• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

markotk

Član
Tu od
30 Stu 2010
Poruka
128
Jel kome mraz skuril tikve? Kod mene za sad sve super!

v mojem kraju mraz je skuril tikve al one koje su bile sijane tjedan dana prije mraza a ostalama nije nikaj bilo
 

vikicab4

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
277
buče

danas sam gledal buče i one su vani ali ih dosta fali. kad sam otkopal na koštici su bili mali bijeli crvi kao da su pojeli košticu i takva nemože niknut,a sijeme je tretirano iz Austrije. kak su vaše buče ima li kakvih problema:supris::oops:
 
F

Filipxyz

Guest
pozdrav svima evo ja sam novi na forumu

kratko da se predstavim; znaci moje ime je Filip po struci sam agronom i radim u jednoj firmi koja se bavi proizvodnjom bucinog ulja.U toj firmi moj zadatak je pracenje i vodenje kooperacije za proizvodnju bundeva. Ove godine plan je proizvodnja cca 300 ha bundeva pa recimo da se nesto malo znam o njima :)

ima dosta zanimljivih razgovora i diskusija vezano uz proizvodnju bundeva i to je razlog zasto sam se prijavil na ovaj forum

malo sam cital temu i nasel dio di pise da se bundeve ne mogu uzgojiti iz presadnica .. znam da je mozda tema stara ali ako mi moze netko objasniti zasto?

i jos jedno pitanje kakva su vasa prognoziranja za ovu godinu? kak opce ide proizvodnja?

LP
 
F

Filipxyz

Guest
e da sam jos jedno pitanje za vikicab4: ovo sjeme koje je kupljeno u Austriji i bilo je tretirano, da li znas mozda s cim je bilo tretirano?
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
pozdrav svima evo ja sam novi na forumu

kratko da se predstavim; znaci moje ime je Filip po struci sam agronom i radim u jednoj firmi koja se bavi proizvodnjom bucinog ulja.U toj firmi moj zadatak je pracenje i vodenje kooperacije za proizvodnju bundeva. Ove godine plan je proizvodnja cca 300 ha bundeva pa recimo da se nesto malo znam o njima :)

ima dosta zanimljivih razgovora i diskusija vezano uz proizvodnju bundeva i to je razlog zasto sam se prijavil na ovaj forum

malo sam cital temu i nasel dio di pise da se bundeve ne mogu uzgojiti iz presadnica .. znam da je mozda tema stara ali ako mi moze netko objasniti zasto?

i jos jedno pitanje kakva su vasa prognoziranja za ovu godinu? kak opce ide proizvodnja?

LP

S obzirom na sušu prognoza je loša, tikvice otpadaju , uši i grinje napadaju. kakvo je stanje kod vas ?
 

vikicab4

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
277
poštovani Filipxyz ja sam prvi put zasijao buće ove godine i od čovjeka kod koga sam naručio koštice on ih naručuje iz Austrije i veli da je to sijeme najbolje i tretirano ,a protiv čega nisam ga pitao i baš je danas bio kod mene i sve u svemu je dobro jedino fali kiše jer su se počele sušit;)
 

markotk

Član
Tu od
30 Stu 2010
Poruka
128
nikad nije dobro sa bundevama. prosle godine je bilo previse kise pa su mi bundeve pocele gniljeti a ove godine ima jako malo kiše čak i premalo pa su mi se pocele sušiti. sad bi bilo dobro da padne dobra kiša pa da se malo oporave
 

vikicab4

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
277
da u pravu si ak ne padne kiše nosimo gače na ščapu ili nam bi pasala ona starinska u ovom slučaju " daj bože kiše da ne radimo više" ajd bok:partyman:
 
F

Filipxyz

Guest
znaci sjeme moze biti tretirano najcesce s Maxim-om to je fungicid ili s gauchom to je insekticid

sad ako u tlu ima dosta zicnjaka a sjeme je tretirano s Maxiom onda moze bez problema biti da ih zicnjaci pojedeju... to sam osobno vidjel na parcelama di je prijasnjih godina bila trava/livada - ostanu samo plave kosulje od sredstva..

a sta se tice suse kolko je plodova otpalo? dosta ili su sad tek poceli padati?

ljudi koji se duze bave proizvodnjom spricaju s megagreenom - to je u biti 95% (bar mislim da je tolko) caco3 - a ca je elemenat koji biljci pomaze u stresu protih suse ali i drugih stvari
pa mozda ako su koje biljke male da se posprica s tim

naravno da je bitna i kakvo je tlo, kakva obrada tla, korovi ...
 

tikvan

Član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
50
Megagreen (Fitolife..) je mljevena zemlja koja u ovakvim uvjetima suše ko ove godine jednostavno zatvori pore biljke-slabija evaporacija ali i transpiracija! Dolazi do šoka od previsokih temperatura i paleži (slično kao i primjenom Uree folijarno u suši)! da bi se postigao neki efekt prihrane ovim sredstvima trebalo bi iz uzastopce koristiti nekoliko puta i isključivo rano ujutro ili navečer-što je praktički nemoguće na većoj površini. Isprobano na nekoliko kultura-djeluje ko sveta voda-nit šteti, nit koristi. Za folijarnu prihranu koristite gnojiva sa povećanim sadržajem bora jer u vrijeme dok još možete prihraniti folijarno odlično pomaže boljoj oplodnji. Eto toliko o prihrani.
 
F

Filipxyz

Guest
ove godine nije problem tolko visoke temp kolko manjak vlage... dok gledas cca 1 tjedan je bilo kad su temp bile do 35 C ostalo je bilo do 30... problem je taj da nije palo kise... i zato je pozeljno da biljka drzi vodu cim vise... kalcij pozitivno djeluje na stres od suse... i ukoliko je smanjena transpiracija i evaporacija to ne znaci da biljka ne dise nego jednostavno smanjuje ispustanje vode iz njezinih stanica sta je pozitivno...

to je moje misljenje.. super je da ima drugih misljenja, to je dobro za napredak proizvodnje buča
 

tikvan

Član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
50
ove godine nije problem tolko visoke temp kolko manjak vlage... dok gledas cca 1 tjedan je bilo kad su temp bile do 35 C ostalo je bilo do 30... problem je taj da nije palo kise... i zato je pozeljno da biljka drzi vodu cim vise... kalcij pozitivno djeluje na stres od suse... i ukoliko je smanjena transpiracija i evaporacija to ne znaci da biljka ne dise nego jednostavno smanjuje ispustanje vode iz njezinih stanica sta je pozitivno...

to je moje misljenje.. super je da ima drugih misljenja, to je dobro za napredak proizvodnje buča

TEORIJA stoji-u praksi ISPROBANO=palež listova kod folijarnog tretiranja s fitolifeom. Ca sigurno pomaže u suši jer u biljci inaktivira djelovanje apscizinske kiseline (inaktivator rasta) čija se koncentracije povećava u sušnim i vrućim periodima. Tako da je najvjerojatnije neki od ostalih sastojaka u tom preparatu negativno djelovao na list tikve uzrokujući palež. Moguće ih je jedino bilo folijarno prihraniti dok su bile u fazi intenzivnog porasta i u fazi prije cvatnje kad su temperature bile na oko 25 stupnja, a tada im odgovaraju folijarna gnojiva sa B (cvatnja) i što manje N (djeluje na intenzivniji rast vegetativnih organa, na štetu generativnih. Zbog prevelike količine N može doći i do odbacivanja plodova i pojave lakšeg skidanja zelenog sloja sa sjemena u berbi, a povećanja debljine mesa ploda.
 
Posljednje uređivanje:

markotk

Član
Tu od
30 Stu 2010
Poruka
128
ove godine nije problem tolko visoke temp kolko manjak vlage... dok gledas cca 1 tjedan je bilo kad su temp bile do 35 C ostalo je bilo do 30... problem je taj da nije palo kise... i zato je pozeljno da biljka drzi vodu cim vise... kalcij pozitivno djeluje na stres od suse... i ukoliko je smanjena transpiracija i evaporacija to ne znaci da biljka ne dise nego jednostavno smanjuje ispustanje vode iz njezinih stanica sta je pozitivno...

to je moje misljenje.. super je da ima drugih misljenja, to je dobro za napredak proizvodnje buča


u mom kraju između ludbrega i varaždina vidi se tko je zatvarao zimsku brazdu a tko nije. kada sam ja zatvarao zimsku brazdu ljudi su mi se smijali i govorili da steta goriva i vremena. sad nakon suše moj kukuruz i tikve prezivljavaju koliko tolko (prezivjelo je sušu al nebu baš 100% ocekivanog prinosa) a ovim pametnima je suša sve poništila i neznaju dal da pretanjuraju i zaoraju il da bereju.tak da puno toga znaci dal ima ima biljka nekakve rezerve vode il bas nikakve...
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
u mom kraju između ludbrega i varaždina vidi se tko je zatvarao zimsku brazdu a tko nije. kada sam ja zatvarao zimsku brazdu ljudi su mi se smijali i govorili da steta goriva i vremena. sad nakon suše moj kukuruz i tikve prezivljavaju koliko tolko (prezivjelo je sušu al nebu baš 100% ocekivanog prinosa) a ovim pametnima je suša sve poništila i neznaju dal da pretanjuraju i zaoraju il da bereju.tak da puno toga znaci dal ima ima biljka nekakve rezerve vode il bas nikakve...

:supz::Bravo zemljak, takve komentare sam i ja dobio prilikom zatvaranja zimske brazde , ali nek se smiju. Sve tikve tih pametnjakovića ja poberem jedno popodne , onda znaš kakav je urod . Smijaće se oni i prilikom kombajniranja, al jako kiselo . Ja sam za sad zadovoljan kako tikve izgledaju s obzirom na sušu, a kakav bude prinos saznaćemo uskoro. Strojevi za berbu su spremni samo se čeka START.
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
Megagreen (Fitolife..) je mljevena zemlja koja u ovakvim uvjetima suše ko ove godine jednostavno zatvori pore biljke-slabija evaporacija ali i transpiracija! Dolazi do šoka od previsokih temperatura i paleži (slično kao i primjenom Uree folijarno u suši)! da bi se postigao neki efekt prihrane ovim sredstvima trebalo bi iz uzastopce koristiti nekoliko puta i isključivo rano ujutro ili navečer-što je praktički nemoguće na većoj površini. Isprobano na nekoliko kultura-djeluje ko sveta voda-nit šteti, nit koristi. Za folijarnu prihranu koristite gnojiva sa povećanim sadržajem bora jer u vrijeme dok još možete prihraniti folijarno odlično pomaže boljoj oplodnji. Eto toliko o prihrani.

Jesi isprobao onu kombinaciju CLON LINUREX ? Kakvi su rezultati ?
 

tikvan

Član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
50
Jesi isprobao onu kombinaciju CLON LINUREX ? Kakvi su rezultati ?

Isprobao 1l linurex, 1l dual i 0,25 clon i jako sam zadovoljan, štoviše u nekim od pokusa nije bilo razlike da li sam stavio clon ili je bio samo linuron. Dugo je držalo korova ali suša je i ovdje odradila svoje tak da je izostalo djelovanje zemljišnih herbicida u svojoj punoj snazi. Tamo gdje je tikva brzo nikla i naglo započela vegetativni rast (imala dovoljno zaliha vlage) i zatvorila redove, nema problema s korovima. Čak neka polja nisam ni kultivirao da ne bi provocirao rast korova.
 

niko189

Novi član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
6
Pozdrav, novi sam na ovom forumu, a i novi sam sa tikvama na polju.
Jučer sam ih išao vidjeti i prema onom kaj sam vidio mislim da su spremne za branje. 99% ih je zrelo.
Da li je berba počela ???
Prošle godine sam ručno brao, al pošto ove godine imam malo više njih interesira me tko u okolici Svetog Đurđa ima kombajn za branje? Vidim da ima tu ludbrežana pa vas molim za pomoć.
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
Pozdrav, novi sam na ovom forumu, a i novi sam sa tikvama na polju.
Jučer sam ih išao vidjeti i prema onom kaj sam vidio mislim da su spremne za branje. 99% ih je zrelo.
Da li je berba počela ???
Prošle godine sam ručno brao, al pošto ove godine imam malo više njih interesira me tko u okolici Svetog Đurđa ima kombajn za branje? Vidim da ima tu ludbrežana pa vas molim za pomoć.

Pozdrav zemljak ! Berba je počela prošli tjedan. Ja imam tikve u Obrankovcu ,a imam i kombajn. Ako trebaš pomoč oko branja javi se ! 0981754609
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
i ja sam novi i iskreno nije mi se dalo bas sve citati jer imam samo jedno pitanje i to mozda nebi ni nasao...

jel ko prodaje bučine???? mojem prijatelju bi trebale mu za preradu... za početak 100kg recimo
 

Najnoviji postovi

Na vrh