• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta
M

mac92

Guest
evo kod mojih bundeva spricanje je uspjelo sto se tice trave, ali divlji sijerak mi pokrio pol njiva -.- probali smo iščupat s korjenjem ali sto vise cupamo, to vise strgamo tikve, pa smo i od toga odustali.... raširile su se jako brzo... u par dana budem par slika metnuo, nadam se da ce prinosi biti dobri...
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
Pozdrav kolege poljoprivrednici :)

Ove godine krenuo sam probno sa uzgojem buča za ulje. Do sada je sve išlo manje-više očekivano no kako vrijeme odmiče moram početi razmišljati na koji način ću brati buče i odvajati koštice od mesa. Kombajn si ove godine još neću moći priuštiti, a i u okolici od bar 150 km ga vjerojatno nitko nema.

Imate li kakvih savjeta na koji način bi se sve mogao obaviti taj posao bez kombajna. Radi se o 0.5 hektara zemlje.

Puno hvala

kupi, nabavi ili posudi dva obična usisavača na mokro sa što večim spremnikom ( oko 300 kn na akcijama pevec, getro itd) i jednu veliku sataru ili mačetu i tri dobra radnika i primite se posla!!!!!!!!!
 

irvine156

Iskusan lik
Tu od
10 Svi 2012
Poruka
797
U istri 46. dan bez kapi kiše,vjerojatno je urod prepolovljen,a ako tako potraje bit će i gore........
 
C

contesa

Guest
bok svima
evo ja sam nova u svijetu bundeva pa imam par pitanjaca.
zasadila sam pola ha hokkaido bundeva i sve ide dobro.rucno smo uklanjali korov (motika!!) i vreme nas je do sad sluzilo odlicno.zemlja se nalazi uz sumu pa primjecujem da su na nekim bundevama otrgnuti vrhovi.kakva su vasa iskustva sa divljaci i bundevama.znam da ih moja svinja doma obozava jest.da li to vredi i za divlje svinje ili neku drugu divljac?puno hvala!
 
C

contesa

Guest
evo jos jedno pitanje.pocela sam ugovarati sa jednom firmom otkup pa me zanimaju vasa iskustva.koliku ste cijenu trazili za hokkaido tikve.ako ima netko tko se time bavi molim da se javi.hvala!!
 
I

ihorzic

Guest
evo jos jedno pitanje.pocela sam ugovarati sa jednom firmom otkup pa me zanimaju vasa iskustva.koliku ste cijenu trazili za hokkaido tikve.ako ima netko tko se time bavi molim da se javi.hvala!!

beri svoje , suši i pravi ulje:prayer::finga:
 

JordanX

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
149
Priprema zemlje za tikve

Ovako ja radim:

- zimsko oranje (imam kukuruz za pretkulturu)

- što ranje zatvaranje zimske brazde dok to omogućuju uvijeti (2 i 3 mjesesc)da se zemlja što više poravna

- nakon zatvaranja zimske brazde što prije (par dana) prolaz sjetvospremačem tako da se naprave što bolji uvijeti za korov

- 3 - 4 tjedna prije sadnje( oko 1.4.) špricanje sa 3-4l/ha totalnoga herbicida (cidokor, herbokor clinic itd... koji je najjeftinji, oko 50 - 60kn)

- 10 dana nakon špricanja opet prolaz sjetvospremačem ( ja gnojim pomoću deponatora pa dodajem gnoj pri sjetvi, tko ne dodaje može prije pognojiti pa onda pripremiti za sijetvu)

- oko 1.5. nakon sjetve kukuruza sijem tikve na dubinu od 4 cm, uz dodatak 5-15-30 + mikroelemnti (jeftinje od 7 - 20 -30 a ima i mikroelemente)

- odmah nakon sjetve sljedi špricanje sa 1l dual golda i 0,4l clona na ha, (ovakvo velika doza clona moguća smo uz dublju sjetvu, zato i na 4 cm, a maksimalna je 1,25l dual golda i 0,5l clona na dubinu od 5 cm, dozu smanjiti na pjekovitim tlima)

- nakon 2 - 3 tjedna sljedi špricanje sa quadrisom i folijarnim gnojivom

ove godine sam na par lokacija primjetio biljne uši pa treba i to tretirati




Interesira me da li ovakvo proljetno špricanje totalnim herbicidom ne smeta kasnije za klijavost i rast tikve ?
 
N

Nevenl20

Guest
Kad se planira branje buča? kod mene več skoro pa sve žute...i kaj bi bilo najisplativije..doma sušenje i onda prodati...ili mokre prodati
 
M

mario9617

Guest
ja samm se ove godine zezno prvi put sam sijo o nisam pošpricoo pa je ambrozija do kabine traktora ćime da spricam nagodinu?
 
M

mario9617

Guest
ahahahahha a daa mislim kojim herbicidom? dali ko otkupljuje kostice?
 
M

mac92

Guest
evo slika, kasnim par mjeseci, jbg, al sta je tu je...

p1010770os.jpg

p1010769v.jpg

p1010768p.jpg

p1010767gv.jpg

p1010766i.jpg

p1010765e.jpg

p1010762i.jpg

p1010761r.jpg


ova trava sto je isto srasla s njima je sijerak, nikak ga maknut nismo mogli -.-
 
M

mario9617

Guest
:D

ma ja imam oko 2 rali a kod mene nema niko kombajn ja sam iz sisacko moslavacke pa ako ko ima ili vrsi usluge nek ki se javi a kome da prodam te kostice?
 
M

mario9617

Guest
a gle imam oko 2 rali a ja sam iz sisacko moslavacke pa ako ko vrsi usluge nek mi se javi a sta je bolje prodat ulje il kostice?
 
M

mario9617

Guest
ako imas malo bundeva, ne isplati se kupovat kombajn, bolje da ga unajmis... koliko uopce imas buca za brat?

a zanima me sta je lakse prodat kostice il ulje?
 

Najnoviji postovi

Na vrh