• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češki most vs Carrarov most

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Pozdrav svima gledao sam malo po forumu no nigdje nisam naišao na ovu temu koja govori o Češkom i Carrarocom mostu.Imao sam prilike čuti ljude kada su razgovarali o Zetoru pričali bi o Češkom mostu i Carrarovom mostu pa me zanima koja je razlika između tih dvaju mostova,koje su prednosti i mane i kako ih prepoznati Hvala svima :icon_e_wink:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Češki most ti imaju modeli od 6745 ... 7745, modeli 8540...9540...
Igleda ovak:
20140505195125_1.jpg


Prepoznaje se po velikim glavama reduktora i lijevanom srcu na koje se šarafi samo obruč felge:
120607_2.gif

Vide se i križevi poluosovina, koji se vrte unatrag. Nos traktora s ugrađenim tim mostom stoji u vis.

Carraro prednji most su počeli ugrađivati od serije xx20/40 (iako su prve serije bile s češkim mostom):
zetor-4340,ba19f517.jpg


pa na dalje, vjerojatno zato kaj je jednostavniji, a poglavito i jeftiniji.
Zetor_4340.jpg

Taj most je koaksijalno ovješen, te mu kardan nema zglobova, kaj se prilično dobro vidi na ovoj slici:
dscf6766.jpg


Prednosti:
- češki most je teži, grublji i ima veću nosivost, jeftini dijelovi

i nedostaci:
- kompliciran, glomazan, mali kut zakreta, uzdužni bolcn visoko iznad mosta, pa na nagibima traktor mijenja težište

Carraro, prednosti:
Jednostavnije i modernije gradnje, kut zakreta do 55 stupnjeva, serijski LSD (klizna špera), prednje kočnice (na modelima xx41), koaksijalna montaža s kardanom bez zglobova, veći bočni nagib

i nedostaci:
- relativno lagan (skoro dvaput od češkoga), pa treba više utega, cijena dijelova

To je ukratko ono kaj mi je palo ba pamet.
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Gospodine ZJ iskreno vam se zahvaljujem na ovako dobro napravljenoj prezentaciji.Lijepo napisano,objašnjeno i potkrijepljeno slikama kao u nekom udžbeniku svaka čast :(clap): to je ono što sam zapravo tražio Hvala vam još jednom :icon_pidu: samo da još upitam dali se Carrarov most lakše "lomi" od Češkog?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Teško je reći, no Carraro mostova ima svagdje (građevinski strojevi...). Dobar je to izbor.
Zavisi o korisniku i o odabiru mosta.
Na sadašnjim Zetorovim modelima Proxima je jači most nego kaj je bil na serijama xx40/41.
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Hvala vam lijepa što ste odvojili vremena i nesebično podijelili znanje imate od mene Pivu ;) :icon_pidu:
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,143
Teško je reći, no Carraro mostova ima svagdje (građevinski strojevi...). Dobar je to izbor.
Zavisi o korisniku i o odabiru mosta.
Na sadašnjim Zetorovim modelima Proxima je jači most nego kaj je bil na serijama xx40/41.

Kažeš da Cararo ima veći ajnšlag kako to onda da mi Z6245 ima veći ajnšlag sa češkim mostom nego proxima sa Cararom?
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Kaj stariji zetori sa češkim mostom nemaju prednje kočnice?:confused:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Zj je ljepo opisal,al ja bi jos dodal da postoje 5245 i6245 sa teskim i lakim prednjim difom serijski i svi koji imaju teski prednji dif nemaju kocnice i imaju manji ajnslag od lakog.

Za kocnice nisam siguran da ima laki dif na starijim serijama,mozda kao dodatna oprema.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Na ovom 5245 je laki prednji dif i ima nesto veci ajnslag od teskog difa i nema kocnice napred.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,143
Jel Proksima ima prednje kočnice ?

Nažalost nema. Moj otac kaže da su bespotrebne, jer uvijek kad bi trebale uključena je prednja vuča.... Samo jako je dobro tko ih ima. I da stariji Zetori nemaju prednje kočnice.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Laki,teški dif- poznavanje Zetorove mehanike ti je :icon_pray:
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Nažalost nema. Moj otac kaže da su bespotrebne, jer uvijek kad bi trebale uključena je prednja vuča.... Samo jako je dobro tko ih ima. I da stariji Zetori nemaju prednje kočnice.

Zakaj na žalost kod mene dva zetora imaju prednje kočnice ali isključene puštale ulje tak da su blindirani lajtungi i kak da ih nema bolje riješenje kočenje kardana prednje vuče .
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Laki,teški dif- poznavanje Zetorove mehanike ti je :icon_pray:
Slažem se s ovim u potpunosti :icon_e_wink: već sam mislil kak nekaj kužim a kad ono niše ne kužim :icon_eyes:
ja sa mislil da svi Traktori sa prednjom vučom imaju kočnice,ne kužim kaj ak imate zetora 5245 kao što sam postavio na linku i pokušate stati negdje na nizbrdici i još k tome da je mokra trava kak bi stao jedino da skočim iz traktora ili da se zabubam u neko drvo kad nema kočnica? :mur: :icon_eyes:
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
iako su prednje kocnice jos jedna stvar koja moze zafrkavat, kad koci jedno kolo kod okretanja puno pomaze
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Cekaj za kaj tebi treba traktor za stajanje na bregu ili delati z njim,ako oces na mokroj travi stat kupi si novoga bilo koje marke sa kocnicama pa staj do mile volje,a nemoj stare rage gledat onda.

Svaki stroj je za nekaj namjenjen i ima svoja ogranicenja,a to kaj sve ljudi rade s njima to objesi macku o rep ili ti sretno bilo.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,143
Pa na takvoj nizbrdici ćeš uključiti prednju vuču i lijepo kočiš kao car :). Ja uvijek kad idem nizbrdo po poljskom putu ili putu nasutom pjeskom sa 4,5t tereta prednja vuča je uvijek uključena :).
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Cekaj za kaj tebi treba traktor za stajanje na bregu ili delati z njim,ako oces na mokroj travi stat kupi si novoga bilo koje marke sa kocnicama pa staj do mile volje,a nemoj stare rage gledat onda.

Svaki stroj je za nekaj namjenjen i ima svoja ogranicenja,a to kaj sve ljudi rade s njima to objesi macku o rep ili ti sretno bilo.

Naravno da mi traktor treba za radit,nikad nisam imao traktor sa prednjom vučom pa niti neznam kako radi sistem što se tiče zaustavljanja stoga i pitam
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kad je uključena prednja vuča normalno da koči i traktor se u dolu ukapa kad ideš u rikverc i nemože sa šperom uključiš prednju vuči i ide ja kad ne mogu povuči u brijeg prikolicu okrenem se i izguram je u rikverc evo tak ti radi .Jedino ne vrijedi za IMT-e jer im ne radi prednja vuča u rikverc .
 

Najnoviji postovi

Na vrh