• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
I mi posadili par kg česnjaka sprican je bio poclje sadnje ali sad vidim da bude trave?? Dali ima kakvo sredstvo
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
I mi posadili par kg česnjaka sprican je bio poclje sadnje ali sad vidim da bude trave?? Dali ima kakvo sredstvo

za sve postoje herbicidi , pa tako i za upotrebu u češnjaku!!! Sve ovisi o vrsti korova.....:icon_scratch:
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Pozdrav Gorane !! Vidim da ti je češnjak u zavidnoj formi :(y): Što se tiće Slavonije ; mislim da nije naš češnjak baš toliko lošiji od vašeg, a isto tako opće je poznato da Dalmatinsko "tlo" pogoduje češnjaku(zbog toga to je zatvorena tema)!!! Udrugu smo osnovali i vrlo brzo budemo sadili zavidne površine u koliko ne naletimo na ZID !! HRVATSKA TRENUTNO UVOZI 1800 t ČEŠNJAKA i molim vas lijepo nemojte naš-vaš nego sadite ljudi i tjerajte strani češnjak iz Hrvatske:icon_thumright:

Ma potpisujem i ja sve napisano. S time da znas da ja kineski ne smatram konkurencijom jer je smeće, uz normalne cijene domaćeg on nema šta tražit kod nas, samo ga treba proizvest dovoljno. Uvoz iz Srbije i Bih (što polu-legalni što ilegalni) je problem, da se to rješi ne bi nam bilo kraja.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
za sve postoje herbicidi , pa tako i za upotrebu u češnjaku!!! Sve ovisi o vrsti korova.....:icon_scratch:

A za par posadjenih kila postoji motika. Ja neću sad na proljeće ni sa čime trtirat, goal mi ga je malo na jesen "ugrizao" a F. Forte mi lani ništa nije rješio. Može li se znati s čime ćete vi tretirat, još nisam naišao na pouzdan selektivni herbicid za proljetne korove?
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
A za par posadjenih kila postoji motika. Ja neću sad na proljeće ni sa čime trtirat, goal mi ga je malo na jesen "ugrizao" a F. Forte mi lani ništa nije rješio. Može li se znati s čime ćete vi tretirat, još nisam naišao na pouzdan selektivni herbicid za proljetne korove?

Lontrel i F. forte ..... prošla je godina bila specifićna pa mislim da su uvijeti ove godine puno bolji ..Goal je izvanredno sredstvo međutim ostavlja za sobom malo traga na kulturi u vidu oštečenog vrha biljke , ali ispravi se to nakon tjedan-dva!
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Ma potpisujem i ja sve napisano. S time da znas da ja kineski ne smatram konkurencijom jer je smeće, uz normalne cijene domaćeg on nema šta tražit kod nas, samo ga treba proizvest dovoljno. Uvoz iz Srbije i Bih (što polu-legalni što ilegalni) je problem, da se to rješi ne bi nam bilo kraja.

Srbija i Bosna su našim ulaskom u EU iza nas !!! Mislim da če biti jača granica i neće biti ilegale, a legalno jako teško prolazi u RH . Na nama je da budemo konkuretni na tržištu i u proizvodnji i tada se ne moramo brinuti niti za susjede niti za Kineze. KVALITETA je jako bitna i to ljudi prepoznaju !!! Imam jako dobro iskustvo iz prošle godine gdje naš je češnjak po skoro duploj cijeni od uvoznog u maloprodaji rasprodan u rekordnom roku !!!
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Srbija i Bosna su našim ulaskom u EU iza nas !!!

Vjerujte da bi većina proizvođača iz BiH, bez obzira na ono robe što se izvozi u okruženje, više voljela da Bosna nikad i nije potpisala sporazum CEFTA.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Pozz
Imam pitanje i molim vas za savjet ?!!
U vrtu posadim cesnjaka za osobnu potrebu. Ne tretiram ga nikakvim sretstvima !! Dogadja mi se da nakon nekog vremena, kad je ubran, počne mi trunuti !!
Što da radim da mi se to ne dogdadja ??
HVALA
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Vjerujte da bi većina proizvođača iz BiH, bez obzira na ono robe što se izvozi u okruženje, više voljela da Bosna nikad i nije potpisala sporazum CEFTA.

Ja nikoga ne podcijenjujem a pogotovo ne proizvođaće povrća !!! Želim samo naglasiti da je na nama samima to koliko če se čega uvoziti !! Vjerujem da niti u Bosni nije dostatna proizvodnja češnjaka ali isto tako vjerujem da je tržište loše uređeno kao i u Hrvatskoj!!
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Pozz
Imam pitanje i molim vas za savjet ?!!
U vrtu posadim cesnjaka za osobnu potrebu. Ne tretiram ga nikakvim sretstvima !! Dogadja mi se da nakon nekog vremena, kad je ubran, počne mi trunuti !!
Što da radim da mi se to ne dogdadja ??
HVALA

Plodored!! Češnjak u koliko se zarazi nekim od virusa a ne lijeći ga se na vrijeme fungicidima osuđen je na propast !!! Promijenite sadni materijal ili pokušajte sa tretmanima fungicidom !!
 
P

pocetnikZg

Guest
Pozdrav ekipa!

Pratim vec duze forum, ali tek sad se ukljucujem jer planiramo nekakvu probnu, amatersku poljoprivredicu od ove godine.
Jedna od stvari koja nas zanima jest i cesnjak.

Konkretno pitanje...
Koliko sam razumio, postoje dvije sadnje - proljetna i jesenska. Jesenska je glavna.
Medjutim, ono sto mene zanima, da li se ista vrsta moze saditi i u jesen i na proljece ili se radi o razlicitim vrstama?

Pitam jer bismo u tom slucaju uzeli nesto materijala i posadili sad na proljece cisto da si povecamo bazu za sadnju na jesen. Ima li to smisla?

Unaprijed hvala!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Bok svima! Imam pitanje, kako zaštititi luk od lukove muhe?
Dali namakanjem lućica u neki insekticid ili špricanjem, ili nešto treće?
Ako netko zna molim da mi odgovori. Hvala!
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Pozdrav ekipa!

Pratim vec duze forum, ali tek sad se ukljucujem jer planiramo nekakvu probnu, amatersku poljoprivredicu od ove godine.
Jedna od stvari koja nas zanima jest i cesnjak.

Konkretno pitanje...
Koliko sam razumio, postoje dvije sadnje - proljetna i jesenska. Jesenska je glavna.
Medjutim, ono sto mene zanima, da li se ista vrsta moze saditi i u jesen i na proljece ili se radi o razlicitim vrstama?

Pitam jer bismo u tom slucaju uzeli nesto materijala i posadili sad na proljece cisto da si povecamo bazu za sadnju na jesen. Ima li to smisla?

Unaprijed hvala!
Što ti to znaći amaterski??? Češnjak jesenski sadiš u jesen , proljetni se sadi u proljeće :(clap): Na netu se nađe sve o tome (naćin sadnje, vrste i dr)
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Bok svima! Imam pitanje, kako zaštititi luk od lukove muhe?
Dali namakanjem lućica u neki insekticid ili špricanjem, ili nešto treće?
Ako netko zna molim da mi odgovori. Hvala!

Rogor40, chromgor40, zagor i dr. kada temperature zraka budu preko 10 C dan i 5 C noć tada let muhe kreče
 
P

pocetnikZg

Guest
Što ti to znaći amaterski???

hvala na odgovoru :)

'amaterski' znaci:
- pocetnicki (bez ikakvog prakticnog iskustva)
- na maloj povrsini (tipa 200-300 m2)
- iz hobistickih razloga (za potrebe: vlastite, obitelji, kolinja, hvaljenja kak imam svoj cesnjak, zelje da jedem svoj a ne kineski, zelje da mi komad zemlje koji sam dobio ne zjapi prazan...)

Češnjak jesenski sadiš u jesen , proljetni se sadi u proljeće :(clap): Na netu se nađe sve o tome (naćin sadnje, vrste i dr)

pa, nije li i ovaj forum na Internetu? ;)

ovakav odgovor mi zvuci ko da smeta sto pitam. ak je tak, reci pa da znam i vise ne pitam.
ak ne smeta, onda ili objasni ili daj link gdje se nadje ono sto sam pitao.

tnx
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Lukova muha

dal postoji neki starinski "recept" za sprijecavanje lukove muhe?
Nesto sam citala otopiti secer u vodi i slicno, dal je netko isprobao?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ajde PočetnikZg,malo su te naribali,ali nema ti tu nikakve velike mudrosti.postoje dva genotipa domačeg češnjaka-jesenski,koji se u pravilu sadi na jesen i proljetni koji se sadi i na jesen i na proljeće,s time da je jesenska sadnja povoljnija jer se biljka ukorijeni i ima startni brzi porast na proljeće,bolje iskoristi zimsku vlagu i uvijek ima veći prinos od proljetne sadnje.Ne znam reći kako izgleda jesenski a kako proljetni češnjak,ali mislim da se može raspoznati po tome što jesenski genotip na proljeće stvara na vrhu biljke vazdušaste lukovice(onako,u glavici ili "batiču"na vrhu,zapravo to izgleda kao loptica,a u njoj je puno malih kuglica-tako nekako,baš se ne mogu sjetiti,a sjećam se da sam ih kupila i spremala.nema veze,hoću reći da se te male lukovice mogu saditi,ali u sadnoj godini neće dati glavicu češnjaka nego jednu okruglu lukovicu.Eh sada,znam da ta lukovica naraste,ali nisam sigurna,a opet mi se čini-nisam probala dalje saditi,ali sam čitala,da ako se posadi još jednu godinu dobije se normalna glavica sa češnjevima.Ako misliš sada saditi češnjak,sadi,ne čekaj,svaki dan zakašnjenja ti umanjuje prinos zbog ljetnih vručina.
I samo ti pitaj što te zanima,ali i prolistaj temu unatrag,imaš već dosta toga napisanoga.
 
P

pocetnikZg

Guest
Ajde PočetnikZg,malo su te naribali,ali nema ti tu nikakve velike mudrosti.postoje dva genotipa domačeg češnjaka-jesenski,koji se u pravilu sadi na jesen i proljetni koji se sadi i na jesen i na proljeće,s time da je jesenska sadnja povoljnija jer se biljka ukorijeni i ima startni brzi porast na proljeće,bolje iskoristi zimsku vlagu i uvijek ima veći prinos od proljetne sadnje.Ne znam reći kako izgleda jesenski a kako proljetni češnjak,ali mislim da se može raspoznati po tome što jesenski genotip na proljeće stvara na vrhu biljke vazdušaste lukovice(onako,u glavici ili "batiču"na vrhu,zapravo to izgleda kao loptica,a u njoj je puno malih kuglica-tako nekako,baš se ne mogu sjetiti,a sjećam se da sam ih kupila i spremala.nema veze,hoću reći da se te male lukovice mogu saditi,ali u sadnoj godini neće dati glavicu češnjaka nego jednu okruglu lukovicu.Eh sada,znam da ta lukovica naraste,ali nisam sigurna,a opet mi se čini-nisam probala dalje saditi,ali sam čitala,da ako se posadi još jednu godinu dobije se normalna glavica sa češnjevima.Ako misliš sada saditi češnjak,sadi,ne čekaj,svaki dan zakašnjenja ti umanjuje prinos zbog ljetnih vručina.
I samo ti pitaj što te zanima,ali i prolistaj temu unatrag,imaš već dosta toga napisanoga.

fala lepa, Bog plati! :)

procitao sam cijeli topic prije postavljanja pitanja, naravno, ali nisam uspio naci tu specificnu stvar.
sto se tice sadnje, sve je vise-manje jasno jer se stvarno puno toga napisalo kroz temu. cisto mi je ostalo to nejasno - da li se radi o 2 razlicite vrste ili se ista vrsta sadi u jesen i proljece ali je radi vremena sadnje proljetni nesto sitniji.

puno ti hvala na odgovoru!
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
ja sam isto amater..ja sam luka posadija 2 reda po 30tak metri,tjedan prije božića..sad je pedalj visok..
u nas u dalmaciji sve je nekako pomaknuto za cca,misec do misec i po,ali i tako mi se čini prekasno za sadit luk???ja sam sadija češnje kupljene na pazaru,od ljudi koji su isto češnje sadili..onu pletenicu sam cilu posadija..neznam jel bila jesenska ili prolitnja,nisam ni zna da ima razlike..nikli su svi češnji i imaju svi oko pedalj visine..načuo sam da taj luk triba "oćutit" malo leda jer da se neće podijeliti u češnje nego da će ostat jedan veliki češanj ako led ne oćuti..i da se može sadit i centralni češanj da nema neke razlike..jel me krivo savjetuju??planira sam trećinu,ili četvrtinu uroda ostavit sebi za ribu i blitvu začinit,ostalo odma na jesen posijat na malo veći komad,ako se pokaže zemlja dobrom za luk..
 

Najnoviji postovi

Na vrh