• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Ja ću ga proizvodit dok ne padne ispod 10kn/kg, na toj cijeni će se izjednacit sa većinom kultura ako se gleda ulog-dobitak...
 
P

pecana

Guest
Pozdrav forumaši. Dali bi mi neko mogo dati savjet što se tiće ovogodišnje sijetve bijelog luka ? Ja sam pripremio parcelu za sadnju bijelog luka ali problem je ovogodišnji vremenski uvjeti hoće li biti kasno saditi u ćetvrtom mjesecu i to sve zavisi još od vlažnosti ako bude i četvrti mjesec. :s:
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Pozdrav forumaši. Dali bi mi neko mogo dati savjet što se tiće ovogodišnje sijetve bijelog luka ? Ja sam pripremio parcelu za sadnju bijelog luka ali problem je ovogodišnji vremenski uvjeti hoće li biti kasno saditi u ćetvrtom mjesecu i to sve zavisi još od vlažnosti ako bude i četvrti mjesec. :s:

A koje su ti alternative? Jedino da prodas taj cesnjak koji mislis saditi. Sto ga god kasnije posadis kasnije ce mu se glavica razvijat (najvjerovatnije kad budu ljetne suše). Ako imas mogucnost navodnjavanja nemas brige, bit ce dobro.



Nego kako li je samo Petar uspio pripemit zemlju za proljetnju sadnju uz ovakvu kisnu i snjeznu godinu. :icon_pray: Petre, vidio sam slike sa fbooka, jeli sadilica rucni rad? Nisam odavno svratio na forum a ono sto si napisao da cesnjak ne voli dusik treba posebno naglasit i postavit na prvu stranicu.
 
P

pecana

Guest
Što se tiće suše tu sam bez brige jer mi se kraj parcele proteže potok i imam napravljeno za usmjeravanje vode po parceli
 

Josa

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
78
Ja sam jesenas posadio nekih 23-24 kg jesenskog bijelog luka,za sada ide odlično,sadni materijal prvoklasan i ostaje mi za povečanje površine koju ću staviti na jesen ponovo,možda jedan dio prodam da namirim ulaganje samo koliko sam platio sjeme.
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Ja ću ga proizvodit dok ne padne ispod 10kn/kg, na toj cijeni će se izjednacit sa većinom kultura ako se gleda ulog-dobitak...

Mi ne smijemo spuštati cijene jedni drugima i neče pasti ispod 10kn!!! Ta cijena nije nikako realna ali ju mnogi priželjkuju !!!!
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
A koje su ti alternative? Jedino da prodas taj cesnjak koji mislis saditi. Sto ga god kasnije posadis kasnije ce mu se glavica razvijat (najvjerovatnije kad budu ljetne suše). Ako imas mogucnost navodnjavanja nemas brige, bit ce dobro.



Nego kako li je samo Petar uspio pripemit zemlju za proljetnju sadnju uz ovakvu kisnu i snjeznu godinu. :icon_pray: Petre, vidio sam slike sa fbooka, jeli sadilica rucni rad? Nisam odavno svratio na forum a ono sto si napisao da cesnjak ne voli dusik treba posebno naglasit i postavit na prvu stranicu.

Moj Gorane bilo je dan -noć i taman kad smo pošpricali "stompom " padne kiša :(clap): posadili smo cca 2.2 ha nešto jesenskog a većinu proljetnog!! (inaće onaj tvoj se za sada pokazao izvanredan ! Samo nemoj sada da nam krila dobiješ i rušiš nam cijene , zatvorit čemo mi granice pa i ti budeš mogao po realnim cijenama tržiti luk!!! ):mur:
 
R

Robinho

Guest
Dali se smije znati gdje vi prodajete toliki cesnjak? Vidim neki ga sade puno... pa ako nije neka vojna tajna...
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Moj Gorane bilo je dan -noć i taman kad smo pošpricali "stompom " padne kiša :(clap): posadili smo cca 2.2 ha nešto jesenskog a većinu proljetnog!! (inaće onaj tvoj se za sada pokazao izvanredan ! Samo nemoj sada da nam krila dobiješ i rušiš nam cijene , zatvorit čemo mi granice pa i ti budeš mogao po realnim cijenama tržiti luk!!! ):mur:

Ma slažem se ja, samo sam želio napisat da nije smak svijeta ako se padne i na tu cijenu. Imaš ljudi koji su (ne toliko ove godine kao što su lani) kupili sjeme po 70+kn/kg i kad su vidjeli da ja prodajem po 25 bili su ljuti kao kuga na mene i čude se što ne mogu prodavat opet po 70kn. Ja se uvijek orjentiram prema trenutnom stanju na tržnicama kakvo god ono bilo da bilo, bilo da ljudima treba za sjeme ili konzumaciju... Moja pretpostavka je da cu sad polovicom svibnja kad ga počnem vadit prodavat po 20kn/kg a poslije lagano dizat cijenu.

A što se tiče onog mog, rekao sam ti ako se sjećaš koju veličinu može doseći pa ga ne forsiraj previše. Poslat cu ti kad izvadim za probe još dvije vrste od kojih je jedna provjereno obnavljana od 1957. pa da vidiš kako se one ponašaju kod vas.

Ne zanosim se ja nažalost snom o zatvaranju istočnih granica, dok ne bude Schengenska granica ja ne smatram da smo mi u EU.
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Ma slažem se ja, samo sam želio napisat da nije smak svijeta ako se padne i na tu cijenu. Imaš ljudi koji su (ne toliko ove godine kao što su lani) kupili sjeme po 70+kn/kg i kad su vidjeli da ja prodajem po 25 bili su ljuti kao kuga na mene i čude se što ne mogu prodavat opet po 70kn. Ja se uvijek orjentiram prema trenutnom stanju na tržnicama kakvo god ono bilo da bilo, bilo da ljudima treba za sjeme ili konzumaciju... Moja pretpostavka je da cu sad polovicom svibnja kad ga počnem vadit prodavat po 20kn/kg a poslije lagano dizat cijenu.

A što se tiče onog mog, rekao sam ti ako se sjećaš koju veličinu može doseći pa ga ne forsiraj previše. Poslat cu ti kad izvadim za probe još dvije vrste od kojih je jedna provjereno obnavljana od 1957. pa da vidiš kako se one ponašaju kod vas.

Ne zanosim se ja nažalost snom o zatvaranju istočnih granica, dok ne bude Schengenska granica ja ne smatram da smo mi u EU.[/QU Održi ga zdravim i nemaš brige , prodat če se sve!! Dođi kod nas u udrugu pa će ti biti lakše :icon_e_wink: Želim ti dobar prinos u ovoj godini ! Pozz i čujemo se !!!
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Mi ne smijemo spuštati cijene jedni drugima i neče pasti ispod 10kn!!! Ta cijena nije nikako realna ali ju mnogi priželjkuju !!!!

Oprostite drage kolege forumaši ! dali vi to govorite o cijeni češnjaka (biljelog luka ):icon_question::confused: cijena samo može rasti jer će biti i veća potražnja a vjerujem da naši proizvodjači na veliko imaju daleko kvalitetniju robu od uvozne:(y): a o ekološkom neću ni govoriti.:icon_thumright:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Hajde da reknem nešto utješno proizvođačima bijeloga luka.Evo,sa stanovišta domaćice moga zaključka-cijena bijeloga luka će ove godine biti dobra,jer nema dobroga na tržištu.Očito se prodaje predprošlogodišnji kineski iz skladišta,jer sam primjetila da nema arome,i ne samo to,bilo da je u frižideru ili na normalnoj sobnoj temperaturi-glavice izgledaju normalno-češnjevi ubrzo počinju tamnjeti,gube aromu i čvrstoću.To sam primjetila još od početka zime,pa sam zaključila da prošlogodišnjega nema zbog loše godine,,pa se sada troše sve neprodane postoječe zalihe iz hladnjača.Ma bilo šta da je u pitanju,čim se takvj luk stavi na police,ako se ne potroši za dva -tri tjedna,bolje ga je baciti.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ako može pomoć
vrhovi na češnjaku koji je jesenas sađen su mi počeli smeđit
ako ko zna šta bi bilo ili sa čim da zaštitim ili ...
tražim po forumu ali mi ne ide
evo i slikica



Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
ako može pomoć
vrhovi na češnjaku koji je jesenas sađen su mi počeli smeđit
ako ko zna šta bi bilo ili sa čim da zaštitim ili ...
tražim po forumu ali mi ne ide
evo i slikica



Uploaded with ImageShack.us

Ništa strašno , dapače dobar je !! :(nod): Krenuli sokovi pa malo mraza i vrhovi dobiju po tamburi !! Oporavi se on jako brzo !
 
B

bijeliluk

Guest
Nisam nasao temu,pa otvaram ovu.

Planiram ove godine nesto cesnjaka posaditi u vrtu.
Sad me zanima dali je cesnjak moguce samo vegetativno saditi ili i nekim kupovnim sjemenkama?
Da nemoram jest onaj kineski :p

Ja se bavim uzgojem već šestu godinu zaredom...krenuo sam sa par kila a ove godine sam počeo i sa uzgojem sjemena..spreman sam pomoći..lijep pozdrav


luk je u mojoj obitelji već 70 godina ako ne i više...
 
B

bijeliluk

Guest
Nisam nasao temu,pa otvaram ovu.

Planiram ove godine nesto cesnjaka posaditi u vrtu.
Sad me zanima dali je cesnjak moguce samo vegetativno saditi ili i nekim kupovnim sjemenkama?
Da nemoram jest onaj kineski :p

dali netko zna gdje se moze kupiti sadilica za luk
hvala

Znam da ima proizvođač u srbiji i mogu ti se raspitati... ja sam bio ove godine na polju gdje se sadilo sa strojem i mogu reći da to nikada u moju njivu neće ući... prosipa ogromne količine
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
tako sam si i nešto mislio
a sa čime ga prihraniti

Kan 200kg/ha ali dobro pazi kako ga bacaš , da ne upadne između lista ! Ili folijarno sa nekim od tih gnojiva ali pazi na kolićinu dušika jer ga češnjak NE VOLI!!
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Kan 200kg/ha ali dobro pazi kako ga bacaš , da ne upadne između lista ! Ili folijarno sa nekim od tih gnojiva ali pazi na kolićinu dušika jer ga češnjak NE VOLI!!

Bolje ipak folijarno, sigurnije je. Idealno bi bilo tretirat sa CROPAID zbog šokova uzrokovanih ovim vremenom a jeftinija varijanta je Poly Amin koji je samo dusik ali moze i on pomoci...
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Evo kako češnjak sada izgleda.


Uploaded with ImageShack.us

Inače okopamo na proljeće sa "biciklom" ili Wheel hoe alatom po engleski (nešto slično ovome - http://www.njuskalo.hr/rucni-alati/rucni-kultivator-bascu-oglas-5275036) ali budući se još sigurnih 10 dana neće moći ući u njega bojim se da se ove godine neće stići jer će bit prevelik za prolaženje kroz redove...

Ostane li sve dobro za nekih 40-50 dana će se vaditi....
 

Najnoviji postovi

Na vrh