• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Bok svima! Ovo mi je prvi post pa ne znamjerite. Znam da administratori ne vole bespotrebno otvaranje novih tema pa se ovdje ubacujem. :(blush): Dakle, imam pitanje vezano za hokaido tikve. Prošle sam godine posadila nekoliko sjemenki u plastenik. Jako su lijepo nikle, prekrile mi pola ostalog povrća u plasteniku :icon_lol: i na kraju nisam dobila nijedan plod. Dakle one su krasno cvale i rasle, ali plodove jednostavno nisam dočekala. Eto. Hvala na pomoći unaprijed! :)
Dobro došla na forum..evo da malo razjasnim, ta bundeva nije za plastenik, jer se teško oplodi bez vjetra, a i sama kažeš da je bila jako bujna stoga su široki listovi sprečavali oprašivanje, ona ima i muške i ženske cvjetove ali ne cvatu u isto vrijeme, stoga treba posadit više biljaka i u različito vrijeme, vani bi to bilo lakše gdje ima više insekata i vjetra ali unutra je malo teže. Jedino ako želiš da ti sama ručno oprašuješ..evo
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=_SMlRHCACGk[/YT]
 

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
reko mi je jedan covijek da ima po 800kn,4 kile austrijskog,jel se to isplati onda uzet. Da opala ide samo 2,5kg na hektar?,jel ovog obicnog mi je otislo 5 kg na hektar?
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
Na hektar ide 18000 sjemenki bez obzira bile obićne ili hibrid. Opal je hibrid i zato je skuplji,
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Titanik

Novi član
Tu od
4 Lip 2013
Poruka
4
Sjeme gleisdorf je 16 € / kg a opala 190 € vrečica za 1 ha jer ga nema po 1 / kg
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
Ima ko da je prijavljivao fito broj, pa sanitarnoj inspekciji skladište za ulje itd?
Navodno su velike kazne?
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
783
Da li je netko paralelno (u istim uvjetima) sijao gleisdorf i opal? Kolika je razlika u prinosu?
Je li opal dobar za konzumaciju suhih koštica?
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
Ja sam ga sijao pretprošle sezone i urod je bio skoro duplo veći od gleeisdorfa. Prošle godine opal mi je bio katastrofa, tikvi ko u prići ali su bilali gotovo prazne, bez sjemenki. Dobar je za konzumaciju i sjemenke su nešto tamnije.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
783
Siješ li i ove godine jednu i drugu? Zanima me da li bi mi mogao prodati po 80 sjemenki od svake?
 

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
Dali mozda kupuje tko sijeme u sloveniji ili zna kako se tamo krecu cijene,dali je sto jeftinije nego kod nas ili mozda direktno u austriji? Tu kod nas je cijena naseg domaceg 580kn,austrijskog domaceg 780kn,a hibrida 2400kn,rijec je o pakiranju od 4 kile
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Već sam jednom rekla prošle godine,ali nije vjerojatno na odmet ponoviti - u Austriji je cijena glajsdorfice veća nego u Sloveniji ili kod nas. U Sloveniji je jeftinije nego u Austriji i kod nas.Ali - ono što rade austrijanci sa glajsdorficom je ovo - sortiraju - kalibriraju sjeme i ono krupno prodaju po kili.Sitnije prodaju po broju sjemenki.Po kili ispadne puno skuplje jer u kilu ide mali broj sjemenki u odnosu na potreban po jedinici površine.A pakiranje po broju sjemenki je predviđeno za pola hektara manje,ili hektar ono veće.To pakiranje po kilaži ispada skuplje,ali je zapravo jeftinije u konačnici jer broj sjemenki određuje broj sadnih mjesta,a ne kilaža sjemena.

Slovenci uvoze sjeme iu Austrije - dakle,po sjeme u Sloveniju i ne kupovati pakirano po kili nego po broju sjemenki.Mislim,ako se dobro sjećam da imaju pakiranje od 9000 i 18000 sjemenki.Cijene se ne sjećam,ali mi se čini da je prije dvije godine za pola ha bila 60 E.Ali,neka me se ne drži za riječ ,nisam sto posto sigurna.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Koliki je efekt od kupljenog sjemena?
Lani sam na jednoj njivi posijal kupljeno sjeme Gleisdorf, a na drugoj koščice Slovenske golice iz berbe od prethodne godine. Nisam primijetil neku bitnu razliku u urodu.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Na mojoj strani u Dravskom Središču u poljoprivrednom dućanu sa lijeve strane kada ideš od granice ili desetak kilometara dalje - u Ormožu kod Jurkoviča.
 

SingerM

Član
Tu od
12 Ožu 2014
Poruka
33
HVALA johabici
Dvije godine sadim gleisdorfer od RWA HR dali ima razlike od slovenskog sijemena i dali mi možeš reći neke cijene i još jedno pitanjce kako saditi buće sa gaspardo pneumatskom sadilicom dali trebaju druge sjetvene ploće ili šta treba napraviti na sadilici
 

izzyvz

Član
Tu od
14 Ruj 2009
Poruka
185
Bolje uteti hibrid, vise platis u startu ali prinos daleko veći od npr raifaisen sjemena koke se proizvodi u hr.
 

SingerM

Član
Tu od
12 Ožu 2014
Poruka
33
Dali ima hibrida ( GL opala ) u pakiranju od 9000 sjemenki dali netko zna i koja je kvaliteta ulja od hibrida ili običnog sijemena
 
M

miroslav

Guest
imali tko saznanja ili iskustva i dali je uopće moguće sijati buće na oltovu mehaničku sijačicu za kukuruz. Pošto bi ove godine prvi put krenuo po prvi put sa bućama
 

cisnar

Član
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
82
Pozdrav svima,imam par pitanja,prvo-cime spricati zemlju prije sjetve,drugo-kada se ide na rucnu sadnju koliko sjemena ide u jamicu i trece-ima li netko iskustva stvljanja kosnice s pcelama na polje s bucama,hvala
 

SingerM

Član
Tu od
12 Ožu 2014
Poruka
33
Pozdrav pripremam se za sijevu buća pa me zanimaju savjeti za Špric sadim na jednom hektaru ako ko zna kakvu jeftiniju kombinaciju jer clon mi je skup i ne treba mi cijela litra sjeme iz slovenije je vrhunsko naspram ovog našeg
 

Najnoviji postovi

Na vrh