• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
mi smo za ovu pec od 35kw koja ima da grije cca 350kvadrati stavili dimljan od 20cm i visine 8m.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
[/QUOTE]

Konačno sam našao nekog tko koristi puffer ili akumulacijski spremnik tople vode . Inače mi je to u planu sljedeče godine pa me zanimaju efekti i naravno financije .
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Koliko dođe ovaj akumulacijski spremnik tople vode i općenito koliko košta s ostalom opremom koja se spaja na postojeću peć.
I mene zanima taj sistem čuo sam o njemu ali ga nisam imao prilik vidjeti evo do sada.
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
Koliko dođe ovaj akumulacijski spremnik tople vode i općenito koliko košta s ostalom opremom koja se spaja na postojeću peć.
I mene zanima taj sistem čuo sam o njemu ali ga nisam imao prilik vidjeti evo do sada.
ja drugi tjedan idem po taj tj takav akumulacijski spremnik CAS-S 801,uzeo bi veci al zbog visine prostorije i sirine vratiju ne mogu a za ovaj je cijena 7300kn s cijevnim izmjenjivacem za solarno sto je u planu u sljedece dvije il tri godine,a ovaj obicni bez te dodatne spirale je 5700kn a kopcat cu ga na CM pec EKO-CK P-35kw... jedino mi jos nije dosao majstor da mi veli sto jos sve moram uzeti uz njega osim onog termostatskog troputnog ventila!
o tome znam neke stvari al me zanima kako stvarno funkcionira u praksi!? pozrav
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Halo zemljače jeli nabavljen aku. spremnik?možda več montiran? zanima me jer i ja jednog dana mislim to instalirati na svoj kotel.
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
Halo zemljače jeli nabavljen aku. spremnik?možda več montiran? zanima me jer i ja jednog dana mislim to instalirati na svoj kotel.
Nije jos,nisam stigo ovaj tjedan otic po njega,posto ga necu uzet direkno od centrometala jer je skuplji za 800kn bez popusta,s time da u CM vele da je to njihova normalna prodajna cijena i da nema nikvog popusta na njega a u merkuru je za 800kn jeftiniji!? :confused:
S time da mi gospodja koja radi u CM trgovini nije znala nista rec o samom spremniku,ladomatu ili troputnim mjesajucim ventilima!:axe:
Zalosno je da kupac koji nema veze s centralnim grijanjem (u ovom slucaju ja-stolar) mora znati vise od trgovca koji nesto prodaje kojemu je glavni posao znati sto prodaje pogotovo jos u firmi koja se bavi proizvodnjom tog istog proizvoda! bio sam jos na dva gdje je bila ista prica....
Jedino se decko u merkuru ,posto ga nemaju u ponudi potrudio i trazio ga po katalozima od CM al ga nije mogo nac posto su bili starijeg datuma pa me zamolio da mu ostavim broj i drugi dan me nazvao i javio sto sve mora ic uz njega i cijenu koja je bila manja od centrometalove... svaka cast takvim trgovcima na trudu i dobro odradjenom poslu bez obzira o kojem god proizvodu se radi!:prayer:
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
znači radi se o toplotnom akumulatoru , jel ?
ako sam dobro shvatio da je ovo jedan (skoro) običan rezervoar koji recimo za vrijeme dnevnog loženja akumulira toplotu u sebi i tako da grijanje može raditi i nakon što se peć zahladi ili smanji vatra u njoj

bio bih zahvalan ako neko može malo opširnije da objasni ovaj sistem
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
znači radi se o toplotnom akumulatoru , jel ?
ako sam dobro shvatio da je ovo jedan (skoro) običan rezervoar koji recimo za vrijeme dnevnog loženja akumulira toplotu u sebi i tako da grijanje može raditi i nakon što se peć zahladi ili smanji vatra u njoj

bio bih zahvalan ako neko može malo opširnije da objasni ovaj sistem

ima vise vrsta tih spremnika
- kao sto velis-skoro obicni-prazan u koji samo dolazi voda iz peci i zagrijava ju...
-sa cijevnim izmjenjivacem-na koji se kopca solarno grijanje (taj ja mislim uzet)
-i s bojlerom za sanitarnu vodu ili cak sve u kompletu,samo je u cijeni ''mala'' razlika od tisucu il vise kn..:finga:

a princip rada- kod lozenja na drva kad pec jednom zagrije vodu u radijatorima na odredenu temp ladomat ili troputni termostatski mjesajuci ventil preklopi i dalje ne grije radijatore nego vodu u tom spremniku a kad padne temperatura u radijatorima onda zatvara spremnik i opet grije radijatore i obratno, a kad se pec pocne hladit zagrijana voda iz spremnika i dalje cirkulira kroz sistem i duze grije ... sve to moze i s troputnim mjesajucim ventilima s motornim pogonom,temperaturnim osjetnicima i pripadajucom elektronikom al je to puno skuplje al zato i bolje i preciznije se sve moze stelat... mislim da sam donekle objanio a ako sam sto zaboravio il negdje zahebo neka me netko ispravi! :blackeye
bit ovog sistema je da se drvo maksimalno iskoristi i da ne gori bez veze kad vec jednom zagrije prostor i vodu u radijatorima posto se drva ne mogu ugasit kad je dosta toplo kao kod grijanja na plin ,loz ulje il slicno :weedman:
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Princip je i bolji iskoristak energije i rada.

Kod loženja drva imaš uvijek problem sa dimenzioniranjem kotla, jer prejaki ti stvara probleme zbog lošeg rada, jer je sve vreme 'gušen', pošto ne možeš potrošit toplinu, koju je spreman da proizvede.
Ti si prinuđen da prigušavaš vatru, da ne proključa. To posledično uzrokuje dimljenje, čađenje peći i dimnjaka i sl., jer je temperatura kotla i izlaznih dimova niska
I najbolji iskoristak drva je kad gore iz sve snage.

Ti si i olakšaš rad, jer natrpaš peć do daske, zapališ i imaš par sati mira (u zavisnosti od peći).
Stoga imaju s pecijalni kotlovi za drva i veću zapreminu ložišta da možeš odjednom ložit više i ogrijat veći spremnik.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Međimurec, spremnik se ne dimenzionira prema veličini prostorije, već prema veličini ložišta peći.
Minimalni volumen mu je 10 x volumen ložišta peći. Ovak ti se može dogoditi da napuniš spremnik toplinom i onda opet moraš prigušivati peć. Dakle, potrošil si novce, a malo si dobil. Ak ti ne stane jedan veći, ugradi dva manja ;)

Imam ja jednoga od 2000 litri u podrumu.
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Nije jos,nisam stigo ovaj tjedan otic po njega,posto ga necu uzet direkno od centrometala jer je skuplji za 800kn bez popusta,s time da u CM vele da je to njihova normalna prodajna cijena i da nema nikvog popusta na njega a u merkuru je za 800kn jeftiniji!? :confused:
S time da mi gospodja koja radi u CM trgovini nije znala nista rec o samom spremniku,ladomatu ili troputnim mjesajucim ventilima!:axe:
Zalosno je da kupac koji nema veze s centralnim grijanjem (u ovom slucaju ja-stolar) mora znati vise od trgovca koji nesto prodaje kojemu je glavni posao znati sto prodaje pogotovo jos u firmi koja se bavi proizvodnjom tog istog proizvoda! bio sam jos na dva gdje je bila ista prica....
Jedino se decko u merkuru ,posto ga nemaju u ponudi potrudio i trazio ga po katalozima od CM al ga nije mogo nac posto su bili starijeg datuma pa me zamolio da mu ostavim broj i drugi dan me nazvao i javio sto sve mora ic uz njega i cijenu koja je bila manja od centrometalove... svaka cast takvim trgovcima na trudu i dobro odradjenom poslu bez obzira o kojem god proizvodu se radi!:prayer:
Ja sam ove godine na proljeće kupovao kotel i odlučio se za centrometalov i reko idem kod njih obzirom da bi po nekoj logici tam morao biti najjeftiniji, no kad mi je ona gospođa koja tam radi u maloprodaji inače jako neljubazna izračunala 500kn više nego u dučanu u Vž.također sam se malo interesirao za takve akumulacijske spremnike no nije baš htjela nešto komunicirati , ili nije znala nešto više o tim spremnicima ili joj nisam baš bio neki ozbiljni kupac,mada sam kupio njihov proizvod za meni velike novce..neznam kak za njih.
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
Međimurec, spremnik se ne dimenzionira prema veličini prostorije, već prema veličini ložišta peći.
Minimalni volumen mu je 10 x volumen ložišta peći. Ovak ti se može dogoditi da napuniš spremnik toplinom i onda opet moraš prigušivati peć. Dakle, potrošil si novce, a malo si dobil. Ak ti ne stane jedan veći, ugradi dva manja ;)

Imam ja jednoga od 2000 litri u podrumu.

prijatelju,slazem se s tobom i znam to jako dobro al mi je financministar otiso na godisnji :finga:
ocu rec da nemam 15000kn zviska da odmah kupim 2 spremnika kao sto ti velis nego bude za ovu sezonu moral bit dovoljan a za drugu budem kupio jos jedan... a bolje jedan nego ni jedan a onda se ovaj drugi samo doda...
kolko sam citao proizvođac preporucuje na 1kw 50-60lit vode tj na mojih 35kw bi trebalo bit od 1700-2100 lit vode!?!

posto ti vec imas taj spremnik a ja bas i nemam nekog iskustva s tim nit znam koga da ima taj spremnik samo mi svi govore da je to jako dobro lijepo bi te molio da napises kak funkcionira,kakvu pec imas ,dal imas termostatski ventil ili prek elektronike i motoriziranih ventila te kolko mu trba od prilike da se zagrije tih 2000lit i kako to dugo onda drzi dok se kotao pocne hladit?!
znam da ne mozes dat neke tocne podatke al bar nes od prilike! unaprijed zahvaljujem!:partyman:
pozdrav!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
prijatelju,slazem se s tobom i znam to jako dobro al mi je financministar otiso na godisnji :finga:
ocu rec da nemam 15000kn zviska da odmah kupim 2 spremnika kao sto ti velis nego bude za ovu sezonu moral bit dovoljan a za drugu budem kupio jos jedan... a bolje jedan nego ni jedan a onda se ovaj drugi samo doda...
kolko sam citao proizvođac preporucuje na 1kw 50-60lit vode tj na mojih 35kw bi trebalo bit od 1700-2100 lit vode!?!

posto ti vec imas taj spremnik a ja bas i nemam nekog iskustva s tim nit znam koga da ima taj spremnik samo mi svi govore da je to jako dobro lijepo bi te molio da napises kak funkcionira,kakvu pec imas ,dal imas termostatski ventil ili prek elektronike i motoriziranih ventila te kolko mu trba od prilike da se zagrije tih 2000lit i kako to dugo onda drzi dok se kotao pocne hladit?!
znam da ne mozes dat neke tocne podatke al bar nes od prilike! unaprijed zahvaljujem!:partyman:
pozdrav!
A zakaj ga sam ne napraviš? Tak te bude koštal u pol cijene, a još bu i po mjeri. Tak sam ja napravil: u Tehnix-u su mi izvaljali tijelo i podnice, ja sam postavil unutra spirale, ploču i priključke. Oblekel ga budem kamenom vunom i zatvoril gipsanim pločama. I nisam jedini. Pogledaj OVDJE. To ti je Biblija CG na drva u HR.
Volumen od 50lit/kW snage peći ne znači nikaj, jer nije važna snaga peći već količina drva u njoj.

Sustav još nije u funkciji, jer ga ne stignem složiti. Peć je pirolitička, a regulacija temperature bude po krivulji i vanjskoj temperaturi.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
@ZJ
nećemo se ljutiti ako nam postaviš i kakve slike :prayer:

i mene konkretno zanima sistem ventila koji kontrolišu protoke i smijerove
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
@ZJ
nećemo se ljutiti ako nam postaviš i kakve slike :prayer:

i mene konkretno zanima sistem ventila koji kontrolišu protoke i smijerove
e da,slike govore vise od tisucu rijeci pa bi i ja molio za slicice! :supz:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
savoris googlaj laddomat ..ili još bolje pročitaj link ..ako izdržiš do kraja možeš u treći krug palka bez uputnice
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Pročitajte navedenu temu i našli budete puno zanimljivih stvari i slika.
A u međuvremenu pogledajte OVO i OVO
Ovdje se da puno toga vidjeti i naučiti.
Slika bude dok bu gotovo. Za sad se nemam čime hvaliti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
savoris googlaj laddomat ..ili još bolje pročitaj link ..ako izdržiš do kraja možeš u treći krug palka bez uputnice
Skoro pa točno. Nek počne čitati na negdje oko polovice teme ;)

Sistem je ovakav: između spremnika i peći imaš pumpu koja gura vodu u peć. Prije nje je troputni termostatski ventil koji temperaturu povratne vode drži iznad 60C.
Poslije spremnika imaš pumpu koja iz spremnika gura vodu u radijatore.
Prije nje je troputni mješajući ventil tak da samo dio zagrijane vode ide u radijatore a dio se miješa s povratnom vodom. Omjer mješanja zavisi o vanjskoj temperaturi zraka. Ovo može biti i ručno postavljeno, pa se onda svaki dan malo rukom prilagodi vanjskoj temperaturi zraka (prema iskustvu).
Shema najbliža mojoj, prikazana je OVDJE.
 
Na vrh