• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Ima li tko slonovskog cesnjaka za prodati, 2-3 glavice? Želim ga probati posaditi.

Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
Litar na tonu sjemena. On se prije spominjao za tu namjenu, više ne. Prije je u uputama pisalo da se tona sjemena prska sa litrom Folicura (ne navodeći koncentraciju) ali ono što većina radi (improvizacija) je sljedeće:
Litra Folicura u 300-400l vode i potapanje u trajanju od 15min. To bi trebalo biti dovoljno za tonu sjemena...
 

Bogi11

Novi član
Tu od
24 Kol 2016
Poruka
20
Gorane u koje preparate vi umaćete sjeme? Jel treba pomješati i insekticid i fungicid? Hvala
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
"1h prije sadnje ide kombinacija funganil 25ml i switch 100g na 100l vode nakon cca 50kg luka treba promjenit vodu."
Ovo je preporuka struke za ovu sadnju kod nas, Syngentin agronom.

Ja se držim Folicura...
Nema smisla insekticid, na muhu neće djelovati.
 

bbrna

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
161
Gorane...
Samo Folicur ili u kombinaciji s nečim...
Prošle godine je kod nas u 12. i 1. mjesecu bilo 20-25 stupnjeva...da li je tada moglo doći do napada muhe?
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
Prva zaštita od muhe će kod mene ići za petnaestak-dvadeset dana, jer očekujem nicanje u narednih par dana do tada će vjerojatno imati 4-5 listova. Naravno da je moguće i na jesen i na zimu ovisno u temperaturi.
To ne znači da se potapanjem sjemena u Rogor zaštićuje od muhe, ne može djelovati tako. Na mjestu gdje imam samoniklog češnjaka od lani već imam napadnutog.
 

Kali

Novi član
Tu od
7 Lis 2018
Poruka
2
Poštovani,

početnik sam u povrtlarstvu općenito, pa tako i sadnji češnjaka. pročitao sam cijelu temu i zahvaljujem se svima koji pomažu svojim savjetima.

na jednom dijelu češnjaka koji planiram posaditi (mala količina, gotovo za osobnu upotrebu) nalaze se svojevrsna oštećenja na česnima koje sam uočio jučer dok sam ga čistio. pretraživao sam internet i čini mi se sam našao što je u pitanju - aceria tulipae odnosno infekcija grinje. lučice koje su bile jako zahvaćene sam bacao, a ostavio sam one manje zahvaćene.

120ksqh.jpg


moje pitanje je - mogu li zahvaćene lučice ipak posaditi ukoliko ih prije sadnje potopim u insekticid?

hvala!
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Prije oranja sam bacio 100 kg po jutru 0-20-30. Koliko UREE ili nekog drugog gnojiva baciti prije sadnje? Da se zatanjura?

Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
10kg :) to je neki omjer NPK za češnjak, 1:2:3.

Pa nije valjda to sve što misliš baciti na tu površinu, po meni je 70kg/1000m² minimum...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Planiram ga još prihraniti KAN-om na proljeće, jednom ili dva puta.

Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
Premalo je to kalija i fosfora, previše dušika ali znam da ti nije prva sadnja pa radi kako si naumio ako si zadovoljan dosadašnjim rezultatima.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Ovo 70 kg/1000m2 si mislio na 0-20-30?

Znaci da njega jos bacim?

Treba li onda dušika sad bacati prije sadnje ili samo prihrana?

Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
Ako ideš sa 0-20-30 onda njega neka bude 70kg/1000m2. Dušik možeš naknadno dodavati, on se svakako ispire pa bi vjerojatno bilo najbolje ga dodavati u više navrata. Ne znam koliko "traje" KAN, ne koristim to ali duže je od UREA-e no recimo KAN-a ne bi trebao (a ni smio ovisno o vrsti) više od 30kg/1000m² ukupno tokom vegetacije, 20kg ako se ide već s nešto dušika u osnovnoj.
Ovisi količina naravno o sklopu sadnje, ciljanom prinosu. Ja nekako podrazumijevam 20000 biljaka na 1000m² i 1500kg prinosa na tu površinu. Ako je manje od toga kod tebe onda možeš smanjiti.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Do sada sam ga radio tri reda na 35 cm, onda 70 cm, pa opet tri reda.
Najvjerojatnije da ću ovih dana nabaviti uske kotače i da će ići na 50 cm svi redovi. Ne znam koliko bi to bilo biljaka po površini.

Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
Pa... na 35cm mislim da ide oko 15000 biljaka na 1000m² a na 50cm razmaka mislim da ne bi više od 12000 biljaka. Kod takvih velikih razmaka možeš smanjiti potrošak gnojiva u odnosu na ovo što sam pisao, skoro za duplo ali onda to mora biti dosta preciznije bačeno gnojivo, uz same redove.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Mislim da si me krivo shvatio.
Tri reda između kotača traktora budu na 35 cm, a onda do sljedećeg prohoda bude 70 cm, pa opet tri reda po 35cm.

Onda ću sada još baciti 0-20-30 i nešto malo UREE da ima za start, a na proljeće će ići prihrana KAN-om.

Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
E to je ono sto mene zanima...s cime ili kako baciti precizno kruto mineralno gnojivo po redovima umjesto po cijeloj povrsini? Ima rauch neke rasipace ali to je sve za milijune hektara a ne za tri reda cesnjaka. Jer bacanje u redove smanjuje trosak gnojiva za bar 60%. Ako je trosak osnove gnohidbe 5000kn po Ha, nabere se fina svota a i to je pravi pristup poslu.

Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Zato ga planiram saditi na 50cm i prepraviti kultivator na 50cm da mogu njega kultivirati i prihraniti

Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
Danijele, kod mene je deponator od 4 izvoda za pet redova češnjaka na 22,5cm razmaka tako da svaki međured dobije svoje. Ne gnojim ono što ne treba ali da nemam taj deponator onda bi bacio 20% više i gotovo.
Kod tebe je to puno više, jednostavno oni moraju na sadilicu ugraditi takav neki deponator.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh