• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
Ja tako radim svake godine pa vidi moj češnjak u postovima ispred no forumaši koji se bave sa češnjakom na veliko ne mogu si dozvoliti da kiksaju u proizvodnji kažu da ni pretjerana količina kalija nije dobra ,ne kuzim se u to ja ti stavljam samo odstajali (pregorili) stajski gnoj i pepel i pospricam otopinom koprive.

gorski, na kolikoj ti površini sadiš češnjak ?
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Ma ja sam posadio 10 kg površine nekih 5x20 više to radim iz gušta zato i radim tako samo sa stajskim gnojem.
 

rajko

Novi član
Tu od
27 Kol 2010
Poruka
23
Evo ovako izgleda moj češnjak koji je ušao na varaždinsko područje prije pola stoljeća



vmMt8.jpg


k6Ix4.jpg


RvIP8.jpg
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560

Da li ste imali problema sa nematodama (ovaj vikend sam bio kod kolega u IT, pa mi je spomenuo da imaju dosta problema sa nematodama, pogotovo kod uskog plodoreda; preporučuju sadnju tek svake 4 godine na istu parcelu; dok s druge strane za luk/kapulu uglavnom nemaju tih problema i preporučaju uži plodored)?

p.s. Radi se o vrsti nematoda Ditylenchus dipsaci
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Ja tako radim svake godine pa vidi moj češnjak u postovima ispred no forumaši koji se bave sa češnjakom na veliko ne mogu si dozvoliti da kiksaju u proizvodnji kažu da ni pretjerana količina kalija nije dobra ,ne kuzim se u to ja ti stavljam samo odstajali (pregorili) stajski gnoj i pepel i pospricam otopinom koprive.

Pa stavljala sam pepeo kroz zimu, pa me zanima dal bi mu bilo previse i sad nakon okopavanja?

Dal je normalno da vanjski listovi zute?
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Pa stavljala sam pepeo kroz zimu, pa me zanima dal bi mu bilo previse i sad nakon okopavanja?

Dal je normalno da vanjski listovi zute?

Listovi mogu žutjeti i od hladnoće (mraza)stavi slike pa će to vjerojatno odgovoriti stručniji od mene ima ovdje onih koji se bave češnjakom na veliko i o njemu znaju malo više.
ako je tlo kiselo ilovasto ili ljepljivo kao glina onda stavljaj pepela koliko hoćeš a ako je onako lagano porozno i sipko onda ne treba u enormnim količinama to tvoje mu ne moze skoditi.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Posula sam danas pepelom pa cemo vidjeti, sumnjam da mu moze stetiti....
Evo slike, ako se vidi, znaci vrhovi zute i nekako se svijaju...
Nisam primijetila mraz, doduše ja ustajem u 9:redface:


Uploaded with ImageShack.us
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Danas odrađena zaštita protiv plamenjače (Ridomil + Daconil + okvašivač) i uz to malo biostimulatora (Delfan plus); da mu bude bolje.... :)
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Moze par rijeci vise o plamenjaci?
Ja sam svojeg tretirala samo. Protiv muhe prije 2tjedna..
Dal treba jos spricati protiv muhe?
To protiv plamenjace je preventivno ili?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Moze par rijeci vise o plamenjaci?
Ja sam svojeg tretirala samo. Protiv muhe prije 2tjedna..
Dal treba jos spricati protiv muhe?
To protiv plamenjace je preventivno ili?
Eto, kod mene muhe/crva nisam siguran kada sam vidio zadnji puta... ali zato plamenjača (češnjak, luk) je redovita.
Izostaviti prskanja sada u ovom periodu (više temperature i lagane oborine i vlaga) znači ne brati luk/češnjak :fiery:
Do sada dva tretmana (sistemik+kontaktni), te sigurno još jednom (bakar; sada slijedeći) i onda još jednom sistemik+kontaktni.
Nema druge. :8):
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Ja bas nemam srece, jucer nabasala na crva u cesnjaku, odmah pospricala Rogor40....
Sad da li da spricam i protiv plamenjace?
cime to spricas i koliko kosta?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ja bas nemam srece, jucer nabasala na crva u cesnjaku, odmah pospricala Rogor40....
Sad da li da spricam i protiv plamenjace?
cime to spricas i koliko kosta?
Ja protiv plamenjače idem Ridomil+Daconil (bolja varijanta) ili Bordoška juha (bakar).... to mi ostane od prskanja vinograda, a dobro djeluje u češnjaku/luku :)
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Ja protiv plamenjače idem Ridomil+Daconil (bolja varijanta) ili Bordoška juha (bakar).... to mi ostane od prskanja vinograda, a dobro djeluje u češnjaku/luku :)

Taj Ridomil i Dacomil to se skupa mijesa?
Koliko kosta?
Koliko dana mora proci nakon sto se posprica protiv muhe?
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Ja protiv plamenjače idem Ridomil+Daconil (bolja varijanta) ili Bordoška juha (bakar).... to mi ostane od prskanja vinograda, a dobro djeluje u češnjaku/luku :)

Onda imaš i Teldor, nije loš za trulež. On ili Switch 62,5wg preventivno u kombinaciji s ovim što si napisao i miran san....

Evo mog ranog, počelo glavičenje. Nadao sam se suši pa da mu ugradim kap na kap, da dobije 9-12-36 ali se morao zadovoljiti "samo" sa multi K:


Uploaded with ImageShack.us
Srednje rani (lijevo) i kasni proljetnji (desno):


Uploaded with ImageShack.us

Da je trebalo voda bi bila tu:


Uploaded with ImageShack.us
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Ludimilojko to nije plemenjaca. Nisam mislio da cu ovakvu recenicu ikad slozit. To je normalan izgled srpske/slavonske sorte cesnjaka.

:icon_e_biggrin::icon_e_biggrin::icon_e_biggrin:
hvala ti
al to je samo na recimo 5 % lukova ostalo je normalne boje. No svejedno je danas dobio Ridomil.
Nisam znao koja je to sorta, al sad si mi ti reko :icon_e_biggrin: uglavnom vadi se u drugoj polovici 6 mj.
pozzz
 

Najnoviji postovi

Na vrh