• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

bunari za navodnjavanje povrća

mucko

Novi član
Tu od
3 Pro 2010
Poruka
19
Evo dva dana kako ispumpavam vodu ali sa svojom pumpom od 5m3 na sat,još uvijek baca malo mutnu vodu ali ni približno prljavu kako je bilo jučer. Ali još uvijek slabo nadolazi,nakon što ispumpa nekoliko kubika stane na 20 minuta pa opet,probat ću još par dana pa ćemo vidjeti jel će se početi brže puniti.

Koliko kolicinski vode trebas?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Mucki po kolko bušite metar sa cjevima?

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ma bilo bi meni i ovo dosta vode kad bi se brže punilo,ovako mi se pumpa gasi taman kad napuni crijeva,nema konstante. Ma čitao sam malo ovih dana o toj problematici i zvao njih par što rade takve stvari,odnosno buše bunare. E sad,ima različitih mišljenja,nema tu baš nikakve sigurnosti za ništa. Najboljke bi bilo ići na arteški ali prije bi bilo dobro znati na kojoj je dubini zbog izračuna troškova zbog isplativosti tako nečega. Kad bi neke karte postojale,da se vidi gdje i koliko,navodno postoje ali slabo se zna o tome.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Gle ako želiš mogu ti poslat broj od suseda on je profesionalni zdenčar sa obrtom i sve i možeš se sa njim posavjetovati što i kako, a i kolega Mucko je bušać, tak da s e možeš sa njim isto posavjetovati.
P.S. Mucko mi se osobno neznamo ali mi je šogor radil u ic autu, Mrgud, pa znam za Vas preko njega.
 

mucko

Novi član
Tu od
3 Pro 2010
Poruka
19
Ma bilo bi meni i ovo dosta vode kad bi se brže punilo,ovako mi se pumpa gasi taman kad napuni crijeva,nema konstante. Ma čitao sam malo ovih dana o toj problematici i zvao njih par što rade takve stvari,odnosno buše bunare. E sad,ima različitih mišljenja,nema tu baš nikakve sigurnosti za ništa. Najboljke bi bilo ići na arteški ali prije bi bilo dobro znati na kojoj je dubini zbog izračuna troškova zbog isplativosti tako nečega. Kad bi neke karte postojale,da se vidi gdje i koliko,navodno postoje ali slabo se zna o tome.

Mozda bi ti bilo pametno instalirati potopnu pumpu na plovak pa da puni rezervar prek kojega zaljevas jer sto se tice garancije za vodu to ne postoji nazalost.
 

mucko

Novi član
Tu od
3 Pro 2010
Poruka
19
Sve ovisi o promjeru.kod mene se isplati busotine do 15m.kod tebe u dunjkovcu je voda na cca 4m.sve dublje od 15m ljudima preporucujemo geo lab.mozda nije najjeftiniji al sta se tice dubine i kvalitete stoji iza toga.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
imam ja pedrolo pumpu sa plovkom s kojom sad radim,i cisternu od 5kubika u koju punim vodu i pustam dalje,ali do godine ce mi trebati vise od toga. ma mogu ja i novi bunar izbusiti,staviti tu pumpu u cijev i rijesen problem ali sam htjeo ovaj iskoristiti kad ga vec imam a i dubok je dosta pa sam míslio samo produbiti. ima rijesenja ali malo rasprave ne moze stetiti.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Ja imam sličan problem, bunar od cca 30+m, ručno kopan, uvijek bio slab sa vodom jer su ostali u blizini bili puno dublji, za vrijeme nato bombardiranja mosta se zarušio( cigle) do neke mjere. Kakvo je stanje dolje nisam gledao jer je duboko ali moram pustit kameru dolje pa vidjeti.

Problem s vodom mi je velik, crpim sve iz vodovoda a cijena konstantno raste.

Dobar savjet sam pročitao da se stave cijevi odgovarajućeg fi do vrha pa se opet ručno počisti i produbi.

Mene bi i 3kubika iz cuga zadovoljila i tako da mogu 2 puta na dan super.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ne pratim baš temu ni forum redovito. Daj mi recite kako stojite s vodopravnim dozvolama. Meni su došle za 2 bunara odavno, za treći nikako, sve slano isto vrijeme. Tu u mojoj okolici isto nitko nije dobio, makar im je papire radio vodni inspektor.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Barem za treći ne moraš platit kad nema dozvole. Ja za prošlu godinu nisam dobio račun, rekli su da možda ni neću jer je sve plivalo a nisam ni jednom ni zalio prošle godine.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
E pa račun nećeš ni dobiti ako nisi poslao papire do 15.01. o korištenju vode!!!!
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Normalno da sam poslao papire, rekao mi je čovjek sa kojim sam pričao da vjerojatno neće slat račune jer gotovo nitko nije navodnjavao. Mislim da ja nisam niti jednom upalio navodnjavanje, možda jednom u svibnju.
 

Shirajzl

Član
Tu od
17 Sij 2014
Poruka
30
Znate li kako ide legalizacija novobušenog bunara za izdavanje vodopravne dozvole i koliko košta otprilike
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nisam siguran ali mislim da ti je legalizacija gotova odavno. Sada mislim da moraš unaprijed tražit dozvolu da bušiš.
Da se vratim na par postova ranije, račun za 2014.g. sam dobio početkom veljače i za 2 tjedna račun i za 2015.g. . :icon_hang:
 

SteveO

Član
Tu od
16 Velj 2007
Poruka
244
Jel zna netko dali je moguce tjerati one prskalice sto se okrecu sa pumpom koja bi vukla vodu iz busenog bunara ? I koliki broj, mislim na one sto bacaju 15-20 metara polumjera. Pumpa je 5,5 ks i 2" priključci, mislim da pise 60 m2 na sat. . Koja mi cijev treba u zemlji da bi dobio dovoljan pritisak na izlazu ? Jel dosta 2" alkaten ili mora deblje bit u zemlji ?

I na kraju koliko prskalica bi ta pumpa mogla tjerati ? Imam dijelova dugih 50 i 300m. Jel uopce izvedivo bez bazena ?

Hvala
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Sve ovisi kakva je pumpa. Za rasprskivače ti treba pritisak oko 3 bara mislim
 

Jovek95

Član
Tu od
11 Tra 2012
Poruka
49
Ako se radi o pumpi tipa Honda,onda nebu tjerala više od 10 komada,ovisno o njihovom razmaku i karakteristikama. 2" cijev je škakljiva,ovisi koliko vode imate,ali puno je lakše kad jedna pumpa vuče vodu iz cijevi,a druga tjera dalje.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Ima raznih tipova pumpi od Honde!
kod mene fi 60 u zemlji (7m) i izlaz 2 cola, 14 rasprskivača (više nisam isprobao) u dva reda po 60 m i 7 komada rasprskivača po jednom redu domet 18 metara u promjeru, dize na rasprskivačima manja 3mm i veća 7.1mm. Pumpa 6 bara, motor 8KS radila u ovom pokusu na 2/3 snage. Ovih 18 m promjera se nije bitno mijenjalo u zavisnosti od jačine gasa pumpe, odnosno od 2/3 gasa ili do daske nije bilo neke razlike u dometu. Pretpostavljam da je to max domet rasprskivača. Rasprskivači su S-mark
 

Prilozi

  • rasprsivac-s-mark-.jpg
    rasprsivac-s-mark-.jpg
    1.5 KB · Pregleda: 330
Posljednje uređivanje:

mucko

Novi član
Tu od
3 Pro 2010
Poruka
19
Honda od 2 cola ima max pritisak 3.2 bara a honda od 3 cola ima max pritisak. 2.3 bara.tak da po tome treba kupit i prskalice
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
@plevak, nemremo mi uspoređivati nas na dravskoj žili, de je stalno voda na 2-3m i ljudi koji kopaju bunare na 20-30 m dubine i mole se za dobru žilu. Tu trebaju puno jaće pumpe za zaljevat neke ozbiljne površine. Ja sam svojevremeno imal na cevi zašrajfanu rovericu od cola i ta punila velikog bazena od 3,5m promjera za 1-1:15h, a prićamo o protoćnoj pumpi za vino pretakat, znaći jedva da ima neki tlak. Vrta sam zaljeval na principu potapanja i to je za 20 min bilo sve pod vodom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh