• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Priča se:supz: da peć na drva mora imati šamot, bolje da je od kotlovskog lima nego gusnata i iz ložišta se ne smije vidjeti dimnjača:supz:
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Mislim da viadrus peć je gusna peć, koja nije lijevana već složena od gusnatih članaka. te peči jesu i za drva i za ugljen.
otvoriš doljna vratašca i gori ko luda. drva min. morju stajati 6 mjeseci, da iz njih izađe sumpor, jer zbog toga najčešće stradavaju, pregore.

Zato ugradiš izmjenjivač topline i VO3 uređaj i nema šanse da pregori. S tim dobiješ 10 godina garancije bez tog ništa od garancije.
 

ctx80

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
76
ok dečki
nego kako vam se čine te viadrus peći svaki savjet za njih mi je dobar inače stara je godinu dana a htio bi da poživi
znači kad se natrpa drvima nesmiju tinjat i dimit?
i na koliko stupnjeva je najbolje da se pumpa uključuje i par savjeta za održavanje peći
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,002
ok dečki
nego kako vam se čine te viadrus peći svaki savjet za njih mi je dobar inače stara je godinu dana a htio bi da poživi
znači kad se natrpa drvima nesmiju tinjat i dimit?
i na koliko stupnjeva je najbolje da se pumpa uključuje i par savjeta za održavanje peći

mom bratu je procirila ....:madmana: ...... zadnji element,, na dijelu u koji udaraju drva kada se bacaju,,, a novi košta malo manje nego nova peć s tim da ove nove na tom dijelu imaju ( bradavice) ispučenja da nebi dolazilo do takvih problema
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
ok dečki
nego kako vam se čine te viadrus peći svaki savjet za njih mi je dobar inače stara je godinu dana a htio bi da poživi
znači kad se natrpa drvima nesmiju tinjat i dimit?
i na koliko stupnjeva je najbolje da se pumpa uključuje i par savjeta za održavanje peći
Odlične su peći. Sama garancija ti govori sve. Deset godina ne nudi nitko. Buderus npr. 2 godine. Po meni najbolji omjer uloženo-dobiveno. Jedini uvijet za garanciju je izmjenjivač topline kojeg bi po meni trebale imati sve peći na drva. Za pumpu ti je najbolje ugradit VO3 uređaj (cca 650,00 kn.) on sam uključuje, isključuje pumpu (regulira brzinu pumpe). Nema nekog posebnog održavanja jedino moraš imati kvalitetna drva suha najbolje bukva i grab.
 

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
Ovdje se pisalo o pufferima ili akumulacijskim spremnicima tople vode . Molio bih one koji ih imaju da opišu svoja iskustva sa njima ? Meni treba da drži temperaturu vode dok sam na poslu znači minimalno 8 sati . Kuča je cca 100 kvadrata djelomično izolirana .

Po mom mišljenu dosta ti je 1000L pufer. Ali ako misliš zakurit prije posla pa da će ti pufer to držat zaboravi. Da bi puffer imao efekta moraš konstantno kurit i sistem držat donekle toplim i peć mora bit jaća od potrebe sistema da se toplina može akumulirat...


Ja nemam pufer, imam ecentrometalovu klasičnu peć nekih 35-40kw na koju grijem nekih 150m2 i kad je sistem već topal pa kad je naložim 4h ne moram dirat a ak je pošteno natrpam onda mi po zimi ak je navečer oko 10-11 natrpam punu ( skoro tačka drva) ujutro oko 6-7 još imam žeravke i samo trpam dalje...

evo ovako,ja imam viessman vitolig150 (piroliticki) kotao i spremnik topline od 1000l ( i naravno ostalu skalameriju...),grijem 100m2 i kuca je izolirana sa 8cm stiropora...

ovih dana lozim samo jednom ujutro i cijeli dan (23C) i noc (ne manje od 21C) mi je toplo...
ujutro potrosim cca 10min. na lozenje,i to prvo ocistim pepeo (1/2 kante tjedno pepela),stavim papir u kotao,nacjepkam sitno drva i zapalim,dok se vatra razgori slazem drva u komoru kotla,napunim ga punog i upalim....i to je to do iduceg jutra....

kad su prosle godine bile one jako hladni dani (-25C) lozio sam jednom ujutro prije posla u 6h a jednom navecer (pola kotla,jer ne volim piti ranojutarnju kavu i drhtati....)

temperaturu u kuci reguliram sobnim termostatom....

jedina OBAVEZNA stvar da bi kotao lijepo i uredno radio su suha drva (od 15-25% vlage),znaci ove godine sam u podrum spremio drva (vani susena do zadovoljavajuceg stupnja vlaznosti) za iducu godinu....

lani sam potrosio oko 14-15m hrastovine/cerovine,a lozim od 09. do 05.mjeseca jer su troje male djece u kuci i nema mjesta improvizaciji (citaj debelim jaknama na trosjedu)...

eto toliko od mene.....
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
bitna je stavka izolacija na kući, po mojem proračunu za kontinentalnu hr minimum je 5cm na blok opeku 25cm, 7 je neka best-buy opcija 10 je odlično, 15 preseravanje..
Jer ako ti griješ a sve ti odlazi kroz zidove i stolariju, zabadava ti puffer peć itd...
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Dečki hvala na odgovorima . Svjestan sam da bez izolacije nemogu zadržat temperaturu .
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,002
bitna je stavka izolacija na kući, po mojem proračunu za kontinentalnu hr minimum je 5cm na blok opeku 25cm, 7 je neka best-buy opcija 10 je odlično, 15 preseravanje..
Jer ako ti griješ a sve ti odlazi kroz zidove i stolariju, zabadava ti puffer peć itd...

e ovo ovisi od čega ti je građena kuča

nije preseravanje ALI

kupio sam staro imanje kuća ima drvene podove, zivovi su sa vanjske strane pečena cigla a iz nutra sirova (nepečna cigla) krov j eOK i stolarija, u ljeti kada uđem u kuču, jebaš klimu, a po zimi imako nema grijanja uvijek je 10-15 stupnjva više nego vani.........
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
je, al na moji stari hiži je zid debel 80 cm...tak da i to nekaj nosi kaj ne?8)
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,002
je, al na moji stari hiži je zid debel 80 cm...tak da i to nekaj nosi kaj ne?8)

tako je ima sigurno 80 cm, razmišljao sam da to sve srušim ali NE napraviti ću izolaciju između temenja i zidova iz nutra na novo ožbukati betonirati pod, napraviti novu gornju ploću i krov i nema problema nisu strari ljudi bili glupi
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
e ovo ovisi od čega ti je građena kuča
nije preseravanje
Puno ovisi i o lokaciji u prostoru, znanstvenim riječima mikroklimatski uvjeti ;)
napraviti novu gornju ploću
A probati sendvič od drva i izolacije umjesto betona
je, al na moji stari hiži je zid debel 80 cm...tak da i to nekaj nosi kaj ne?8)
I takvu hižu po zimi griješ sa jednom peči, pogotovo ako je krušna peč :prayer:
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
je, al na moji stari hiži je zid debel 80 cm...tak da i to nekaj nosi kaj ne?8)

to je kao da na betonskom zidu imaš 5-6cm stiropora..

Cigla kakva god da je ima svojih beneficija, pogotovo ove nove tipa porotherm...


ja da imam para radio bi kuću vanjski zidovi bi bili porotherm 38cm + 5cm kamene vune....
 

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
betonski zid od 80cm ima isti koeficijent prolaza topline kao zid od opeke debljine 40cm,tako da nije sve u sirini zida...
a da ne govorimo kako 1cm stiropora zamjenjuje 10cm suplje cigle i 37cm betona.....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,075
Ja ako ikada (po drugi put) budem pravio kuću ukopat ću je svu u zemlju kao zemunicu
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Ja ako ikada (po drugi put) budem pravio kuću ukopat ću je svu u zemlju kao zemunicu

ista stvar i ja. Imam već lokaciju i sve strane osim krova i prednjeg dijela bit će ukopane.. :)
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Da, samo u tom slučaju ima jedna jako jako zeznuta stvar, vlaga ;)

uz današnje izolacije i ak znaš što radiš vlaga nije apsolutno nikakav problem....
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Zamrla tema a dolazi zima.Steta,ako koga sta muci s peckama, godinama radim u proizvodnji pecki...
 
Na vrh