• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

isalopek

Aktivni član
Tu od
15 Ruj 2010
Poruka
526
Kako god, ako vas troje znate mozda odgovor na pitanje ,ne bih se zalio da ga date....😁
 

isalopek

Aktivni član
Tu od
15 Ruj 2010
Poruka
526
Bez uvrede sttipa, ako znate, slobodno pisite 💪👍
Nismo ovdje da si zamjeramo, vec pomazemo 😇
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,200
Ma ne zamjeram ja nikome...ne znam Igore...kaj Neso iz Otoka nema ideje?
Mozda Brozović iz Hreljina?
 

isalopek

Aktivni član
Tu od
15 Ruj 2010
Poruka
526
Sto se tice toga...nitko na ovom podrucju ne zna sto je akg/dajc i ostalo... Oni svi rade klasicne termo grupe koje su sjetlosnim godinama daleko od navedenog, a ovo sto (plus, lee champa ) kaze manje vise samo na forum.hr razumiju 😁
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
Sto se tice toga...nitko na ovom podrucju ne zna sto je akg/dajc i ostalo... Oni svi rade klasicne termo grupe koje su sjetlosnim godinama daleko od navedenog, a ovo sto (plus, lee champa ) kaze manje vise samo na forum.hr razumiju 😁
Pozdrav (evo sad smo mi kod nas otpratili naše drage goste, zato do sad nisam bio slobodan).
Vidio sam na "onom forumu" ovu tvoju "rukom skiciranu shemu", za dobar početak našeg razgovora - ništa mi iz nje nije jasno:
IMG-20220924-210637.jpg
Daj ti radije napravi i postavi nekoliko fotografija, budemo se potrudili da ti pomognemo. Zajedno budemo našli što je uzrok, a što posljedica poroblematike koju si napisao.
"dajc" je skoro pa susjed našeg kolege @Lee Champa, "AKG" je jedan vrlo ozbiljan stručnjak, a zajedno su ta dvojica unaprijedili problematiku centralnog grijanja na drva - do izuzetnih dosega. Bez prevelike skromnosti budem sad napisao da ni mi nismo baš "tutleki" u toj problematici.
Za sad si ja baš i ne mogu dočarati koje ste zapravo preinake Vi kod tebe napravili i zašto ste ih zapravo morali napraviti. Možda i niste morali, ali zato bi dobro došle fotografije tvojeg "sada dorađenog" sistema za centralno grijanje. Bili bi zajedno pametniji ako bi vidjeli što te muči.
Probaj nam, molim te, ako ti bude išlo skicirati poput ovog crteža:

55 Shema 22.03.2012.jpg
 

isalopek

Aktivni član
Tu od
15 Ruj 2010
Poruka
526
Kaonsto rekoh, nisam bas nesto od "skica i crteza"
Svakako sad pokusam pojasniti u cem je bio problem i koji je novi
U krugu grijanja, koji je spojen po anito shemi bojler sanitarne vode je bio takodjer. Obzirom da troputnim ventilom-seltronom (u krugu grijanja) upravlja dajc, on je slao temperaturu u krug grijanja (dakle na radijatore) prema vanjskoj temperaturi. Ta temperatura, cak niti zimi nije bila dovoljna da zagrije bojler (80litara) sanitarne vode da se dvoje ljudi moze istusirati normalno.
E sad, po novom sam napravio sljedece. U krug grijanja, prije setrona sam dodao jos jedan vod koji ide direkt na boljer sanitarne vode(stari dovod grijanja-onaj koji ide preko seltrona, sam maknuo s bojlera, tj "blankirao ga"), tu sam dodao jednu pumpu koja pumpa vodu prema njemu i nakon pumpe nepovratni jos jedan, a povrat s bojlera je ostao isti preko pumpe peci.
Sve to funkcionira sad super, osim sko kad se upali ta pumpa za grijanje bojlera sanitarne vode onda mi naglo na dajcu digne temperaruru i prema krugu grijanja radijatora. Troputni se zatvori al i dalje u radijatore dolazi puno toplija voda nego sto bi trebala.
Mozda je sad jasnije. Svakako sutra poslikam ili napravim bolju skicu 😇
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
Evo slika
2 i zadnja slika su taj novi vod koji ide prema bojleru
Obzirom da je prostora jako malo doata izgleda skuceno sve 😳
Daj zaviri malo na ovu stranicu i priložene linkove gdje "dajc" i "JuRc" (ti ljudi su zakon za mnoge tzv. stručnjake) analiziraju pojedine detalje:

Iz tvojih fotografija ne mogu skužiti da li Vi, kod novog spajanja dovodne cijevi na bojler niste "zaobišli" kontrolu temperature vode za radijatore, pa nova pumpa nekako ostvari nepotrebnu cirkulaciju. Izgleda da ju napravi, ali je nedovoljno podataka sa tvojeg crteže i slika da ja to uspijem za sad odgonetnuti.
I da, ta cirkulacijska pumpa nije u "idealnom" položaju, ovako zakošena kako je, nije dobro za nju samu.

Kolega @DARIJUS, nije mi jasno koga pitaš, ali samo bi napomenuo da nisu termostatski ventili uvijek dobro rješenje, u svim situacijama, tu još uvijek mnogi majstori i ljudi često pogriješe.
 

isalopek

Aktivni član
Tu od
15 Ruj 2010
Poruka
526
Sto se tice polozaja pumpe, znam, al je jednostavno premalo mjesta da se ostvari drugaciji polozaj
Je, zaobidjena je kontrola temperature za radijatore.
Dovodni vod iz peci je presjecen prije troputnog ventila (odmah netkom nakon izlaska iz peci) tunje stavljeno koljeno i na njega vod grijanja prema bojleru. Kazem sve funkcionira, osim kad se upali ta pumpa jednostavno digne temp vode u radijatorima preko 60stupnjeva, premda seltron zatviri do kraja ta vruca voda nekako dodje do radijatora
@DARIJUS svi radijatori imaju termostatske ventile sto nazalost (kod herca) zna izludjivati pistanjem
 

isalopek

Aktivni član
Tu od
15 Ruj 2010
Poruka
526
Evo i malo, mozda, bolje skice
 

Prilozi

  • IMG_20220925_101230.jpg
    IMG_20220925_101230.jpg
    42 KB · Pregleda: 18

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
@isalopek da li tebi možda postane "povratna cijev od radijatora" vrela, dok traje zagrijavanje "bojlera za kupanje"? Ako to nisi probao, probaj to ustanoviti, drži rukom cijev i ustanovi kuda se točno događa neželjena cirkulacija vrele vode. Sam bojler je zapravo nikakvo trošilo, u njemu je jako kratka spirala i vrela voda koliko uđe toliko skoro vrela i izlazi iz bojlera, ali kamo onda ide dalje?
 

isalopek

Aktivni član
Tu od
15 Ruj 2010
Poruka
526
@isalopek da li tebi možda postane "povratna cijev od radijatora" vrela, dok traje zagrijavanje "bojlera za kupanje"? Ako to nisi probao, probaj to ustanoviti, drži rukom cijev i ustanovi kuda se točno događa neželjena cirkulacija vrele vode. Sam bojler je zapravo nikakvo trošilo, u njemu je jako kratka spirala i vrela voda koliko uđe toliko skoro vrela i izlazi iz bojlera, ali kamo onda ide dalje?
Ocigledno je tako... Upravo probavam i preko povrata dolazi na selteon vruca voda i nju ubacuje automatski prema radijatorima ..
 

isalopek

Aktivni član
Tu od
15 Ruj 2010
Poruka
526
Ma nepovratni sluzi iskljucivo kad pumpa ne radi da ne vraca vodu u kontra smjer termosifonikom. U ovom slucaju nevazno, jer stoji odmah poslije pumpe
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
Ocigledno je tako... Upravo probavam i preko povrata dolazi na selteon vruca voda i nju ubacuje automatski prema radijatorima ..
SELTRON me sad ne zanima, zanima me da li ti se čim proradi zagrijavanje bojlera za kupanje, odmah počnu grijati i cijevi za povrat vode iz radijatora, u smjeru od bojlera prema radijatorima. Jako bitna činjenica za analizu.
(Ujedno napisao si i tvrdiš da ti se Seltron troputni motorni ventil odmah zatvori, pa kako onda on može propuštati nepotrebnu i suviše vrelu vodu prema radijatorima. Tražimo zajedničkim naporima put kojim ti cirkulira vrela voda, iako tebi to ne treba. Ovo je za jako strpljive i nije nimalo jednostavno dok je centralno grijanje u pitanju.)
 

isalopek

Aktivni član
Tu od
15 Ruj 2010
Poruka
526
SELTRON me sad ne zanima, zanima me da li ti se čim proradi zagrijavanje bojlera za kupanje, odmah počnu grijati i cijevi za povrat vode iz radijatora, u smjeru od bojlera prema radijatorima. Jako bitna činjenica za analizu.
(Ujedno napisao si i tvrdiš da ti se Seltron troputni motorni ventil odmah zatvori, pa kako onda on može propuštati nepotrebnu i suviše vrelu vodu prema radijatorima. Tražimo zajedničkim naporima put kojim ti cirkulira vrela voda, iako tebi to ne treba. Ovo je za jako strpljive i nije nimalo jednostavno dok je centralno grijanje u pitanju.)
Krenimo redom tvojim pisanjem
Cim se upali krug grijanja bojlera, povrat vode iz bojlera postane kipuc i ta voda dolazi povratom prema peci i skrene prema troputnom ventilu(a ne da ode direkt u pec obzirom da je povrat na putu iz radijatora spojen i na troputni-vidi se na skici a mogu i oznaciti gdje dolazi) prema krugu grijanja radijatora i zagrijavaju se radijatori od gore prema dolje(dakle dovod preko troputnog pici vrucu vodu prema radijatorina i vraca se nazad).
Seltron zatvara, al on zatvara dolaz dovodnog voda iz peci i at spremnika, a kipuca voda dodje preko povrata na troputni i nikako taj dio ne moze zatvoriti.
Evo na istu skicu sam naznacio kuda dodje kipuca voda iz bojlera i kuda ulazi u troputni.
 

Prilozi

  • IMG_20220925_101230~2.jpg
    IMG_20220925_101230~2.jpg
    42.8 KB · Pregleda: 11

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
@isalopek pročitao sam što si napisao na onom drugom forumu (I primjetio sam da ako mi ostane raditi pumpa grijanja sanitarne vode nakon sto se pec zagasi (jer je termostat spojen na pec) da mi vuce vodu iz at spremnika. Pretpostavljamn da bi nepovratni na ovoj lokaciji to zaustavio ili jednostavno prebaciti termostat na neko drugo mjesto?).
Ako nekakvi "senzor" skuži da je "sanitarna voda u tvojem bojleru za kupanje" trenutno nedovoljno zagrijana, on samo daje nalog da se počne dogrijavati tu sanitarnu vodu. Ne zna on / senzor, da li ju mi budemo dogrijali toplijom vodom iz spremnika topline, električnim grijačem, ili iz peći za centralno. Pa spremnik topline valjda imaš za to da imaš prije svega "sigurnost" ali i komociju, u vidu manjeg broja loženja, ili vanredne dopune / dogrijavanje bojlera za grijanje? Daj pojasni i to, jer nije mi jasno?!

Iskreno nije mi jasno i ovo, da li je prije ove tvoje zadnje intervencije i prespajanja cijevi, tvoj bojler bio spojen kao samo još jedan od radijatora na sistem??? Ako je bilo tako, onda ništa čudno da ste imali stalni manjak tople vode za kupanje - a to je katastrofalan propust projektanta i izvođača tvojeg centralnog grijanja.

Jednako tako, ne mogu skužiti kako je točno ugrađen tvoj troputni miješajuči ventil, jer u praksi postoji točno 8 (osam načina) za ispravnu ugradnju - ali za određene potrebe. Ako treba nađem PDF u kojem su svih 8 načina pokazani u shemama i protocima.

Hajde, daj odgovori da li vrela voda ide po cijevi za povrat vode iz radijatora u kontra smjeru u radijatore, daj skiciraj kako je točno "orijentiran" ugrađen tvoj troputni miješajuči ventil, obzirom na 8 mogućnosti. Ovo je jako zanimljiv problem i rado bi da ga što prije razotkrijemo i riješimo.

Pogledaj ove crteže molim te, na linku:

 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh