• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Ja imam tu kapu već nekoliko godina i zadovoljan sam sa njom.
Kad čistim dimnjak očistim i kapu i malo podmažem ležaj i nikad nije zaštekala.
Skupa jest al vrijedi. Ja sam za 180 mm platio 370 kn.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Slažem se s Darijusom.Danas se kod dizajniranja peći mjere svi parametri pa tako i potreban podtlak u dimnjaku(u slučaju forumaša kojem peć dimi to je 16Pa).
Dakle ako "frizirate"dimnjak tim vrtuljkom, turbinom ili čim već, a on je već bio dobar, gubite učinkovitost peći koju je predvidio proizvođač.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
@ bobe...da si kod mene u ovoj magli, di pol zime nema daška vjetra, nebi (ko ni ja) vidio plusa u toj inox kapi...
ako je sve po ps-u napravljeno, dimnjak će biti dobar...sve ostalo su izmišljotine..
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
To je al ja je još nisam vidio da se ne okreće pa čak i kad nema vjetra ona lagano vrti.
Peć nenaložena al ona se vrti pomalo zbog cirkulacije kroz dimnjak.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kaj ce ti opce onda ta kapa,kad ti sam vuce kak treba?
Kape za vece peci vise smetaju nego kaj koriste,skunite ih pa probajte.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Ja imam tu sreću da sam na brdu pa uvijek neki vrag pirka tako da me cirkulacija ne brine, više imam problema sa zimskom burom kada moram max. prigušiti peć jer odu drva kroz dimnjak. Dobar dimnjak ako ima dobar cug kad zapališ novine na donjim vratima mora ih isprašit van dok još gore.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
e sad ga pretjera...:icon_rofl:

onda moraš pazit i da ti ruku ne povuče i tebe ne lansira iznad kuće...:eek::
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Zašto, dođi da ti pokažem. Ne živim ja uz Kupu.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
A kaj se bojiš,radovi na zemlji su završili
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Kaj ce ti opce onda ta kapa,kad ti sam vuce kak treba?
Kape za vece peci vise smetaju nego kaj koriste,skunite ih pa probajte.

Ostala od starog dimnjaka koji je srušen kad smo renovirali u kući
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
ajmo malo s novitetima...i podatcima o grijanju...

ugrađen je novi osjetnik za očitavanje temperature dima na ulazu u dimnjak...i vidi vraga, moj dim je najčešče u rasponu od 80 do 120 stupnjeva celzijusevih...
...proizvođači peći računaju na više vrijednosti...al valjda nisu računali da ću ja ložiti kestenom...:icon_cool:

nadalje, 30. 12. 2014. imao sam sljedeću potrošnju:
-početak loženja 7.00
-potrošnja drveta: - 20 kg(start) + 20 kg(9.45) + 10 kg(12.00) + 10 kg(13.45) + 5 kg(14.45) +10 kg(16.15) + 10 kg(18.15)+ 20 kg(22.00) =ukupno 105 kg
vlažnost drveta 18%
-energetska vrijednost jednog kilograma kestena navedene vlažnosti se kreće oko 3.2 kW
-prostorni metar kestena navedene vlažnosti max 650 kg
-peć može iskoristiti max 70 % na stranu vode (ostatak odlazi kroz dim i ohlađivanje metala)
-površina zagrijavanja 220 m2

zaključak:
-proizvedeno ukupno 335 kw toplinske energije...
-proizvedeno 235 kW toplinske energije na strani vode i isto potrošeno za 24 sata
-moja kuća troši 44 wata po kvadratnom metru na sat (kod prosječne temperature -10 celzija) klasična žbuka, drvena stolarija, izolirano potkrovlje...
-u takvom (maksimalnom) režimu na mjesec trošim 4.85 (ajmo reći 5) prostornih metara kestenovog drveta

inače, tko nije siguran, metar drveta iz vlastite šume (ako sami sve napravite) vas ukupno košta oko 6.5 eura, tako da ja trošim mjesečno na grijanje 33 eura...dok bi da kupujem drva mjesečno potrošio (4 metra bukovine) oko 150 eura (280 kuna za prostorni metar)...ili bi mi trebalo 2 tone peleta...ili bi mi trebalo 800 litara lož ulja...800 kubika zemnog plina...8000 kilovata struje...


što više računam, sve mi je toplije..:eek::
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ja sam sličnu računicu objašnjavao susjedu koji se grije na plin. Problem u tom računanju je komocija plina. A što ga komotno svaki mjesec opali po džepu tako da bih se ja onesvijestio to je druga priča.
Ti griješ 220 kvadrata, a on mislim oko 100 i nikad toplo. Kod njega moram sjediti u jakni. Ali u redu. Najgora stvar je što ima mjesta i za peć i za drva, imaju i šume, ali...
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Kad smo prije skoro 4g prešli potrošnju plina od 1200kubika na mj. meni je puknul film, zatvorili smo plin prešli na drva i preporodili se. Jeste da se naradiš i sve to ali ove godine sam za cjenu jedne mj. rate plina navozio drva za cijelu godinu i pospremil ih u šupe.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Svaka cast kolegi Darijusu na ovim racunicama, al ja se uopce ne zamaram stim. Mi smo pretprosle godine ugradili pec na drva u centralno grijanje. Prije toga je zimska rata bila 1200kn. Sad za 2500kn kupimo industrijska drva i daleko je toooplije i grijemo se cijelu zimu. I ne zamaram se nikakvim kW, hehe, ocitoo je jeftinije i ocito je toplije. ;)
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
ja sam na drva počel grijati prije 5-6 godina. najprije sam grijal staru zrenjaninku na lož ulje dok je još loža bila po 2,05 i trošil 3000 lit do nove godine i još toliko do proljeća. onda mi je kum koji se inače bavi kotlogradnjom u firmi gdje dela, napravil kondenzacijsku peč koja umjesto dimnjaka ima pvc (kanalizacijsku) cijev i na njoj je temp. izlaznih plinova jednaka temp. u kotlu. s njom sam trošio 2500 l lož ulja na cijelu godinu.grijem 3 etaže po 120m2. iduće godine sam na fasadiranu kuču još stavil i termo fasadu 5cm i novu stolariju. tad mi se potrošnja smanjila na 1800l godišnje. ali tada sam primjetil da mi banda ruši šumu koju mi je deda čuval ko oko v glavi. i onda sam umjesto da napunim rezervoar kupil ms 660 i počel rušiti najljepše i najravnije bukve. ove grbave ionak ne kradu. dobro kaj nisam hitil onu staru zrenjaninku. sad trošim 25-30 m na zimu i ne trebam nikakve termostate i silne elektronike i upravljačke jedinice. ovu kondenzacijsku rabim samo prek ljeta za toplu vodu
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ja sam oduvijek na drvima ( ne ja ko ja, nego se grijem na drva - znam da bi se mogel netko " popiknuti " na ovu rečenicu heheh ) ! Ne tipkam ovo zbog računice, koja je čista i jednostavna, a istina je da je loža cijenom otišla nebu pod oblake i doslovno treba kredit za grijenje, a plin... koliko je i skup, ovdje u Zagrebu i okolici, ne valjla pišljiva boba !!! Vura se vrti ko mutava, a energetska vrijednost = 0 !!
No, zakaj ovo tipkam ?! Masu mojih poznanika ( prijatelja je jako jako malo ), susjeda i rodbine su prešli na drva !
Čisto zbog ekonomije !!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
bojim se pomisliti kam nas bu to otpeljalo po pitanju devastacije šume a kasnije cijenom jer se država pdv-a od cijene plina i lože ne bude sam tak odrekla
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Mene je više strah onih "obnovljivih" elektrana na drvnu sječku (jedna je u VŽ, a druga se gradi u Babinoj Gredi), koje progutaju više drva (i 60% izbace kao otpadnu toplinu), nego manji gradić za grijanje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh