• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

bunari za navodnjavanje povrća

R

r2d2

Guest
Planiram zabijat rucno cijev 2 cola(navlacenje cijevi i pustanje sl.padom)...recimo da mi je metar vode u cijevi racunanjem bi to znacilo da je- r puta r puta pi puta 100- sto bi znacilo da je u cijevi 2 litre vode(valda sam dobro izracunao)..sta bi to sad znacilo?koliko vode mogu ja izvaciti iz takvog bunara i koju povrsinu bi mogao navodnjavati s tim kap po kap?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to r puta r puta sta bilo okaci macku o rep.teorija je jedno a teren drugo. zavisi na kojoj dubini ces naci vodu i kolika je propusnost zemljista .moze se desiti i da nepronadjes vdu ili jako slab izvor da tako kazem. kod nas je voda sad na oko 2-5 m dubine a postavljaju se cevi i buse na dubinu od 11-23m. rekao bi covek sve je to isto ali nije ni priblizno tako a udaljenost je nekih 700m .ja gde sam je dubina 22,5m a na 700m na izlasku iz sela je 11-12m cak i manje. kad je susa duza kon mene i okolo spusta se vodeni stub na samu granicu da ih pumpa moze povuci na oko 8-8,5m.a ovamo gde su plice udarene samo je malo manji dotok i ima stalno.a ravnica sve. zato te podzemne vode treba pronaci a to je tesko..ako ima bunara u blizini tebe raspitaj se prvenstveno kako je kod njih i na kojoj je dubini. po tome samo mozes priblizno znati.sira cev znaci samo laksi dotok vode pumpi ali ako nema sta cev da dopunjava dzaba je siroka. mislim da si me shvatio sta ti hocu reci.
 

BACO

Član
Tu od
13 Svi 2010
Poruka
59
r2d2-zabijanje cijevi netreba neku pamet ,kupi 2 cijevi metalne 5/4" od 6 metara a špicu imaš orginal za kupit u pevecu košta 160kn,skupi ekipu ,gajbu piva i maži
Zagreb inače leži na vodonosniku od šljunka tako da nećeš imat problema sa dotokom osim ak si baksuz!
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ja ovih dana treba da busim bunar .samo da stignem uhvatiti majstora za busenje. stari bunar sam uspeo osposobiti ali mi je prilicno daleko pa su muke samo creva razvlaciti i skupljati. tako kad izbusimo javim
 
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
249
ja jucer rucno nabio 9,5m 2 cola cijevi. sutra jos 2,5m i to je to, voda mi je na 5 metara dubine, spicu sam radio sam. krvavi posao
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,657
ja jucer rucno nabio 9,5m 2 cola cijevi. sutra jos 2,5m i to je to, voda mi je na 5 metara dubine, spicu sam radio sam. krvavi posao

kak si ju spasio da je ne razbiješ po dijelu di si tukao?...kad sam ja svoju mlatil, došlo je do piz....a, pa sam moral odrezati i ponovo navoj delat...
 
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
249
kak si ju spasio da je ne razbiješ po dijelu di si tukao?...kad sam ja svoju mlatil, došlo je do piz....a, pa sam moral odrezati i ponovo navoj delat...

nasarafio sam muf ili neznam kak se kod tebe zove taj dio al to je spojnica za dve cijevi i samo udri, nimalo se nije ostetila. al evo ruke drugi dan bole, slaba mi kondicija, haha
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
kak si ju spasio da je ne razbiješ po dijelu di si tukao?...kad sam ja svoju mlatil, došlo je do piz....a, pa sam moral odrezati i ponovo navoj delat...

Prijatelju ne lupaš direktno po cijevi već na cijev staviš spojnici za građevinsku skelu ili kako se već zove i nabaviš uteg jedno 20 kg sa rupom kroz koju prolazi cijev pa gore digneš a dole ide sam i tako dok ju ne zbriješ do vode.
Pozdrav!
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
249
Prijatelju ne lupaš direktno po cijevi već na cijev staviš spojnici za građevinsku skelu ili kako se već zove i nabaviš uteg jedno 20 kg sa rupom kroz koju prolazi cijev pa gore digneš a dole ide sam i tako dok ju ne zbriješ do vode.
Pozdrav!

mi smo sa tubingom fi75, nekih 40 kg i udri, od srede jos imam bolove u rukama, a sad mi je problem ispumpat pjesak jer nemam adekvatnu pumpu za to
 

Kesegic

Član
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
40
Pozdrav ljudovi. :D:

Neki dan sam uzeo svrdlo da iskopam mali bunar. fi 160 mm.... Eh sad kao laik pitao sam za savjete onih koji su već kopali s time na mojem području. Svi su mi rekli da su išli na 6 m, samo rijetki su išli na 7 ili 8 m. ( sad, da li je zbog lijenosti ili to tako treba ići, nisam htio pitati :icon_keel: ). I uz to svi su mi rekli da stanem kada dođem do nepropusnog sloja, odnosno gline. Ja sam iskopao 7 m, prošao pijesak i kad sam udario na glinu, stao sam. Kažu mi da, ako probijem taj sloj, sva voda onda odlazi dole i bunar je beskoristan. Ako je to istina, nema mi smisla kopati u taj sloj, jer ako je nepropustan, sve što radim je povećanje kapaciteta bunara, a ne "pritoka" vode u njega. Na vodu sam naišao na 4.5 m, a kada sam završio razina se podigla za još jedan metar. Znači sada je ispunjen s 3. 5 m vode... Nisam ga još probao nažalost, nemam pumpu. Naručio novu rusku da istestiram koliko vode ima. pa ču vidjeti dali mogu hidropak staviti.. I da,, mjesto bušenja sam si sam izabrao,,,, tamo gdje mi je pasalo...
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Pozdrav ljudovi. :D:

Neki dan sam uzeo svrdlo da iskopam mali bunar. fi 160 mm.... Eh sad kao laik pitao sam za savjete onih koji su već kopali s time na mojem području. Svi su mi rekli da su išli na 6 m, samo rijetki su išli na 7 ili 8 m. ( sad, da li je zbog lijenosti ili to tako treba ići, nisam htio pitati :icon_keel: ). I uz to svi su mi rekli da stanem kada dođem do nepropusnog sloja, odnosno gline. Ja sam iskopao 7 m, prošao pijesak i kad sam udario na glinu, stao sam. Kažu mi da, ako probijem taj sloj, sva voda onda odlazi dole i bunar je beskoristan. Ako je to istina, nema mi smisla kopati u taj sloj, jer ako je nepropustan, sve što radim je povećanje kapaciteta bunara, a ne "pritoka" vode u njega. Na vodu sam naišao na 4.5 m, a kada sam završio razina se podigla za još jedan metar. Znači sada je ispunjen s 3. 5 m vode... Nisam ga još probao nažalost, nemam pumpu. Naručio novu rusku da istestiram koliko vode ima. pa ču vidjeti dali mogu hidropak staviti.. I da,, mjesto bušenja sam si sam izabrao,,,, tamo gdje mi je pasalo...

Ne kopaj dalje !
jedino ako želiš da otvoriš odljev vode na veću dubinu pa da imaš više problema a moguće je i presušivanje i potpuno gubljenje vode!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Pozdrav ljudovi. :D:

Neki dan sam uzeo svrdlo da iskopam mali bunar. fi 160 mm.... Eh sad kao laik pitao sam za savjete onih koji su već kopali s time na mojem području. Svi su mi rekli da su išli na 6 m, samo rijetki su išli na 7 ili 8 m. ( sad, da li je zbog lijenosti ili to tako treba ići, nisam htio pitati :icon_keel: ). I uz to svi su mi rekli da stanem kada dođem do nepropusnog sloja, odnosno gline. Ja sam iskopao 7 m, prošao pijesak i kad sam udario na glinu, stao sam. Kažu mi da, ako probijem taj sloj, sva voda onda odlazi dole i bunar je beskoristan. Ako je to istina, nema mi smisla kopati u taj sloj, jer ako je nepropustan, sve što radim je povećanje kapaciteta bunara, a ne "pritoka" vode u njega. Na vodu sam naišao na 4.5 m, a kada sam završio razina se podigla za još jedan metar. Znači sada je ispunjen s 3. 5 m vode... Nisam ga još probao nažalost, nemam pumpu. Naručio novu rusku da istestiram koliko vode ima. pa ču vidjeti dali mogu hidropak staviti.. I da,, mjesto bušenja sam si sam izabrao,,,, tamo gdje mi je pasalo...

Sve ovisi šta je ispod tog sloja gline. Ja sam u jednom bunaru probjao sloj gline na 12-om metru i do 19 metara je bio mulj, dalje čisti šljunak i ogromna količina vode. Prva voda na 6-12 metara ali za ozbiljno navodnjavanje nedovoljno.
 

Kesegic

Član
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
40
Ako netko ima iskustva s time,, imam problem.. danas spustio pumpu, izvukao vodu,,, i sada slabo nadolazi.... skoro pa ništa,, i to što nadođe je skoro pa mulj.. pa me zanima dali je bunar loš ili treba vremena da se iščisti... a možda sam loše izbušio donji dio cijevi.. bušio sam malim borerom, ali jako puno rupa.. i to 2.5 m dužine cijevi...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,657
mislim da si previsoko bušio rupe...
kad crpiš vodu, dolje dolazi do stvaranja lijevka i to je preduvjet za dotok nove vode...
ako je taj lijevak niži od najviše rupe, proizvodiš zrak...
mislim da nisi smio ići preko 1.5 metara s visinom rupa....
a mulj ti je najpametnije ispumpati s ručnom pumpom, sam sam tri kože poderao dok nisam završio s čišćenjem...
 

Kesegic

Član
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
40
mislim da si previsoko bušio rupe...
kad crpiš vodu, dolje dolazi do stvaranja lijevka i to je preduvjet za dotok nove vode...
ako je taj lijevak niži od najviše rupe, proizvodiš zrak...
mislim da nisi smio ići preko 1.5 metara s visinom rupa....
a mulj ti je najpametnije ispumpati s ručnom pumpom, sam sam tri kože poderao dok nisam završio s čišćenjem...

Pošto sam laik,,, nekako sam si mislio da rupe moraju biti tamo gdje voda izvire, a kada sam ga bušio na vodu sam naišao oko 4.5 m od površine,,, pa sam onda tako i bušio rupe... sad ne znam.... a imam rusku pumpu,, i bez problema izvlači i taj mulj.. kada sam ga izbušio stajao je tako par dana s cijevima u njemu,, pa se sad sve nadam da se nakupilo tog mulja oko cijevi pa voda teže ulazi... jer čudno mi je da nema vode, a rijeka mi je preko puta kuće i pri kopanju sam došao do nepropusnog sloja..
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pozdrav ljudovi. :D:

Neki dan sam uzeo svrdlo da iskopam mali bunar. fi 160 mm.... Eh sad kao laik pitao sam za savjete onih koji su već kopali s time na mojem području. Svi su mi rekli da su išli na 6 m, samo rijetki su išli na 7 ili 8 m. ( sad, da li je zbog lijenosti ili to tako treba ići, nisam htio pitati :icon_keel: ). I uz to svi su mi rekli da stanem kada dođem do nepropusnog sloja, odnosno gline. Ja sam iskopao 7 m, prošao pijesak i kad sam udario na glinu, stao sam. Kažu mi da, ako probijem taj sloj, sva voda onda odlazi dole i bunar je beskoristan. Ako je to istina, nema mi smisla kopati u taj sloj, jer ako je nepropustan, sve što radim je povećanje kapaciteta bunara, a ne "pritoka" vode u njega. Na vodu sam naišao na 4.5 m, a kada sam završio razina se podigla za još jedan metar. Znači sada je ispunjen s 3. 5 m vode... Nisam ga još probao nažalost, nemam pumpu. Naručio novu rusku da istestiram koliko vode ima. pa ču vidjeti dali mogu hidropak staviti.. I da,, mjesto bušenja sam si sam izabrao,,,, tamo gdje mi je pasalo...


Nemoj hidropak,baciti ćeš pare.Neće ti dugo potrajati.Par mjeseci,i gotovo.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
malo mrdaj cijev lijevo desno da si napravi mjesta....

Ako je metalna cijev,uzmu se rolcange od metar,2 jaka muža,i okretati. Puno puta mi je to pomoglo.
 

BACO

Član
Tu od
13 Svi 2010
Poruka
59
Ma sve ti je to dobro Kesegić,jednostavno si preplitak ,takvi ti plitki slojevi na taj mali promjer bunara ne mogu dat veliku količinu vode odjedanput.zato su stare bunardžije kopale promjer bunara 1 metar i imali su uvjek zalihu vode od 2-3 kubika u bunaru,do sutra opet nacuri kad se potroši.Ako te to ne zadovoljava probuši dalje nemaš što izgubit.Kod nas je taj sloj gline od 9-12 metra i tek onda ulaziš u vodonosne slojeve koji daju pravu vodu i količinu.Ja se obično spustim još 8 metara zbog filtera i prave granulacije pijeska i vode ko u priči ,radim sa alkatenom 5/4.
 

Najnoviji postovi

Na vrh