hvala ti
. daj mi još reci koliko chromogor štiti luk? dali još moram jednom tretirati i kada? znači zadnji put prsko 8.4.
do kad ta muha leti :icon_weed:
pozzz
Chromgor luk štiti minimalno 14 dana, isto toliko mu je i karenca, iako karenca u pravilu ne predstavlja vrijeme djelovanja insekticida, već minimalno razdoblje u kojemu se biljka ne smije konzumirati. S obzirom da je Chromgor sistemik i ravnomjerno se raspoređuje po cijeloj biljci, ne postoji mogućnost ispiranja od kiše.
Lukova muha je najopasniji štetnik luka u našim područjima a u pravilu se javlja u vlažnim proljećima. Najopasnija je prva, proljetna generacija, koja napada još nerazvijene biljke.
Štete izaziva ličinka koja se unutar stabljike hrani njezinim sadržajem.
Na mjestima oštećenja razvijaju se gljive čađavice koje izazivaju truljenje biljaka.
U polju se napad lukove muhe može lako prepoznati: napadnute biljke počinju naglo venuti, listovi žute, središnji list se suši i lagano izvlači iz stabljike. Prerežemo li uzdužno takvu biljku naći ćemo više ličinki lukove muhe. Kod jakog napada u jednoj biljci može biti i do 50 ličinki. Međutim, dovoljna je samo jedna ličinka u mladoj stabljici luka da bi izazvala truljenje.
U našem klimatu lukova muha ima 2-3 generacije godišnje. Prezimi kao kukuljica u tlu. Let počinje u drugoj polovici travnja i često se produžuje tijekom prve polovice svibnja. Desetak dana nakon početka leta ženka odlaže jaja između listova luka, na vrat korijena mladih biljčica, na samu lučicu ili na zemlju u neposrednoj blizini luka, u skupinama od 5-12 komada. Tijekom nekoliko dana ženka odloži 50-100 jaja.
Tjedan dana nakon odlaganja jaja izlaze ličinke koje se odmah ubušuju u mlade stabljike luka gdje se intenzivno hrane. Uslijed toga lišće žuti, vene i suši se.
Na mlađim biljkama štete su veće.
Nakon 15-20 dana intenzivne ishrane ličinka se izvlači iz biljke i kukulji u tlu ili čak u lukovici.
Stadij kukuljice traje 2 tjedna nakon čega izlijeće odrasla muha druge generacije čije ličinke prave manje štete jer je luk već dobro razvijen.
Druga generacija lukove muhe može napraviti veće štete na poriluku.
Za zaštitu luka preporuča se insekticid DURSBAN G-7,5 . Ovaj insekticidtreba unijeti u tlo prije sadnje lučica. Djeluje plinovito i kontaktno a unosi se u tlo neposredno prije sadnje lučica u količini 20-30 kg/ha.
Ako insekticid nije unešen u tlo prije sadnje, bit će potrebno zalijevati iznikle biljčice škropivom slijedećeg sadržaja; CHROMOREL D ( u koncentraciji 0,15%) CHROMGOR 40 (u koncentraciji 0,15%) DURSBAN E-48 (u koncentraciji 0,2%). Po iznikloj biljci potrebno je utrošiti 0,5-1 dcl škropiva.
*Navedene metode zalijevanja ne preporučamo na mladom luku.
Ako nijedna od ovih metoda nije korištena, sigurno će se ličinka lukove muhe ubušiti u list.U slučaju da je ličinka lukove muhe već unutar lista moguće ju je suzbiti prskanjem insekticidom CHROMGOR 40(sistemični insekticid) u koncentraciji 0,15% uz dodatak ovlaživača (CHROMOVIT) zbog voštane prevlake.
Prilikom ovakvog načina zaštite treba svakako voditi računa o karenci.:drink: