• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

bunari za navodnjavanje povrća

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
U taj dio priče se ne razumijem ali nebi trebao biti problem. ja imam od bunara ( 3m dubine) kakvih 100m cijev glavnu fi63 i onda od tog šahta preko elektromagnetskih ventila ide dalje fi50 ili čak fi40 u dužini od 10 pa do 70m. Od tuda ide u laterale fi20 dužine 85m sa rupicama svaka 33cm 2l/h. Ja odjednom navodnjavam 6 redova, dakle 500m, ali imam i slabiju pumpu.
Ako bi stavio glavni vod od pumpe fi63 a mislim da bi bilo dosta i fi50 mislim da nebi trebalo biti problema.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Baš nemam sreće,ova druga od 1350,00je trofazna a to mi ne paše baš,a ovaj nema više ovih od 1800,00,a mislim da je najbolje uzeti novu i to ovu http://www.termometal.hr/proizvodi/...-e/pumpa-pedrollo-4blockm-210-20m-kabla/1626/ . Kupim i isprobam pa ću sve znati,služit će u svakom slučaju. Jel na nju ide kakav pp ventil i dali moram napuniti crijevo vodom prije? Ovaj na oglasu što sam zvao kaže da je on stavio taj ventil na svoju i morao je puniti vodom,radi se o ovoj od 1350,00 što je hele@ postavio link?
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Moja je bila u potoku, x puta vađena i stavljena, sad je u bunaru 3 godine i nikada ju nije trebalo punit vodom niti znam zašto bi trebao nepovratni ventil. Kad se ugasi da nede voda na nju van? I ako ide kaj smeta?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ne treba ni elektrokovinu ni nijednu drugu stalno puniti vodom, samo se mora staviti nepovratni ventil na cijev u bunaru. Jednom se napuni i dalje voda ostaje u sistemu, samo uključi opet po potrebi. Meni se događalo dosta dugo da sam morao svaki puta puniti pumpu vodom, nije mi bilo jasno zašto dok nisam jednog dana skužio da kad ugasim pumpu kroz injektor mi vuče zrak i povuče vodu. Budući da je pumpa na višljemu od njiva koje se navodnjavaju, prilikom gašenja pumpe sistem si je sam povukao vodu do razine na kojoj je njiva koja se navodnjava. Sada kad gasim pumpu, injektor ostavim u bačvi s vodom i više nema nikakvih problema.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Pa jel nije isto koliki je fi okitena ili crijeva na pumpi? Ako je je veći fi bit će manji pritisak i obratno ali uz istu količinu izvučene vode?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nije isti fi na izlazu pumpe i cijevi dalje do laterala. Nije to tako jednostavno, mehanika fluida je zajebana stvar. Lakše je pumpi tjerat kroz širu cijev nego kroz usku... po seljački.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Da ali tjera veću količinu vode kroz veću cijev. U biti koliki je izlaz na pumpi na koju se spaja crijevo takvo treba biti i crijevo i to je to,tako su i mjerili protok odnosno kapacitet kad su je pravili. Zvučimo kao u školi ali ja garantiram da ove stvari većini ipak nisu jasne,ljudi kupe i koriste i kako radi tako radi.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Dane, ova pedrolo po tablici bi trebala sa dubine od 20m u sat vremena pumpati 3.6m³ sa svojih 550W. Ako to bude tako onda je to skroz ok. Kako ste do sada koristili hidrofor na toj dubini?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
E pa trebala bi da,a šta ako ne,kome se žaliti,dali oni garantiraju za to što pišu?
Šta kako sam koristio,pa onako kako hidrofor i radi,nemam pojma,dvije cijevi,korpa i to sve što ide,i peterostepena pumpa,zašto?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Zato jer je velika dubina za hidrofor ali vijerojatno je bio injektor na dnu. Zašto ne bi i dalje koristio sistem hidrofora?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Pa neznam,slab je to kapacitet ja mislim,a i podijelio sam sve prije deset godina,i hidrofor i pumpu i sve što ide uz to,a sad moram kupovati haha. A mislim da je ova opcija i bolja i jeftinija.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ako je vjerovati onoj shemi i tablicama onda ciljaš na jako dobru stvar. 5-stepena inox pumpa i trebalo bi funkcionirati. Koliko ti je visinske razlike u tih 100m od bunara do cilja? Gledaj staviti što deblju cijev da smanjiš otpor pumpi.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Sve ponude za navodnjavanje šta sam ja imao je bio glavni vod fi63, izlaz na pumpi nije ni blizu tome, ljudi koji su dali ponude žive od toga tako da vjerojatno ima razlog.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Pad prema njivi postoji ali neznam koliki,uglavnom je pad pa će biti lakše,budem probao pa ćemo vidjeti. hele@znači da odma na pumpu stavim redukciju na fi63 pa skroz do folija za navodnjavanje,tih sto metara? Nije ni taj okiten baš jeftin,ovaj od 3/4 cola sam platio 2,40kn metar,ovaj od fi 63 košta 10,00kn sigurno jel?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
U startu ti je veći fi malo skuplji ali ćeš dobiti puno na protoku. Ja imam tomos pumpu i cijevi od fi45mm probao sam sa jednom cijevi gdje je blizu njiva na 6 šprica i radi ko ludo dok na drugu sam stavio jedno 6 komada cijevi (120m) samo do njive i tu je jedva 5šprica radilo i to slabijim intenzitetom.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
hele@znači da odma na pumpu stavim redukciju na fi63 pa skroz do folija za navodnjavanje,tih sto metara? Nije ni taj okiten baš jeftin,ovaj od 3/4 cola sam platio 2,40kn metar,ovaj od fi 63 košta 10,00kn sigurno jel?

Tako je. Ima ga i za manje od 10kn.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Gledam sad malo po netu i izgleda da ne bude fi 63 ispod 12kn. Ako ćeš kupovat novu pumpu pitaj u dućanu da li bi ti bilo dosta fi50, prije toga izračunaj koliko ćeš vode trošit na sat. Onaj tko ti prodaje pumpu mora znat da li će ti na 100m dužine sa fi50 i sa 22m dubine pumpa dat željenu količinu vode.
Odmah kod bunara namontiraj filter, ja čak mislim da mi je od pumpe do filtera tanja cijev a nakon filtera da tek kreće fi63.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
ja čak mislim da mi je od pumpe do filtera tanja cijev a nakon filtera da tek kreće fi63.

Onda ti taj fi 63 ništa ne znači u protoku,smanjen ti je protok od pumpe do filtera treba paziti i na ventile i filter da budu iste veličine kao glavni cjevovod,jer sve to smanjuje protok.Usis može biti jači ali nikako poslje filtera i ventila primjer fi50 a onda veća cijev.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Meni je logično da bude fi crijeva onakav kakav je na pumpi,ni deblji ni tanji,jer firma kad napiše karakteristike pumpe i protok nigdje ne piše kroz koji fi je taj protok zajamčen,barem ja tako mislim. Budem ih zvao pa pitam.
 

Najnoviji postovi

Na vrh