• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
Pitam zato sto imam susaru od začinske paprike direktnu pa da ju iskoristim. Koliko je potrebno ha da bi kombajn bio rentabilan? Što kažete na ona dva na njuškalu za 30ak tisuča kuna?
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
Pitam zato sto imam susaru od začinske paprike direktnu pa da ju iskoristim. Koliko je potrebno ha da bi kombajn bio rentabilan? Što kažete na ona dva na njuškalu za 30ak tisuča kuna?

Što se tiće kombajna na njuškalu dobri su za manje proizvođaće. Mali kapacitet 0,5-1 ha na dan. O rentabilnosti prosudi sam. Ja sa svojim berem oko 500 kg koštica na sat, ovisno o parceli (duga-kratka). Ja sam isto razgledavao kombajne i na kraju odlučio napraviti ga sam doma, i nije mi krivo. Skupo me koštao novaca i truda ali vrijedi svake uložene lipe. Možeš ga vidjeti na mom profilu u albumu,
 

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
a da,a kak si uspio napravit da ti odvaja kostice,i ja bi ga napravio sam jel bavim se bravarijom,al mi nije jasno kako taj stroj radi a nikad ga nisam vidio uzivo,koliko sam skuzio,buce samelje i onda na neku foru odvoji kostice od samljevenog mesa i kroz onaj veliki izlaz odotraga izbaciva meso,a kostice idu u bunker,al nije mi jasno sto ih odvaja
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
a da,a kak si uspio napravit da ti odvaja kostice,i ja bi ga napravio sam jel bavim se bravarijom,al mi nije jasno kako taj stroj radi a nikad ga nisam vidio uzivo,koliko sam skuzio,buce samelje i onda na neku foru odvoji kostice od samljevenog mesa i kroz onaj veliki izlaz odotraga izbaciva meso,a kostice idu u bunker,al nije mi jasno sto ih odvaja

Taj veliki bubanj je separator. Unutra su lopatice na osovini koje mješaju samljevenu tikvu, koštice propadaju kroz rešetku jer su sitnije a pulpu ili samljevenu tikvu izbacuju otraga van.
 

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
ma nije problem napraviti več imat vremena ( 3 mjeseca sam preuređivao kombajn za grah i jedva stigao usezonu) pa me strah zapocet pa ne dovršiti do sezone. Vrijede li oni tih para ili ici van trazit veceg ucinka? Pa posijao bih 4 ha za pocetak pa bi berba onda bila 5-6 dana valjda to nije dugo.? Najbolje bi bilo da mi neko pobere al nema nitko u blizini. Koliko okretaja ima perilica za koštice?
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
ma nije problem napraviti več imat vremena ( 3 mjeseca sam preuređivao kombajn za grah i jedva stigao usezonu) pa me strah zapocet pa ne dovršiti do sezone. Vrijede li oni tih para ili ici van trazit veceg ucinka? Pa posijao bih 4 ha za pocetak pa bi berba onda bila 5-6 dana valjda to nije dugo.? Najbolje bi bilo da mi neko pobere al nema nitko u blizini. Koliko okretaja ima perilica za koštice?

Moja 40 okretaja na minutu.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Vidim da se ovdje izmjenjuju iskustva o bucama za proizvodju ulja. Kako nisam uspio naci neke savjete za sadju i uzgoj buca za stocnu prehranu, evo mojih pitanja - Cuo sam da se kostice prije sadnje natope u toploj vodi pa bi molio znalce da me savjetuju oko toga, kao i o samoj sadnji na otvorenom ( razmak, dubina, navodjnjavanje . . . sve oko uzgoja uglavnom ) !!
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
pozdrav ekipa.
malo sam proučaval ovu temu zadnja dva dana i imam par pitanja vezano uz buče:
1. zanima me kako se golice ponašaju na kiselkastom tlu, znam da budete svi sad pitali koji je ph, al ne znam ga, nije analizirano tlo, to je čestica od nekih 600 čhv-a, uglavnom, od kukuruza zadnje dvije godine ni k, a drač raste i dalje :icon_scratch:
2. kak se kreće cijena sjemena, dal se isplati u sloveniju po to jer sam nešto vidio da pišete o sloveniji
3. koje sorte poznajete da uspjevaju? vidim da vas je dosta iz vž i međimurja pa kaj najbolje raste tu kod nas?
4. dal se može sijati buče s pneumatskom sijačicom, ali sa sjetvenim pločama od kukuruza, imam gaspardo penumatsku sijačicu, al imam samo ploče za kukuruz, s nekih cca 20 rupa na ploči, dal se tu može naštimati razmak sijanja na 40 cm (kako vas većina sadi) bez nekog mudrovanja tipa lijepljenja izolirkom i sl., ili treba baš kupiti/napraviti ploče za to?

unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

:(hi):
 

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
decki jel sve uzorano za buce,jel moze jedan savijet sa cim njih spricat protiv korova i kad

Pa nije valjda da svi bucari jos spavaju zimski san
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
pozdrav ekipa.
malo sam proučaval ovu temu zadnja dva dana i imam par pitanja vezano uz buče:
1. zanima me kako se golice ponašaju na kiselkastom tlu, znam da budete svi sad pitali koji je ph, al ne znam ga, nije analizirano tlo, to je čestica od nekih 600 čhv-a, uglavnom, od kukuruza zadnje dvije godine ni k, a drač raste i dalje :icon_scratch:
2. kak se kreće cijena sjemena, dal se isplati u sloveniju po to jer sam nešto vidio da pišete o sloveniji
3. koje sorte poznajete da uspjevaju? vidim da vas je dosta iz vž i međimurja pa kaj najbolje raste tu kod nas?
4. dal se može sijati buče s pneumatskom sijačicom, ali sa sjetvenim pločama od kukuruza, imam gaspardo penumatsku sijačicu, al imam samo ploče za kukuruz, s nekih cca 20 rupa na ploči, dal se tu može naštimati razmak sijanja na 40 cm (kako vas većina sadi) bez nekog mudrovanja tipa lijepljenja izolirkom i sl., ili treba baš kupiti/napraviti ploče za to?

unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

:(hi):

1. kak se ponašaju na kielom tlu nemam pojma:(n):
2. uglavom kupujem u sloveniji i austrije gdje je sjeme čišće i bolje kalibrirano ( nije pravilo ima i kod nas dobrog uvoznog sjemena), kupil sam jedamput od mislim da je rwa orginal sjeme bilo pakirano 5 kg po vreci amo pljeva nutra
3. uglavom se sadi gleisdorf, ali vidim da ovi veći počeli sadnjom hibrida, ima ih kupiti i kod nas ( gp opal rwa) i vani
4. ja sijem na 4 rednu gaspardo, najveći razmak je mislim 32 cm. prije sam sijal na 140 cm, podigneš 1 i 3 sjetvenu baterju i to je to, sad sojem na 230 cm, vanjske baterije odpustim i pomaknem skroz do ruba šasije a dvije unutarnje podigneš

sijem ovak gdje je x red koji sijem: x ------230cm------x-10cm-x-----230cm----x

znači dupli red u sredini prednost je kaj između reda moreš sa običnom tanjuračom (olt) a u dupli red moreš s kap na kap cijevi i odma zaljevaš dva reda (trebati manje cijevi), na takvi način treba sijati dugovrežastu sortu gleisdorf
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
zanimljivo rješenje moram priznati, problem je samo kaj meni ne dolazi u obzir navodnjavanje, i imam dvorednu gaspardo sijačicu :) ok, nije problem posijati to da bude kak je kod tebe, pitanje samo dal siješ s sjetvenim pločama za kukuruz ili imaš posebne za koštice?
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
ovaj red od 230cm mi je bil praktični zbog toga kaj nisam trebal posebni kultivator nego sam tanjural između redova. dakle pri tebi zdigneš jednu baterju i vrtiš se ukrug za 140cm.

sijem sa standardnim pločama za kukuruz samo stavim veličinu zrna do kraja mislim da je 11. da te upozorim, ako imaš sjemensku robu sa plevom koja nije dobro očišćena, onda ti se zaštopa između perca kaj duple sjemnke baca dolje i sjetvene ploćei onda zna bacati sve sjemenke i ne siješ ništa tak da imam naviku za svaki red skočiti van iz traktora i provjeriti. u sloveniji sam znal kupovati sjeme u prozirnoj večici di vidiš odma pri kupnji dali ima pleve i dali su sjemnke velike ili male(bolje velike) tak da onda nemaš problema
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
sve jasno, budemo vidli kaj sve moj stari misli o tome pa možda stavimo tu jednu parcelu...
puno hvala na odgovorima i pomoći..:icon_thumright:
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
Mislim da ubuduće nema ništa bez navodnjavanja. Ove godine sam imal bez navodnjavanja porsjek od 300kg po ha suhih košćic(agrotehnika, gnojenje sve najbolje, ali zemlje jako loše šuder i pjesak), tak da bez navodnjavanaj više nikad rađe smanjiti poršine pa s navodnajvanjem. sadim 10 godina i tak loš prinos nikad nisam imal.
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Pozdrav!
Prešao sa cijelu temu i vidim da ima dosta korisnih savjeta za uzgoj buča,.

Mene međutim zanima prerada bučinog ulja (prerada toplim prešanjem)
Zanima me koji su strojevi potrebni za preradu suhih koštica,dakle tehnologija prerade nakon sušenja.
Koliko sam uspio povezati iz postova potrebni su:_
1. stroj za pranje koštica (vjerojatno se peru prije sušenja)

2. Stroj za mljevenje koštica

3.stroj za "kuhanje" koštica

4. preša za prešanje

Dali su moje predpostavke točne i dali je još potrebo još nešto od strojeva?
Također bih volio znati koliko bi koštala takva jedna linija za preradu koštica te dali bi se sa tim strojevima moglo prešati i proizvoditi ulje iz industrijske konoplje???
Ako tko ima slike strojeva bio bih zahvalan.
 
I

Ivana

Guest
Bok svima! Ovo mi je prvi post pa ne znamjerite. Znam da administratori ne vole bespotrebno otvaranje novih tema pa se ovdje ubacujem. :(blush): Dakle, imam pitanje vezano za hokaido tikve. Prošle sam godine posadila nekoliko sjemenki u plastenik. Jako su lijepo nikle, prekrile mi pola ostalog povrća u plasteniku :icon_lol: i na kraju nisam dobila nijedan plod. Dakle one su krasno cvale i rasle, ali plodove jednostavno nisam dočekala. Eto. Hvala na pomoći unaprijed! :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh