• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

bunari za navodnjavanje povrća

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Pritisak ti zavisi od toga koliko si stegao tu gumicu. Ako je pre stegnuta onda voda teže i sporije ulazi u pumpu. A opet, ako je slabo stegnuta, onda će se voda vraćati preko nje, pa će tako opet gubiti pritisak.
 

BACO

Član
Tu od
13 Svi 2010
Poruka
59
Došlo vrijeme da se bunari zatvaraju i skidaju pumpe,uskoro će prvi mraz(ko je zalio ,zalio,ko nije i neće).
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Došlo vrijeme da se bunari zatvaraju i skidaju pumpe,uskoro će prvi mraz(ko je zalio ,zalio,ko nije i neće).

Kiša uspješno odrađuje posao.....
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ja sam danas upravo izvadio okiten iz bunara i zalivni sistem raskacio i spakovo. kise je palo da do proleca je dovoljno
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
Evo jučer izašla obavijest o Vodopravnim dozvolama i koncesijama za navodnjavanje. Vrijeme za legalizaciju bunara do 31.12.2013.g.

više o tome ovdje
 

luck

Član
Tu od
8 Lis 2013
Poruka
31
Ja sam svoj bunar za navodnjavanje još ljetos legalizirao i plaćat ću 500 kuna godišnje...to se inače radi u hrv. vodama i tamo mi je rečeno da još nisu organizirali inspektorski nadzor ali da se ubrzano radi na tome..i da će kazne biti rigorozne i drastične(reda 10-50000 kuna) za neprijavljeni bunar a da ih je vrlo lako utvrditi jer za početak će obići sve koji imaju voćnjake ili plastenike ,tj. sve koji nužno zalijevaju nečim...ne smije se zabraniti pristup imanju tom inspektoru i ima pravo sve pregledati a morat će se dokazivati način zalijevanja....ako zalijevate iz rijeke,potoka ili jezera također ste dužni platiti spomenutu naknadu...tako je barem meni rečeno...
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Evo jučer izašla obavijest o Vodopravnim dozvolama i koncesijama za navodnjavanje. Vrijeme za legalizaciju bunara do 31.12.2013.g.

više o tome ovdje

HM, da, sve je jasno, ali mene zanima da li se zabijena cijev smatra bunarom.....:icon_rofl:
Svugdje se spominju samo bunari, a cijev recimo 2 cola kao što imam ja ili cijev 5/4 od obične pumpe nije bunar !!!??? Što sa tim...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
tako su kod nas negde 70 -ih godina inspekcije isle i belezile gde su baste i vocnjaci . oporezivali i uvodili u katastar sve parcele koje su popisali i to se i sad vodi tako. placao se mnogo veci porez na to zemljiste. sve ce oporezovati i vazduh koliko biljka dise samo njihove prevaranske guzice da se namire novcima. gde god su videli dolap i bunar uslo je u bastu i klasa zemlje cak promenuta. kod mene se vodi na tri njive po 5-15 ari basta i 2 klasa zemlje a u stvarnosti 3 i 4 klasa.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
HM, da, sve je jasno, ali mene zanima da li se zabijena cijev smatra bunarom.....:icon_rofl:
Svugdje se spominju samo bunari, a cijev recimo 2 cola kao što imam ja ili cijev 5/4 od obične pumpe nije bunar !!!??? Što sa tim...

Zabijena cijev nije bunar ali koristiš podzemne vode, tako da će i to vjerovatno biti na neki način oporezovano.
Ništa ne brini, neko ko se sjetio da oporezuje bunare, sigurno je nešto smislio i za vas sa cijevima.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Placat ces i za cijev, nije bitno jel imas jamu, bunar ili cijev. Placa se za zahvat vode iz vodotokova i podzemne vode.
Ja sam papire predao u 8 mjesecu, jos nista nisam dobio, potvrdu da sam predao imam a papiri ( i racun) kad dodju dodju.
Uglavnom mi je rekao tip da sam drugi ili treci koji trazi vodopravnu dozvolu, ljude to ne zanima tj. ne zele placat a njih sad stiscu iz Zagreba da sve urede do pocetka sljedece godine i onda krecu kontrole. Kao do sada se nije marilo za to a sada ce uvest reda.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ja sam predao prije prije pola godine i non-stop nadopunjujem dokumentaciju i još nije gotovo.
Tako da to i nije baš tako jednostavan postupak za dobivanje vodoprivredne dozvole.
Papiri,elaborati i još uvijek nadopune.

Pravilnika o izdavanju vodopravnih akata („Narodne novine“, broj 79/2013) koji propisuje dokumentaciju uz zahtjev za izdavanje vodopravne dozvole za korištenje podzemnih voda za navodnjavanje poljoprivrednih površina do 5 ha, odnosno na članak 13.a navedenog Pravilnika kojim se zapravo, uz minimalno zadovoljavanje uvjeta, legaliziraju postojeći zdenci za navodnjavanje poljoprivrednih površina do 5 ha. Za takvu legalizaciju zdenaca zahtjevi se podnose do 31. prosinca 2013. godine te se nakon isteka tok roka ne mogu podnositi. Uz zahtjev prilažu se:

podaci o nazivu i sjedištu korisnika vodopravne dozvole,
osnovni podaci o djelatnosti korisnika i lokaciji za koju se vodopravna dozvola izdaje,
dokaz da je podnositelj zahtjeva vlasnik ili zakoniti posjednik nekretnine na kojoj se nalazi zdenac,
zemljopisna duljina i širina lokacije bunara,
dubina bušenja bunara u metrima,
način bušenja zdenca (kopani, bušeni),
promjer ugradnje u mm,
statička razina podzemne vode (m.n.m),
podaci o ugrađenoj pumpi koji obuhvaćaju tip, snagu (kW) i kapacitet (l/s),
maksimalna količina crpljenja u eksploataciji (l/s) i
dokaz o uplaćenoj upravnoj pristojbi.
Smatra se također da osoba koja je podnijela uredan zahtjev iz članka 13.a Pravilnika ispunjava uvjet iz Dodatka I. točka 9. Pravilnika o dobrim poljoprivrednim i okolišnim uvjetima (»Narodne novine« broj: 65/2013) do nastupa izvršnosti rješenja o odbijanju zahtjeva za izdavanje vodopravne dozvole iz članka 13.a Pravilnika odnosno do nastupa izvršnosti rješenja o odbacivanju zahtjeva za izdavanje vodopravne dozvole iz članka 13.a Pravilnika.
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja sam isto dobio dopunu zahtjva i traže se čuda. Ono što već 4 godine pokušavam dobiti a šalju me vamo tamo. Opet ista priča, nije naše područje od Vodovoda je. U Vodovodu ne žele čuti i kažu da je to od Hrvtaskih Voda pa mislim dokle... Sad još moram ponovo podnjeti zahtjev jer je prošlo 60 dana od dobave Hidrogeoloških analiza izrađena od strane ovlaštene osobe!!! Plus Odobrenje pravne osobe koja obavlja djelatnost javne vodoopskrbe tvrtke Vodovod za korištenje planiranih količina unutar III zone. Pa da su oni to smatrali da mogu izdati to bi dobio i 2009 kad sam podnosio zahtjev za kapitalna ulaganja. Užas! Sad idem ponovo u Vodovod jer jednog šefa koji je zadužen za zdence možeš uhvatiti samo u 7.00 h i više naja. Iako nije terenski radnik već radi u kancleariji... Inaće za sada ne znam niti jednu osobu koja je uspješno ishodila dozvolu.

http://www.savjetodavna.hr/?page=news,3878

Skrećemo također pozornost na Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o izdavanju vodopravnih akata („Narodne novine“, broj 79/2013) koji propisuje dokumentaciju uz zahtjev za izdavanje vodopravne dozvole za korištenje podzemnih voda za navodnjavanje poljoprivrednih površina do 5 ha, odnosno na članak 13.a navedenog Pravilnika kojim se zapravo, uz minimalno zadovoljavanje uvjeta, legaliziraju postojeći zdenci za navodnjavanje poljoprivrednih površina do 5 ha. Za takvu legalizaciju zdenaca zahtjevi se podnose do 31. prosinca 2013. godine te se nakon isteka tok roka ne mogu podnositi. Uz zahtjev prilažu se:

podaci o nazivu i sjedištu korisnika vodopravne dozvole,
osnovni podaci o djelatnosti korisnika i lokaciji za koju se vodopravna dozvola izdaje,
dokaz da je podnositelj zahtjeva vlasnik ili zakoniti posjednik nekretnine na kojoj se nalazi zdenac,
zemljopisna duljina i širina lokacije bunara,
dubina bušenja bunara u metrima,
način bušenja zdenca (kopani, bušeni),
promjer ugradnje u mm,
statička razina podzemne vode (m.n.m),
podaci o ugrađenoj pumpi koji obuhvaćaju tip, snagu (kW) i kapacitet (l/s),
maksimalna količina crpljenja u eksploataciji (l/s) i
dokaz o uplaćenoj upravnoj pristojbi.

Smatra se također da osoba koja je podnijela uredan zahtjev iz članka 13.a Pravilnika ispunjava uvjet iz Dodatka I. točka 9. Pravilnika o dobrim poljoprivrednim i okolišnim uvjetima (»Narodne novine« broj: 65/2013) do nastupa izvršnosti rješenja o odbijanju zahtjeva za izdavanje vodopravne dozvole iz članka 13.a Pravilnika odnosno do nastupa izvršnosti rješenja o odbacivanju zahtjeva za izdavanje vodopravne dozvole iz članka 13.a Pravilnika.

Za sve nejasnoće vezane uz izdavanje vodopravne dozvole ili koncesije za navodnjavanje slobodno se obratite Vodnogospodarskim odjelima (VGO) Hrvatskih voda.

Ja ću sada tražiti pismeno očitovanje od Vodovoda da oni to ne mogu izdati jer nije njihovo i onda sve skupa poslati u Ministarstvo neka oni odrede tko je nadležan.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Kaj i za skupljanje površinskih voda treba vodopravna dozvola?
Jesu li oni normalni?
Ja imam hidrant blizu jedne parcele,baš me zanima da li će mi dozvoliti da ga koristim za navodnjavanje uz neku naknadu za potrošenu vodu?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Mislim da ne mozes na hidrant, mozes trazit prikljucak.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,656
najte pred rudu trčati, bit će produžetci...
ili misle da bude im prošlo kaznu naplatiti za svaku šternju, pumpu ili stari bunar u selu?
...uostalom, ako ne mogu dokazati da ga koristite za zalijevanje nego za osobne potrebe netreba niš...jer za osobne potrebe imate pravo na vodu bez dozvole...

...ili budu meni išli i poplavu naplatiti?...već bila jedna nedavno...:icon_scratch:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Vidio si gdje je moj bunar tak da pod osobne potrebe ne prolazi. Koristim za navodnjavanje a za 500kn godisnje se necu s nikim zajebavat.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Više nigdje ne idem jer ono njihovo pojednostavljeno pod "" je tolika zavrzlama da jedino mogu sada kontaktirati Jakovinu koji je u nadzornom odboru pa neka se on izjasni kako je to pojednostavljeno u Hrvatskom riječniku znači puno mjeseci natezanja s njihovim službama "NEKA SLUŽBE RADE SVOJ POSAO"
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,656
@hele, čini mi se da sam kod tebe vidio i grabu oko nasada, pa možda bi i ti trebao u grabu vodomjer staviti da vidiš koliko si vode otpustio Hrvatskim vodama...
pa da prebijemo...
ja mislim da budu kod mene ipak morali čizme navući i njuškati di je kaj...:p:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nema prebijanja, to je sve njihovo ( drzava ). Kisa, sunce, rosa, mraz, vjetar, sve cemo to uskoro placat.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Više nigdje ne idem jer ono njihovo pojednostavljeno pod "" je tolika zavrzlama da jedino mogu sada kontaktirati Jakovinu koji je u nadzornom odboru pa neka se on izjasni kako je to pojednostavljeno u Hrvatskom riječniku znači puno mjeseci natezanja s njihovim službama "NEKA SLUŽBE RADE SVOJ POSAO"

I ja idem gore dole po kancelarijama, sve mi se čini da će biti nula od ovog svega. Uvijek ista priča. Vodovod kaže što je naše mi smo ogradili žicom, za ostalo nemamo koncesiju i ne možemo imati za treću zonu koncesiju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh