• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,044
Ovo nije ured. Ovo je radiona. Pored mirisa nitro razrijeđivača, benzina, mješavine i pitaj čega sve ne. Mislim da se dizel iz rezervara neće baš nešto osjetiti. Ako na to misliš.

Razmišljao sam da montiram van, ali me strah zime i minusa.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,582
a kolko košta 1000 litri antifriza, ako nema spirale?
Ja pričam za sistem solarnog,meni ide u sistem sa 2 panela oko 18 litara antifriza,jer je kolega spominjao ispuštanje vode iz panela preko zime
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Ne razumijem se previse u grijanje pa me zanima je li moguce napraviti ovakvo nesto:

Imam Cenrometal pec na drva 35kW i plinsku pec sa odvojenim bojlerom 60-tak litara.Na plin grijemo sanitarnu vodu dok ne radi pec(proljece,ljeto).
Htio bi staviti solarne kolektore
sa spremnikom

Moze li se ovaj spremnik koristiti kao pufer tj. po zimi ga grijemo sa centralnom peci?Kolektori preko zime ne bi radili odnosno ispustila bi se voda.
Nisam htio odmah i prvi skakati i ulijetati s odgovorm, iako imam sistem solarnog za PTV "oženjen s centralnim na drva u skladnom braku deset godina".
1. Moguće je.
2. Može takav spremnik biti kao spremnik topline, pufer. Nema potrebe po zimi prazniti solarno, nego se mora izraditi pravilno dizajnirani sistem (kakav izgleda ima i @mtd001 jer ga spominje 👌).
a kolko košta 1000 litri antifriza, ako nema spirale?
Ovo je pitanje za autotransportnu firmu, a ne za korisnika pravilno dizajniranog i realiziranog solarnog sistema za PTV 🙃;). Tim više što je kolega "upro prstom" u oglasniku na spremnike sa najmanje jednom spiralom ;).

Ako ova forum rasprava kolegi posluži kao nit vodilja i okidač za unaprjeđenje vlastitog sistema i komocije, onda sa dobrim izborom spremnika može dobiti svašta dobroga.
 

N6ia6

Član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
139
Nema potrebe po zimi prazniti solarno, nego se mora izraditi pravilno dizajnirani sistem
Ako po zimi pec puni toplinom spremnik a vani je -10 (rijetko ali je znalo ici i do -18) nece li solari hladiti spremnik?
Gdje mogu pronaci vise podatka pravilno dizajniranom sistemom?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako je u solarnom krugu antifriz i ventili koji sprečavaju cirkulaciju, kao da ga nema.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Ako po zimi pec puni toplinom spremnik a vani je -10 (rijetko ali je znalo ici i do -18) nece li solari hladiti spremnik?
Gdje mogu pronaci vise podatka pravilno dizajniranom sistemom?
Dok je sve napravljeno kako mora biti nema straha za takvu pojavu, ali

Vratimo se mi natrag tome kako si otvorio problematiku/temu:
Ne razumijem se previse u grijanje pa me zanima je li moguce napraviti ovakvo nesto:

Imam Cenrometal pec na drva 35kW i plinsku pec sa odvojenim bojlerom 60-tak litara.Na plin grijemo sanitarnu vodu dok ne radi pec(proljece,ljeto).
Htio bi staviti solarne kolektore
sa spremnikom

Moze li se ovaj spremnik koristiti kao pufer tj. po zimi ga grijemo sa centralnom peci?Kolektori preko zime ne bi radili odnosno ispustila bi se voda.
Ja na temelju ovog vidim - ali ti ne zamjeram, da ti za sad u startu brkaš pojmove i sustave , odnosno teško je razumijeti što zapravo želiš napraviti ugradnjom solarnih kolektora.

Ako želiš zamijeniti grijanje plinom sa solarnim kolektorima tijekom vremena dok ne radi pać za centralno to je OK. I mi u mojoj kući tijekom sunčanih dana pripremamo našu potrošnu toplu vodu (PTV) sa solarnim kolektorom "u solarnom spremniku", bojleru od 200 lit.
Dakle ako do sada nisi znao, od sada moraš znati da je jedna tekučina koja cirkulira u krugu kolektori i "grijač / spirala" unutar bojlera PTV, unutar druge tekučine - napominjem čiste PITKE vode. Obzirom da kroz kolektore cirkulira 15-20 litara tekučine, bedastoča je to ispuštati, najpametnije je u nutra imati antifriz.

Unaprijed zaboravi da možeš iz zdravstvenih razloga miješati i vodu iz radijatora sa pitkom vodom u bojleru za PTV.

Dobro je povezati pripremu PTV sa centralnim grijanjem, ali za takvo što moraš nabaviti spremnik od cca 1000 lit, koji ti bude pufer, spremnik topline. Trebao bi imati bojler za PTV s 2 spirale. Kroz donju bi cirkulirao antifriz, a kroz gornju voda iz pufera 1000 lit.
Ima još jedna caka, ako instaliraš previše solarnih kolektora, pa po ljeti odeš na godišnji odmor, nitko u kući ne troši vodu PTV, kamo s viškom vrele vode? Ja sam sebi to "!višak" preusmjerio u pufer, ali za sada bi to bilo tebi suviše komplicirano analizirati.

Dakle ima svega toga na Internetu, s odličnih shemama.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,582
Ako po zimi pec puni toplinom spremnik a vani je -10 (rijetko ali je znalo ici i do -18) nece li solari hladiti spremnik?
Pa mislim da ne bi smjeli,elektronika i senzori za toplinu tu odigraju svoju ulogu. Jedino kod vedrog i sunčana dana po zimi,kada se zagriju paneli zna ponekad potjerati vodu u bojler ali to je zanemarivo.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,044
Ovo grije ko blesavo.

Mislim da će bez problema uspjeti i ured ugrijati kad ga spojim.

Znači za sat i kusur je radionicu (15m2) ugrijao sa 5 na 19. Tu sam ga stavio na termostatsko da održava tu temperaturu jer sam prokuhao unutra.

S time da ti je odmah toplo jer namjestim da topli zrak odmah piri na mene.


Da. Bili ste u pravu. Baš me briga za zimu i hoće li se gorivo smrznuti. Moram nabaviti bačvu od 60l i staviti ju van i samo dovod goriva unutra.

Čim sam prvi puta punio tank sam prosipao dizel i po radionici i po sebi 😂

IMG_20221206_202207.jpg IMG_20221206_182749.jpg
 

Goran S

Aktivni član
Tu od
30 Pro 2012
Poruka
108

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,933
Ravnoteža i odabir između rada i nerada! Netko stišće gumbiće, a netko prebacuje bale! :unsure:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
je, ali kvaka je u soji...znam da kad zapalim u ljeti ostatke od graha, to gori kao mast...dok slama u bali prouzroči poprilično curenja iz peći i dimnjaka, a smrdi i cijelo selo...jednostavno peć nemože uzeti dovoljno zraka, pa bi za spaljivanje slame ipak trebali ventilatori...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Da istina je, da nije lijepo susjedima ako mi zadimimo iz našeg dimnjaka kao nekada iz parne lokomotive.
Ja zato potpalu drva radim na vrhu u peći, tada na žaru koji tone prema dnu sagorijevanju katran, smola i sve ono što sadrži dim. Na vrhu dimnjaka se vidi samo kao titranje skoro čistog zraka, nema crnog ili plavog gustog dima.
Pretpostavljam da te bale slame rade dimne nevolje.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
je, ali kvaka je u soji...znam da kad zapalim u ljeti ostatke od graha, to gori kao mast...dok slama u bali prouzroči poprilično curenja iz peći i dimnjaka, a smrdi i cijelo selo...jednostavno peć nemože uzeti dovoljno zraka, pa bi za spaljivanje slame ipak trebali ventilatori...
I jako, jako suha slama ako fali zrak. Pitanje je i koliko je ogrijano ložište.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
Gdje ćeš imati toliko suhe slame, u mom sjeniku ona nekak "otpusti"...lokalni naziv kad je nešto suho, a ustvari na dodir vlažno. Ustvari čini mi se i da ovaj to dosušuje u kotlovnici ..😂
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Vjerojatno se sjećate onih mojih vrbovih drva. Do pred neki dan smo ložili okrugle od sitnog granja, a sad kalane. Gore da ne mogu bolje 🥰 Kroz dan ložimo samo njih. Jedino kaj treba češće ložiti, a navečer dodamo pokoji hrastov suk od drva spremljenih na sušenje u jesen 2020. Onda se učestalost loženja dosta smanji. (y)

Gdje ćeš imati toliko suhe slame, u mom sjeniku ona nekak "otpusti"...lokalni naziv kad je nešto suho, a ustvari na dodir vlažno. Ustvari čini mi se i da ovaj to dosušuje u kotlovnici ..😂
Tko ima mjesta i drva bi bilo dobro dosušivati u kotlovnici. Ipak zimi potegnu nekaj vlage iz zraka.
 

Najnoviji postovi

Na vrh