• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Ima onaj neki rasipac od megametala sa depomatorom ali ne znam kolko je to precizno...da ne baca razlicito iz metra u metar...
https://goo.gl/images/segy77

Kada vidim kak se baca gnojivo po cijeloj povrsini srce me boli ne tolko zbog love kolko zbog toga jer mislim da se posao ne radi na razini..a korov jedva docekao novu hranu.[emoji848]...a i jos nisam vidio rasipac da je svugdje bacio jednako pa naginjem gnojenju preko vode tj kap na kap, u red. No vidjet cemo kak ce proci prva sezona.



Imaju deponator ali vele da je los pa ga ne koriste sto je steta...treba vidjeti koja mehanika mu smeta, to sloziti i radit ce.
I na samoj sadilici sam u pol sata nasao bar 5 stvari za doradu a ista kosta 11000€...steta imat stroj a ne ga podesiti do maksimuma.
Danijele, kod mene je deponator od 4 izvoda za pet redova češnjaka na 22,5cm razmaka tako da svaki međured dobije svoje. Ne gnojim ono što ne treba ali da nemam taj deponator onda bi bacio 20% više i gotovo.
Kod tebe je to puno više, jednostavno oni moraju na sadilicu ugraditi takav neki deponator.

Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Mislim da si me krivo shvatio.
Tri reda između kotača traktora budu na 35 cm, a onda do sljedećeg prohoda bude 70 cm, pa opet tri reda po 35cm.

Onda ću sada još baciti 0-20-30 i nešto malo UREE da ima za start, a na proljeće će ići prihrana KAN-om.

Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk


Razumio sam te, uz 35cm od redova te uračunate puteve za traktor je kod "folera" cca 150000 biljaka na Ha. Tako je pretpostavljam i kod tebe prosjek...
 

mariopag

Novi član
Tu od
4 Lis 2016
Poruka
24
Poštovani,

početnik sam u povrtlarstvu općenito, pa tako i sadnji češnjaka. pročitao sam cijelu temu i zahvaljujem se svima koji pomažu svojim savjetima.

na jednom dijelu češnjaka koji planiram posaditi (mala količina, gotovo za osobnu upotrebu) nalaze se svojevrsna oštećenja na česnima koje sam uočio jučer dok sam ga čistio. pretraživao sam internet i čini mi se sam našao što je u pitanju - aceria tulipae odnosno infekcija grinje. lučice koje su bile jako zahvaćene sam bacao, a ostavio sam one manje zahvaćene.

120ksqh.jpg


moje pitanje je - mogu li zahvaćene lučice ipak posaditi ukoliko ih prije sadnje potopim u insekticid?

hvala!
Bolje nemoj jer on ce rast ali nece biti zdravo i dolaze bolesti na one sto su zdrave..ovo govorim iz mog iskustva.
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
800kg orunjenog, troredna erme sadilica, oko 1ha, 12.4/28 gume, red je ispao oko 5.8km...pa 3x za ukupnu duzinu ako se misli kap na kap recimo...prosjecna glavica je oko 50-60g sa 10 cesnjeva iako ih je bilo dosta i po 100g pa to daje racunicu oko 150.000 cesnjava/buducih glavica na 1ha...330L lesko sprica 8m, plave dizne, 3 bara pritisak taman za tu povrsinu...ukupno 10 krugova

Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk
 

mariopag

Novi član
Tu od
4 Lis 2016
Poruka
24
Ako ideš sa 0-20-30 onda njega neka bude 70kg/1000m2. Dušik možeš naknadno dodavati, on se svakako ispire pa bi vjerojatno bilo najbolje ga dodavati u više navrata. Ne znam koliko "traje" KAN, ne koristim to ali duže je od UREA-e no recimo KAN-a ne bi trebao (a ni smio ovisno o vrsti) više od 30kg/1000m² ukupno tokom vegetacije, 20kg ako se ide već s nešto dušika u osnovnoj.
Ovisi količina naravno o sklopu sadnje, ciljanom prinosu. Ja nekako podrazumijevam 20000 biljaka na 1000m² i 1500kg prinosa na tu površinu. Ako je manje od toga kod tebe onda možeš smanjiti.
Gorane ako ne dodajes kan sto dodajes onda.
Da li Ureu dodajes prije sadnje ili iza sadnje,ja imam tvoj cesnjak pa me zanima dali meni to treba,da ne bacam novce bezveze..
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Jel kan ima neku univerzalnu formulaciju, poput 27% ili sipate neke posebne sheme kao npk?

Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Gorane ako ne dodajes kan sto dodajes onda.
Da li Ureu dodajes prije sadnje ili iza sadnje,ja imam tvoj cesnjak pa me zanima dali meni to treba,da ne bacam novce bezveze..

Na proljeće ide Multi K prills (13-0-46), pisao sam o tome. Ima nitratni dušik pa ne treba KAN i ima kalij, odlučujući za prinos.
U osnovnoj gnojidbi preferiram skuplja, kompletna gnojiva sa koliko toliko mikroelemenata a ona već sadrže dušik pa nema potrebe za KAN ili UREU.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Gdje nabavljaš takva gnojiva? Kod mene to ništa nema...

Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
U svojoj okolini, Yara Hydrocomplex, Haifa Multicomplex i Turbo K, Eurofertil +37... su dobra gnojiva. Gdje je god jako povrćarstvo i voćarstvo moralo bi ih biti, za ratarstvo nemaju smisla. Zeleni hit većinu uvozi, trebalo bi njih pitati kome prodaju u tvom kraju.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Društvo trebam savjet.
Obično sredinom listopada sadim češnjak u vrtu. Ove godine su temperature visoke i tako će biti još barem 10tak dana. Posaditi ili sačekati još tjedan dana?
Help!
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Kod mene je dobar dio već niknuo. Prednost rane sadnje je to što jači i veći dočeka zimu, ledove, lakše zemlju pripremiti za sadnju a mana veća mogućnost za štetu od muhe koje može biti već sada te veća mogućnost korova.


how to delete evernote account
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Blago tebi, Gorane...
A vidi moje zemlje. Kad ću ja posaditi?
e23e3b9cfb7fda4b81c36e8c37cf182b.jpg


Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Rekao mi je jučer jedan iz Iloka da je suho Bože sačuvaj. Kod nas je palo 20ak litara tek nakon sadnje.
Moje zemlje su frezane odmah kod oranja, sačuvala se vlaga. Nemaš frezu?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Ma Ursus će to pokidati, sila je to...

Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 

dbegic

Novi član
Tu od
5 Ruj 2016
Poruka
29
Ja sam ljudi u cetvrtak poorao i odmah isfrezao, pa nesto vlage i ima u zemlji, sutra sadnja oko 10 kg. Al kisa u najavi tek idu i vikend i to mala kolicina
 

dbegic

Novi član
Tu od
5 Ruj 2016
Poruka
29
Ja sam ljudi u cetvrtak poorao i odmah isfrezao, pa nesto vlage i ima u zemlji, sutra sadnja oko 10 kg. Al kisa u najavi tek idu i vikend i to mala kolicina
 

dbegic

Novi član
Tu od
5 Ruj 2016
Poruka
29
Ja sam u četvrtak preorao i odmah isfrezao, tako da ima nešto vlage u zemlji, a sutra ide sadnja desetak kg :(hi):
navodno bi oko vikenda moglo biti malo kiše?
 

Najnoviji postovi

Na vrh