• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

vito56

Član
Tu od
1 Tra 2012
Poruka
58
Re: BRESKVE

...osnovna gnojidba svake godine je 500 kg/ha NPK 7 : 20 : 30. Ove godine nije rađena iz 2 razloga. Prvo: prošle godine gotovo da uopće nije bilo roda (na kasnim breskvama baš ništa). Drugo: tlo je jesenas bilo tako extremno suho, a zbijeno zbog prolaza traktora da bi oranje bilo teško i nekvalitetno.

...kod ovih bresaka oko hacijende na salašu jesenas sam štijao uokrug ispod cijele krošnje i tu je svako stablo jesenas dobilo po 1 kg NPK 7 : 20 : 30 :)

Breskvar, sta mi preporucas za daljnja prskanja???? Kovrdzavost mi je dobro opala...... Ne vjerujem da cu nektarinu brati prije 20.07...... Kad prskati protiv trulezi????

Pozz iz Hercegovine
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: BRESKVE

Breskvar, sta mi preporucas za daljnja prskanja???? Kovrdzavost mi je dobro opala...... Ne vjerujem da cu nektarinu brati prije 20.07...... Kad prskati protiv trulezi????

Pozz iz Hercegovine

7 dana pred berbu,ali ovisi i koje sredstvo upotrebljavaš,piše ti sve na sredstvima.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

...ja sada prskam nektarine kombinacijom Chromosula i sistemika (Trapez, Topas) protiv pepelnice. Ako nećeš brati prije 20. srpnja slobodno još dodaj i Mankozeb, protiv šupljikavosti, obzirom da je kišno vrijeme. Dakle, sad bi za nektarine bila odlična npr. kombinacija Mankozeb (2 kg/ha) + Chromosul (3 kg/ha) + Trapez (300 ml/ha). A protiv ušiju bi sada upravo bila odlična Actara (400 g/ha).

A pred zriobu ja bi išao (10 - 14 dana prije zriobe) kombinacijom Signum (700 g/ha) + insekticid Sumialfa 5 FL (250 ml/ha). Signum ima karencu na breskvi 7 dana, a Sumialfa 5 FL 3 dana. No, čisto zbog svoje savjesti, ja to prskam 2 tjedna prije zriobe...i sve bude super :)
 

vito56

Član
Tu od
1 Tra 2012
Poruka
58
...ja sada prskam nektarine kombinacijom Chromosula i sistemika (Trapez, Topas) protiv pepelnice. Ako nećeš brati prije 20. srpnja slobodno još dodaj i Mankozeb, protiv šupljikavosti, obzirom da je kišno vrijeme. Dakle, sad bi za nektarine bila odlična npr. kombinacija Mankozeb (2 kg/ha) + Chromosul (3 kg/ha) + Trapez (300 ml/ha). A protiv ušiju bi sada upravo bila odlična Actara (400 g/ha).

A pred zriobu ja bi išao (10 - 14 dana prije zriobe) kombinacijom Signum (700 g/ha) + insekticid Sumialfa 5 FL (250 ml/ha). Signum ima karencu na breskvi 7 dana, a Sumialfa 5 FL 3 dana. No, čisto zbog svoje savjesti, ja to prskam 2 tjedna prije zriobe...i sve bude super :)

hvala na brzom odgovoru.....

jel se Actara mjesa sa ova tri pripravka ili ide sama......
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

jel se Actara mjesa sa ova tri pripravka ili ide sama......

...ja je ne miješam. I kad ideš s ovom kombinacijom, uvijek se napravi pola rezervoara atomizera pa se posebno u par litara vode rastpi Mankozeb i doda u atomizer (na kojemu je naravno uključena mješalica), zatim se isto tako u par litara vode posebno rastopi Chromosul i doda u atomizer, a Trapez se doda posljednji izravno u atomizer.

Zatim se dopuni rezervoar atomizera vodom do vrha...

Ovo je bitno zbog redoslijeda miješanja: Mankozeb (WP), Chromosul (WG) i Trapez (SC)...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: BRESKVE

A kolika je osnovna gnojidba? Baš da vidim usporedbu sa kalkulatorom, naravno ako nije problem.



Stabla su četvrta vegetacija kao i šljive. Kovrčavosti sam imao toliko da nije stvarno vrijedno spomena, s obzirom da sam zaštitu radio sa 80 litara / Ha. Razbacao sa rasipačem sa voćarskim dodatkom i frezao. Korov tukao sa bastom i totalcem. Stabla su taman takva da ne znam da li da ih malčiram ili plugom krčim. Osim breskvi koje nisam platio niti naručio jer ih nije bilo, i nekih par koje su zalutale u redovima francuza. Francuz rodi sredinom lipnja a ove neke sredinom rujna. Nisu loše ali ni sluga francuzu. Francoise je najbolja breskva ukoliko nema rakonju. Poz

gle ovako,struka kaže ovako,a je se toga pridržavam i nemam problema za sada. ako je stablo malo,odnosno prva godine nakon sadnje ide 200g NPK i 200g KAN po stabljici,iduće godnie sve duplo,i one sljedeće opet duplo,znači kad je stablo u punoj rodnosti i recimo oblik vaza i rodnost cca 50kg takvom stablu treba dati između 850g do 1kg NPK u jesen i oko 800g ili više što ovisi o godini ( kovrčavost,prirast,načinu unosa i bla bla ) KAN-a u proljeće u tri navrata,pred cvatnju,nakon cvatnje pa opet sada recimo. uz napomenu da prve tri godine na jesen moramo koristiti neku formulaciju koja sadrži N odnosno dušik jer je to bitno zbog razvitka korijena,kad odraste da tako kažem više nema potrebe bacati N u jesen,dakle 0-20-30 bi bilo idealno. Znači nikako 15-15-15 jer je to loše gnojivo i nije dobra formulacija za ono što voćki treba,kao ni Urea. I jedino što mislim da bi trebalo početi prakticirati je korištenje Bora u prihrani i to tamo pred jesen,to bi onda bilo sve idealno što se tiče gnojidbe. Dakle kad računamo gnojidbu onda koristimo računicu po stablu a ne hektaru,jer na jedan hektar može biti posađeno 500 ili 2000 komada,kao što nije isto gnojiti vreteno koje će dati 30kg i vazu koja može dati duplo. Neznam šta sam se toliko raspisao kad sve to već znamo al' ajd.
 

brkic

Član
Tu od
7 Velj 2013
Poruka
37
Re: BRESKVE

Pozdrav.Ne sjećam se dana kada nisam posjetio ovu stranicu u više navrata i uvijek nešto novo i zanimljivo.Rijetko se oglašavam jer sam amater u ovom poslu,samo čitam i primjenjujem ono što Vi govorite i imam predivan voćnjak cirka 200 komada.Jedno za Vas provjerene majstore pitanje-kakvo je Vaše iskustvo sa sortom breskve spring ledy ako sam dobro napisaoi koju bi mi sortu još predložili a da uspjeva prije red hevena.Veliki pozdrav i bogat urod želim.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: BRESKVE

Uuu Breskvar nije dobro ;) Malo fuširaš ove godine ;)
breskvagnojidba.jpg
 

vito56

Član
Tu od
1 Tra 2012
Poruka
58
Re: BRESKVE

gle ovako,struka kaže ovako,a je se toga pridržavam i nemam problema za sada. ako je stablo malo,odnosno prva godine nakon sadnje ide 200g NPK i 200g KAN po stabljici,iduće godnie sve duplo,i one sljedeće opet duplo,znači kad je stablo u punoj rodnosti i recimo oblik vaza i rodnost cca 50kg takvom stablu treba dati između 850g do 1kg NPK u jesen i oko 800g ili više što ovisi o godini ( kovrčavost,prirast,načinu unosa i bla bla ) KAN-a u proljeće u tri navrata,pred cvatnju,nakon cvatnje pa opet sada recimo. uz napomenu da prve tri godine na jesen moramo koristiti neku formulaciju koja sadrži N odnosno dušik jer je to bitno zbog razvitka korijena,kad odraste da tako kažem više nema potrebe bacati N u jesen,dakle 0-20-30 bi bilo idealno. Znači nikako 15-15-15 jer je to loše gnojivo i nije dobra formulacija za ono što voćki treba,kao ni Urea. I jedino što mislim da bi trebalo početi prakticirati je korištenje Bora u prihrani i to tamo pred jesen,to bi onda bilo sve idealno što se tiče gnojidbe. Dakle kad računamo gnojidbu onda koristimo računicu po stablu a ne hektaru,jer na jedan hektar može biti posađeno 500 ili 2000 komada,kao što nije isto gnojiti vreteno koje će dati 30kg i vazu koja može dati duplo. Neznam šta sam se toliko raspisao kad sve to već znamo al' ajd.

Dane, jel ukupno 800 grama KANA u tri navrata???? Ukoliko se radi o kiselkastoj zemlji PH 7,8, što mi onda preporučaš????
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: BRESKVE

Dane, jel ukupno 800 grama KANA u tri navrata???? Ukoliko se radi o kiselkastoj zemlji PH 7,8, što mi onda preporučaš????

Da ukupno. A za kiselost baci kreca ili jos bolje neke gotove formulacije,ali ne sve odjednom nego svake godine po malo,i ne koristi 15-15-15 i slicno niti ureu i neces imati problema.
 

vito56

Član
Tu od
1 Tra 2012
Poruka
58
Re: BRESKVE

Da ukupno. A za kiselost baci kreca ili jos bolje neke gotove formulacije,ali ne sve odjednom nego svake godine po malo,i ne koristi 15-15-15 i slicno niti ureu i neces imati problema.

Dane i Bresvar veliko thx.........:icon_e_wink::icon_eyes:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: BRESKVE

Da ukupno. A za kiselost baci kreca ili jos bolje neke gotove formulacije,ali ne sve odjednom nego svake godine po malo,i ne koristi 15-15-15 i slicno niti ureu i neces imati problema.

Obojica na popravni iz kemije ;) Kako je pH 7,8 "kiselkast"? :)
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: BRESKVE

Obojica na popravni iz kemije ;) Kako je pH 7,8 "kiselkast"? :)

To je super,ja sam prije dvije godine imao 4,5 i jos ove godine krec pa nagodinu opet analiza.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: BRESKVE


Hvala Kontam na ponuđenom gradivu. Dobro je s vremena na vrijeme pročitati i obnoviti znanje.
Uvijek se nešto u redovima novo može naučiti, a i između redova. Po ovome što piše izgleda da je bolje kalcizaciju napraviti u proljeće nego u jesen u trajnom nasadu. Naročito ako je ovakva godina puna kiše, snijega i padalina. Upravo radi tog ispiranja kalcija. Mi smo konkretno radili u jesen u lješnjaku i sada je pitanje koliko je toga ostalo a koliko se ispralo uz silne podaline kroz zimu i ove sad. Znači najbolje bi bilo opet napraviti analizu i utvrditi točno stanje.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Re: BRESKVE

Dane, jel ukupno 800 grama KANA u tri navrata???? Ukoliko se radi o kiselkastoj zemlji PH 7,8, što mi onda preporučaš????
Da ukupno. A za kiselost baci kreca ili jos bolje neke gotove formulacije,ali ne sve odjednom nego svake godine po malo,i ne koristi 15-15-15 i slicno niti ureu i neces imati problema.

Samo da se nadovežem na priču. Ako je pH vrijednost 7,8 to je blago alkalno zemljište. Takođe se preporučuje upotreba Ureje jer ona zakiseljava zemljište i treba je koristiti u ovom slučaju. Dok kan treba koristiti u kiselim zemljištima. Samo da napomenem da je vrijednost PH 7 neutralno, sve ispod je kiselo, a iznad alkalno (bazno kako se već gdje naziva).

Još da napomenem da kalcizacija ne treba raditi građevinskim krečom (kalcijum hidroksid - Ca(OH)2), već kalcijum karbonat-om (CaCO3). Jer ako se upotrebljava građevinski kreč on se brže ispira, a i zna napraviti reakciju sa zemljištem. Jedna od jako dobrih stvari je saturacijski mulj.
 
Posljednje uređivanje:

vito56

Član
Tu od
1 Tra 2012
Poruka
58
Re: BRESKVE

Samo da se nadovežem na priču. Ako je pH vrijednost 7,8 to je blago alkalno zemljište. Takođe se preporučuje upotreba Ureje jer ona zakiseljava zemljište i treba je koristiti u ovom slučaju. Dok kan treba koristiti u kiselim zemljištima. Samo da napomenem da je vrijednost PH 7 neutralno, sve ispod je kiselo, a iznad alkalno (bazno kako se već gdje naziva).

Još da napomenem da kalcizacija ne treba raditi građevinskim krečom (kalcijum hidroksid - Ca(OH)2), već kalcijum karbonat-om (CaCO3). Jer ako se upotrebljava građevinski kreč on se brže ispira, a i zna napraviti reakciju sa zemljištem. Jedna od jako dobrih stvari je saturacijski mulj.

Hvala tatko..... Pozz s juga.....
 

nesdonal

Novi član
Tu od
2 Svi 2013
Poruka
9
Re: BRESKVE

moglo bi ove godine biti lijepe breskve
 

Prilozi

  • 25062011049.jpg
    25062011049.jpg
    75.6 KB · Pregleda: 105
  • 25062011050.jpg
    25062011050.jpg
    76.9 KB · Pregleda: 102
  • 25062011051.jpg
    25062011051.jpg
    76.3 KB · Pregleda: 105
  • 25062011052.jpg
    25062011052.jpg
    57.1 KB · Pregleda: 110

Najnoviji postovi

Na vrh