• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

bunari za navodnjavanje povrća

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Evo me opet. Dakle,nemam nikakav filter,samo potopna dubinska pumpa u kopanom bunaru,dakle standardni seoski bunar. A htjeo sam ga produbiti sa tanjom bušotinom,i kad bi došao do žile onda bi se valjda napunio cijeli bunar.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Dane nemoj se bojati čistiti, sused je kod mog rođaka pročistil i produbil bunari spustil nutra pumpe i nemožeš potrošit vode koliko je sad ima. On ju koristi u staračkome domu za vešeraj, zaljevanje, pranje svega i svačega i komunalnu vodu.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Pa ili ti ili netko tko je več to radil, a sigurno ima u selu ljudi koji znaju čistit.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ma samo da mi je probušiti još koji metar ja vjerujem da bi bilo vode na pretek,već sad sam dosta duboko,možda još samo koji metar fali do šodera kakvog. Samo da se ne desi da mi i ovo malo vode ode ako počnem bušiti :(grin):
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Napraviti neku inox cijev nutarnjeg promjers bunara, spustiti ju dole i iskopati na željenu dubinu.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nabavi potopnu pumpu za veće nečistoče (muljnu) pa neka radi jedan dan i sve izbaca van. Bunarima koji dugo stoje treba malo vremena kada se počnu koristit da si voda nađe put. Meni je tako bilo prvi puta i svako proljeće, dok se par puta ne ispumpa dosta vode.
Šta se štopanja navodnjavanja tiče, ugradi filter za par sto kuna i gotovo.
 

klint1

Član
Tu od
17 Lip 2015
Poruka
57
Hele ti najbolje kaze.Obićno vatrogasci znaju imat pumpe muljarice.Daj ispumpat sa njihpvom pumpom bunar,zatim neka ti pod pritiskom iz njihove cisterne puste 2 do 3kubika vode i stime dignu mulj pa oped ispumpaju.Ako je potrbno postupak ponove i to ti je to.Kodmene u selu to kosta gajbu piva malo se nareze suhomesnatog i svi sretni
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
budem probao ovo sa čišćenjem,ako ne bude bolje,onda bušenje. Ali da sam ja sada na pravoj žili gdje ima vode zar se nebi bunar napunio barem na pola a ne da voda ostane na 22metra i nejde dalje,bez obzira na mulj,ako nadire voda onda bi je trebalo biti više.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
E ovako nešto mi treba,do toga treba doći bušenjem.
gHRdTnX.jpg
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kada to imaš onda možeš prodavat Janu, iako nju vade sa 6km dubine.
Možda nisi na dobroj žili ali najlakše ti je probat prvo ispumpat da si voda napravi ili proširi kanale. Ako vode ima dosta onda će ti se bunar sve brže punit što ćeš više vode ispumpavat, normalno, do neke određene granice.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Hahaha,bi me Todorić zatukao. Danas krećem sa ispumpavanjem pa vam javim rezultate ovih dana.
 

mucko

Novi član
Tu od
3 Pro 2010
Poruka
19
budem probao ovo sa čišćenjem,ako ne bude bolje,onda bušenje. Ali da sam ja sada na pravoj žili gdje ima vode zar se nebi bunar napunio barem na pola a ne da voda ostane na 22metra i nejde dalje,bez obzira na mulj,ako nadire voda onda bi je trebalo biti više.

Ako je stalo na 22m znaci da ti je to nivo podzemnih voda i nece se vise podici,a sta se tice mulja mozes ga se rijesiti pomocu kompresora takozvanim mamutiranjem
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Pa znam,ali nadam se ako se malo ocisti da ce brze dolaziti ako nista drugo,i da nece biti tog mulja,a ako mi nebude dosta vode,onda cu morati na busenje. sad mi radi tako da nakon pet kubika moram cekati pola sata da se opet napuni. Ajd malo pojasni to sa kompresorom.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Nema koristi tu od kompresora jer je to kopani bunar a ne bušeni. Tu bi vatrogasci mogli sa svojom pumpom najviše pomoći.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 

mucko

Novi član
Tu od
3 Pro 2010
Poruka
19
Pa znam,ali nadam se ako se malo ocisti da ce brze dolaziti ako nista drugo,i da nece biti tog mulja,a ako mi nebude dosta vode,onda cu morati na busenje. sad mi radi tako da nakon pet kubika moram cekati pola sata da se opet napuni. Ajd malo pojasni to sa kompresorom.
Dobro kaze lolega za kopani bunar je bolje muljna pumpa al slozi tako da odvod od pumpe natrag vratis na dno bunara da pomijesa mulj sa vodom i podigne ga.brze ce biti gotovo.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Evo dva dana kako ispumpavam vodu ali sa svojom pumpom od 5m3 na sat,još uvijek baca malo mutnu vodu ali ni približno prljavu kako je bilo jučer. Ali još uvijek slabo nadolazi,nakon što ispumpa nekoliko kubika stane na 20 minuta pa opet,probat ću još par dana pa ćemo vidjeti jel će se početi brže puniti.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Kolega moj nema protok i to je to, ili produbiti ili kopati dubinski krajem i pretakati u ovaj. I moraš koristiti jaču pumpu za kada razmuljuješ dno bunara tipa elektrokovina i kompresor.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
A šta bi se desilo kad bi produbio,naišao bi na neki drugi bazen koji bi možda bio bogatiji,imao bi više vode i bolji protok ali bi se voda zadržala na nivou sadašnje zbog sistema spojenih posuda jel sam u pravu? Mislim,nebi se nivo vode digao za koji metar gore?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Dugo pratim tu problematiku a i suocavam se s njom jer i sam imam taj problem.
Procito puno knjiga, a najbolje savjete dao mi inspektor iz hrvatskih voda koji me obide 2x godisnje u vezi vodopravne dozvole.
Sistem 2 posude je kompliciran i ovisi o protoku, ako naides na tkz akumulaciju pod pritiskom sigurno ce ti napuniti i mozda prepuniti bunar.
Ako naides na labavu tkz zilu onda ovisi o tlaku koliko moze dici vodeni stup, jer je gornja posuda šira i treba dizati vodeni stup, a on se dize dokle god je tlak zile veci od tlaka pritiska vodenog stupa tj tezine .
Komplicirano ali postoje za to i tablice i mjerenja ali to je tek komplicirano i skupo.
Zato probno busenje kosta i do 20 000kn
Zato dubinski ima vecu visinu vodenog stupa i bolji protok jer tlak tkz zile je veci od tezine vodenog stupa, pa ide u visinu i ne pada brzo nivo jer se brze puni
 
Na vrh