekata.Kod mene je bio problem prošle god.osušile mi se na par mjesta po 3 ili 4 vočke u grupi,kod gos. breskvara je dio reda-neshvatljivo. pozdrav i svako Vam dobro
...slično je tretirano i kod mene...ove godine; 1 x bordoška juha (30 kg/ha ili 3%) prije početka vegetacije, zatim 2 x chromodin (prvi puta 2 kg/ha i drugi puta 1 kg/ha), u cvatnji 2 x 800g/ha signum, u precvjetavanju protiv tripsa 400 ml/ha rapid (isto što i confidor), sve do tada bez ikakovih simptoma, prošli ponedjeljak došao predvečer u voćnjak sa napravljenim sredstvom u atomizeru (2 kg mankozeb + 3 kg chromosul) prskati preventivno protiv šupljikavosti i pepelnice i - PAF!
...stanje koje ste imali prilike vidjeti na fotkama...
...tom prilikom uočio i ogromnu najezdu kukaca koje ste ovdje identificirali kao voćne pipe i odmah idući dan išao suzbijati ih sa 1l/ha chromorela/ha (kalinorela) i nakon 2 dana ponovio sa 200 ml calypsa/ha. Pipe su suzbijene u potpunosti...
...zadnja prihrana voćnjaka bila je sa 500 kg NPK 15 : 15 : 15 i 150 kg Urea, zatanjurano i nakon toga drugi dan pala je dobra kiša (to je bilo prije cca 2 tjedna)...
...zasad sam dobio mišljenje da se radi o invadiranosti gljivicom cytospora cinta i preporuku da pokušam regenerirati voćke tj. potaknuti ih na što brži opravak primjenom biostimulatora što ću i napraviti...
ima li još koje mišljenje? Sva su dobrodošla i uzet će se u razmatranje...
...svima hvala lijepa i sretan Uskrs
 
Posljednje uređivanje:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
mala ispravka kolega Breskvar,tamo si napisao Mankozeb plus Chromodin,a valjda si mislio Chromosul umjesto Chromodina. da se netko ne zabuni pa radi pogrešno.
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
ajde mi reci koliko je folijarnih prihranjivanja potrebno breskvi i u koje vrijeme,nisam do sada koristio ništa posebno pa me zanima' i naravno koja sredstva upotrebljavati,ima ih raznih? pošto ja radim ovako,u jesen NPK 7-14-21,7-20-30 i sl.,u proljeće KAN u tri navrata oko cvatnje i to je to,e sad valjalo bi i ta folijarna pa pitam koja i kada i koliko?

Ovako, ne znam koju količini đubriva bacaš u jesen i kako, te na osnovu čega to određuješ? Kan svakako u 2 navrata, u fazi pred cvatnju i u 5 mjesecu još jednom.Mada sam ja i za folijarno prihrnjivanje bar 2 puta i to najkasnije do 01 06 .Ovo je sve u cilju da se ne utječe na produženje sazrevanja plodova jer se lako desi da dušik produži sazrevanje plodova. Možda ne bi bilo loše proći i sa Kalij-sulfat-om 15 dana pred berbu plodova, radi boje i bolje diferencijacije pupova u 8 mj.
Folijarna đubriva koja ja preferiram su Haifina (polyfeed) 20:8:20 u koičini od 2kg/ha. Mogu se koristiti folijarno i fertirigacijom.Osim makroelemenata sadrže i najpotrebnije mikroelemente.
U slučajevima stresa kao što je sad koristiti biostimulatore i po mogućnosti navodnjavati.Bilo koja količina vode više od 15 l je dobrodošla.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
mala ispravka kolega Breskvar,tamo si napisao Mankozeb plus Chromodin,a valjda si mislio Chromosul umjesto Chromodina. da se netko ne zabuni pa radi pogrešno.
...evo, ispravio :)...naravno, riječ je o chromosulu
 

Najnoviji postovi

Na vrh