• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

bunari za navodnjavanje povrća

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Evo našao sam sliku na kojoj se vidi nešto ali neznam šta je ovo 350? Zna li netko?
 

BACO

Član
Tu od
13 Svi 2010
Poruka
59
Pa što se patiš Dane ,baci pumpu u bunar ako radi i testiraj na licu mjesta ,kanta od jupola i mjeri sekunde :::
 

povrtlar1990

Član
Tu od
11 Kol 2014
Poruka
79
Koja je veličina izlaznog crijeva? pretpostavljam da je 1/2 cola tako da racunaj otprilike 500 litara u satu maximalno, a koliko će moći terat folija to ti je teško reči, to moraš sam viditi na polju, testiraj i sve ćeš znati, a ovisi i koliko ti je udaljenost od bunara do njive, najbolje je da provjeriš u praksi i sve ćeš znati, ako je pumpa slaba možda bolje punit neke cisterne i iz njih navodnjavat.
p.s. za primjer moja potopna pumpa izlaz crijeva 1 col, sa njom teram 700 m folije odjednom i crijeva tvrda od početka do kraja reda, kapacitet oko 1000 l u satu
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ma nemam je,kupio bi je ako bi znao karakteristike,tu je problem,ovu sliku sam nasao na netu. to su stare pumpe pa reko netko bi trebao nesto znati o njoj. trojica ju prodaju na njuskalu a neznaju nista.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
Ovo 350 na slici su W (vati).
Rusi pišu ćirilicom zato ti je možda ne razumljivo.
Oznake su: 220 V, 50 Hz, 350 W.
Vjerovatno piše i kapacitet, ali je negdje sa druge strane na slici.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
kupio sam onu stupnu od inoksa,70cm visoka,1,3kw i protok od 3-5kubika na sat,ali kad sam je ubacio u bunar koji je dubok 22metra,i to kopani a ne ovaj buseni,ona meni izbaci 600litara na sat. zna li netko nesto provjereno,da baca barem kubik na sat sa te dubine,morat cu kupiti drugu?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Šta ti je pisalo koliko duboko ide pumpa tj. koliko litara daje na koliko bara?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
O kojoj pumpi se radi, odnosno koja je marka? Koliki je promjer izlaza 1" ili 1 ¼"? 1.3 kW je dosta jako i na 22 m bi sigurno trebala dati vise vode. Osim ako nije neka "kineska".
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
kupio sam onu stupnu od inoksa,70cm visoka,1,3kw i protok od 3-5kubika na sat,ali kad sam je ubacio u bunar koji je dubok 22metra,i to kopani a ne ovaj buseni,ona meni izbaci 600litara na sat. zna li netko nesto provjereno,da baca barem kubik na sat sa te dubine,morat cu kupiti drugu?

Protok se u pumpi mjeri iz posude u posudu nikako iz dubine,kod onih malo ozbiljnijih koje moraš dobro posegnut u đep imaju sve paramrtre izračuna.
Moja tomos Smp2 danas se igrao i mjerio na mob štopericu dubina usisnog crijeva 9 metara visina rezeorvara 4 metra,1000 lit skoro 4 min 2" crijeva.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Kama pumpe ruske su dosta dobre pumpe i imaju lep kapacitet vode spram snage. Ali za vecinu klasicnih pumpi znaci sa koje dubine povlaci vodu.Do 2-3m nije veliki gubitak na kapacitetu ali kad je na 6-7m ili nize vodeni stub moze izgubiti i 80% kapaciteta.Kod mene je vecinom oko 5m ali za vreme susa je vrlo tesko i uopste povuci vodu jer je na granici moguceg usisa .Dubinske potapajuce pumpe nemaju tih problema sem vertikalnog izgona vode i radnog pritiska. Neke su takozvane puljajuce pumpe koje su 2-3bara pritiska i kad se spuste na 20m gube odmah ta 2 bara i protok se drasticno smanjuje i pritisak. Svaki 10m vertikalnog uzgona vode je gubitak 1bar pritiska i proporcionalno tome i protoka vode. Ali jos gori je slucaj za klasicne pumpe i dubinu usisa
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
I šta sad,u trgovinu po neku novu ili tu na njuškalu naći nešto polovno a da valja. Ajde ako netko ima volje da baci pogled na te oglase na njuškalu i kaže šta valja,ima dosta toga u ponudi a ne kužim se baš u sve te parametre. Ili možda uzeti neku koja ima usis i isis,kao ta ruska naprijer,pa napraviti platformu u bunari i smanjiti na taj način dubinu radi boljeg kapaciteta. Ili možda nekakav druagčiji sistem,meni su ostale cijevi u bunaru jer je nekad tu bio hidrofor,pa na to spojiti nekako nešto,neznam ne kužim se u to?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Gledam ovu drugu za 1350,00 i na drugoj slici su oznake,e sad,ovo Q od 10 do 60 znači kapacitet ovisno o dubini? A ovo H znači dubina? A šta mu znači Hmin 26,i 2900 min? Kako si izračunao koliko koja daje,ja čitam podatke na prvoj recimo pa ne vidim ništa? Ikoliko košta ova druga nova ako polovna košta 1350,00,možda bolje novu ako nije velika razlika?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja bih uvijek rađe površinsku pumpu nego dubinsku. Ako se mene pita za neke manje površine 5-ero stepena elektrokovina je sasvim dovoljna. Ja sam s njom navodnjavao dok sam radio do 2 hektara povrća. Sada imam rovatti ME 3-32B jednofaznu. Daje prosječno 10 m3 vode na sat, možda nešto manje, 3,2 bara pritiska, navodnjava 10 hektara zemlje, ne gasi se po 14 dana.... Recimo samo da potencijal pumpe treba biti iskorišten, a ne da se zalije sve u pola dana i onda da ona stoji tjedan dana.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
http://www.termometal.hr/proizvodi/pumpe/pumpa-pedrollo-4skm-100-e/

Tu imaš cijene.
koliko koja daje sam isčitao iz tablica na drugom linku koji sam ti stavio. Nađeš pumpu koja te zanima i sa desne strane od modela ti pišu dubine, a gore na vrhu tablice imaš m3 i l/min.

Ja nisam stavljao Elktrokovinu i slične jer ju treba zalit kod pokretanja tj. moraš biti prisutan. Ja svoje isprogramiram i pali se i gasi po potrebi, pogotovo jer zaljevam od 00-06h.
 

mucko

Novi član
Tu od
3 Pro 2010
Poruka
19
Ja bih uvijek rađe površinsku pumpu nego dubinsku. Ako se mene pita za neke manje površine 5-ero stepena elektrokovina je sasvim dovoljna. Ja sam s njom navodnjavao dok sam radio do 2 hektara povrća. Sada imam rovatti ME 3-32B jednofaznu. Daje prosječno 10 m3 vode na sat, možda nešto manje, 3,2 bara pritiska, navodnjava 10 hektara zemlje, ne gasi se po 14 dana.... Recimo samo da potencijal pumpe treba biti iskorišten, a ne da se zalije sve u pola dana i onda da ona stoji tjedan dana.

U Fero termu imaju akciju za rosfrajne stupne pumpe.Mislim da pumpa 750w visinom dizanja 55m(5.5bara pritiska),isto 2900 okretaja u min sa količinom cca 3.5m3 košta 1300 kn i dobiš god dana garancije.pumpa je Terma Nova i sa 20 m dubine dobit češ oko 2 do 2.5 m3.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Hele@ uzeo bih ovu treću sa kapacitetom od 5kubika na sat sa te dubine od 22metra ali imam još jedno pitane. Dali bi ona mogla povući vodu sa te dubine i navodnjavati 1200metara folije sa jednim dripom s time da mi se bunar nalazi 100 metara od tih redova? Ako nebi onda bi morao u cisterne pa puštati prirodnim padom u crijeva ali to mi je dupli posao.
 

Najnoviji postovi

Na vrh