• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Stajski gnoj je smrt za češnjak u koliko ga se sadi iste godine na parcelu koja je nagnojena istim !!! Jaka zemlja i puno dušika koji češnjak ne podnosi !! Stajski gnoj da , ali samo drugu godinu nakon gnojenja
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
"Roba" jučer preuzeta u Rijeci.
Ocjena: Extra klasa.
Sada čekam jesen za sadnju.
Hvala Gorski.
Kad već nismo stigli popiti pravu onda evo jedne virtualne :partyman:

Gorski čestitam ti na vrhunskoj robi!!!:icon_thumright: MEĐUTIM LJUDI MORAJU POZNAVATI ŠTO JE TO EKOLOŠKA PROIZVODNJA !!!!!!!!!!! Eko proizvod povlači puno sa sobom , od zaostataka u tlu iz prijašnjih godina i dr . i ne treba se zavaravati da ako proizvodiš eko da ti je preparat kopriva ili pepel ,; Puno preparata postoji koji su registrirani u eko proizvodnji , a u koliko naleti muha vjeruj mi da 1t koprive ne može pomoći ....o plamenjaći da se ne prića ili korovu !!! EKO DA ali na malim parcelama , ja konkretno u 2013 imam u planu posaditi 2ha pa neka mi netko objasni naćin kako da ja tu površinu zaštitim koprivom ili pepelom?!?! MOŽEŠ LI POSTIĆI BOLJU CIJENU EKO ČEŠNJAKA OD MOGA KOJI PROIZVODIM U INTEGRALNOJ PROIZVODNJI ?! (kontrolirana upotrebe gnojiva i pesticida )
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
@Vinkovci imaš opciju multiquote, al' 'ajd vremenom će se i to riješiti.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,292
Sokole kineski se ne može sijeti , odnosno ne niće jer je ozračen gama zrakama

Odakle ti taj podatak, iz znatiželje je posijan taj kinez kupljen u nekom trgovačkom lancu. Normalno se razvijao i rastao,čak je i dao sjemenjake. Opet sam te male sjemenjake-lukovice veličine zrna kukuruza kokičara ponovo posadio,sada dobro izgleda.

Vinkovci koliko ti je prinos češnjaka po kj ili ha
 
Posljednje uređivanje:

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Stajski gnoj je smrt za češnjak u koliko ga se sadi iste godine na parcelu koja je nagnojena istim !!! Jaka zemlja i puno dušika koji češnjak ne podnosi !! Stajski gnoj da , ali samo drugu godinu nakon gnojenja[/QUOTE

Ja pričam o domaćem svom češnjaku a napisao kako radim i stavio slike svojega proizvoda stavite vi svoje ! a i svatko tkoje kupio bio je iznenadjen kvalitetom i veličinom nemam namjeru bilo kome da ponovno objašnjavam ili se pravdam sve šta sam napisao istina je i korišteno u mojoj praksi ne brinite ja vam ne mogu biti konkurencija jer sadim malu površinu više iz gušta.A šta se tiče stajskog gnoja nitko nije govorio da se stavlja frižak nepreradjen nego star bar 2do 3 godine sa tim gnojim jer moj domaći češnjak neće nikako drukčije da uspjeva nego tako i samo na ovoj mojoj goranskoj zemlji koja nije vidjela umjeta godinama a kamoli pesticida . a vi šta sadite hibridna sjemena molim vas olabavite i budite realni jer taj vaš hibridni ne može parirati mom domaćem eko češnjaku.:icon_e_biggrin::icon_thumright:
 
Posljednje uređivanje:

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467

ja se upravo u ovom mjesecu pripremam za sadnju
Moj prošlogodišnji proljetni luk je sličan vašemu, samo što je iz BiH obratite pažnju na gramažu.

Taj luk sada sadim u Rijeci i vidjećemo šta će ispasti od njega, danas sam iz dosade u lončiće zasadio 108 kom idući vikend još toliko duplo i to je sve od proljetnog luka.

Razlog sadnje u lončiće je što imam supstrata a vani je zemlja smrznuta a kad otopli ide vani.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
i

Uploaded with ImageShack.usovaj češnjak nikada nije tretiran pesticidima već 10 god.ga uzgajam za sebe, a nešto i za prodaju.Lukova muha.....za sada meni je totalna nepoznanica.....
 
Posljednje uređivanje:

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
ima jedna stara "svaki cigan svoga konja hvali" ...ja velim da je moj najbolji onaj drugi veli da je njegov najbolji i tako bi mogli do preksutra :) ...no medjutim mene nesto drugo zanima...zar ste svi ovdje samo da se hvalite tko ima kakvog (cesnjaka) i nacin uzgoja zadrzavate za sebe da netko novi ne bi bio konkurencija (procitao sam sve postove ovdje i malo ima o samom uzgoju a o preparatima gotovo nista, zemlju pripremit i pognojit zna vise manje svaka baba :) ) ili je netko ipak spreman podijelit svoje iskustvo sa drugima...ja sam konkretno pitao sa kojim preparatima suzbit travu u cesnjaku ali od nikud nikakvog odgovora (a ovdje je u svim postovima naveden jedan jedini preparat i za njega je receno da i nije bas nesto)...ne vjerujem da bas nitko ne sprica protiv trave ili pak svi imaju par kvadrata pa to rijesavaju motikanom...zahvaljujem svakome tko se odvazi podijeliti svoje iskustvo sa drugima na kraju krajeva zato i je ovaj forum da dijelimo stecena iskustva i poboljsamo proizvodnju pogotovo sad u zimskim vremenima kad najveci dio dana provodimo u kuci (bar ga ja smatram takvim i spreman sam uvjek podijeliti svoje iskustvo sa drugima o onome sa cime se ja bavim)...ako se netko nasao ovim mojim postom uvredjen ispricavam se unaprijed nije mi to bila namjera...lijep pozdrav svima...
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Odakle ti taj podatak, iz znatiželje je posijan taj kinez kupljen u nekom trgovačkom lancu. Normalno se razvijao i rastao,čak je i dao sjemenjake. Opet sam te male sjemenjake-lukovice veličine zrna kukuruza kokičara ponovo posadio,sada dobro izgleda.

Vinkovci koliko ti je prinos češnjaka po kj ili ha

oko 8-9t !! Ove godine imam u planu 1,5ha , i 0,5 ha jesenskog !
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Stajski gnoj je smrt za češnjak u koliko ga se sadi iste godine na parcelu koja je nagnojena istim !!! Jaka zemlja i puno dušika koji češnjak ne podnosi !! Stajski gnoj da , ali samo drugu godinu nakon gnojenja[/QUOTE

Ja pričam o domaćem svom češnjaku a napisao kako radim i stavio slike svojega proizvoda stavite vi svoje ! a i svatko tkoje kupio bio je iznenadjen kvalitetom i veličinom nemam namjeru bilo kome da ponovno objašnjavam ili se pravdam sve šta sam napisao istina je i korišteno u mojoj praksi ne brinite ja vam ne mogu biti konkurencija jer sadim 30 sa 20 metara više iz gušta.A šta se tiče stajskog gnoja nitko nije govorio da se stavlja frižak nepreradjen nego star bar 2do 3 godine sa tim gnojim jer moj domaći češnjak neće nikako drukčije da uspjeva nego tako i samo na ovoj mojoj goranskoj zemlji koja nije vidjela umjeta godinama a kamoli pesticida . a vi šta sadite hibridna sjemena molim vas olabavite i budite realni jer taj vaš hibridni ne može parirati mom domaćem eko češnjaku.:icon_e_biggrin::icon_thumright:

U Hrvatskoj ne postoji konkurencija kod proizvođača češnjaka!!!!!! Cilj i želja mene kao i mojih suradnika jeste da se što više proizvodi i da izbacimo kineza :icon_exclaim: To je dugotrajan posao i ako se itko planira baviti proizvodnjom češnjaka bez pomoći određenih pesticida teško će uspjeti
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
U Hrvatskoj ne postoji konkurencija kod proizvođača češnjaka!!!!!! Cilj i želja mene kao i mojih suradnika jeste da se što više proizvodi i da izbacimo kineza :icon_exclaim: To je dugotrajan posao i ako se itko planira baviti proizvodnjom češnjaka bez pomoći određenih pesticida teško će uspjeti

Svima vama koji se bavite na veliko sa tom proizvodnjom svaka čast i logično je da se takve povšine moraju tretirati raznim sretstvima nitko to nije dovodio u pitanje a mi koji sadimo male površine poznajemo svaku svoju lukovicu :icon_e_biggrin:tako da nam je lakše uzgojiti kvalitetan češnjak.Razlika je proizvesti 100 kila iili jednu i više tona tako da se oko tog nema potrebe natezati svi mi to jako dobro znamo.pa evo danijellaura već drugi put pita i nitko joj ne odgovara ja to ne radim i o tome ne znam ništa.
 
Posljednje uređivanje:

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Ja od kad znam za sebe, i odkad mi je nos probušen, nikad nismo prskali češnjak!
Deda je zabadao godinama jutro češnjaka, i on isto nije prskao, samo klasika...malo se okopavalo motikom, koliko toliko da se drži pod kontrolom od korova i to je to.
Ja isto, koliko zabodem za svoje potrebe, vidim da tu nema nikakvih štetočina, ili neznam ni šta, da bi ugrozilo proizvod, i sve bude ok.
pozzz joe!
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
Početna


Syngentin program
Sredstva za zaštitu bilja



Dual Gold 960 EC je selektivni herbicid za suzbijanje jednogodišnjih uskolisnih i nekih širokolisnih korova u raznim kulturama.



Sastav:


S-metolaklor (960 g/l).

Formulacija:


Koncentrat za emulziju (EC).

Opis pripravka:


Djelatna tvar S-metolaklor pripada herbicidima iz skupine kloracetanilida. U toj kemijskoj skupini ističe se kao jedna od djelatnih tvari sa najdužim rezidualnim djelovanjem i najvećom selektivnošću za kulturne biljke u kojima se upotrebljava.

:






Dual Gold 960 EC je zemljišni herbicid namijenjen suzbijanju jednogodišnjih travnih korova: običnog koštana (Echinochloa crus-gali), obične svračice (Digitaria sanguinalis), muharika (Setaria spp.), divljeg prosa (Panicum spp.) i djelomičnom suzbijanju divljeg sirka iz sjemena (Sorghum halepense), te nekih jednogodišnjih sjemenskih širokolisnih korova u kukuruzu, soji, suncokretu, šećernoj repi i duhanu.


U kukuruzu (osim sjemenskog kukuruza):
- prskanjem dobro pripremljenog tla nakon sjetve a prije nicanja usjeva;
- na lakim tlima u količini 1 - 1,2 l/ha uz utrošak 200 – 400 l vode/ha,
- na srednje teškim tlima u količini 1,2 – 1,4 l/ha uz utrošak 200 – 400 l vode/ha,
- na teškim tlima u količini 1,5 l/ha uz utrošak vode 200 – 400 l/ha.
U šećernoj repi:
- prskanjem dobro pripremljenog tla nakon sjetve, a prije nicanja u količini 0,8 -1 l/ha uz utrošak 200
– 400 l vode/ha.
U soji i suncokretu:
- prskanjem dobro pripremljenog tla nakon sjetve, a prije nicanja u količini 1 l/ha uz utrošak 200 –
400 l vode/ha.
U duhanu:
- prskanjem dobro pripremljenog tla 5 dana prije presađivanja u količini 1 l/ha uz utrošak 200 – 400 l
vode/ha.


Male kulture i male namjene:

1) Bob, grah, grašak, leća, mrkva, slanutak, tikvice, obična tikva (Cucurbita pepo), velika bundeva (Cucurbita maxima) (za pečenje i za ulje), lan (za vlakno i ulje), kim i korijandar, za suzbijanje jednogodišnjih uskolisnih korova u dozi 1,25 – 1,4 l/ha uz utrošak 200-300 l vode/ha. Sredstvo se primjenjuje nakon sjetve a prije nicanja (pre-em).

2) Celer za suzbijanje jednogodišnjih uskolisnih korova u dozi 1,25 – 1,4 l/ha uz utrošak 200-300 l vode/ha. Sredstvo primijeniti prije sadnje sadnica, prskanjem tla očišćenog od korova.

3) Češnjak, luk (iz lukovice), vučika (Lupinus) za suzbijanje jednogodišnjih uskolisnih korova u dozi 1,25 – 1,4 l/ha uz utrošak 200-300 l vode/ha. Sredstvo primijeniti nakon sadnje, dok je vrh izdanka ispod površine tla.

4) Hmelj za suzbijanje jednogodišnjih uskolisnih korova u dozi 1,25 – 1,4 l/ha uz utrošak 300-300 l vode/ha. Sredstvo primijeniti prije nicanja pupoljaka, prskanjem tla očišćenog od korova.

NAPOMENA: Dozvoljena je primjena jednom godišnje tijekom vegetacije. Viša doza se koristi na teškim ili humusom bogatim tlima. Za dobro djelovanje herbicida potrebne su padaline u periodu od tretiranja do 10-14 dana nakon tretiranja. Primjenjuje se na dobro obrađenu površinu tla.

OGRANIČENJA: Ne smije se primjenjivati na lakim pjeskovitim tlima, na kiselim tlima čiji je pH u KCl-u ispod 5,2 i na tlima koja sadrže ispod 1,5% humusa, jer na takvim tlima može djelovati fitotoksično zbog nedovoljne sorptivnosti u tlu. Sredstvo primjenjivati na udaljenosti od najmanje 5 m od površinskoh voda.



KARENCA: Osigurana je vremenom i načinom primjene za bob, grah, grašak, mrkvu, slanutak, leću, lan (za vlakno i ulje), tikvice, običnu tikvu, veliku bundevu, kim, korijandar, celer, češnjak, luk (iz lukovice), vučiku (Lupinus) i hmelj.

Miješanje:


Zbog proširenja spektra na širokolisne korove, Dual Gold se može može miješati sa drugim herbicidnim pripravcima.

Upozorenja:


Smije se koristiti samo jednom godišnje na istoj površini. Ne smije se primjenjivati na lakim pjeskovitim tlima, čiji je pH u KCl-u ispod 5,2 i na tlima koja sadrže do 1,5 % humusa, jer na takvim tlima može djelovati fitotoksično zbog nedovoljne sorptivnosti tla. Ne smije se primjenjivati u sjemenskom kukuruzu. U slučaju preoravanja ili ranije žetve, od prskanja do sjetve žitarica treba proći 4 mjeseca.

Karenca:


56 dana za silažni kukuruz i stočnu repu. Osigurana vremenom primjene za kukuruzno zrno, suncokret, soju, šećernu repu i duhan.






Pakiranje:


500 ml, 1l, 5 l.

hvala na odgovoru no medjutim ovdje pise da se sprica prije nego cesnjak izadje iz zemlje ali kod mene je cesnjak vec vani a isto tak i trava :(
 

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
Sokole kineski se ne može sijeti , odnosno ne niće jer je ozračen gama zrakama

Pero, da te ispravim govoreći iz svog eksperimenta, kineski se moze posaditi i doista bez problema iznikne, cak stovise dosta brzo i ujednaceno niće, brže nego naš češnjak. I sve bude sjajno do trenutka kada list bude cca 20 cm visine i tada paf, ode dolje strune i pa pa kina.

Dakle niče i raste, ali od njega nikad glavice !

Zašto je to tako, nemam objašnjenja, niti sam mogao utvrditi što ga je to dokrajčilo.
 
Posljednje uređivanje:

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
U Hrvatskoj ne postoji konkurencija kod proizvođača češnjaka!!!!!! Cilj i želja mene kao i mojih suradnika jeste da se što više proizvodi i da izbacimo kineza :icon_exclaim: To je dugotrajan posao i ako se itko planira baviti proizvodnjom češnjaka bez pomoći određenih pesticida teško će uspjeti

Slažem se sa svime rečenim u potpunosti, ali bih dodao, daj nam bože svima da se pesticidi mogu svesti na minimum ili barem da budu vise ekoloski prihvatljivi, pa pobogu, mi to proizvodimo, ali i jedemo i nasa djeca to jedu.
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Pero, da te ispravim govoreći iz svog eksperimenta, kineski se moze posaditi i doista bez problema iznikne, cak stovise dosta brzo i ujednaceno niće, brže nego naš češnjak. I sve bude sjajno do trenutka kada list bude cca 20 cm visine i tada paf, ode dolje strune i pa pa kina.

Dakle niče i raste, ali od njega nikad glavice !

Zašto je to tako, nemam objašnjenja, niti sam mogao utvrditi što ga je to dokrajčilo.

U pravu si Miroslave , nisam se dobro izrazio !!! To se desilo mom kolegi koji je posijao 20-ak kila kineza :(handshake):
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
ima jedna stara "svaki cigan svoga konja hvali" ...ja velim da je moj najbolji onaj drugi veli da je njegov najbolji i tako bi mogli do preksutra :) ...no medjutim mene nesto drugo zanima...zar ste svi ovdje samo da se hvalite tko ima kakvog (cesnjaka) i nacin uzgoja zadrzavate za sebe da netko novi ne bi bio konkurencija (procitao sam sve postove ovdje i malo ima o samom uzgoju a o preparatima gotovo nista, zemlju pripremit i pognojit zna vise manje svaka baba :) ) ili je netko ipak spreman podijelit svoje iskustvo sa drugima...ja sam konkretno pitao sa kojim preparatima suzbit travu u cesnjaku ali od nikud nikakvog odgovora (a ovdje je u svim postovima naveden jedan jedini preparat i za njega je receno da i nije bas nesto)...ne vjerujem da bas nitko ne sprica protiv trave ili pak svi imaju par kvadrata pa to rijesavaju motikanom...zahvaljujem svakome tko se odvazi podijeliti svoje iskustvo sa drugima na kraju krajeva zato i je ovaj forum da dijelimo stecena iskustva i poboljsamo proizvodnju pogotovo sad u zimskim vremenima kad najveci dio dana provodimo u kuci (bar ga ja smatram takvim i spreman sam uvjek podijeliti svoje iskustvo sa drugima o onome sa cime se ja bavim)...ako se netko nasao ovim mojim postom uvredjen ispricavam se unaprijed nije mi to bila namjera...lijep pozdrav svima...

Bolesti češnjaka: siva trulež, bijela trulež, plamenjača, hrđa
Plamenjača je bolest crvenog luka, češnjaka i poriluka čiji je uzročnik Peronospora destructor (P. schleideni). Simptomi bolesti lako se prepoznaju. Sistemično zaražene biljke (biljke iz zaraženih češnjeva) mogu propasti u početnim stadijima razvoja ili zaostaju u rastu, a listovi su im zavinuti i klorotični. Za vlažnog vremena cijeli listovi su presvučeni sivoljubičastom prevlakom sporonosnih organa. Kod sekundarnih infekcija na listovima nastaju male svijetlo žute pjege koje za povoljnih uvjeta postaju veće, a za vlažnog vremena presvučene prevlakom sporonosnih organa. Ukoliko je vrijeme suho prevlaka se ne razvija, tkivo unutar pjega odumire (nekrotizira) te ga često nasele saprofitne gljive iz rodova Alternaria i Stemphylium zbog čega poprima tamnu, gotovo crnu boju. Zaražene lukovice se teško čuvaju i lako trunu.
Gljiva u tlu može ostati vitalna duži niz godina u obliku trajnih oospora te je stoga osnovna mjera zaštite višegodišnji plodored.
Sivu trulež izazivaju gljive iz roda Botrytis, a bolest se u jačem intenzitetu može pojaviti u vlažnim godinama dok u sušnim godinama problema neće biti. Obzirom da se gljive iz ovoga roda razvijaju u širokom temperaturnom rasponu, temperature nisu ograničavajući čimbenik razvoja truleži. Simptomi se najčešće uočavaju kao vodenaste pjege na listovima i trulež gornjeg dijela lukovica. Zaraženi biljni dijelovi su prekriveni gustom sivom prevlakom koju čine sporonosni organi gljive.
Bijelu trulež izaziva gljiva Sclerotium cepivorum, kojoj je najvažniji domaćin češnjake, iako parazitira na crvenom luku i poriluku. Prvo se uočava žućenje, a potom i nekroza listova od vrha prema bazi. Mlade biljke mogu brzo odumrijeti, a kod starijih biljaka potpuno propadanje nastupa nakon jedan ili dva tjedna. Lukovice imaju izrazito neugodan miris, prekrivene su bijelim micelijem u kojem se uočavaju brojni crni sklerociji. Osnovni izvor zaraze su sklerociji koji u tlu ostaju vitalni nekoliko godina te je osnovna mjera zaštite višegodišnji plodored. Bolest se širi pri temperaturama tla između 15 i 20°. Na temperaturama tla ispod 5 i iznad 25°C zaraze ne nastaju.
Hrđu izazivaju gljive Puccinia allii i Puccinia porri, a bolest je najznačajnija na poriluku, ali se javlja i na češnjaku i crvenom luku. Simptomi se lako prepoznaju: na listovima se vide okruglasti ili malo izduženi žutosmeđi sorusi koji krajem vegetacije mijenjaju bolu u tamnosmeđu. Kod jakih zaraza može doći do sušenja lišća, a lukovice su manje. Uzročnici bolesti se održavaju na zaraženim biljnim ostatcima u obliku trajnih teleutospora te je stoga od iznimne važnosti pokupiti i uništiti zaražene biljne ostatke.
U tablici ispod je popis fungicidnih pripravaka koji u RH imaju dozvolu za primjenu u češnjaku.
Djelatna tvar
Fungicid
Namjena
Doza/Konc.
Karenca
azoksistrobin
Quadris
plamenjača
1 l/ha
14
azoksistrobin
Ortiva
plamenjača
0,8-1 l/ha
7
mankozeb + metalaksil
Ridomil Gold MZ pipete
plamenjača
2,5-3 kg/ha
21
difenkonazol
Score 250 EC
hrđa
0,5 l/ha
14
mankozeb
Dithane DG neotec
plamenjača, hrđa
2,1-2,7 kg/ha
28
mankozeb + metalaksil
Ridomil Gold MZ pepite
plamenjača
2,5-3 kg/ha
21
klortalonil
Daconil 720 SC
siva plijesan
0,16-0,21%
10
mankozeb+dimetomorf
Acrobat MZ WG
plamenjača
2,5 kg/ha
14
 
P

pauk

Guest
i sa cime kemijski rijesiti korov buduci se zbog tople jeseni dosta zatravilo...za motikan i pljevljenje znam ali zbog intenzivnog posla u drugim kulturama nisam bas u mogucnosti primjeniti t.

ma ne moras spricati....

jednostavno poslazi kartone oko cesnjaka i ostavi ih koliko treba da korov krepa.

a ubuduce prilikom sadnje cesnjaka odmah postavi karton na gredicu, jasno s otvorom u koji ces posaditi cesnjak i onda si odma rijesio problem korova
 

Najnoviji postovi

Na vrh