• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Na poslu se susrećem sa vebastima koji su na velikim kamionima , zha predgrijavanje motora pri starovanju.
Kontrolne elektronike jesu fine i gotivne , ali dva prekidača i trenutni taster bukvalno nikada nemogu da zataje , dok elektronika bar u ovim uslovima često puta poklekne.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Klasično centralno grijanje (peč, pumpa, radijatori) imam od kad pamtim za sebe. Napravljeno je željeznim cijevima jer se u to vrijeme to tak delalo.

Kasnije kad sam si napravil svoj objekat za život samo sam se pripojil na tu peč ali sam napravil svoj dio u bakru.

Uvijek su bili problemi sa smoljenjem dimnjaka ali kad sam se ja pripojil malo smo promjenili režim loženja (dodali smo suša drva i opterečenje peči zbog dodatnog voda) pa se problem popravil na bolje i to jako. Vjerujem da je više pomoglo dodatno opterečenje peči.
Peč je bila domači proizvod nepoznate jačine. ona stara je radila skoro 20 let, a nova koju smo radili idučih desetak.
Kad je i ta zadružna kobila izgorela odlučili smo se da idemo svaki za sebe.
Pošto smo skužili kaj je problem oni su kupili manju, a ja sam zatvoril ventile....

Baš nekak u to vreme, prije deset let, sam se zahvaljujuči ovom forumu upoznal sa kolegom ZJ i bil sam kod njega pa sam imal u živo prilike vidjeti kod njega započeti projekt sličan ili isti Plusovom.
Ostal sam zabezeknut dimnjakom, puferom, peči, ventilima, regulacijom.... i rekel sam sebi ovo je stvarno riješenje za smoljenje dimnjaka i konfor oko grijanja i tak nekaj bi i ja štel imati.
Pošto sam bil u rekonstrukciji kuče, dodavanju dodatnih radijatora i lojtri, malo sam računal i shvatil da je to preveliki kolač za mene i da se tak nekaj dela godinama a ne preko noči pa sam si za ovu sezonu kupil kamin za centralno i spojil ga. Do sad radijatori nisu bili u funkciji, grijal je obični kamin.
Za sad sam zadovoljan, a ponukan ovom raspravom sam skokul na tavan da vidim i usput očistim dimnjak.
Kak za sad nije velika zima ne kuri se jako a dimnjak je u odličnom stanju, kad se bu jače kurilo more samo bolje biti.
Kaj se komfora tiče ni to za mene nije neki problem, ja spim do 9..... Dok se ja dignem u kuči je temperatura naj taman, a pošto su godine stisle pa treba po noči iti pišat obično i žara do jutra bude.
Tak da bu za mene Pufer ostal nedosanjani san.

@ZJ puno put sam ti spomenul taj tvoj započeti, a nikad dovršeni projekat.
Oprosti, postalo mi je jasno kolko penez to iziskuje da se završi sad kad sam ovaj kamin spajal.
Peč sam kupil na prolječe, cijevi sam imal sve več deset let u pripremi, pumpu sam isto imal i ventile. Kupil sam samo ekspanzionu, par holendera, par metalnih koljena, par bakrenih koljena, par mesinganih prelaza, onaj cjevni termostat i potrošil pravo malo bogatstvo.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,124
He, he... ova noćna pišanja i kod mene rješavaju pitanje jutarnje temperature. Obično oko 3 vure obavim spomenuto i odmah u podrum da denem komad-dva u peć i u jutro samo nastavim sa loženjem. A gda je na forumu neka žešća tema skoro da nemam ni potrebe kuriti peć. ;)
 

dzoksinjo

Novi član
Tu od
10 Stu 2019
Poruka
15
Pozdrav,
Da napišem svoje iskustvo s grijanjem na centralno,sjeverozapadna HR,a i postavim par pitanja za unaprijediti ga.
Adaptiral sam stariju kuću od 150m2,na većem dijelu kuće dupla cigla jedinka, plastična stolarija, iznutra vuna i knauf, postavio centralno na drva - peć Centrometal 25kw. Pošto nikad nisam kuril na drva,prvih par mjeseci je bilo izazovno,u kući nerijetko 28 stupnjeva. Pred spavanje stavim jedno drvo preveč il klapnu slabije zaprem pa se razgori i u noći nemres disati kak je vruce, peć se smoli i kondenzira, užas. Hrast mi je bil super, tinja polako i žari se pa mi nije prevruće, ali za dimnjak i peć užas . Centrometalka pokreće pumpu dok je voda 60 stupnjeva, pa dok to lupi v radijatore sve pucketa, profili od knaufa pucketaju jer temperatura v kuci naraste s 20 na 27 stupnjeva zacas, i tak dalje.
Prišparali smo neke novce i dvoumil sam se prošle godine da zemem plinskog bojlera ili ugradim pufera i hvala Bogu zel sam pufera 1000 litri.
Preporod i preporučam svakome. Kurim kad oću i kad mi je zgodno jer je cilj zagrijati 1000l vode da si to kuća uzima dok treba, peć čista ko suza jer gori punom snagom, nema cmoljenja,sači od smole itd, termostat na 23 stupnja i nema da v noći nemreš disati. Netrebaju čak ni kvalitetna drva,kakav hrast,sve je dobro.
Vodu u radijatore puštam topline nekih 45 stupnjeva i nema više pucketanja, jedino malo na početku dok krene, valjda bakar dela.
Razmišljam da uzmem termostat koji se more programirati da od 10 navecer do 6 ujutro bude cca 20 stupnjeva, a dalje 23 stupnja.
Jedan majstor mi je rekel da je bolje da je celo vreme 23 stupnja da bu se i manje enegrije potrosilo na odrzavanje nego dok treba dici temperaturu, kaj bi vi rekli ?
I skuzil sam jos da bi bilo dobro da klapnu zraka zaprem dok pec zgori da se ne hladi prebrzo, al to tesko da mi se bu dalo iti v kotlovnicu navecer delat, ima za to kakvo automatizirano rešenje?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Lijepo opisano.
Postoji rješenje i za "automatski" zatvoriti klapnu regulatora dok peć ne gori... Nije u skladu s EU normama!
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,932
1. postoji neka "inovacija" koja zatvara klapnu kad samson otvori skroz klapnu - onda vrata padnu
2. ugradi tajmer koji pokreće cirkulacijsku pumpu nekoliko puta u noći
 

dzoksinjo

Novi član
Tu od
10 Stu 2019
Poruka
15
@plus zanima me, bio bih zahvalan.

1. postoji neka "inovacija" koja zatvara klapnu kad samson otvori skroz klapnu - onda vrata padnu
2. ugradi tajmer koji pokreće cirkulacijsku pumpu nekoliko puta u noći
pumpu pali termostat 2 do 3 puta maksimalno u noci da digne temp s 22,5 stupnjeva na 23, tako da nema smisla.
 

N6ia6

Član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
139
Ne razumijem se previse u grijanje pa me zanima je li moguce napraviti ovakvo nesto:

Imam Cenrometal pec na drva 35kW i plinsku pec sa odvojenim bojlerom 60-tak litara.Na plin grijemo sanitarnu vodu dok ne radi pec(proljece,ljeto).
Htio bi staviti solarne kolektore
sa spremnikom

Moze li se ovaj spremnik koristiti kao pufer tj. po zimi ga grijemo sa centralnom peci?Kolektori preko zime ne bi radili odnosno ispustila bi se voda.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,582
Kolekori preko zime ne bi radili odnosno ispustila bi se voda.
A zašto u sistem ne staviš antifriz pa nemaš briga preko zime?
Ja imam kombi bojler od solarnog 300litara i preko zime ga peć grije za sanitarnu vodu,a za pufer je to jako malo,mislim da ispod 1000 litara nemoj gledati
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,041
Sutra mi kolega treba doći s sds max bušilicom i svrdlom 25 da mi izbusi rupu za auspuh.

I onda ako se grijač pokaže dobar. Treba naći rezervar koji stane ispod u policu. Evo čekam razvodne elemente za ventilaciju da i u ured provedem grijanje i to je to
IMG_20221205_180015.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh