• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

BUŠILICA ZA RUPE

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
A zakaj? Pa bolje je križ imati na ulazu u reduktor, manji mu je moment (osim ak ne postoji neki drugi razlog). Teže bude kontrolirati spiralu, jer bude lamatala u svim smjerovima.

Ak baš mora, križ od kamiona, s prirubnicama, je idealan za to.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Na taj način se poprilično pojednostavljuje stvar, sve do kardanskog zgloba je čvrsta veza( ne treba dvostruki kardanski zglob sa aksijalnom kompenzacijom, dodatna uležištenja...itd)
Vjerujem da se takav sistem ne koristi zbog sigurnosti, al opet, težište svrdla je nisko dolje, brzina vrtne nekih 150o/min. Rotacija se uključuje kad je svrdlo već u kontaktu sa tlom...da treba paziti, to svakako. Sa centrifugalnim kvačilom preko gasa se da fino i nježno regulirati.
Razmišljam na glas, zato i želim da s iznese pro i kontra.:(handshake):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Hmmm, nekak mi se ne sviđa ideja o jednom kardanskom zglobu na pogonu. Kutne vibracije pri većim kutevima? Taj zglob bi moral biti dupli (CV zglob).
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Moguće, zašto ne.:icon_super:
Jedino, ne znam koliko more podnesti aksijalnog opterećenja onaj seger kaj drži CV na kupu:(think):
Največi kut loma je u dignutom položaju, a tad momenta gotovo i nema.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Radi se o ovakvom stroju:

da se nepotrebno ne komlicira oko vješanja prijenosnika. Znači, jednostavno da se prijenosnik veže kruto za profil, a da se kutni posmak prilikom bušenja kompenzira kardanskim zglobom.

Sa ovakvim strojem i kardanskim zglobom ,,,,,,,,,,,,, ????? moje mišljenje je da nakon nekoliko opreznih bušenja češ završiti na kirurgiji za polomljenim nogama , a ako se nešto slično složi na traktor isto tako bi moglo biti loma iz razloga što je kruti spoj dobar jer svrdlo ne može uhvatiti rotaciju eventualno se zanjiše napred natrag , a u slučaju kardana i rotacije ide na sve strane ,,,, kod početka bušenja se još i može paziti , pusti se pa se ukljući ,, ali kod vađenja to baš i nije svaki puta tako jednostavno , a svrdlu je dovoljno da se samo jednom zarotira KAKO treba ali kad NE treba :(whew):
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
Bok,
ako smijem pitati u ovoj temi... što je sa motornim bušilicama za rupe u zemlji? One dvotaktne sa svrdlom od 2-3ks, kako se one ponašaju u zemlji sa većim udjelom kamenja i kamenčića?
U Slavoniji nije problem radit rupe, al u primorju i je :) dal svrdlo blokira u kamenu, dal pukne, dal ruke odlete, nešto treće? :icon_eek:

Razmišljam uzeti jednu, pa da čujem neki dobar savjet...

do sada sam radio na ruke, motika-pikun-kolac i čekić i udri... problem je što je ispod 20-30cm zemlje obično neki kamen pa onda ide muka :(:
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Svrdlo se zaustavi jer ima u reduktoru uradjeno kao krckalica na kardanu da preskoči i ne dođe do loma ili bacanja vrtača.
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
to vrijedi i za ove jeftinije modele od 1500kn što ih ima po trg. centrima ili?

bitno mi je da mene ne zavrti ako zapne o kamen :drink:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
evo i moj busilice,
nemojte se ljutit, ja stvarno nemam volje uredit i uplodat, a cesto puta ni slikat to sto radim...
Ponekad mi je neugodno kad vidim Muhu, Savu, Edu i ostale vridne ljude kako od svega naprave pricu...ali tako je

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=ZNnF4-5guco&feature=youtu.be[/YT]
Inace,
busilicu sam...vrtio par tjedana sta bi i kako bi, bio sam dobro iskomplicirao...ali nakraj sam bas na Savin nagovor...sve pojednostavnio,
prakticki je napravio u jedno popodne
i odradila je sve sto je trebala...vise nego dobro i to u krsu ljutom...i opet ce ako Bog da da bude trebalo:icon_kidra:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Čovječeeeee , pa tebi treba pikamer a ne bušilica :icon_madu:
Ako je ovaj krš preživila onda je odlična.

A zašto jednostavno kada može i komplikovano:icon_fU::icon_fU:
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=tR-K8YobMXY&feature=youtu.be[/YT]
ja sam to manevrirao na nacin da bi je spustio dok bi jos traktor bio u hodu, pa malo vratio...zbog kamena...tako da najde mjesto
ali uglavnom islo je to brzo...izbusio sam vise od 1000 rupa u 2 dana ali ajmo rec, 1 pravi radni dan...
svrdlo je 35cm
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
To ''lovljenje centra'' si mogao riješiti pomijeranjem gornjeg bolcna malo iz centra , znači da bude u težištu diferencijala i burgije a ne u centru burgije.
Mala je to razlika a bilo bi ti lakše.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Savo ja je stvarno nisam zalio...jer nisam imao kad...eto vjeruj mi.
Ali vjerovao ili ne...nema tragova koristenja...ustvari lazem...slomila je protunoz na vrhu...ali poslje ga vise nisam ni stavljao...i to nije na varu pukao:)

To ''lovljenje centra'' si mogao riješiti pomijeranjem gornjeg bolcna malo iz centra , znači da bude u težištu diferencijala i burgije a ne u centru burgije.
Mala je to razlika a bilo bi ti lakše.

ja sam te bolcene stavio prblizno u teziste ali u gornju polutku...tako da svrdlo visi priblizno vertikalno.
ne znam jesam te dobro razumio...ali nevazno
Problem mi je bio kad je samo spustis ako naidje na plosnat kamen (a svaki je plosnat) onda je puno baca bocno...
a ovako kad podbodem kamen odnaprid, nekako on udje u spiralu...i onda ona ode dole...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa stavi duži špic koji će da ulovi zemlju prije nego što nož dođe u poziviju da dohvati kamen ili zemlju , i ja sam imao taj problem pa sam jednostavno produžio špic i onda je bilo daleko bolje . Mnogo bolje.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
znam...dok me zanos nosio...mislio sam napravit nesto kao vrh od rakete od beraca...pa napravit i prijelaznu spiralu...a sad dosli drugi prioriteti...znas i sam...
ugavnom, bajami posadjeni...Bogu hvala i dobro se primili;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh