• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
RoyalMajestic pitanje zašto su u fazi otvaranja pupova bitne aminokiseline tj preparati na bazi aminokiselina ?

Kontam ak daš dupliće po cijeni normalne nediraj :icon_razz: Koju to sortu rijediš?

Francuza :)


Uopće nije upitno za preparate. Prvo godina grinje je, a to je mali podmukli vrag! Drugo ima gusjenica razno raznih. Lisnim ušima dolazi sezona kad se sve to zbućka...

syngentainsekticidi001.jpg


Upitno je samo mješanje kiselog Vertimeca sa skoro neutralnim mankozebom. Kao i uspješnost primjene Vertimeca na toplom i sunčanom danu. No kako je danas bilo dosta oblačno mislim da će biti dobro. Kompabilnost EC i mankozeba "li la" a li na listu breskve nije problem. U mladim presadnicama povrća ili tek rasađenim biljkama bi izostavio Vertimeca sigurno, išao bi ga samostalno.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

fruit-men

Član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
63
Re: BRESKVE

Imam dva pitanja, pogotovo za ove malo iskusnije uzgajivače breskve ali i forumaše:
1. Koji Vam se režim prskanja pokazao dosad najjučinkovitiji s obzirom na cijenu ali i na kvalittet zaštite s kojim ste mogli reći da ste s obzirom na uloženo prezadovoljni
2. Kojim ste insekticidom dosad bili najzadovoljniji u borbi protiv tripsa
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: BRESKVE

Dok ti ne odgovore ovi iskusniji da ti napišem. Cijenovno i po kvaliteti najbolji način je preventivno-pravovremeni!
Za tripse ne bi trebo biti problem, ja ga nemam ni u povrću. Vjerovatno jer od starta koristim confidor, calypso, mospilan...
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Re: BRESKVE

Uopće nije upitno za preparate. Prvo godina grinje je, a to je mali podmukli vrag! Drugo ima gusjenica razno raznih. Lisnim ušima dolazi sezona kad se sve to zbućka...

Kontam@ svedno opet pono inskticida u breskvi. Jednostavno mogao si ići jedan (ako nema puno ušiju) npr zagor. On ti je dobar za savijača, gusjenice i sl., djelimično djeluje na uši i grinje. Grinje nebi trebalo da bude još u breskvi, pogotovo ako si radio zimsko (crveno ulje i sl..). A pošto se Zagor ne smje mješati sa mankozebom mogao si ubaciti npr strobi, on ti još djeluje i na pepelnicu breskve. Vertimek treba ostaviti za finale, jer kad s njim tresneš središ sve. To je neki moj prijedlog. Pozdrav.

fruit-men@ teško je precizno navesti šta i kako, svaka godina nosi nešto svoje. Uglavno se kombinuje ekonomičnost i učinkovitost. Ja najviše koristim Herbosov program zaštite u breskvi, a to su Zagor, King, Pirifos, Mankozeb, Stoper i dr. Plus drugi proizvođači, a to su Dodin, Strobi, Aktara i sl. Uglavno se na vrijeme vrši zaštita i nema nikakvih problema.
 
Posljednje uređivanje:

fruit-men

Član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
63
Re: BRESKVE

Mada tatko mora se priznat kako je syngentin program nekako najjednostavnije objašnjen za uporabu. Kad vidiš ovaj njhov katalog iznad sve ti se čini tako jednostavno za prskanje, samo uzmi lovu, kupi i opleti:biggrin:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: BRESKVE

No no no
Primjenjuje se preventivno ili kod prvih simptoma zaraze.

U svim kulturama dopuštene su maksimalno dvije primjene na istoj površini.
Ne preporučuje se miješati s insekticidima, a posebno s (tekućim) koncentratima za emulzije jer postoji opasnost od pojave opeklina na plodovima i mladom lišću.
Kako bi se spriječilo stvaranje rezistentnosti, sredstvo STROBY WG treba primijeniti u kombinaciji sa sredstvima za zaštitu bilja iz drugih kemijskih skupina.

Tako da kad ja smješam koktel to je "koktel" :) To nisunagađanje toje odmjereno, uloženo-dobiveno. Broj prolaza i spektar pokrivanja. Da nisam siguran da ima milijardi grinja ne bi stavio Vertimec.

Zagor, Rogor i slični sa dimetotatom su odlični preparati za samostalnu primjenu. Eto to mene jedino koči od njihove upotrebe. Također su EC što ti je prijevod za koncetrat za emulziju što ne ide sa Strobyem. Poz
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Re: BRESKVE

meni je opet herbos isto ok
čini mi se da je najbolji uloženo dobiveno

koristim ga već godinama i nema problema
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: BRESKVE

He he koji Herbos? Onaj koji je propao i čije preparate nemreš više naći? Preparati im imaju zabranu poštanja u promet zbog lažiranja količine djelatne tvari, ima neka frka i sa Kraftom ( djelatna tvar kao Vertimec). Herbos je bio odličan dok nisu počeli porpadati. Valjda će krenuti na bolje po tom pitanju...
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Re: BRESKVE

dok je herbos radio nordox koštao je oko 80-90 kn , kad je prodao licencu
sad ga radi sygenta i košta 180kn

dok je herbos bio u životu imali smo dobru i jeftinu zaštitu
ali pošto nama tuđe g bolje miriše na neki načim smo i mi krivi propasti herbosa

a manje više svi proizvođači uvoze djelatne tvari iz kine i samo ih pakiraju u svoju ambalažu
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Re: BRESKVE

Pozdrav poštovani forumaši,nakon dužeg vremena uhvatio sam malo vremena za forum,pa malo opišem stanje u mom vočnjaku.
Zaštita:
1.prskanje-3.03.13 cupraublau-z 3,2kg 400l vode
2.prskanje11.03.13 nordox 0,9 kg 400l vode
3.prskanje 23.03.13 cromodin 0,4kg 300l vode žute dizne
4.prskanje 4.04.13 cromodin 0,6kg 400l vode
5.prskanje19.0413 signum04kg
dali -ins. 400l vode
6.prskanje27.04.13 signum 0,4kg
mospilan 60g 400lvode
Površina vočnjaka je o,75 ha i ima 450 sadnica
Trake ispod voćki tretirane totalnim her. 24. 04 13.KAN 100kg bačen jučer ,čeka se kiša a košnja (malčiranje) bude ovaj tjedan.Svaki komentar dobro došao,a evo i par slikica.pozdrav




 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
RoyalMajestic pitanje zašto su u fazi otvaranja pupova bitne aminokiseline tj preparati na bazi aminokiselina ?

Kontam ak daš dupliće po cijeni normalne nediraj :icon_razz: Koju to sortu rijediš?

Aminokiseline ne rijede ni jednu sortu to su biostimulatori koji ubrzavaju i poboljsavaju protok hranjivih tvari u početku vegetacije.
Često se koriste u stresnim situacijama : suše , napada insekata, grada, vjetra i izuzetno su obogaćeni dušikom što je u startu breskvi najpotrebnije, pogotovo ako jos imate i sporadično taphrinu deformans moze samo učinkovito djelovati na biljku da prevlada te stresne situacije kad joj za porast treba jako puno dušika u početku.

Pozdrav poštovani forumaši,nakon dužeg vremena uhvatio sam malo vremena za forum,pa malo opišem stanje u mom vočnjaku.
Zaštita:
1.prskanje-3.03.13 cupraublau-z 3,2kg 400l vode
2.prskanje11.03.13 nordox 0,9 kg 400l vode
3.prskanje 23.03.13 cromodin 0,4kg 300l vode žute dizne
4.prskanje 4.04.13 cromodin 0,6kg 400l vode
5.prskanje19.0413 signum04kg
dali -ins. 400l vode
6.prskanje27.04.13 signum 0,4kg
mospilan 60g 400lvode
Površina vočnjaka je o,75 ha i ima 450 sadnica
Trake ispod voćki tretirane totalnim her. 24. 04 13.KAN 100kg bačen jučer ,čeka se kiša a košnja (malčiranje) bude ovaj tjedan.Svaki komentar dobro došao,a evo i par slikica.pozdrav

Imali tu navodnjavanja ????
Po meni malo više tretiranja nego bi trebalo ( po meni)
Ja sam Kan bacio 150 kg i zavuko ga tanjuračom i sjetvospremačem, nebude li kiše ode mast u propast
Moraćemo navodnjavati , bar dati dva obroka ) ko može naravno)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Re: BRESKVE

Koji sam danas "koktel" zbućkao :)
Dithane dg neotec + actara oba pesticida su granule, to je išlo na vagu i onda inekcija karate zeona + vertimeca :) I prskaj :)
U ponedjeljak ću ići prorjeđivati plodove. Pitanje. Trebam skinuti sve ove dvostruko trostruko zametnute skupine, jel? Doduše većina je takva :( Hvala

Kontam di si ti (okolica Osijeka) i zar već grinje imas?????:(happy):
Kako si ih primjetio?????:^):
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Eee Royal ja sam i povrćar, pa imam gro rasade u plastenicima. Vrlo brzo se grinja pokaže na mladoj rasadi. Dok se vidi i obična uš već je isisla o ho ho sokova, a pogotovo grinju koju ne vidite okom. Kako kontam da će mi od parcijalne kovrčavosti lisna masa biti iscrpljena, ne treba mi još da ju nešto siše ;) Kad sam prešao sa Vertimecom po rasadi, preko noći se vratila boja u list i list je u slijedeća tri dana dobio novu dimenziju. To je čudo koliko ta mala napast siše, a kad se jednom razmnoži...

Simptomi ishrane baštenske grinje se pojavljuje na mestu ishrane koja je obièno blizu glavnih nerava. Grinje se brzo sele sa donjih listova na vršne tako da se simptomi ishrane pojavljuju na celoj biljci. Kod jaèe ishrane dolazi do potpune nekroze tkiva.
U neposrednoj blizini plastenika rasla je kopriva (Lamium purpureum) koja je bila izvor širenja u plastenike.
http://www.poljoberza.net/PG14_3.aspx

A ove godine crvene koprive more.


Branko super vonjak. Svaka čast.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Re: BRESKVE

Aminokiseline ne rijede ni jednu sortu to su biostimulatori koji ubrzavaju i poboljsavaju protok hranjivih tvari u početku vegetacije.
Često se koriste u stresnim situacijama : suše , napada insekata, grada, vjetra i izuzetno su obogaćeni dušikom što je u startu breskvi najpotrebnije, pogotovo ako jos imate i sporadično taphrinu deformans moze samo učinkovito djelovati na biljku da prevlada te stresne situacije kad joj za porast treba jako puno dušika u početku.

Nisam mislio da rijede to sam komentiro o Kontanovoj proredi.
Jasno mi je da su aminokiseline biostimulatori al kako (kroz koru?) ih biljka usvaja u toj fazi otvaranja pupova, uzmimo starije vočke za primjer preko 90% je starog debla ili ti kore (mislim na površinu) a ostatak jednogodišnje grančice ostavljene za rod kroz koje bi biljka mogla nešto i usvojit a još to i nije 100% biostimulator več sredstvo za zaštitu na bazi aminokiselina pa zato i pitam ? Jer ovako razmišljam kako sam napisao ,dal dobro razmišljam...
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Re: BRESKVE

Nisam mislio da rijede to sam komentiro o Kontanovoj proredi.
Jasno mi je da su aminokiseline biostimulatori al kako (kroz koru?) ih biljka usvaja u toj fazi otvaranja pupova, uzmimo starije vočke za primjer preko 90% je starog debla ili ti kore (mislim na površinu) a ostatak jednogodišnje grančice ostavljene za rod kroz koje bi biljka mogla nešto i usvojit a još to i nije 100% biostimulator več sredstvo za zaštitu na bazi aminokiselina pa zato i pitam ? Jer ovako razmišljam kako sam napisao ,dal dobro razmišljam...

Nisam te sad skontao gec67 sorry???
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Re: BRESKVE

Kontam@ sad mi nije jasno jel se ta tolika grinja pojavila i na breskvama ili samo na povrću.

Ne brini za Strobi i Zagor, to je oprobana kombinacija i vrlo učinkovita.
 
Posljednje uređivanje:

fruit-men

Član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
63
Re: BRESKVE

Ima li netko od Vas informacija o sorti breskve Lisbeth, kako se pokazala u rodu i na tržištu?
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Re: BRESKVE

Daconil 720 je mogao biti zamjenjen Chromodinom s 65 ali posto ja u toj fazi praktikujem uporabu preparata na bazi aminokiselina ne dolazi u obzir Chromodin jel koagulira sa folijarnim gnojivima....itd itd.:icon_jook: ".:eek::

Ovdje si spomenuo .
 

Najnoviji postovi

Na vrh