• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

P

pocetnikZg

Guest
Puno je to komplikacija za mene kao pocetnika tako da cu sa cesnjakom pricekati jesen. Do tad cu naci neki dobar, stari sadni materijal kod dedeka i babica po selu i na jesen - vudri! :)
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Lukovu muhu na češnjak privlači njegov miris , cilj u eko proizvodnji je da se taj miris kamuflira (otopina od bazginog lišča , sadnja mrkve između redova češnjaka i sl.) ja sam jedne godine u svojim počecima bavljenja češnjakom slušao "eko gospodu" i moj češnjak je te godine služio za razmnožavanje lukove muhe tako da više ništa ne prepuštam slučaju jer trenutno imamo zasađeno 2ha i planiramo još 2000m2! KAN se baca ali ne puno ..ide ga oko 150- 200kg/ha u 2x!! Dakle sada je bitno malo baciti i u glavičenju tamo negdje u 5-6 mj. ČEŠNJAK NE VOLI DUŠIK!!!!!!!!!!!!! Isto tko niti motika nije poželjna zbog njegovog površinskog adventivnog korijenja koje se lako oštećuje prilikom kopanja. Bitno mu je razbiti pokoricu koja se stvori u proljeće da se izregulira vodo-zračni režim u tlu i češnjaku omogući lakši razvoj!! Sada je vrijeme kada kreče prvi let lukove muhe koji je i najopasniji tako da svaki dan pogledate svoje BLAGO jer za 20 dana možete naći samo "federe" na mjestu češnjaka ( dnevna temp<10c i nočna <5 = izlazak prve generacije muhe iz zemlje)


:(clap)::(y):


za površinu i ponuđenu pomoć oko češnjaka......jer rijetko ljudi pišu o svojim iskustvima.......

dosta ljudi žele proizvesti nešto eko......kao proći će bez prskanja, ovo-ono......a zašto onda više nitko neokopava kukuruz, zašto se ide s prskanjem.......a ista stvar je i sa češnjakom, ako ti njega nezaštitiš, imaš veliki gubitak, pogotovo na ovakoj velikoj površini.......a i svi koji prihranjuju sa umjetnim, to već nije eko......

po koliko prodaješ češnjak, za jesen bi mi trebalo za 1000 kvadrata, te koja je količina potrebna za tu površinu?????

kako sadiš češnjak, strojno ili ručno????
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
:(clap)::(y):


za površinu i ponuđenu pomoć oko češnjaka......jer rijetko ljudi pišu o svojim iskustvima.......

dosta ljudi žele proizvesti nešto eko......kao proći će bez prskanja, ovo-ono......a zašto onda više nitko neokopava kukuruz, zašto se ide s prskanjem.......a ista stvar je i sa češnjakom, ako ti njega nezaštitiš, imaš veliki gubitak, pogotovo na ovakoj velikoj površini.......a i svi koji prihranjuju sa umjetnim, to već nije eko......

po koliko prodaješ češnjak, za jesen bi mi trebalo za 1000 kvadrata, te koja je količina potrebna za tu površinu?????

kako sadiš češnjak, strojno ili ručno????
sadim strojno ali smatram da je i dalje bolje saditi ručno u koliko se sade manje kolićine 1000-2000m2 zbog jednoličnog i bržeg nicanja !! Gubitke nisam primjetio kod strojne sadnje samo se dešava da imam nejednak ponik . Međutim kod jesenskog to i nije toliki problem jer do tretiranja sav bude preko 2 lista!! Cijena je 32kn/kg 100-120kg /1000m2
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Kak ide plasman, prodaja češnjaka ? Imaju neki otkupljivači, il sve na plac ?
 

dado1986

Novi član
Tu od
8 Velj 2013
Poruka
1
Pozdrav svima...

planiram u jesen zasaditi 10-ak kg česnjaka pa me zanima gdje se može nabaviti kvalitetan češnjak za sjeme i kad bi bilo pametno kupiti? jer ne želim da mi dugo stoji van zemlje :)
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
sadim strojno ali smatram da je i dalje bolje saditi ručno u koliko se sade manje kolićine 1000-2000m2 zbog jednoličnog i bržeg nicanja !! Gubitke nisam primjetio kod strojne sadnje samo se dešava da imam nejednak ponik . Međutim kod jesenskog to i nije toliki problem jer do tretiranja sav bude preko 2 lista!! Cijena je 32kn/kg 100-120kg /1000m2


cjena je ok, s obzirom da je prije bila priča neke žene iz okolice valpova ili belišća u cjeni od oko 80kn, prije godine dana.......može slika tvoje sadilice????

ako je pravi domaći, ja ću vjerojatno uzeti nešto od tebe, al nisi mi ni daleko da dođem po njega.........
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
cjena je ok, s obzirom da je prije bila priča neke žene iz okolice valpova ili belišća u cjeni od oko 80kn, prije godine dana.......može slika tvoje sadilice????

ako je pravi domaći, ja ću vjerojatno uzeti nešto od tebe, al nisi mi ni daleko da dođem po njega.........

češnjak vinkovci je naš fb profil !! Tamo ima fotki za pogledati :smile:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
pogledao sam slike :icon_super:

sadilicu sam viđao po sajmovima.......da li treba puno ručno stavljati češnjak u šalice, jer mi se nekako čine dosta plitko napravljene.......i spojene na zupčasti remen od auta, vjerojatno vw......

kojom brzinom ideš u sadnji????

koji razmak redova pravi, i koji je razmak u redu????
 

krzna

Član
Tu od
1 Pro 2012
Poruka
79
sad u osijeku na sajmu bilo koliko te volja ,ja sam uzeo neki talijanski 15kuna 250grama,bilo je vrsta kaki god želiš ,i bilo je van sajma što su ljudi prodavali domači sjemenski materijal ,mislim da su tražili oko 80 kuna za kilogram
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
pogledao sam slike :icon_super:

sadilicu sam viđao po sajmovima.......da li treba puno ručno stavljati češnjak u šalice, jer mi se nekako čine dosta plitko napravljene.......i spojene na zupčasti remen od auta, vjerojatno vw......

kojom brzinom ideš u sadnji????

koji razmak redova pravi, i koji je razmak u redu????

Mi smo za ovu sezonu na njoj napravili puno preinaka 20cm između i 12-15 u redu!!
 

rajko

Novi član
Tu od
27 Kol 2010
Poruka
23
Mi smo za ovu sezonu na njoj napravili puno preinaka 20cm između i 12-15 u redu!!

Posadio sam 25 kiograma starog sjemena /prije više od 50 god. prvi put posađen na varaždinskom području / međuredni prostor 40 cm , a stabljika od stabljike na udaljenosti oko 12 do 15 cm.
Sa takovom sadnjom sam postigao prošle godine izvanredne rezulate .

Stoga Vas molim dal sam u nečemu pogriješio ili je tako u redu
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
češnjak vinkovci je naš fb profil !! Tamo ima fotki za pogledati :smile:

vinkovci mozete mi reci cime gnojite cesnjak- jesenki -proljetna gnojidba
S cime spricate i kada protiv lukove muhe?
 

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
Posadio sam 25 kiograma starog sjemena /prije više od 50 god. prvi put posađen na varaždinskom području / međuredni prostor 40 cm , a stabljika od stabljike na udaljenosti oko 12 do 15 cm.
Sa takovom sadnjom sam postigao prošle godine izvanredne rezulate .

Stoga Vas molim dal sam u nečemu pogriješio ili je tako u redu

Sklop sadnje u principu ide 30/ 12 cm, ali i ovako je odlično, zapravo sve ovisi što imate na raspolaganju od mehanizacije za međurednu obradu tla. Gušćim sklopom štedimo na površini i gnojivu.
 
R

Robinho

Guest
Pozdrav svima, mene zanima dali postoji netko tko bi otkupio sav cesnjak sto budem imao.. Dali postoji netko tko otkupljuje tako? Jer trazio sam po internetu ali to ne mogu nigdje naci...
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Pozdrav svima, mene zanima dali postoji netko tko bi otkupio sav cesnjak sto budem imao.. Dali postoji netko tko otkupljuje tako? Jer trazio sam po internetu ali to ne mogu nigdje naci...
Toga u našoj državi nema, nitko ti nemože jamčit da ono što proizvedeš da ćeš to i prodati. A što se tiče češnjaka mislim da će ove godine biti jebeno sa prodajom, jer ga je svaka baba sadila, propasti će snovi onih ambiocioznih koji kalkulirraju cijenu od 50 kn po kili na veliko . pozz
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Toga u našoj državi nema, nitko ti nemože jamčit da ono što proizvedeš da ćeš to i prodati. A što se tiče češnjaka mislim da će ove godine biti jebeno sa prodajom, jer ga je svaka baba sadila, propasti će snovi onih ambiocioznih koji kalkulirraju cijenu od 50 kn po kili na veliko . pozz
jako puno ljudi sadi češnjak i to je činjenica , no tko če opstati i tko če ga izvaditi to je upitno !! Ne treba se zavaravati i sanjati o cijenama kao što su na tržnici jer su nedostižne ali da trebamo težiti i izboriti što bolju cijenu i to se trudimo !!! Inaće za sve koji nisu čuli OSNOVALI SMU UDRUGU PROIZVOĐAČA ČEŠNJAKA SLAVONIJE I BARANJE s tim da su nam svi proizvođaći dobro došli kao članovi jer samo na takav naćin možemo uspjeti !! KROZ UDRUŽIVANJA:drink: Kvaliteta određuje cijenu i molim vas ne odustajte iako nije ga lako uzgojiti !!
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Pozdrav svima, mene zanima dali postoji netko tko bi otkupio sav cesnjak sto budem imao.. Dali postoji netko tko otkupljuje tako? Jer trazio sam po internetu ali to ne mogu nigdje naci...

A koliko budeš imao češnjaka ?? Kako sada možeš raditi kalkulacije ? Reci mi da i ja izračunam !?
 
R

Robinho

Guest
A koliko budeš imao češnjaka ?? Kako sada možeš raditi kalkulacije ? Reci mi da i ja izračunam !?

pa ove godine bih poceo s nesto manje češnjaka jer neznam ni sam gdje bi ga prodao pa zato ne volim da se zaletim... ali ako ima netko tko ce to sve otkupiti onda mogu zasaditi i vise... sa sela sam...prostor nije problem... imam alat i ljude tako da je to to..e sad mene zanima otkup vise od svega .. :)
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
pa ove godine bih poceo s nesto manje češnjaka jer neznam ni sam gdje bi ga prodao pa zato ne volim da se zaletim... ali ako ima netko tko ce to sve otkupiti onda mogu zasaditi i vise... sa sela sam...prostor nije problem... imam alat i ljude tako da je to to..e sad mene zanima otkup vise od svega .. :)

Dobro razmišljaš!!! Kod nas nije problem proizvesti koliki je problem prodati ...... kreni po malo da ne izgubiš puno :icon_thumright:
 
R

Robinho

Guest
Dobro razmišljaš!!! Kod nas nije problem proizvesti koliki je problem prodati ...... kreni po malo da ne izgubiš puno :icon_thumright:

Tako ce i biti pa cemo vidjeti kako dalje... pozdrav.. :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh