• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

M

MOCO

Guest
ajd dobro,kupit ću novu peć mislim od 25kw da može dimnjak to sve popušit:mrgreen:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
i moj savjet je centrometal jer je imamo i ja i stari moj radi bez greške a bolje uzeti jaču pa zagušiti nego slabiju koju nećeš moći odvrnuti ako bude potrebno
Ovo ti je najgora stvar koju možeš reći.
Peći se dimenzioniraju na temperaturi -15C, a koliko je takvih dana?
Moco, koliko kuća ima m2, kak su visoke prostorije, kakvi su prozori, kakva je termička izolacija?
Kad odgovoriš na ova pitanja, izabireš peć. Prigušivanjem peći imaš loše izgaranje, smoljenje peći i dimnjaka, puno ugljičnog monoksida...
Nebi se htio miješati u tvoj izbor peći, no da bi ti Centrometalova trajala, moraš imati kontroliranu temperaturu povratnog voda i dobro ju "hajcati". Naravno, suha drva od najmanje godinu dana su ti glavni uvjet.
Kupi limenu peć a nemoj gusnu, jer simaju mali stupanj iskoristivosti i jako ih je teško čistiti.
Dakle, na izbor ti je Centrometal, Defro (Vodotehna), WVterm (TAM Stadler), Jukers Supraclass S...
Ako te zanima više o ovoj tematici, pročitaj OVDJE. Prava rasprava ti počinje oko 50-te stranice, ali vrijedi pročitati cijelu temu.
 
M

MOCO

Guest
prošle sam godine stavio novu pvc stolariju 8komornu, nova fasada baumit s izolacijom 8cm i 10cm sa sjevera, pod tavana izoliran stakl.vunom(još nije sređen za stanovanje)ispod cijele kuće podrum za stanovanje (al nitko ne stanuje) pa ću tu smjestiti peć. Površina tlocrta stana je 80 m2 i visina klasična 2,8.
mene brine jedino to što bi peć trebala na stari dimnjak koji je zidan u unutrašnjem zidu kuće promjera 15cm, pa se bojim da nije premali, inaće ide od temelja do gore (kroz cijelu visinu kuće) pa bi grijao i taj zid. Zato mislim da neću imati skoro nikakvih gubitaka topline, a i izolacija je dobra pa mi netreba neka jako jaka peć.


A totalno sam zbunjen, jer susjed zida već 3. dimnjak ni jedan mu kao nevalja jer ne vuće,dimi nazad i tako svašta a u kući baš i nije toplo. Kod kuma opet stalno curi ter po dimnjaku pa ga mora paliti 2x preko zime!?
Lega je napravio uz kuću neki limeni koji mu je skoro kuću zapalio...-.ma jbt. ništ kako treba.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Centralno guta drvo, ovi koje znam bez 40 metara drva ne prolaze, ja imam običnu peć na drvo od Plamena i grije mi 50 kvadrata bez problema i na -20 uz potrošnju 20 metara drva za zimu, dakle duplo manje, a gori neprekidno.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
prošle sam godine stavio novu pvc stolariju 8komornu, nova fasada baumit s izolacijom 8cm i 10cm sa sjevera, pod tavana izoliran stakl.vunom(još nije sređen za stanovanje)ispod cijele kuće podrum za stanovanje (al nitko ne stanuje) pa ću tu smjestiti peć. Površina tlocrta stana je 80 m2 i visina klasična 2,8.
mene brine jedino to što bi peć trebala na stari dimnjak koji je zidan u unutrašnjem zidu kuće promjera 15cm, pa se bojim da nije premali, inaće ide od temelja do gore (kroz cijelu visinu kuće) pa bi grijao i taj zid. Zato mislim da neću imati skoro nikakvih gubitaka topline, a i izolacija je dobra pa mi netreba neka jako jaka peć.




A totalno sam zbunjen, jer susjed zida već 3. dimnjak ni jedan mu kao nevalja jer ne vuće,dimi nazad i tako svašta a u kući baš i nije toplo. Kod kuma opet stalno curi ter po dimnjaku pa ga mora paliti 2x preko zime!?
Lega je napravio uz kuću neki limeni koji mu je skoro kuću zapalio...-.ma jbt. ništ kako treba.

kupi šidelov dimnjak min promjera 20 cm i nećeš se pokajati. to curenje je kondenzacija jer je dimnjak slabo izoliran pa se hladi.

Centralno guta drvo, ovi koje znam bez 40 metara drva ne prolaze, ja imam običnu peć na drvo od Plamena i grije mi 50 kvadrata bez problema i na -20 uz potrošnju 20 metara drva za zimu, dakle duplo manje, a gori neprekidno.

ja grijem novouseljenu kuću sa 250 metara kvadratnih površine.visina prostorija mi je 2,55m i nisam ovu zimu potrošio 20 kubika drveta.sve preko toga je nenormalno puno.a još nemam ni toplotnu fasadu jer čekam da se preko ljeta isuše zidovi i beton.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Moco, koliko ti je visok dimnjak od priključka do vrha kuće?
Promjer i visina dimnjaka imaju korelaciju.
Ovo kaj ti je Puknuti rekel je točno: preveliki dimnjak itekak može zadavati glavobolje.
Susjed ima nekih 5m dimnjaka fi160 i kuri peć snage 25...30kW (naravno prigušenu). Nikad problema nije imal niti s cugom, a niti s curenjem (previše). Naravno, govorimo o dimnjaku s keramičkom cijevi.
Fi 160 (max fi 180) ti tjera do 40 kW.

Pročitaj na onom linku prije, bil je izračunat maseni protok dima, pa je pokazano da je fi 160 više nego dovoljan.
Najvažnije je da je dimnjak dobro toplinski izoliran, a onda se nemre kondenzirati.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Za kamine od 5-7 kW smo mi koristili fi 160 mm,to je bilo dovoljno,za veće snage je bilo min 200 mm,a nekad i 250 mm,al to za kaminske uloške snage iznad 14 kW.Ali 14 kW kod kamina ili peći za centralno tipa Centrometal je različito.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
kupi šidelov dimnjak min promjera 20 cm i nećeš se pokajati. to curenje je kondenzacija jer je dimnjak slabo izoliran pa se hladi.



ja grijem novouseljenu kuću sa 250 metara kvadratnih površine.visina prostorija mi je 2,55m i nisam ovu zimu potrošio 20 kubika drveta.sve preko toga je nenormalno puno.a još nemam ni toplotnu fasadu jer čekam da se preko ljeta isuše zidovi i beton.

Jel to s centralnim na drva griješ s 20 metara drva, ne mogu vjerovat jer ovi koje znam troše 40-50 metara i naviše.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
bio sam ja kod tih što griju sa 20 m drva 250m3 ali sjede u deki.Ja grijem 180m3 potrošim 30-35m u kući je između 25-26 stupnjeva nekad i više(nova je kuću useljeno prije 2 god dakle nova pvc stolarija,stiropor u podu pod glazurom,vanjska izolacija 8cm)
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Jel to s centralnim na drva griješ s 20 metara drva, ne mogu vjerovat jer ovi koje znam troše 40-50 metara i naviše.

vjerovao ili ne tako je.imam podno grijanje.sve je keramika od podruma do potkrovlja.nisam ni ja vjerovao ali ja nehajcam više od 50 stepeni tojest max.70 u kotlu,a imam spremnik od 1000 litara koji se brine za rezervu kad neložim.ponekad i po dva tri dana zimi.

bio sam ja kod tih što griju sa 20 m drva 250m3 ali sjede u deki.Ja grijem 180m3 potrošim 30-35m u kući je između 25-26 stupnjeva nekad i više(nova je kuću useljeno prije 2 god dakle nova pvc stolarija,stiropor u podu pod glazurom,vanjska izolacija 8cm)

25 do 26.to je kuhanje.23 do 24 je sasvim ok.ali opet kako je ko navikao. ja sigurno nesjedim u dekama a djeca se bosonogi mogu igrati po cijeloj kući. imam drvenu stolariju a fasade kao što rekoh nemam.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Za dimnjak, pa je nije jeftinije inox. Stari je tako napravio, netreba mu beton ispod, 4 vijka, utipla se u zid i mir. Do sada nema problema, čist ko suza oko 7-8 godina..
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Generalno ti treba određena snaga po kubnom metru grijanih prostorija. Taj je normativ kod mene (u Sloveniji) oko 70 W po kubiku prostora. Pitaj u tvojoj okolini za lokalne normative.

Danas se koristi za efikasno grijanje drvom akumulacija topline uz samu peć.

Kad gori, mora goreti s svom snagom, jer se tada dobija najveći iskoristak i akumulacija nam daje komfort u vezi smanjenja potrebe za stalnim loženjem.

Kolega je pre zime instalirao sistem od lokalne firme Stroj, koja se bavi i kolektorima za sunce i sličnim.

Ima kuću sa tri velika stana i prije se trošilo 5000 litara lože, dok je ove zime potrošio oko 30 kubika drva (mogo je manje, a je jedno 10 metara bilo dosta friško). I nikad s ložo, nije bilo toliko toplo i komfortno ko sad.

Cijena? Rostfraj peć, akumulacija i montaža oko 9.500 €.

Svi ostali su bili najmanje 2.000 € eura skuplji.

U vezi dimnjaka: svaka peć ima u tehničkoj dokumentaciji naveden traženi promjer. Ako je viši, može se malo 'prošvercat' s kojim cm manjim promjerom.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
evo moje kombinacije. kad se bude moglo dolazi potpora sa solarnim ćelijama a za struju vjetrenjača

 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
evo samo da napisem, mi kupili central metal zeljeznu centralnu pec od 35kw i isao je novi dimnjak od 8m, ukupno 3000kn materijal + posao koji neznam koliko je jer jos mi nije nista rekao... od inoxa su me pitali 9000kn, stavile su se cijevi i sve sada se ceka samo da opet dođe majstor da probamo dali to funkcionira...
:)
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Znači, od Zidarića si peć kupil....vidim da šleperi non-stop voze robu:)
3000kn, to je samo za dimnjak, jel:scratch
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
da da materijal koji mi je isao za dimnjak, sav kompletan materijal... mozda oko 3200 jos nije dosao racun... a za pec smo dali 7000kn inace valjda bila 10 000, bila je i neka bosh za 5500kn zeljezna isto snizena s nekih 9, al sam reka staroj uzmi domaće, hehe (malo je bila manja bosh, pa zato nismo je uzeli)
 
A

amaruk

Guest
neznam koliki promjer dimnjaka trebam za centralno!??

U staru kuću mislim uvesti centralno, peć na drva u podrum a grijati kat od 80m2, izolacija i fasada odlični. Sad neznam ( a majketi ljudi blebleću svašta) koliko kw peć da uzmem i dali da zidam novi dimnjak ili da iskoristim stari koji ide kroz kuću promjera 15cm

Pozdrav
Sto se tice promjera dimnjaka ja mislim da se ne smije pretjerivati , ako je dimnjak prevelikog promjera on ne moze dostici radnu temperaturu, pa po mome moze da kondenzira, pogotovo ako je rijec o pirolitickim kotlovima,gde dimni plinovi na izlazu iz kotla nikad ne idu preko 200 stupnja celzija.A i ako dimnjak previse vuce, samo stvara nepotreban propuh kroz pec i time hladi kotao, rezultat je veca potrosnja.Na Shiedel.si su negde diagrami za dimenzioniranje dimnjaka u zavisi na moc kotla i visine dimnjaka.Ja imam 30 KW kotao na dimnjak fi160 a visok je cca 8 metara, i nemam nikakvih problema. Mozda valja napomenuti da je moj dimnjak rostfrei.Imam pec Vwterm TR30 (piroliza) i zalogovnik tople vode 2200 litara.
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
OPIS PROIZVODA

Ovi kotlovi namjenjeni su za grijanje prostorija preko razvoda centralnog grijanja , također i za kuhanje i pečenje, loženjem na kruta goriva (ugljen ili suho drvo). Pored tog, zahvaljujući atraktivnom dizajnu i vatrostalnom staklu na vratima ložišta, u prostoru ostavlja dojam kamina.


TEHNIČKI PODACI

ABC Concept 2 mini
Širina (mm)
565
Visina (mm)
850
Dubina (mm) 565
Promjer dimovodne cijevi (mm) 145
Učin (kW)
Ugljen Drvo
25 21


evo ja imam ovakvu pec i grijem s njom 110m2 i grijem toplu vodu bojler 100 litara
potrošnja drva 10-12m3 većinom hrast i pilanski otpad
 

Prilozi

  • ABC_Concept_2_mi_4cf4b4970b296.jpg
    ABC_Concept_2_mi_4cf4b4970b296.jpg
    4.6 KB · Pregleda: 631

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Hoćeš reč da u nutra stane izmjenjvač/kotao i još purica s mlincima:scratch. Sport Billy peč:rolfer:...

EDIT:
Tek sam sad shvatil:madmana:, zbunilo me "kuhanje i pečenje":roll:
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh